Wybór pralki: na co zwrócić uwagę?

Wskazówki specjalistów od naprawy i sprzedaży sprzętu AGD, jak wybrać odpowiedni i niezawodny model.

Zdjęcie Julii Sedowej

Na co najpierw zwrócić uwagę

Typ i rozmiar maszyny

Punktem wyjścia jest miejsce, w którym zostanie zainstalowana pralka. To właśnie określa rodzaj i wymiary modelu, który Ci odpowiada.

Pralki są dwojakiego rodzaju:

 1. Załadunek od przodu (pokrywa włazu znajduje się z przodu).
 2. Ładowanie od góry (pokrywka na górze).

#

#

#

#

Maszyny front-end, w przeciwieństwie do maszyn pionowych, różnią się znacznie rozmiarem:

 1. Standard: wysokość 85–90 cm, głębokość 45–60 cm, szerokość 60 cm.
 2. Wąski: mniej niż 45 cm głębokości.
 3. Kompaktowy: Wszystkie parametry są mniejsze niż standardowe.

Standardowe modele dobrze sprawdzają się w stosunkowo przestronnych pomieszczeniach, ponieważ zajmują najwięcej miejsca. Kompaktowy i wąski, odpowiedni do montażu w małych przestrzeniach, pod blatem lub zlewem. Mają jednak słabą stronę: szybciej się psują.

Wszystkie elementy wewnątrz wąskich maszyn pakowane są dość ciasno. Według Stirrem-Service przyspiesza to ich zużycie i skraca żywotność.

Modele ładowane od góry zwykle różnią się nieznacznie rozmiarem i w niektórych przypadkach mogą być jedyną opcją.

Załadunek pionowy jest wygodny, jeśli pomieszczenie, w którym ma zostać zainstalowany sprzęt, ma mało miejsca na otwarcie bocznego włazu lub jeśli pokrywa będzie przeszkadzać podczas otwierania.

Co kupić

Objętość ładowania

Drugim ważnym parametrem wpływającym na wybór maszyny jest ilość potrzebnego obciążenia. Jest to bezpośrednio związane z liczbą osób, które będą korzystać z urządzenia.

Istnieją przybliżone obliczenia, według których:

 1. Dla 1-2 osób wystarczy samochód o ładowności 4 kg.
 2. Dla 3-5 osób – 6 kg.
 3. Dla więcej niż 5 osób – 8-9 kg.

Jeśli masz małe dzieci lub planujesz je mieć, wybierz modele z maksymalnym obciążeniem. Będziesz musiał dużo prać.

Nie myśl, że maksymalny rozmiar pobierania jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Po pierwsze, im samochód jest bardziej przestronny, tym jest większy, co oznacza, że ​​zajmuje więcej miejsca. Po drugie, jeśli wypierzesz dwie rzeczy w modelu przeznaczonym na 8 kg prania, zużycie wody będzie imponujące. Wybierz więc głośność w oparciu o swoje rzeczywiste potrzeby.

Co kupić

funkcjonalność

Nowoczesne modele są wyposażone w podstawowe tryby (pranie w różnych temperaturach, płukanie, wirowanie). Musisz tylko zdecydować, które z dodatkowych funkcji potrzebujesz, a które będą tylko stratą pieniędzy.

READ
13 idealnych półek spiżarni do Twojej kuchni

Ochrona przed wyciekami Jest to ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia czegoś w przewodzie lub w samej pralce.

tryby specjalne. Pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze na pralni chemicznej. Należą do nich programy do prania odzieży dziecięcej i sportowej, butów, poduszek. Istnieją również tryby usuwania plam lub szybkiego prania.

Delikatny tryb prania. Charakteryzuje się użyciem większej ilości wody, niską temperaturą prania oraz zmniejszoną prędkością wirowania. Tryb nadaje się do delikatnych tkanin i jest przydatny dla posiadaczy garderoby wymagającej szczególnej pielęgnacji.

Ciche pranie. Modele posiadające tę funkcję są wyposażone w silnik inwerterowy lub napęd bezpośredni, dzięki czemu są zauważalnie mniej hałaśliwe niż zwykle.

Z takich pralek można bezpiecznie korzystać w nocy, kiedy obowiązują obniżone stawki za prąd, aw ciągu dnia będą mniej rozpraszać uwagę.

Pranie parowe. Nadaje się do każdego materiału, w tym jedwabiu, puchu, wełny. Pomaga pozbyć się utrzymującego się zapachu.

Suszenie Oszczędza czas i miejsce, ponieważ pranie nie musi być wieszane po praniu, ale ma bardzo zauważalny wpływ na koszt maszyny.

Co kupić

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Rodzaj zarządzania

Sterowanie maszyną może być:

 1. Mechaniczny, gdy wszystkie parametry prania są ustawiane ręcznie za pomocą przycisków i przełączników obrotowych. Taka kontrola występuje w starszych lub niedrogich modelach z podstawowym zestawem funkcji.
 2. Elektroniczny, gdy użytkownik wybiera tryb, a maszyna automatycznie dostosowuje parametry prania. Jest to powszechne wśród modeli ze średniej i wyższej kategorii cenowej.

#

Sterowanie mechaniczne. domotmoem.ru

#

Sterowanie elektroniczne. fora.kz

Samochody sterowane elektronicznie są wygodniejsze w obsłudze, ale częściej się psują niż ich prostsze odpowiedniki.

W maszynach ze sterowaniem mechanicznym mechanizm ruchomych części jest bardzo prosty, dzięki czemu wytrzymują one o 50-60% dłużej niż elektronika. Ponadto jest po prostu mniej części, więc prawdopodobieństwo awarii jest mniejsze.

Co kupić

Pranie, wirowanie, klasy energetyczne

Za pomocą zajęć można określić, jak dobrze pralka myje, wyżyma i ile prądu zużywa. Są one oznaczone literami łacińskimi od A (najwyższa klasa) do G (najniższa).

Wydawałoby się, że jest to bardzo przydatna informacja, ale w rzeczywistości okazuje się najbardziej bezsensowna: cechy większości maszyn są identyczne.

READ
5 rzeczy, których nigdy byś nie zrobił, gdybyś był mądrzejszy

Jakość wirowania i zużycie energii są teraz podobne dla większości modeli. Jeśli mówimy o asortymencie dużych marek, lwia część towarów odpowiada klasie A, A +.

Oczywiście w procesie selekcji należy upewnić się, że sprzęt pod każdym względem należy do wysokiej klasy. Ale nie podejmuj decyzji wyłącznie na podstawie tego punktu.

Które pralki są głośniejsze i bardziej mobilne

Hałas maszyny zależy przede wszystkim od materiału, z którego wykonany jest zbiornik. Wykonany jest z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Ta ostatnia opcja jest trwalsza i niezawodna, ale także głośniejsza. Również objętość maszyny może zależeć od silnika.

Wybierz modele z funkcją „Silent Wash” lub spróbuj zmniejszyć poziom hałasu dzięki bezpośredniemu napędowi i systemowi kontroli prędkości.

Niektóre maszyny mogą podskakiwać lub poruszać się podczas pracy. Jest to bezpośrednio związane z ich wymiarami: im są skromniejsze, tym bardziej niestabilny jest samochód.

Co robić? Pamiętaj, aby zainstalować maszynę na twardej podłodze i wypoziomować ją za pomocą regulowanych nóżek.

Jak uchronić się przed awariami

Wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego prędzej czy później się psują, a pralki nie są wyjątkiem. Najczęstsze problemy, z jakimi borykają się właściciele to:

 1. Grzejnik nie działa.
 2. Moduł sterujący przepala się.
 3. Pasek napędowy pęka lub zeskakuje.
 4. Silnik się psuje.
 5. Łożyska bębna zużywają się.
 6. W zbiorniku powstaje dziura.
 7. Amortyzatory się zużywają.
 8. Plastikowy uchwyt klapy pęka.
 9. Pompa nie działa.

Pomimo tego, że większość awarii wiąże się z niepiśmienną instalacją i obsługą, możesz zabezpieczyć się nawet na etapie zakupu.

Na przykład, jeśli wybierzesz samochód, którego moduł sterujący jest wypełniony woskiem i całkowicie uszczelniony: w takim przypadku wilgoć na pewno nie dostanie się do środka, co oznacza, że ​​uXNUMXbuXNUMXbprawdopodobieństwo awarii spadnie. Lub spójrz na modele ze zbiornikami ze stali nierdzewnej: plastikowe zbiorniki są bardziej podatne na uszkodzenia.

Kolejny punkt dotyczy złego wyboru i działania. Na przykład, gdy ktoś kupuje maszynę o wadze 5 kg, ale ładuje 6 kg prania przy każdym praniu. W takich przypadkach wzrasta prawdopodobieństwo złamania.

Kolejnym błędem jest ustawienie maksymalnej prędkości podczas cyklu wirowania.

Nie zalecamy korzystania z tej funkcji, ponieważ powoduje ona duże obciążenie prawie wszystkich części pralki i w związku z tym ich potencjał wyczerpuje się znacznie szybciej. Jeśli bardzo ważne jest, aby osoba po praniu otrzymała suche pranie, lepiej kupić pralkę z suszarką.

READ
Horoskop Wasilisy Wołodiny na kwiecień 2023 r

Jak chronić się przy zakupie

Pamiętaj, aby sprawdzić pralkę. Upewnij się, że na obudowie nie ma wgnieceń ani zadrapań: mogą one wskazywać na problemy podczas transportu. Sprawdź kompletność, sprawdź, jak drzwi się otwierają i szuflada na detergent wysuwa się.

Lepiej powierzyć podłączenie maszyny specjalistom centrum serwisowego.

W przypadku wykrycia problemów podczas instalacji, mistrz sporządzi akt, na podstawie którego sklep wymieni produkt. Jeśli znajdziesz niedociągnięcia podczas niezależnego połączenia, będziesz musiał udowodnić sprzedającemu, że nie są one wynikiem twoich złych działań.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: