Zasady na wszystko! 8 rzeczy, które lepiej zrobić w ten sposób, a nie inaczej

Zdjęcie: Anastasia Dolbichkina

Możesz posłuchać artykułu. Jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsze, włącz podcast.
Posłuchaj 8 rzeczy, których powinieneś się nauczyć, aby być bardziej produktywnym na Yandex.Music
Thomas Oppong, popularny bloger i przedsiębiorca, jest przekonany, że produktywność i bycie zajętym to nie to samo. Mówi, czego fajnie byłoby się nauczyć, jeśli chcesz osiągnąć swoje cele.

1. Priorytet

Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, na pewno nie dotrzesz tam, gdzie chciałeś.

Aby coś osiągnąć, musisz najpierw zrozumieć, czego dokładnie chcesz. Ludzie odnoszący sukcesy i skuteczni wiedzą, co i kiedy robić i jakich narzędzi użyć. Ta umiejętność wpływa na sukces zarówno w pracy, jak i ogólnie w życiu.

Aby właściwie ustalić priorytety, zidentyfikuj najważniejsze zadania, oddziel pilne od ważnych, uporządkuj je według ważności i dodaj szacowany czas na wykonanie każdego z nich. Umieść to wszystko na swojej liście rzeczy do zrobienia, starając się, aby była jak najkrótsza. Nazwij to „listą sukcesu”.

Dlaczego jest to konieczne, wyjaśnia Gary Keller, autor książki „Zacznij od najważniejszego! 1 Zaskakująco proste prawo fenomenalnego sukcesu: „Długie godziny spędzone na wykonywaniu zadań z planu, zakończenie dnia z pełnym koszem na śmieci i idealnie uporządkowanym pulpitem nie zwiększają Twojej wydajności i nie mają nic wspólnego z sukcesem. Zamiast listy rzeczy do zrobienia potrzebujesz listy sukcesów opartej na dążeniu do doskonałości.

Listy rzeczy do zrobienia są zwykle bardzo długie; listy sukcesów są krótkie. Jeden ciągnie cię we wszystkich kierunkach; drugi – w jednym konkretnym. Pierwsza to niechlujny zestaw działań, a druga to jasna instrukcja. Jeśli lista nie jest oparta na sukcesie, prawdopodobnie nie osiągniesz tego, czego chcesz. Jeśli napiszesz w nim absolutnie wszystko, będziesz robił wszystko pod rząd, z wyjątkiem tego, czego naprawdę potrzebujesz.

2. Rób notatki

Nie polegaj zbytnio na swojej pamięci: zawiedzie Cię w najbardziej nieodpowiednim momencie. Zamiast tego zawsze zapisuj wszystko.

Istnieją setki opcji robienia notatek, od prostych naklejek po aplikacje takie jak Evernote, Any.do i Wunderlist.

Rejestrując wszystko, co trzeba zrobić w ciągu tygodnia, będziesz miał jaśniejsze pojęcie o tym, od jakich zadań zacząć w pierwszej kolejności. Ułatwi to ustalenie priorytetów.

READ
Kompleksy sportowe i zabawowe dla dzieci: jak wybrać właściwy?

3. Oddziel pilne od ważnego

To, co dziś wydaje się pilne, jutro może nie być ważne. Twoim zadaniem jest wiedzieć, co wymaga natychmiastowej reakcji, a co można opóźnić. Wtedy będziesz w stanie poświęcić więcej uwagi każdemu zadaniu i szybciej je wykonać.

Aby uzyskać wynik, ważne jest nie tylko wybranie, na czym się skupić, ale także zrozumienie, co zignorować.

Ustal jasne zasady i granice, aby nie obciążać się próbami zadowolenia wszystkich. Pozbądź się niektórych zobowiązań. Na przykład nie spiesz się, odpowiadając na e-maile lub poproś kogoś, aby się nimi zajął, abyś mógł skupić się na swoich zadaniach.

Oddeleguj część pracy. W ten sposób zmniejszysz obciążenie i szybciej poradzisz sobie ze wszystkim.

4. Skoncentruj się na jednej rzeczy

Zdolność do skupienia się jest niedocenianą umiejętnością. Ale jednozadaniowość zmienia wszystko: zmusza Cię do skupienia uwagi na pracy i szybszego jej wykonywania.

Jeśli celowo zajmiesz się tylko jednym zadaniem, bez rozpraszania uwagi, wydajność wzrośnie 2-5 razy.

Musisz wyraźnie ustalić priorytety i wybrać jedno zadanie. W ten sposób osiągniesz więcej w krótszym czasie i przy mniejszym stresie.

5. Stosuj zasadę 80/20

Prawdopodobnie słyszałeś o zasadzie Pareto, znanej również jako reguła 80/20. Według niego około 80% wyniku zależy od 20% akcji. Dlatego skup się tylko na kilku zadaniach, które przyniosą Ci największe korzyści.

Być może chcesz zrobić wszystko na raz i po prostu nie możesz wymyślić, co robić. Następnie poświęć chwilę i oceń: co jest ważne, co pilne, co możesz delegować, a co ogólnie jest stratą energii.

Aby zrobić więcej w krótszym czasie, śledź, ile czasu poświęcasz i na co. Odpowiedz na następujące pytania. Co przybliżyło Cię do celu? Jaka była strata czasu? Co można delegować?

Wybierz 20% swoich zadań, które dają 80% wyników i rób tylko te. Oddeleguj resztę lub po prostu skreśl.

Stosuj zasadę najważniejszych rzeczy. Odłóż na bok trzy główne zadania każdego dnia i skup się całkowicie na ich wykonywaniu przez określony czas.

6. Znajdź wolny czas i spędź go mądrze

Jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za swój czas. I tylko Ty możesz zdecydować, ile wydasz na myśli, rozmowy, działania, a nawet rozrywkę, która przybliży Cię do sukcesu.

READ
7 wyjątkowych i niezwykłych pomysłów na wystrój wnętrz w stylu Ombre

Nie możesz pozwolić innym ludziom decydować o twoich planach.

Jeśli osiągnięcie 80% wyników wymaga 20% twojego wysiłku, wyobraź sobie, że potrzebujesz tylko 20% swojego czasu na pracę. Dlatego chroń go jako najcenniejszy zasób.

Super produktywni ludzie skupiają się na jak najlepszym wykorzystaniu każdej wolnej minuty. Ale posiadanie własnego czasu nie oznacza tylko posiadania go więcej. Musisz go efektywnie wydać i dokładnie wiedzieć, co chcesz osiągnąć.

Pamiętaj, jeśli ty nie ustalisz priorytetów w swoim życiu, zrobi to ktoś inny.

Każdy cel, który sobie wyznaczysz, powinien być osiągalny, realistyczny i ograniczony czasowo. Co najważniejsze, powinien robić postępy w osiąganiu celów na dzień, tydzień lub miesiąc. Jeśli jasno określisz swoje zadania, zawsze będziesz wiedział, na czym się skupić, gdy tylko będziesz miał kilka wolnych godzin.

Analizuj swój czas i nagle masz mnóstwo wolnych minut na pracę nad swoimi życiowymi celami, relaks i odstresowanie, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, czytanie lub uprawianie sportu.

I to będzie jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić.

7. Unikaj perfekcjonizmu

Twoja praca cierpi z powodu ciągłego dążenia do perfekcji. Niektóre zadania wykonujesz powoli, ciągle odkładasz inne i generalnie stajesz się mniej produktywny.

Marnujesz cenny czas, a to denerwuje twojego szefa. Co gorsza, jeśli jesteś swoim własnym szefem, ponieważ wtedy praca może nigdy nie zostać doprowadzona do ideału.

Perfekcja może stać się twoim wrogiem. Często jest to tylko złudzenie: ciągle ulepszasz coś, co już jest dobre.

Pokonując perfekcjonizm, w końcu przestaniesz stąpać po wodzie, bać się błędów i opóźniać realizację zadań. Porażka będzie powodem wzrostu, a nie strachu. Praca pójdzie szybciej, a Ty zaczniesz ją wykonywać wydajniej.

8. Przeanalizuj swoje wysiłki i wyniki

Mierz się nie tylko tym, co osiągnąłeś, ale także tym, co mógłbyś osiągnąć, gdybyś stosował najlepsze metody pracy.

Stale sprawdzaj swoje postępy. Ostrożnie mierz koszty i wyniki. Poświęć trochę czasu na ocenę tego, co się dzieje i wymyśl, jak robić jeszcze bardziej przydatne rzeczy. W przeciwnym razie pójdzie na marne – na czynności, które mają niewielki wpływ na Twoją produktywność.

READ
10 filmów, które każda kobieta powinna oglądać w pojedynkę

Smutna prawda jest taka: żyjemy w świecie, w którym wiele drobiazgów pochłania nasz czas, ale nie przynosi wspaniałych rezultatów. Jednak bardzo niewiele rzeczy jest wyjątkowo cennych.

Nie da się przecenić stopnia znikomości czegokolwiek.

Zawsze zapisuj, na co poświęcasz swój czas i czy osiągasz oczekiwane efekty. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać bezsensownym ćwiczeniem. Ale wkrótce przekonasz się, jak cenne są takie dane, i zaczniesz analizować każdy mijający tydzień.

  • 6 wskazówek dotyczących znalezienia wolnego czasu
  • Jaka jest różnica między produktywnością a wydajnością, a co ważniejsze?
  • 50 złotych wskazówek dotyczących produktywności

*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: