Yves Saint Laurent: rewolucja w stylu i branży mody

„Nigdy nie myl elegancji ze snobizmem” – powiedział wielki mistrz mody Yves Saint Laurent. Dał światu nową kobietę, wolną od uprzedzeń, niezależną i seksowną, która dokładnie wie czego chce, stylową i pewną siebie. A także tęsknota za miłością. Często będzie opowiadał o miłości, o tym, jak maluje kobietę, jak kobieta musi kochać. Kobiety go inspirowały. Kobiety były jego muzami.

„Z biegiem lat zdałem sobie sprawę, że najważniejszą rzeczą w sukience jest kobieta, która ją zakłada”, kolejne słynne powiedzenie Saint Laurenta. A kiedy mówią mi, że moda depersonalizuje kobiety, przypominam sobie inny genialny cytat: „Ubranie powinno być podporządkowane osobowości kobiety, a nie odwrotnie”. Tylko kobieta może się depersonalizować. I niestety nie wszyscy rozumieją tę prostą prawdę. Jeśli chodzi o modowe dziedzictwo Yves Saint Laurent, jest ono tak wielkie i znaczące, że można je odkrywać na nowo, a za każdym razem nowe detale stylu wielkiego mistrza, pojawią się nowe oblicza jego talentu.

Smoking damski

Jeśli Coco Chanel wtykała ciekawski nos w męską garderobę, by czerpać stamtąd wiele pomysłów, oferując kobietom jednak bardziej lakoniczne sukienki i spódnice o eleganckiej długości, to Yves Saint Laurent dał kobiecie swobodę i moc, z jaką kojarzył mu się męski garnitur . Odkąd w 1966 roku zestetyzował smoking dla kobiecego ciała, ten element kobiecej garderoby słusznie stał się modowym klasykiem. Być może tylko leniwy projektant nie oferuje swoich wariacji na temat smokingu z sezonu na sezon. Co możemy powiedzieć o innych męskich garniturach, które na stałe zagościły w damskiej garderobie i przystosowane na każdą okazję.

Jeśli w czasach młodości Yves Saint Laurent jego słynnym modelkom nie wpuszczano do restauracji w garniturze spodni, biorąc pod uwagę taki wygląd jako wyzwanie i odstępstwo od normy, dziś dobrze dopasowany smoking jest często niewypowiedzianą przepustką do różnego rodzaju wydarzenia i dress code. Mniej znanym, ale nie mniej stylowym prezentem dla kobiet od mistrza jest smokingowa sukienka. Idealnie sprawdzi się w każdej sytuacji życiowej, może służyć również jako lekki płaszcz.

Przezroczysta bluzka

„Odnalazłem swój styl dzięki kobiecie. Stamtąd pochodzi cała siła i witalność mojego stylu – czerpię je z ciała kobiety ”- powiedział wielki couturier. W latach 60. to kobiece ciało w kolekcjach młodego projektanta Saint Laurenta wywołało prawdziwy skandal. Yves zaoferował kobietom całkowicie przezroczystą bluzkę, którą należy nosić bez bielizny. Oczywiście ten wynalazek pogrążył „porządne panie” w głębokim szoku. Ale atmosfera buntu, która wtedy panowała w umysłach, niewątpliwie trafiła w ręce wrażliwego krawca, od razu czyniąc przezroczystą bluzkę przedmiotem kultowym. Najbardziej odważni fani marki natychmiast poszli za radą Saint Laurenta i zaczęli łączyć ten przedmiot z nie mniej rewolucyjnym wówczas smokingiem.

READ
7 модных советов Влада Лисовца, которые пригодяться каждой женщине

To ciekawe, że obecnie niewielu projektantów mody odmawia sobie przyjemności wykonania przynajmniej jednej przezroczystej rzeczy w każdej ze swoich kolekcji.

Grochówka

Dzięki geniuszowi krótki dwurzędowy płaszcz ewoluował od munduru wojskowych marynarzy do must-have współczesnej męskiej garderoby. Sam Saint Laurent nosił kurtkę grochową i łatwo dzielił się nią z kobietami. Stylowy płaszcz nigdy nie wychodzi z mody, ale w obecnym sezonie jesienno-zimowym kurtka grochowa jest niezwykle istotną i pożądaną rzeczą dla najmodniejszych i najbardziej stylowych kobiet.

safari

Afryka była niejednokrotnie źródłem inspiracji dla Saint Laurenta. Pochodzący z Algierii, w północnej części kraju, stworzył wysokiej klasy klasykę odzieży rekreacyjnej w stylowej letniej garderobie. Legendarna kurtka safari, kurtki, koszule, kombinezony i sukienki w kolorze piasku i wszystkich odcieniach khaki to kolejna uderzająca cecha stylu wielkiego mistrza mody. Obejmuje to słynny odcisk lamparta. Król mody uczynił go symbolem luksusu i elegancji. A także turban, charakterystyczne dla Afryki Północnej nakrycie głowy, w rękach Saint Laurenta zaczął brzmieć świecko elegancko.

Sukienka “Mondrian”

Kolekcja z 1965 roku oparta na obrazach holenderskiego artysty abstrakcyjnego Pieta Mondriana na zawsze weszła do złotego funduszu historii mody. Sześć sukienek o linii A (ta sama sylwetka, którą Yves wprowadził do mody, gdy był jeszcze następcą Christiana Diora) stało się symbolem nowej ery. A same sukienki nadal są przechowywane w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie (największe na świecie muzeum sztuki dekoracyjnej i wzornictwa). Nawiasem mówiąc, słynny wzór Mondriana nie jest nadrukiem, ale zszytymi kawałkami wielobarwnej tkaniny. Matisse, Manet, Velasquez – projektant mody często szuka inspiracji w sztuce i sam ją tworzy.

O kolorze powiedziano już wiele, jednak mówiąc o modowym dziedzictwie Yves Saint Laurent, nie sposób nie wspomnieć o nim jako o osobnej pozycji. Król mody kochał czerń: „Aby być piękną, kobieta musi mieć tylko czarny sweter, czarną spódnicę i chodzić pod rękę z mężczyzną, którego kocha”. Trudno się z tym nie zgodzić: zakochana kobieta poradzi sobie nawet w worku ziemniaków. I Saint Laurent zauważył to więcej niż raz.

Wszystkim innym zasugerował kolor. Dużo koloru. Oprócz popularyzacji koloru khaki wprowadził do mody jasne kolory, najbardziej nieoczekiwane na pierwszy rzut oka kombinacje i bloki kolorów. Czerwień z różem, fiolet z fioletem i błękitem, fuksja z czernią. Kolor Yves Saint Laurent to zawsze coś więcej niż moda. To jest dzieło sztuki.

READ
Evelina Chromtchenko: potrzebujesz szarej bluzy! I własnie dlatego.

Rosyjski motyw i pochodzenie etniczne

Saint Laurent nie jest jedynym artystą, który wyrażał podziw dla stylu rosyjskiego i wykorzystywał w swoich kolekcjach motywy folklorystyczne. Zrobił to jednak w niezapomniany sposób. Mistrz jako pierwszy zaproponował widzowi pokaz mody jako performance, jako sakrament, jako inicjację w świat koloru, bogactwa rosyjskich faktur, w świat haute couture. Tym właśnie stała się kolekcja Rosyjskiego Baletu i Opery z 1976 roku. Yves Saint-Coran był namiętnym wielbicielem teatru, ciężko na niego pracował, tworząc kostiumy do legendarnych baletów i oper. Sam nie uważał kolekcji rosyjskiej za najlepszą, ale nazwał ją najpiękniejszą. Rosyjski motyw mistrza dał światu mody jasne, czyste kolory, takie jak czerwony, zielony, bogaty fiolet, a także bufiaste spódnice do podłogi, zamszowe kamizelki obszyte futrem, futro w ogóle, w tym kolorowe futro. Z wdziękiem pomalował męską marynarkę na zielono, łącząc ją z czerwonymi i złotymi guzikami. Yves stylizowała japońskie kimono i indyjskie sari z narodowych strojów na europejski szyk, styl nowoczesnej kobiety, wolny od snobizmu i uprzedzeń.

Modowa rewolucja Yves Saint Laurent

Jakie tylko epitety nie zasługiwały na wielkiego francuskiego projektanta mody Yves Saint Laurenta. Nazywano go małym księciem haute couture, cudownym dzieckiem haute couture, geniuszem swoich czasów, rewolucjonistą mody. Kierując House of Dior w wieku 21 lat i już pokazując światu, do czego jest zdolny, dzięki pierwszej kolekcji Saint Laurent nie obniżył poprzeczki do końca swojego życia. 1 czerwca 2008 zmarł projektant mody – zmarł w wieku 71 lat w swoim domu w Paryżu. Dziś pamiętamy o głównych innowacjach modowych Yves Saint Laurent.

WYNALAZEK DAMSKIEGO TUKSEDU

Modowa rewolucja Yves Saint Laurent

W 1962 roku Yves Saint Laurent dokonał prawdziwej modowej rewolucji, przemyślając na nowo klasyczny męski garnitur, nadając mu seksowny wygląd iw efekcie wprowadzając pierwszy damski smoking. Eksperci mody byli zszokowani, ale najodważniejsze kobiety swoich czasów chętnie przyjęły tę innowację. Legenda głosi, że gdy oddana fanka YSL pojawiła się w smokingu i spodniach w restauracji The Plaza, nie została wpuszczona do lokalu z powodu nieprzestrzegania dress code’u – wówczas zaradna modowa buntowniczka zdjęła spodnie i dumnie chodziła do wolnego stolika.

TWORZENIE STYLU SAFARI

Punktem wyjścia do powstania stylu safari była kolekcja Yves Saint Laurent, stworzona w 1966 roku i dedykowana Afryce.

READ
Wskazówki dotyczące stylu od Aleksandra Wasiliewa

Urodzony w Algierii projektant mody spędził na froncie zaledwie 20 dni w swoim rodzinnym kraju, ale to bezcenne doświadczenie zainspirowało stworzenie modeli w naturalnych kolorach z elementami mundurów wojskowych – w środku wojny było to nie lada wyzwanie dla prymitywne społeczeństwo francuskie. W ciągu zaledwie kilku miesięcy kobiety na całym świecie cieszyły się noszeniem marynarek z naszywanymi kieszeniami, szerokimi paskami i sznurowanymi sukienkami.

Modowa rewolucja Yves Saint Laurent

WYDANIE KOLEKCJI LIGNE TRAPEZ

Yves Saint Laurent był jednym z pierwszych projektantów mody, który stał u początków synergii mody i sztuki – współpracował ze współczesnymi artystami i inspirował się słynnymi dziełami sztuki swoich czasów. Pierwszym tego typu doświadczeniem była kolekcja Ligne Trapeze, w której projektantka zaprezentowała sukienkę o linii A w graficznej kolorystyce nawiązującej do twórczości Pieta Mondriana. Zarówno sylwetka, jak i wykorzystanie sukienki jako płótna stały się cechami charakterystycznymi stylu lat 1960.

ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ CZARNYCH MODELI

Kolejnym naruszeniem ogólnie przyjętych zasad mody był fakt, że Yves Saint Laurent jako pierwszy zaprosił na wybieg czarne modelki. Podczas pokazu przed publicznością pojawiła się jasnoskóra modelka w czarnym garniturze spodni i mulat w prześwitującej bluzce. Projektantka odpowiedziała na ataki prasy i opinii publicznej kontr-oskarżeniami o brak tolerancji i rasizm. Nawiasem mówiąc, debiut Naomi Campbell na podium odbył się również dzięki Yves Saint Laurent.

Modowa rewolucja Yves Saint Laurent

Najsłynniejsze cytaty z Yves Saint Laurent:

Żałuję, że nie wymyśliłam niebieskich dżinsów.

Miłość to najlepszy kosmetyk. Ale kosmetyki są znacznie łatwiejsze do kupienia.

Aby być piękną, wystarczy, żeby kobieta miała czarny sweter, czarną spódnicę i szła ramię w ramię z mężczyzną, którego kocha.

Przez lata zdałam sobie sprawę, że najważniejsza w sukience jest kobieta, która ją zakłada.

Jeśli ciało kobiety jest zadbane, zawsze znajdzie się ktoś, kto kupi jej futro z norek.

Nigdy nie myl elegancji ze snobizmem.

Projektant, który nie jest krawcem i nie pojął tajników fizycznego tworzenia swoich modeli, jest jak rzeźbiarz, który daje swoje rysunki innej osobie do ucieleśnienia.

Fizycznie boli mnie widok kobiety, która własnymi rękami stała się ofiarą mody i wygląda śmiesznie i śmiesznie.

Pewnego dnia ogłoszono w radiu, że umarłem. Tłumy dziennikarzy rzuciły się do mnie – musiałem powiedzieć, że to wszystko było kłamstwem: oto jestem, żywy i prawie zdrowy. Ale z jakiegoś powodu absolutnie nie chcieli mi uwierzyć, chociaż widzieli mnie na własne oczy.

READ
10 noworocznych zasad Eveliny Khromtchenko

Byłabym szczęśliwa w raju tylko wtedy, gdyby anioły były gustownie ubrane i nosiły swoje aureole z wdzięcznym skosem.

Podobał Ci się artykuł? Subskrybuj kanał, aby być na bieżąco z najciekawszymi materiałami

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: