Zabójcza moda: 10 najbardziej niebezpiecznych przedmiotów w Twojej szafie

Czy Twoje nowe designerskie dżinsy są tak obcisłe, że nie pozwalają Ci oddychać? Buty robią piekło na randce? Cóż, odłóż pięty na bok i sprawdź prawdziwe „narzędzia tortur”, które kiedyś znajdowały się na liście obowiązkowych każdej szanującej się fashionistki. Zwracamy uwagę na pięć najbardziej niebezpiecznych modowych przysmaków dla zdrowia.

1. Gorset

gorset

Pomysł korygowania poszczególnych stref za pomocą bielizny został wdrożony dawno temu – kiedy talię osy zaczęto uważać za nieodzowny atrybut kobiecej urody. Od tego momentu kruche kobiece dusze i ciała wpadły w moc… gorsetów, które nie mają nic wspólnego z wygodną bielizną wyszczuplającą, z której korzystają współczesne kobiety na całym świecie.

Szczyt popularności gorsetów przypadł na wiek XIX – detal ten stał się nieodłącznym atrybutem garderoby każdego szanującego się mieszkańca Imperium Brytyjskiego, a jego brak uznano za plucie w twarz zdrowemu rozsądkowi i publicznych (ci, których figura nie była zaciśnięta w imadle jedwabnego sznurowania, uważani byli za zwolenników „wolnych obyczajów, za co byli potępiani na wszelkie możliwe sposoby i w ogromnych ilościach przez konserwatywną większość).

Konsekwencje noszenia gorsetu są naprawdę przerażające – niektórzy doświadczali niestrawności, zaparć, częstych omdleń spowodowanych dusznościami, a nawet krwotokami wewnętrznymi… Gorset powodował fizjologiczną nierównowagę: wzmożony ucisk na płuca (spowodowany uciskiem klatki piersiowej w górna część) nie pozwalały na normalne oddychanie, a narządy wewnętrzne zajmowały nienaturalną dla siebie pozycję, co powodowało naruszenie ich czynności i znaczne uszkodzenia.

W 1874 r. po raz pierwszy opublikowano listę zawierającą 97 (!) chorób spowodowanych używaniem gorsetu (wskazano także m.in. histerię i melancholię); w okresie od końca lat 1860. do początku lat 1890. XIX w. brytyjskie czasopismo medyczne The Lancet publikowało co najmniej jeden artykuł rocznie na temat szkód wyrządzanych ciału przez gorsety. Ale najbardziej uderzającym dowodem na rzecz zakazu tej części kobiecej garderoby była śmierć 42-letniej Mary Halliday, matki sześciorga dzieci: sekcja zwłok wykazała, że ​​kobieta zmarła z powodu przebicia dwóch stalowych prętów o łącznej długości 9 cali, które stanowiły ramę gorsetu – najprawdopodobniej stała deformacja bielizny spowodowana ruchami spowodowała pęknięcie tkanki, aw rezultacie przedwczesną śmierć.

2. Krynolina

krynolina

Halka z obręczą o strukturze strukturalnej została po raz pierwszy użyta do stworzenia atrakcyjnej kobiecej sylwetki w pierwszej połowie XIX wieku. Ale u szczytu popularności tego szczegółu jej reputacja została poważnie zniszczona przez kilka wypadków, które odbiły się szerokim echem – kilka kobiet zginęło z powodu . zapaliła się krynolina! W lipcu 1861 r. ten problem przydarzył się żonie amerykańskiego poety Henry’ego Wadswortha Longfellowa. The Boston Daily Advertiser opisał ten incydent: „Kiedy kobieta siedziała przy biurku ręcznie wytwarzając drobiazgi dla dzieci, kawałek tlącego się papieru spadł na jej sukienkę i natychmiast się zapalił”. Żona Longfellowa zmarła następnego dnia.

READ
W co się ubrać na czerwono dla kobiet 40 w 2023 roku: 17 pomysłów, które uczynią Cię królową

Dwie przyrodnie siostry Oscara Wilde’a zmarły z powodu oparzeń po tym, jak zbytnio zbliżyły się do otwartego ognia w swoich sukniach balowych. W 1858 roku w New York Times ukazał się artykuł stwierdzający, że „średnio trzy zgony tygodniowo – czy to powinna być cena piękna i atrakcyjności?” Jak widać, panował jednak zdrowy rozsądek, a ten niebezpieczny element garderoby na zawsze przeszedł do kategorii eksponatów muzealnych.

3. Obroże skrobiowe

kołnierzyk

Wprowadzone do mody w XIX wieku wykrochmalone kołnierzyki były pierwotnie czymś w rodzaju „lekarstwa na wszystkie choroby” – zakładano, że ten zdejmowany element uchroni płeć piękną przed koniecznością codziennej zmiany koszuli. Jednak jak pokazało doświadczenie, część z nich nie musiała później w ogóle zmieniać koszuli – niewinny na pierwszy rzut oka kołnierzyk okazał się praktycznie narzędziem do samobójstwa! Otrzymał za to miano „zabójcy ojca” (po niemiecku Vatermörder) – taki kołnierz mógł z łatwością blokować dostęp krwi do tętnicy szyjnej. Również mężczyźni bardzo często po prostu dusili się – ten modny dodatek, przy najmniejszym pochyleniu głowy do przodu, blokował oddychanie. W nekrologu New York Timesa z 1888 r. Jako przyczynę śmierci podano „uduszenie kołnierzem”: mężczyzna imieniem John Cruetzi został znaleziony martwy w parku. Biegli następnie odtworzyli wszystkie szczegóły tego, co się stało – mężczyzna mocno się upił, zasnął siedząc na ławce z głową pochyloną do przodu i udusił się, blokując dostęp tlenu do zwężonych naczyń.

4. Szaleni kapelusznicy

Szalony Kapelusznik

Wyrażenie „szalony kapelusznik” weszło do leksykonu na długo przed Alicją w Krainie Czarów Carrolla. Zatrucie rtęcią było chorobą zawodową kapeluszników w XVII i XIX wieku: substancja chemiczna była używana do wyrobu filcu, a długotrwały kontakt powodował tzw. „chorobę szalonego kapelusznika”, której objawami były załamanie nerwowe i zwiększona pobudliwość. Cóż, w tym przypadku trafność, z jaką Carroll opisał jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci, nie dziwi – krytykom literackim pozostaje tylko znaleźć prawdziwy pierwowzór.

5. Wiązanie stóp

bandażowanie

Uważa się, że ta chińska tradycja, przez wielu potępiana, pojawiła się w X wieku – całe pokolenia chińskich piękności inspirowały się pewną nadworną tancerką, która podczas występów przed cesarzem zabandażowała sobie stopy jedwabnymi wstążkami. Ta kontrowersyjna dla zdrowia procedura została oficjalnie zakazana w 1912 roku, ale zakaz został zignorowany przez bardziej konserwatywnych chińskich fashionistek. Tak jak poprzednio nadal torturują stopy, mocno je zaciskając bandażami, demonstrując w ten sposób swój wysoki status społeczny (uważa się, że na taki „kosmetyczny” zabieg stać tylko kobietę, która nie musi wykonywać ciężkiej pracy fizycznej).

READ
9 oznak, że Twój stanik Ci nie pasuje

„Wiele razy słyszałem, że tę barbarzyńską tradycję trzeba zniszczyć… ale jednocześnie ten zabieg jest symbolem minionych epok, rodzajem warstwy kulturowej, w której jest duma, status i pamięć o przodkach ”, mówi brytyjski fotograf Joe Farrell, który wykonał serię zdjęć o tej tradycji do projektu Living History. Jednak wiązanie stóp jest dalekie od najgorszego okaleczenia, jakie kobiety zadały sobie w pogoni za najnowszymi trendami w modzie: zdarzały się przypadki dobrowolnej amputacji palców, aby móc nosić przycięte, spiczaste buty, które były uważane za „pisk”. średniowiecznej mody.

Mimo, że opisane przez nas artykuły toaletowe odeszły już do lamusa, kapryśna moda wciąż przyciąga nowe ofiary, które na ołtarzu piękna i popularności poświęcają wszystko, łącznie ze zdrowiem, a czasem nawet własnym życiem. Bądź piękna i zdrowa!

Niektóre elementy garderoby mogą „pomóc” ci stać się ofiarą mody w dosłownym tego słowa znaczeniu. Sporządzam listę niebezpiecznych elementów garderoby!

10 najbardziej niebezpiecznych rzeczy w Twojej garderobie

Wybraliśmy 10 rzeczy, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. I na pewno są w Twojej garderobie!

Nie stosuj samoleczenia! W naszych artykułach zbieramy najnowsze dane naukowe oraz opinie autorytatywnych ekspertów w dziedzinie zdrowia. Ale pamiętaj: tylko lekarz może zdiagnozować i przepisać leczenie.

Niebezpieczne elementy damskiej garderoby

Za ciasne dżinsy

Problem. Obcisłe dżinsy są kochane przez prawie wszystkie dziewczyny bez wyjątku, a mężczyźni kochają je jeszcze bardziej: ich zdaniem to chyba najseksowniejsza część naszej garderoby. A w sklepie czasem kusi, aby wziąć rozmiar mniejszy niż potrzebujesz, jednocześnie pojawi się zachęta do schudnięcia, a tyłek będzie wyglądał lepiej. Niestety w efekcie nie uzyskasz ciasnych pośladków, ale problemy zdrowotne: zbyt ciasne dżinsy zaburzają krążenie krwi w nogach, co może prowadzić do chorób naczyniowych.

Rozwiązanie. Czy odczuwasz drętwienie i mrowienie w udach podczas noszenia obcisłych spodni? To pewny znak, że warto choć na chwilę zrezygnować z tego niebezpiecznego ubioru. Nie schlebiaj sobie i staraj się zmieścić w dżinsach o rozmiar lub dwa za małe. To nie doprowadzi do niczego dobrego.

Stringi

Problem. Dlaczego nie możesz nosić takich ubrań? Seksowne majtki stringi mogą prowadzić do niezbyt atrakcyjnych problemów. Po pierwsze, od ciągłego tarcia możesz się irytować; po drugie, podczas ruchu stringi pełnią rolę nośnika bakterii wywołujących zapalenie pęcherza, pleśniawki i inne niezbyt przyjemne choroby. A nie mówimy nawet o stringach wykonanych z niskiej jakości materiałów syntetycznych.

READ
Bądź najmodniejszy tej zimy! Ciepłe i przytulne tuniki - 20 stylizacji

Rozwiązanie. Jeśli jesteś fanem stringów, wybieraj tylko naturalne materiały. Ponadto nie należy ich nosić cały czas: dziś jest wiele równie uwodzicielskich i pięknych majtek innych modeli.

Biustonosz balkonetka

Problem. Model balkonetka to jeden z najseksowniejszych modeli bielizny. Klatka piersiowa wydaje się być w nim na wpół „zatopiona”, a poza tym taki stanik jest uniwersalny – można go nosić zarówno pod zwykłymi, codziennymi ubraniami, jak i pod głęboko wyciętą wieczorową suknią bez ramiączek. Niestety ciągłe noszenie tego modelu kilkakrotnie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów piersi. To samo dotyczy ulubionej przez wszystkich pompki – jej lekarze generalnie zabraniają noszenia jej dłużej niż 8 godzin dziennie.

Rozwiązanie. Główną zasadą jest nie oszczędzanie na bieliźnie. A balkonetkę i push-up lepiej zostawić na specjalne okazje, np. wieczorne wyjścia. Na każdy dzień szukaj pięknego klasycznego modelu biustonosza z miękką miseczką.

Za wysokie obcasy

Problem. Przepuklina międzykręgowa, przygarbienie, ból pleców i „guzy” na stopach – łatwo możesz sobie nagrodzić tymi problemami. Wystarczy stale chodzić w szpilkach.

Rozwiązanie. Możesz uniknąć wszystkich nieprzyjemnych konsekwencji, po prostu przymierzając buty swoich marzeń – po prostu spróbuj w nich chodzić po sklepie. Czy czujesz, jak zaciskają się Twoje łydki, kolana uginają się, a stopa prawie skurcze? Na pewno warto spojrzeć na dolny obcas.

Flip Flops

Problem. Klapki to buty, które w żaden sposób nie są mocowane na stopie. Dlatego, kiedy zakładamy klapki, instynktownie zaczynamy starać się utrzymać je na miejscu, zaciskając palce, a tym samym powodując ciągłe napięcie mięśni. Może to prowadzić do bólu łydek i kostek. Dodatkowo w klapkach, szczególnie mokrych, łatwo skręcić nogę.

Rozwiązanie. Klapki nie są przeznaczone do długich spacerów, a tym bardziej do noszenia ich po mieście. To buty plażowe, których funkcjonalność dokładnie wystarczy, aby przejść z hotelu na plażę na wakacjach w tym właśnie hotelu.

Biżuteria złej jakości

Problem. Tania i niskiej jakości biżuteria nie tylko szybko traci swoją prezentację, ale może też prowadzić do alergii i podrażnień skóry – to wpływ ubioru na zdrowie. Ponadto nie masz pojęcia, co zawiera stop tego podejrzanie taniego zakupu.

READ
9 ciepłych stylizacji z wysokimi butami

Rozwiązanie. Masz dwie możliwości: przejść na biżuterię z metali szlachetnych lub zacząć szukać marek, które produkują wysokiej jakości biżuterię. Tak, jest mało prawdopodobne, aby kosztowało to ani grosza, ale masz gwarancję, że nie będziesz musiał później odwiedzać dermatologa.

Mniejsze buty

Problem. W końcu znalazłeś idealne buty, ale problem polega na tym, że Twój rozmiar nie jest dostępny. Cóż, będziesz musiał znieść 38 zamiast 39. Znajoma sytuacja? Gratulacje: łatwo można spotkać się z takimi „radościami”, jak wrastające paznokcie, a nawet deformacja stopy.

Rozwiązanie. Rozwiązanie problemu tutaj jest proste i oczywiste – kup buty w SWOIM rozmiarze. Warto też zrezygnować z butów ze zbyt wąskim czubkiem i prostych, za wąskich butów.

Strój kąpielowy

Problem. Sam strój kąpielowy jest oczywiście bezpieczny. Ale jeśli po wyjściu z wody długo przebywasz na brzegu w mokrym bikini, to razem z opalenizną możesz dorobić się pleśniawki (agresywna flora najlepiej rozwija się w ciepłym i wilgotnym środowisku), a jeśli pogoda jest niezbyt gorąco, zapalenie pęcherza moczowego.

Rozwiązanie. Zabierz ze sobą zapasowy strój kąpielowy lub przebierz się w podkoszulek i szorty, podczas gdy kostium wysycha na słońcu.

Bielizna wyszczuplająca

Problem. Wydawałoby się, że wszystko jest proste: wskoczyłam w wyszczuplające spodnie-majtki i – voila! – wszystkie obcisłe spódniczki, jeansy i sukienki leżą na Tobie po prostu świetnie! Jednak ciągłe noszenie ciasnej bielizny może prowadzić do zgagi, zapalenia skóry, bólu pleców, a nawet zakrzepicy.

Rozwiązanie. Pamiętaj, że bielizna wyszczuplająca nie jest panaceum i nadaje się tylko na specjalne okazje, kiedy chcesz wyglądać idealnie w sukni wieczorowej, a na przygotowanie masz tylko kilka godzin. Lepiej poważnie zająć się swoją sylwetką i tym samym udać się na siłownię.

Całkowicie płaskie buty

Problem. Brak uniesienia przeciąża kręgosłup, powoduje bóle nóg i pleców, a także może prowadzić do płaskostopia.

Rozwiązanie. Niech Twoje buty będą miały przynajmniej niewielką podwyższoną wysokość: wtedy Twoje stopy będą mniej zmęczone.

Teraz już wiesz, czego nie nosić, aby uniknąć problemów zdrowotnych.

Moim zdaniem noszenie butów o rozmiar mniejszych nawet nie przejdzie Ci przez myśl – w takich butach nie zrobisz nawet normalnego kroku!

READ
24 czarujące stylizacje dla pań 40

„Wąskie dżinsy są kochane przez prawie wszystkie dziewczyny bez wyjątku”. Protestuję! Nie znoszę obcisłych dżinsów. A ja nie mam ich w szafie. Czy powinienem wziąć buty o rozmiar mniejsze? – Tak, to generalnie nonsens. Ale buty z płaską podeszwą.. Często trzeba je nosić z braku innych butów. Bo bardzo trudno jest znaleźć chociaż coś na swoją stopę, a butów na niskim obcasie szukam już od wielu lat.

Nie zgadzam się co do obcisłych spodni!Tak, dobrze leżą na sylwetce, ale do noszenia wszystkiego trzeba mieć miarę i odpowiednie podejście ;) W końcu nikt nie zmusza do noszenia tak obcisłych spodni przez cały dzień, tylko raz i potem na specjalną okazję)) – nie będzie z tego nic złego, niech nie wymyślają. Po drugie, musisz mieć dobrą figurę, wtedy łatwiej będzie oddychać nogom w takich ubraniach, ale nie noś tego rodzaju dżinsów właściciela ciężkiego popu))) – to oczywiście „nie lód ” i ogólnie okropne (((Pomyśl zanim kupisz ciuchy, które nie pasują;)!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: