Wybór praktycznego dywanu do kuchni

Dywan do kuchni

Dla wielu pytanie, czy w kuchni potrzebny jest dywan, budzi wątpliwości. Na pierwszy rzut oka wydaje się niezaprzeczalne, że ten przedmiot w pokoju, w którym coś ciągle spada i rozlewa się na podłogę, spowoduje tylko dodatkowe kłopoty dla gospodyni. Oprócz mycia podłóg zostanie dodane również czyszczenie dywanu.

Udogodnienia

Tak naprawdę nie wszystko jest tak krytyczne, ponieważ dywan w kuchni oprócz funkcji estetycznej jest w stanie rozwiązać szereg praktycznych problemów, a właściwy wybór pomoże zminimalizować niedociągnięcia.

Argumenty na jego korzyść:

 • Jeśli Twoja kuchnia ma zimną podłogę z płytek, dywan może dosłownie iw przenośni uczynić ją cieplejszą i przytulniejszą oraz wyciszyć dźwięki.
 • W kawalerce lub po prostu w dużej kuchni ten element wystroju może stać się oryginalnym sposobem podziału na strefy w pomieszczeniu: za jego pomocą można podświetlić jadalnię lub oddzielić miejsce do pracy od reszty przestrzeni.
 • Kuchnia to miejsce, do którego ludzie często chodzą. Jeśli podłoga jest zużyta i straciła swój wygląd, a naprawa z jakiegoś powodu nie nastąpi szybko, dywan może odegrać rolę jej ładnego przebrania.
 • Wykładzina ochroni powierzchnię podłogi przed uszkodzeniami w przypadku spadających przedmiotów lub wgnieceń i zadrapań od nóg stołu i krzeseł.
 • Ten przedmiot we wnętrzu kuchni może wizualnie zmienić swój rozmiar, co jest szczególnie ważne w małych pomieszczeniach.
 • Dywan pomoże nadać oryginalnemu i stylowemu projektowi kuchni.

Dywan w kuchni będzie wyglądał odpowiednio:

 • Przy zlewie;
 • Wzdłuż obszaru roboczego;
 • W jadalni.

Takie opcje są najczęstsze, ale oczywiście możesz mieć własne, ponieważ wybierając miejsce na dywan, musisz wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i sposób rozmieszczenia tam mebli.

Rozmiar

Wybór odpowiedniego rozmiaru i kształtu wykładziny ma duży wpływ na ogólne poczucie porządku i harmonii w Twojej kuchni. Tak więc w małym pomieszczeniu zbyt duży dywan byłby nie na miejscu, jeden lub więcej małych dywaników lub mat zmieści się tam harmonijnie. I przeciwnie, w dużym pokoju jest miejsce na fantazję: możesz położyć jeden duży lub kilka dywanów o różnych rozmiarach, zjednoczonych stylem.

Chcąc podkreślić jadalnię dywanem należy pamiętać, że jego parametry powinny być co najmniej 60-70 cm większe od stołu z każdej strony, aby można było swobodnie przesuwać krzesła.

READ
10 projektów komód w różnych stylach, które wpasują się w Twoje wnętrze

Wybierz miejsce, w którym chciałbyś ułożyć dywan i za pomocą taśmy klejącej zaznacz jego kontur na podłodze w najbardziej odpowiednich parametrach. Zmierz uzyskaną długość i szerokość.

Idąc na zakupy, poznasz jego przybliżone wymiary i będziesz mieć pewność, że później nie będziesz musiał przenosić mebli ani ciąć dywanu.

Kształt

Aby dywan pasował organicznie do całego wnętrza, przy wyborze jego kształtu należy wziąć pod uwagę konfigurację stołu jadalnego lub pokoju. Tak więc w przypadku kwadratowego pokoju bardziej odpowiedni jest kwadratowy lub okrągły dywan, a w przypadku wydłużonej prostokątnej kuchni bardziej odpowiedni jest model w kształcie owalnym. Tę zasadę należy również kierować się przy wyborze dywanu do jadalni: dywan będzie idealnie pasował, jeśli będzie powtarzał kształt stołu. Chociaż dostępne są następujące opcje:

 • Pod okrągłym stołem – okrągły lub kwadratowy dywan;
 • Pod prostokątnym stołem – dywan o tym samym lub owalnym kształcie;
 • Pod owalnym stołem – prostokątna lub owalna osłona.

Tworzywo

Aby pielęgnacja dywanu w kuchni sprawiała Ci jak najmniej kłopotów, musisz się zastanowić właściwości materiału, z którego może być wykonana:

 • Wełna – materiał jest naturalny, higieniczny i trwały. Ma doskonałe właściwości dźwiękochłonne. Dywany wełniane są miękkie, ciepłe i przytulne, przyjemnie i pożytecznie jest chodzić po nich boso. Dywan wełniany jest łatwy do czyszczenia, prania i nie kurczy się. Wady – takie dywany łatwo wchłaniają wilgoć (co oznacza, że ​​plamy z rozlanego płynu będą trudniejsze do usunięcia), schną długo i są drogie.
 • Bawełna, juta, sizal, len, bambus i wiskoza – dla koneserów naturalnych materiałów. Są higieniczne, dobrze się myją i szybko schną. Często wykorzystuje się je do produkcji lekkich i praktycznych mat (mat). Produkty wykonane z tych materiałów są lekkie i niedrogie.
 • Poliester – włókno pochodzenia syntetycznego, podobne wyglądem i jakością do wełny. Jest to materiał odporny na zabrudzenia, produkty z niego wykonane są trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości, nie płowieją, są odporne na zabrudzenia i pleśń. Nietłuste plamy można łatwo usunąć z ich powierzchni, ale tłuste plamy mogą pozostać na zawsze, jeśli zostaną pozostawione na później. Inną wadą jest to, że poliester nie odzyskuje dobrze po odkształceniu.
READ
Systemy prasowania: cechy i zalety

 • polipropylen (decolan, ixelan). Dywany wykonane z tego materiału w ogóle nie chłoną wilgoci, dzięki czemu wszystko, co rozsypane, jest bez problemu usuwane z powierzchni. Są odporne na zabrudzenia i blaknięcie, nie elektryzują się, nie powodują alergii i są niedrogie.
 • Akryl – Wysokiej jakości włókno syntetyczne. Produkty akrylowe trudno odróżnić od wełnianych. Posiadają szereg zalet – mają właściwości odpychające brud, nie chłoną wilgoci, są odporne na pleśń i łatwe w utrzymaniu czystości. To dobra opcja dla alergików, prawie nie pochłaniają kurzu. Dywany akrylowe mają jasne i nasycone kolory, ponieważ włókna te są barwione lepiej niż inne i nie blakną. Istotną wadą zastosowania w kuchni jest to, że zanieczyszczenia tłuszczowe są wyjątkowo słabo czyszczone, dodatkowo przy częstym użytkowaniu materiał się roluje, co psuje wygląd produktów.

 • Flatviva – materiał z doskonalszego polipropylenu. Maty Flatweave są bardzo dobre: ​​dają efekt masażu, jeśli chodzi się po nich boso. Osiąga się to poprzez tkanie nici o różnej grubości. Maty są piękne i łatwe w pielęgnacji.
 • Materiały mieszane uzyskiwane z włókien różnego pochodzenia. Dzięki temu poprawiają się ich cechy jakościowe. Na przykład materiał typu hat-set uzyskuje się przez dodanie polipropylenu do głównej kompozycji. Dywany z kapelusza nie są naelektryzowane, zachowują swój kolor i fakturę przez bardzo długi czas.

Z powyższego możemy wywnioskować, że bardziej preferowane są dywany wykonane z materiałów syntetycznych do kuchni. Są one generalnie antyalergiczne, trwałe, lekkie, ognioodporne, odporne na zabrudzenia i antystatyczne oraz dobrze zmywalne, co znacznie ułatwia ich pielęgnację. Ponadto nie zaczynają się w nich ćmy i mikroorganizmy. Mieszane materiały też są dobre.

Kupując maty wykonane z naturalnych materiałów, należy zapytać, czy są one impregnowane specjalnymi impregnatami (odporne na zabrudzenia, owady, antystatyczne).

Tekstura

Jeśli zdecydujesz się położyć w kuchni dywan z długim włosiem na podłodze, wiedz, że nigdy do końca nie pozbędziesz się rozsypanych okruchów i kurzu i będziesz skazany na niekończące się sprzątanie. Najlepiej nadaje się opcja niestrzępiąca się (maty, dywaniki, kilimy, sumachy) lub, w skrajnych przypadkach, dywan z bardzo krótką drzemką.

Warto zauważyć, że powłoka o gęstym, gładkim splocie będzie znacznie łatwiejsza do czyszczenia niż model o gęstej, ale szorstkiej fakturze.

Kolorowanie

Wybierając kolor, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Wskazane jest unikanie jasnych kolorów, bez względu na to, jak bardzo podoba Ci się model. Nawet małe plamki będą widoczne na jasnym tle, często taka powłoka będzie musiała zostać oczyszczona. Ale jeśli nie wyobrażasz sobie swojej kuchni bez takiego dywanika, wybierz taki z materiału, który jest łatwy do czyszczenia i prania.
 • Daj pierwszeństwo dywanom w nieplamiących nasyconych kolorach. Bardzo dobrze sprawdzają się maty z kolorowym wzorem – na takiej powierzchni rozsypane okruchy czy plamy nie będą tak widoczne.
 • Wąskie pomieszczenie można wizualnie poszerzyć, układając dywan z poprzecznymi paskami lub „falą” i odwrotnie, nie należy używać tej opcji w projekcie podłużnym, ponieważ wrażenie wąskiej przestrzeni tylko się zwiększy.
 • Odcienie podłogi powinny rezonować z odcieniami innych elementów wystroju pomieszczenia: może to być kolor zasłon, paneli kuchennych, tapicerki krzeseł itp. Dywan, podobnie jak ostatnia układanka w układance, powinien połącz wszystkie odmienne detale wnętrza w jedną całość i stwórz harmonię.
 • Jeśli masz jasną kuchnię, powinieneś unikać równie krzykliwego wykończenia: dywan nie powinien być kolejnym krzykliwym detalem, który żyje własnym życiem. Kolorystyka w tym przypadku powinna być bardziej spokojna i delikatna, dobrana w odpowiedniej gamie.
 • Kuchnia w powściągliwych, kojących kolorach może zostać ożywiona i stać się jasnym dywanem akcentującym o fakturze aktywnych kolorów (liliowy, różowy, czerwony itp.). Paski, romby lub dowolny inny geometryczny wzór wykonany w podobnej gamie dodadzą dynamiki i ruchu oraz stworzą wesoły nastrój.

A jeśli wesprzesz go kilkoma dopasowanymi akcesoriami kuchennymi, w naturalny sposób wkomponuje się w wnętrze, tworząc poczucie świętowania nawet w najnudniejszej kuchni.

Kilka wskazówek pielęgnacyjnych

Aby zakupiony dywan nie ślizgał się po podłodze, lepiej przymocować go lepką utrwalaczem lub taśmą dwustronną. Może to nie być konieczne, jeśli mata ma gumową podstawę.

READ
20 fajnych rozwiązań do przechowywania butów

Wskazane jest, aby preferować czyszczenie na sucho, ale jeśli nie możesz obejść się bez metody mokrej, lepiej zrobić to ręcznie, używając niesztywnych szczotek i specjalnych detergentów do dywanów.

Przynajmniej raz w roku należy zabrać produkt do pralni chemicznej lub, jeśli to możliwe, wyczyścić go na śniegu. W przypadku powłok wykonanych z materiałów naturalnych lepiej jest okresowo stosować specjalne środki odstraszające owady.

Z poniższego filmu dowiesz się, jak prawidłowo czyścić dywan w domu.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: