Wykładzina podłogowa: płytki lub drewno

Irina Loktionowa

Kiedy lepiej zastosować „drewnopodobną” gres porcelanowy, a kiedy samo drzewo w którejkolwiek z jego odmian (parkiet, deska)? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Nie wierz tym, którzy mówią: parkiet jest lepszy niż gres porcelanowy lub odwrotnie. W tej „bitwie” musi wygrać przyjaźń, a mianowicie rozsądne podejście do doboru materiału. Ważne jest, jaką funkcję pełni każde pomieszczenie, jak intensywnie i jak dokładnie będziesz je eksploatować. Na koniec, czy planujesz położyć materiał na podłodze czy na ścianie. Tak, tak, jest również wyłożony parkietem.

1. Drewno na podłodze wszędzie
Niezwykle atrakcyjna opcja – podłogi z naturalnego drewna we wszystkich pomieszczeniach. Takie rozwiązanie można znaleźć również wszędzie w „ich” wnętrzach. Drewno stosuje się jako podłogę nawet w kuchni, przedpokoju i łazience. To prawda, że ​​„ich” łazienka z drewnianą podłogą to zazwyczaj prawie buduar: duża powierzchnia, z oknami i pięknym wnętrzem.

Jednak takie rozwiązanie sprawdza się również w rosyjskich realiach: nawet w łazience i kuchni. Wystarczy wybrać materiał o odpowiednich właściwościach.

Jeśli drzewo w kuchni jest z twardego drewna
W kuchni nie dość, że coś ciągle będzie się rozlewać i kruszyć, to na pewno spadnie. Noże, naczynia, ciężkie przybory kuchenne. Wybierz drewno, które nie pozostawi wgnieceń i zarysowań. Jeśli parkiet lub deska lita, to tylko twarde drewno (dąb, klon, brzoza). Jeśli jest to parkiet lub deska warstwowa, lepiej jest również poszukać dekoracyjnej warstwy twardego drewna. Ale jego grubość nie jest tak duża, aby różnica w stosunku do innych (bardziej miękkich) skał była katastrofalnie zauważalna.

Tutaj znacznie ważniejsza jest jakość obróbki górnej warstwy. Masywna deska bez obróbki i parkietu będzie musiała zostać sama zeszlifowana i zabezpieczona – kilkoma warstwami lakieru (olej w kuchni obiecuje całodobowe czyszczenie). I regularnie je aktualizuj.

Fakt: Pod zwykłym lakierem w kuchni możesz bezpiecznie używać parkietu, gdy w mieszkaniu mieszkają 1-2 osoby dorosłe. Aktywność życiowa w takiej kuchni nie jest najintensywniejsza, nie wymaga codziennego czyszczenia na mokro. Możesz użyć zupełnie zwykłego parkietu „z salonu” bez dodatkowej obróbki lakierem o dużej wytrzymałości.

Jeśli w łazience – to przestronne i dobrze wentylowane
Do łazienek produkowane są specjalne kolekcje wykładzin podłogowych – ze skał odpornych na długotrwały kontakt z wodą. Teak leży nawet na ulicy, twoje mokre stopy po prysznicu na pewno się go nie boją. Wytrzyma nawet, jeśli łazienka jest niewielka i stale tworzy się w niej kondensacja.

READ
Sekrety hodowców kwiatów: jak wyhodować 100 z jednej orchidei?

Nie ma sensu przepłacać za specjalny „parkiet łazienkowy” w gigantycznej łazience. Jeśli powierzchnia łazienki i jej kubatura są wystarczająco duże, jest okno i dobrze działa wentylacja – nie jesteś wcale ograniczony w doborze naturalnego drewna i możesz użyć dowolnego gatunku.

Na zdjęciu: naturalne drewno można umieścić w łazience dla gości jest mniej wilgotny niż w rzeczywistej łazience. Wybierz dowolny materiał. W projekcie ze zdjęciem wykorzystano resztki parkietu z salonu

2. Gres porcelanowy na podłodze wszędzie
Gres porcelanowy jako główny rodzaj posadzki we wszystkich pomieszczeniach często spotykany jest we wnętrzach obcych. Musisz zrozumieć, że jeśli ogrzewanie jest realizowane za pomocą systemu ogrzewania podłogowego, to wybór gresu porcelanowego jest decyzją z „tak praktycznego” obszaru. W przeciwieństwie do drewna, płytki porcelanowe nie ulegają odkształceniom po podgrzaniu. A „drewnopodobna” faktura zmiękcza wnętrze (na przykład w porównaniu z imitacją kamienia).

Przy całej atrakcyjności i praktyczności materiału, w naszym klimacie pojawiają się pytania. Tak więc płytki porcelanowe na podłodze w kuchni i przedpokoju nie powinny być śliskie – wystarczy mała kałuża wody w kuchni lub stopiony śnieg z butów w korytarzu. To samo dotyczy łazienki: poszukaj opcji, która się nie ześlizguje.

Jeśli gres porcelanowy na podłodze w kuchni nie jest polerowany
Decydując o wyborze gresu porcelanowego na podłogę w kuchni, skup się przede wszystkim na bezpieczeństwie powłoki. W pomieszczeniach, w których istnieje duże ryzyko rozlania czegoś na podłogę, można układać tylko matowe lub docierane, aw żadnym wypadku nie brać polerowane.

  • Polerowana gres porcelanowy prezentuje się bardzo efektownie: odblaskowe powierzchnie dodają objętości, nadają wnętrzu wyrafinowania i głębi. Ale jest bardzo śliski. Tak, usunięcie go to kilka drobiazgów, ale poślizgnięcie się na mokrej podłodze jest również dość łatwe. Na ścianach bardziej odpowiednie są gres polerowany. Zwłaszcza jeśli imituje marmur lub inny kamień naturalny – w tym nie ma sobie równych.
  • Matowa kamionka porcelanowa pozbawiona jest wad polerowania: wszystko w niej jest doskonałe pod względem właściwości technicznych, ale nie ma wyrafinowania.
  • Lappated to skrzyżowanie gresu porcelanowego polerowanego i matowego. Jest piękniejszy dzięki częściowemu polerowaniu i bardziej odporny na zużycie, jak matowe wykończenie.
READ
9 sposobów na organizację miejsca do przechowywania

Fakt: Porcelana jest tworzona sztucznie, a drzewo rodzi się w naturze. Dlatego nawet w tej samej partii i w tym samym opakowaniu można znaleźć płyty parkietowe w różnych kolorach. Tak więc bez starannego sortowania nie będzie możliwe rozłożenie parkietu na podłodze w taki sposób, aby był równomiernie monofoniczny lub barwny.

W przypadku gresu porcelanowego zawsze wiadomo, jaki wzór i odcień wyjdzie. Wybierając 2-3 rodzaje gresu porcelanowego, możesz łatwo stworzyć wyraźny geometryczny wzór, jak na zdjęciu tego projektu.

Porady: W ogrodzie zimowym – gres porcelanowy jest lepszy. Są miejsca, w których układanie gresu porcelanowego jest lepsze od układania parkietu pod względem konserwacji: jest to ogród zimowy, szklarnia lub zadaszona weranda. Dbanie o rośliny nieuchronnie wiąże się z wnikaniem ziemi i wody na podłogę, jednak nadal łatwiej jest myć podłogi wykonane z gresu porcelanowego lub płytek ceramicznych. Ponadto reżim temperaturowy w takich pomieszczeniach różni się od mikroklimatu pomieszczeń mieszkalnych, a to kolejny plus na korzyść kamionki porcelanowej.

Na zdjęciu: kuchnia z backsplashem z gresu porcelanowego P3470662 Liston Oxford Cognac 31.6×90

3. Na ścianach w kuchni, łazience – wszystko jest możliwe
Ale bardziej praktyczne jest oczywiście użycie kamionki porcelanowej. W kuchni często służy do dekoracji ścian, na przykład w obszarze fartucha. W tym przypadku gres porcelanowy bardziej konkuruje z płytkami ceramicznymi niż z naturalnym drewnem. A preferuje się go właśnie ze względu na fakturę „pod drzewem” (w związku z koncepcją wnętrza) lub duży format (gdy istnieje zadanie uzyskania ciągłej powierzchni z minimalną liczbą szwów). Warto jednak wiedzieć: okładzina ścienna z gresu, w przeciwieństwie do płytek ceramicznych, wymaga dokładniejszego przygotowania powierzchni i zastosowania specjalnych klejów.

Porady: Jeśli ściana nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą i parą, drewno jest tak samo praktyczne jak gres porcelanowy. Na przykład ścianę przy oknie balkonowym w tym wnętrzu z powodzeniem można ozdobić płytami MDF w okleinie. To samo ze ścianą akcentującą w łazience na następnym zdjęciu.

Na zdjęciu: trudno określić, jaki materiał został użyty w projekcie. Może to być gres porcelanowy lub płyta MDF pod okleiną naturalną.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: