Zajęcia jogi: dlaczego i kto powinien to robić

Chcesz się zrelaksować, odmłodzić lub uelastycznić swoje ciało? Uprawianie jogi to idealne rozwiązanie, ponieważ przynosi nie tylko wyżej wymienione korzyści, ale także znacznie więcej. Oto 6 dobrych powodów, aby rozłożyć matę do jogi!

Regularna praktyka jest dobra dla ciała i umysłu!

1. To okazja, aby znaleźć czas dla siebie.

Joga to nie tylko praktyka sportowa, to wyjątkowa chwila, którą poświęcasz sobie. To oaza spokoju w otchłani codzienności, w której można odpocząć i odpocząć. Cała joga ma na celu wyciszenie ciała, umysłu i dojście do medytacji (medytacja w różnych formach jest często praktykowana pod koniec sesji jogi).

Cel jogi – nie nadążaj za grupą, ale Znajdź swój własny rytm. Nauczysz się słuchać swojego oddechu i być z nim jednością, znać i akceptować swoje mentalne i fizyczne granice. Zaczniesz być świadomy swojego ciała, co oznacza, że ​​lepiej zrozumiesz swoje emocje i będziesz nimi zarządzać. Uprawianie jogi oznacza więc poświęcenie czasu sobie.

Pracuje w jodze zasada „zadowolenia z teraźniejszości”lub santosha. To zdolność do pozytywnego myślenia. Innymi słowy, podczas sesji jogi satysfakcja wyraża się w tym, że chętnie idziesz dalej, przekraczasz siebie w skomplikowanych pozach, robisz postępy i realizujesz to szczęście w chwili obecnej. To przezwyciężenie pozwala rozwijać zdolności umysłowe, lepiej postrzegać i znosić trudy codziennego życia.

2. Zdolność do poprawy tonusu ciała

Joga sama w sobie nie rozwija mięśni, ale tworzy ramę, buduje ciało jak rzeźbę i tonizuje wszystkie mięśnie. wiele pozach działają tonizująco na określone mięśnie. Na przykład pozycja mostka jest idealna do wzmocnienia bioder i pośladków, pozycja drzewa jest zalecana do wzmocnienia mięśni skośnych, a pozycja wojownika jest idealna do ujędrnienia łydek, tylnej i przedniej części uda.

Jeśli jesteś początkującym, zacznij od prostych podstawowych pozycji. Z drugiej strony, jeśli masz jakiekolwiek problemy (plecy, stawy), lepiej jest ćwiczyć asany (pozycje) zgodnie ze swoimi potrzebami. Należy pamiętać, że im większe napięcie mięśni, tym są one bardziej sprężyste, co oznacza, że ​​szybciej uzyskasz elastyczność.

3. Joga rozwija elastyczność ciała

W jodze powtarzanie pozycji, regularna praktyka, a zwłaszcza kontrola oddechu, pozwalają na większą elastyczność. Błędem jest myślenie, że możesz zacząć ćwiczyć jogę tylko wtedy, gdy jesteś już elastyczny. Brak elastyczności nie jest przeszkodą w praktyce jogi. Elastyczność wcale nie jest wrodzoną zdolnością i można ją rozwijać w trakcie tego procesu. To właśnie oddech stopniowo uspokaja ciało, pozwalając mu się odprężyć. Likwiduje również uczucie dyskomfortu podczas intensywnego rozciągania oraz zmniejsza napięcie.

READ
Dla zdrowia i witalności: żywe witaminy, których każdy potrzebuje

Elastyczność uzyskana na zajęciach jogi pozwala na uzyskanie elastyczności, poprawę ruchomości stawów i nabranie pewności w ruchach w życiu codziennym. Rozluźnienie mięśni i ścięgien pomaga również zmniejszyć ryzyko kontuzji podczas treningu sportowego.

4. Joga poprawia oddychanie

Jednym z kluczowych elementów jogi jest praca z oddechem, najczęściej łączona z pozycjami. Nie wykorzystujemy wystarczająco naszej zdolności do oddychania, a joga pozwala nam skupić się na oddechu i nauczyć się za nim podążać. Technika oddychania jogi wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i zwiększa intensywność dostarczania tlenu do naszego organizmu. Głębokie oddychanie, sekwencja pozycji i relaksacja również pomagają oczyścić głowę.

5. Joga zwalcza stres

Pozytywną konsekwencją głębokiego oddychania w jodze jest poprawa koncentracji i złagodzenie napięcia nerwowego.

Skupienie się na oddychaniu i utrzymywaniu równowagi w pozycjach wymagających mocnej stabilności pozwala nam pozostać w teraźniejszości, tu i teraz, i abstrahować od wszystkiego, co nas otacza. Dystans ten, wykreowany w stosunku do codzienności, pomaga oderwać się od utartych zmartwień i ograniczeń oraz daje poczucie odprężenia.

6. Wiele innych korzyści zdrowotnych!

W rzeczywistości istnieje ponad sześć powodów, dla których warto wybrać jogę. W końcu ten sport:

  • poprawia postawę
  • zmniejsza ból
  • poprawia trawienie (pozy skręcania)
  • wzmacnia stawy
  • pomaga walczyć z depresją

Joga zmiękcza mięśnie, poprawia równowagę, energetyzuje i świetnie rozwija stawy. Jednym słowem jest to bardzo przydatne dla ciała i ducha, dlatego nie zwlekaj z zapoznaniem się z tą praktyką!

Regularne uprawianie ćwiczeń o niskiej intensywności pozwala na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji fizycznej i pozytywne zmiany w jakości życia. Joga to jedna z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej. Asany pozytywnie wpływają na długowieczność stawów, wspomagając pracę mięśni, kręgosłupa oraz innych procesów organizmu – fizjologicznych i psychologicznych. Jednak osoby, które myślą o rozpoczęciu jogi lub próbie samodzielnego wykonywania niektórych ćwiczeń, muszą upewnić się, że nie ma przeciwwskazań. Aby się zabezpieczyć, należy znaleźć numer telefonu przychodni i umówić się na wizytę u miejscowego lekarza. Jest to konieczne, aby uzyskać informację zwrotną od specjalisty, jakie przeciwwskazania mogą stać się przeszkodą w praktyce asan. O tym, kto najczęściej się z tym spotyka i kto musi umówić się na wizytę u lekarza i poddać się badaniu, przeczytaj ten artykuł.

READ
Top 5 podstaw prawidłowego odżywiania jesienią w walce z nadwagą

Jaka jest potrzeba jogi?

Siedzący tryb życia pogarsza stan fizyczny organizmu, powodując dyskomfort i brak energii życiowej u człowieka. Wraz z wiekiem zmniejsza się zawartość wapnia i składników odżywczych w kościach. To sprawia, że ​​są kruche i mniej zdolne do wykonywania codziennej pracy. Regularne ćwiczenia fizyczne zwiększają poziom energii, zwiększają wytrzymałość i poprawiają ogólny stan zdrowia. W tym samym czasie psychika zostaje przywrócona, osoba staje się odporna na stres.

Jest wiele form aktywności fizycznej i ludzie mają możliwość wyboru tej, która im odpowiada. Istnieje jednak kilka czynników, które potwierdzają, że joga przewyższa tradycyjne zajęcia fitness na siłowni.

Joga i relaks

Joga i relaks

Joga daje możliwość odprężenia, wyciszenia umysłu i ciała. Problemy, z którymi boryka się współczesny człowiek często wystawiają na próbę wytrzymałość układu nerwowego, a praktyka asan pozwala wygospodarować czas tylko dla siebie. Te 10-15 minut relaksu doskonale regeneruje organizm, co jest porównywalne z kilkugodzinnym snem. Ponadto osoba uczy się czuć swoje ciało, łagodzi napięcie i całkowicie się relaksuje. Trudno jest to zrobić osobie w takich warunkach, jeśli prowadzi aktywny tryb życia i ma niską tolerancję na stres.

Elastyczność i siła ciała

Joga to wszechstronny system ćwiczeń, idealny do budowania siły. Ponadto asany można wykonywać w dowolnym środowisku. Praktykę łatwo wykonać na wakacjach nad morzem, w podróży służbowej czy na spacerze. Możesz ćwiczyć w domu i na zewnątrz.

Połączenie rozciągania, ujędrniania ciała, budowania siły, cardio i medytacji zapewni dobry trening ciała, który można powtarzać każdego dnia. W zależności od priorytetów, osoba otrzymuje możliwość wymodelowania własnego ciała lub uzyskania spokoju ducha, po prostu wybierając odpowiednie asany. Jednym z wcieleń praktyki jest relaksacja, która pomoże Ci po prostu zrelaksować się po ciężkim dniu.

Wpływ ćwiczeń na psychikę

Wpływ ćwiczeń na psychikę

Doświadczenie ćwiczeń w klubach fitness z reguły różni się od wrażeń uzyskanych w studiach jogi. Siłownie są często głośne, urządzone w chłodnych kolorach. Osoby, które przychodzą tam na treningi, nie zawsze znajdują kontakt ze swoim ciałem i uczuciami.

Ci, którzy regularnie ćwiczą jogę wiedzą, że na zajęciach panuje przyjemna atmosfera. Ludzie promieniują pozytywną energią, spokojnymi dźwiękami muzyki. W takim środowisku łatwo się zrelaksować, pojawia się zachęta do częstszego ćwiczenia.

READ
3 ćwiczenia, które pomogą Ci zachować formę po 40

Oddychanie podczas ćwiczeń

Właściwa technika oddychania jest ważna dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Podczas wykonywania asan psychika stabilizuje się, tyle uwagi poświęca się głębokiemu oddychaniu i wzmacnianiu przepony. Na zajęciach fitness nie zawsze można skoncentrować się tylko na oddychaniu.

Równowaga i równowaga

Zaawansowane stanowiska to trudne zadanie. Znalezienie środka ciężkości własnego ciała i przebywanie w asanie pomimo grawitacji Ziemi to nie lada wyzwanie dla każdego początkującego. Pozycje takie jak „drzewo”, „wojownik” czy „kot” wymagają użycia kończyn. Pomaga rozwijać połączenia między mózgiem a mięśniami. Odnalezienie i utrzymanie równowagi również wymaga dużej ilości energii, dlatego ćwiczenia skutecznie spalają zbędne kalorie.

Zajęcia hatha jogi przynoszą wiele korzyści fizycznych i psychicznych. Biorąc pod uwagę możliwe ryzyko kontuzji, można ją nazwać jedną z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej. Odprężenie uzyskane w wyniku ćwiczeń pomaga wzmocnić układ nerwowy i zniwelować skutki stresu.

Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku asan, fitness nie jest dla każdego. Jeżeli z jakiegoś powodu ktoś woli trening na siłowni od zajęć w studiu jogi, to należy wybrać ćwiczenia, które są dla niego bezpieczne i nie będą miały negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Przed przystąpieniem do uprawiania jogi i jej specyficznych odmian (zwłaszcza dynamicznych jak ashtanga, vinyasa czy techniki siłowe) warto skonsultować się z lekarzem w sprawie ewentualnych przeciwwskazań. Hatha joga jest jedną z najbezpieczniejszych form ćwiczeń, dlatego świetnie nadaje się dla dzieci, nastolatków, dorosłych i osób starszych. Na technikę składają się określone pozycje – asany oraz ćwiczenia medytacyjne i oddechowe (pranayama), które pozytywnie wpływają na ogólny stan zdrowia, psychikę i układ nerwowy.

Nieodpowiedzialne i lekkomyślne jest angażowanie się w intensywne, dynamiczne zajęcia (ashtanga, acro), jeśli osoba jest otyła, ma poważne problemy zdrowotne lub dopiero zaczyna ćwiczyć. Osoby starsze i dzieci również powinny znaleźć odpowiednią grupę, w której zajęcia jogi będą dostosowane do charakterystyki uczestników. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych, należy znaleźć numer telefonu przychodni i po podjęciu świadomej decyzji umówić się na wizytę lekarską.

System hatha, na którym opiera się joga akademicka, jest zaprojektowany w taki sposób, aby całe ciało mogło rozwijać się równomiernie. Asany wykonywane są w określonej kolejności, oddziałując na płaszczyznę strzałkową, czołową i boczną. Na koniec wypracowywane są pozycje odwrotne, co również nie powinno sprawiać trudności. Korzystając ze wsparcia trenera lub opierając się o ścianę, osoba może skorzystać na ćwiczeniu pozycji tylnych. W ten sposób można osiągnąć odprężenie całego ciała, poprawę kondycji narządów wewnętrznych i jasność myśli.

READ
Jak usunąć tłuszcz z najbardziej problematycznych miejsc – 5 ćwiczeń, które działają

Praktyka asan jest odpowiednia dla każdego, ale ważne jest, aby wybrać odpowiednie zajęcia, które odpowiadałyby stanowi zdrowia osoby i jej wiekowi. Joga to system ćwiczeń mających na celu wzmocnienie ciała i poprawę charakteru. Jego wpływ na organizm zależy od sposobu wykonywania ćwiczeń, dlatego ważne jest, aby świadomie wybierać pozycje, nie zaniedbując wsparcia trenera i lekarza prowadzącego.

Nie wiesz, jak zmotywować się do ćwiczeń? Rozwiąż ten quiz i dowiedz się, jak go pokochać.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: