Zagospodarowanie przestrzenne małego mieszkania: jak dać każdemu własny kącik

Planowanie odnushki zawsze powoduje trudności. Sofa, regał, telewizor – wszystko powinno się zmieścić, ale miejsca jest za mało. W tym artykule przyjrzymy się, jak prawidłowo zagospodarować jednopokojowe mieszkanie i stworzyć komfortowe warunki życia dla każdego członka rodziny. Spoiler: niektóre metody będą wymagały wydania minimum pieniędzy, a są nawet całkowicie darmowe.

Treść artykułu:

Plusy i minusy podziału na strefy

Młoda rodzina z synem w wieku przedszkolnym nabywa jednopokojowe mieszkanie. Jeśli
wszystko jasne z kuchnią i łazienką, aranżacja trzeciego pokoju rodzi pytania. Niezbędne jest dopasowanie do salonu, sypialni i pokoju dziecinnego. Rodzice chcą prywatności, dziecko jest niegrzeczne i wymaga osobnego pokoju.

Tutaj na ratunek przychodzi podział na strefy – podział przestrzeni na osobne części, tak aby każdy członek rodziny miał swój kącik. Dotyczy to wszystkich odnushki, ale zwłaszcza małych przestrzeni.

Aby nie być bezpodstawnym, oto kilka plusów:

Podsumujmy wynik pośredni: jeśli nie starczy pieniędzy na duże zmiany, spróbuj zrobić podział na strefy samodzielnie.

Metody zagospodarowania przestrzennego

Istnieje kilkanaście metod dzielenia przestrzeni. Wśród nich są zarówno fizyczne (płyty kartonowo-gipsowe, tekstylia itp.) jak i formalne (poprzez eksperymenty)
z kolorem i oświetleniem). Warto zauważyć, że niektóre mają swoje wady.

Ekrany

W XVII wieku moda na ekrany dosłownie zawładnęła Europą. Każda szanująca się dama miała przegrodę do przebierania się. Współcześni projektanci uwielbiają wykorzystywać ekrany w swoich projektach. Trudno przeoczyć zalety tej metody: duża mobilność, łatwość instalacji. Łatwo go złożyć i schować.

Ekran

Piękny rysunek zamieni ekran w obiekt artystyczny – atrakcję Twojego wnętrza.

Ekran wątków

Stylowy ekran nici

Zasłony i zasłony

Jeśli ekran ledwo Cię „zasłania”, zasłony mogą zapewnić całkowitą prywatność. Będzie to świetne rozwiązanie do łóżka. Zasłony przymocowane są do gzymsów rozciągniętych od ściany do ściany, co daje efekt zamkniętej przestrzeni – rodzaju baldachimu, wewnątrz którego jest ciepło, przytulnie i bezpiecznie.

ciemne zasłony

Uważaj: ciemny kolor zasłon wizualnie zawęża przestrzeń

Grube zasłony nadają się do dobrego snu: ciężka tkanina pochłania światło i izoluje od zewnętrznego hałasu. Prześwitujące zasłony wykonane z tiulu, nici lub koralików tworzą uczucie lekkości – dokładnie to, czego potrzebujesz do maleńkiego pokoju.

READ
5 oznak, że źle myślisz

Minus: zasłona tekstylna nie jest odpowiednia dla alergików i astmatyków, ponieważ gromadzi kurz. Ponadto takie zasłony są częściej dotykane i należy je prać częściej niż zasłony okienne – co najmniej 4 razy w roku.

Zagospodarowanie przestrzenne z zasłonami

Przegrody z płyt kartonowo-gipsowych

Istnieją 2 rodzaje ścianek działowych z płyt kartonowo-gipsowych:

Przegroda z płyt kartonowo-gipsowych

W przypadku odnushki zalecane są struktury otwarte: nie „zjadają” objętości pomieszczenia. Przegrody wzmocnione metalem często pełnią funkcję półek. Na jej półkach można umieścić lampy, figurki czy kwiaty.

Otwarta przegroda

Oprawy oświetleniowe można wbudować w otwartą przegrodę

Meble

Głuche szafki ścienne są nieodzownym elementem sowieckiego wnętrza. Sowieci upadli ponad 30 lat temu, a zwyczaj układania mebli na krawędziach nie zniknął. Tymczasem meble doskonale poradzą sobie z zagospodarowaniem przestrzennym pomieszczenia.

Mogą to być nie tylko szafki, ale także komody, sofy, duże rośliny. Jeśli atrybutem jest obiekt o zamkniętej strukturze, to tylna ściana nadaje się do umieszczenia luster, plakatów, desek kreślarskich.

Regały w podziale na strefy

Regały nie obciążają przestrzeni

Oczywistą zaletą metody jest dostępność wykonania. Możesz zacząć układać meble już teraz – całkowicie za darmo.

Przegroda szafy

Szafa z wbudowanym stołem

Podium

Do zagospodarowania przestrzennego mieszkania jednopokojowego można zainstalować podium. Jest to płaski stopień o wysokości od 15 do 50 cm, czasem z kilku poziomów. Są podzielone na 3 kategorie:

Podium

Podium we wnętrzu

Takie konstrukcje pomagają wizualnie powiększyć pomieszczenie, pod warunkiem, że wysokość wzrostu jest prawidłowo określona. Zastanów się nad każdym szczegółem. Na przykład stawiając łóżko wysuwane, nie należy zapominać o wielkości rolek.

Łóżka na podium

Odległość od powierzchni podium do sufitu musi przekraczać ludzki wzrost

Przesuwne przegrody

Montaż przegród przesuwnych, niezależnie od rodzaju, można wykonać niezależnie. Są 3 z nich: bezprogowe, szynowe i składane. Czasami te projekty składają się z kilku płócien.

Oddzielenie przez partycję

Oddzielenie kuchni i jadalni

Sklepy meblowe oferują szeroką gamę materiałów, od drewna po szkło. Ten ostatni najlepiej nadaje się do kawalerki. Przezroczyste, matowe lub kolorowe – światło wniknie w każdą część pomieszczenia.

Jeśli przy wyborze sposobu zagospodarowania przestrzennego stawiasz na jakość redukcji hałasu, ściana działowa będzie idealnym rozwiązaniem. Blokuje większość dźwięków i zapachów, dzięki czemu nadaje się do oddzielenia kuchni.

READ
9 stylowych i kompaktowych akcesoriów do domowego biura

Przegroda we wnętrzu

Przegroda między salonem a sypialnią

Podział kolorów

Podkreślanie stref różnymi kolorami to technika psychologiczna, dzięki której umieszczane są odpowiednie akcenty. Listwę można układać zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Odcienie powinny być dobrze ze sobą połączone, dzięki czemu znajomość podstaw koloru będzie pod ręką. Również w projektach projektowych często występuje gradient, gdy jeden ton płynnie przechodzi w drugi.

Podział kolorów

Kolory muszą dobrze pasować.

Podczas rysowania palety postępuj zgodnie z zasadą 60/30/10. Ten stosunek jest standardem równowagi, gdzie każda cyfra jest proporcją obecności koloru. Najjaśniejszy zajmuje 10% powierzchni, a 60% należy do neutralnego odcienia.

podział według kwiatów

Strefowanie kolorystyczne to najtańsza opcja

Faktury strefowe

Dla miłośników monochromii gra z fakturą będzie prawdziwym zbawieniem. Najczęstsze kombinacje to imitacja cegły w połączeniu z tapetą. Istnieją inne zespoły: drewno i kamień, tynk i płytki.

różne tekstury

W tym przypadku połączenie tekstur występuje zarówno na ścianach, jak i na podłodze.

W grze mogą brać udział wykładziny podłogowe i sufitowe. Większy nie znaczy lepszy: nie przesadzaj z ilością odcieni.

Cegła

Cegła we wnętrzu

Myślisz, że tapeta to już przeszłość? Takie skojarzenie najczęściej kojarzy się z powłokami papierowymi: słaba odporność na wilgoć, blaknięcie, a co za tym idzie, krótka żywotność. Współczesny rynek oferuje bardziej praktyczne typy. Tapety flizelinowe można odkurzać i szczotkować, winyl jest odporny na uszkodzenia, tekstylia są całkowicie przyjazne dla środowiska i odporne na promieniowanie UV.

Kombinacja tapet

Połączenie różnych rodzajów tapet

Główną zasadą podziału na strefy tapet jest również przestrzeganie harmonii kolorów. Istnieje wiele metod, wśród których wyróżniają się:

Strefowanie tapet

Z pomocą niszy

Nisze znajdują się w mieszkaniach „Breżniewa” i małych domach Chruszczowa. Na zewnątrz jest to wąskie zagłębienie w ścianie w kształcie wydłużonego prostokąta. Jeśli pozwalają na to wymiary, wnękę można zamienić w przytulną sypialnię z zasłoną. Wnęka w kuchni może pomieścić zestaw lub jadalnię, w salonie – telewizor lub kwiaty.

Nisza

Nisza jako łóżko

Jeśli otwór jest początkowo nieobecny, instalacja zajmie nie więcej niż jeden dzień. Ta szybkość pracy wynika z faktu, że zwyczajowo używa się płyt kartonowo-gipsowych jako materiału (jak dowiedzieliśmy się wcześniej, łatwo go zmienić). Średni koszt instalacji waha się w granicach 700-900 rubli za metr bieżący.

READ
Projekt wnętrza pokoju w akademiku: 16 nieoczekiwanych pomysłów

Przedział sypialni

Możesz ukryć wszystko w niszy

Klasyczny łuk to prostokątny otwór w ścianie, czasem z zaokrąglonymi narożnikami. Jednak wraz z rozwojem dziedziny projektowania pojawiają się coraz odważniejsze decyzje. Podczas studiowania profesjonalnych projektów pojawiają się łuki o okrągłych, falistych i innych niestandardowych kształtach.

Łuk płyt kartonowo-gipsowych

Kształt łuku może być dowolny

Otwór można zawiesić na półprzezroczystych zasłonach z lekkiej tkaniny lub koralików. Im jest szerszy, tym przestrzeń wydaje się bardziej przestronna.

Łuk ze stojakiem

W łuk można wbudować licznik prętów

Przykłady zagospodarowania przestrzennego

Nadal nie wiesz, jak zaplanować swój pokój? Następnie zebraliśmy ponad 30 zdjęć stylowych wnętrz, które mogą być Twoją inspiracją.

Do sypialni i salonu

Jeśli zaśniesz z telewizorem i bez problemu w ciągu dnia, wybierz lekkie, przepuszczające światło półki lub ekrany. Osoby wrażliwe na czynniki zewnętrzne powinny zwrócić uwagę na zasłony zaciemniające i przesuwne ścianki działowe.

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i sypialni

Do pokoju dziecinnego i salonu

Bez względu na to, jak bardzo kochamy nasze dzieci, czasami chcemy odpocząć od nich. Może się wydawać, że w mieszkaniu jednopokojowym jest to nierealne. Spieszymy, aby cię zadowolić: mały fidget będzie zachwycony własnym “mini-wszechświatem”. W celu oddzielenia pokoju dziecinnego odpowiednie są zasłony i parawany.

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i pokoju dziecinnego

Советы

Wybrano więc metodę. Zanim pójdziesz do sklepu meblowego, sprawdź, czy zamierzony efekt spełnia następujące wymagania:

1. Ścianki działowe umieszczone wzdłuż długiej ściany znacznie zawężają przestrzeń.

2. Udostępnianie okna to zły pomysł. Pokój będzie wyglądał na obcięty.

3. Im mniejsza powierzchnia, tym mniej wystroju.

4. Kombinacje kolorystyczne są dobrze dobrane. Kwaśna tapeta z czasem zacznie irytować – jasne kolory powinny być z umiarem.

5. Ci, którzy decydują się na odgrodzenie kuchni zasłonami, powinni przyjrzeć się bliżej materiałom nieplamiącym. Miejsca nie pozwolą ci długo czekać.

wniosek

Wymieniliśmy główne funkcje, z których korzystają odnoszący sukcesy projektanci. Jak widać, zagospodarowanie przestrzenne w mieszkaniu jednopokojowym można wykonać we własnym zakresie. Aby to zrobić, potrzebujesz trochę wyobraźni, pieniędzy i aplikacji do stworzenia projektu. Na przykład program Interior Design 3D, w którym możesz łatwo zwizualizować swoje pomysły. W nim można zbudować ślepe ścianki działowe, strefować pokój z meblami i zobaczyć gotowy plan w 3D.

READ
15 niesamowitych projektów kuchni dla mężczyzn
Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: