Wybór idealnego odkurzacza dla idealnej gospodyni domowej

W tym artykule opowiem Ci, jak wybrać odkurzacz w 2022 roku. Opowiem też o rodzajach odkurzaczy, charakterystykach, który jest najmocniejszy i przedstawię ranking najlepszych odkurzaczy na 2022 rok.

Kurz domowy to jeden z najgorszych wrogów współczesnego człowieka. Nie chodzi nawet o to, że życie w czystości jest przyjemniejsze i wygodniejsze. Kurz domowy jest niebezpiecznym alergenem i może powodować ciężkie ataki astmy. Dlatego głównym pomocnikiem każdej gospodyni domowej jest odkurzacz. Ponieważ technologia rozwija się szybko i pewnie, wybór odpowiedniego odkurzacza może być ogromnym wyzwaniem. Jak wybrać odpowiedni odkurzacz do swojego domu w 2022 roku? Na co zwrócić uwagę? Czym właściwie są te urządzenia? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania. A także przedstaw ocenę najlepszych modeli odkurzaczy do domu.

 • Cele i zadania
 • Czego jeszcze szukać
 • Parametry
 • moc
 • Filtry
 • Odpylacz
 • Hałas podczas pracy
 • Rodzaj czyszczenia
 • Dysze
 • Управление
 • TOP modele odkurzaczy w 2022

Cele i zadania

Jak wybrać dobry odkurzacz i w przystępnej cenie

Zanim pójdziesz do sklepu, musisz poprawnie określić cel czyszczenia. Wydawałoby się, że tutaj wszystko jest oczywiste – trzeba się pozbyć kurzu. Ale nie wszystko jest takie proste. Wybór odpowiedniego modelu będzie zależał od tego, jakie rodzaje podłóg znajdują się w domu. Masz dużo mebli tapicerowanych? Czy w mieszkaniu są dzieci lub osoby starsze? Czy w Twojej rodzinie są jakieś alergie? Twój ulubiony kot lub pies ma dużo wełny? Odpowiedzi na wszystkie te pytania pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Prawdopodobnie potrzebujesz urządzenia o obniżonym poziomie hałasu lub stopniowanego systemu filtrów. A może potrzebujesz funkcji nokautu lub potężnej turboszczotki.

Zobacz też – 10 najlepszych robotów odkurzających do domu

Czego jeszcze szukać

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza

Jest jeszcze kilka niuansów, które często są pomijane na końcu. Ale na próżno! Zanim pójdziesz do sklepu, zastanów się, gdzie zamierzasz przechowywać urządzenie. Bardzo często po przejęciu okazuje się, że Twoja nowa, piękna, wydajna i wysokiej jakości pomoc domowa po prostu nie mieści się w szafce przeznaczonej do jej przechowywania. A liczne dysze leżą całkowicie w domu. Najprawdopodobniej radość z zakupu takiego odkurzacza wkrótce zostanie zastąpiona irytacją.

Następna pozycja to cena. To kolejny punkt, który może znacznie zawęzić granice poszukiwań. Nowoczesne jednostki mogą dużo kosztować. Przedział cenowy jest tutaj ogromny – od 40 do 3 dolarów amerykańskich. Konwencjonalnie można je podzielić w następujący sposób:

 • do 250 USD – zwykłe urządzenia gospodarstwa domowego z różnymi rodzajami filtracji (z wyjątkiem filtracji separatorem z wodą i wytwornicą pary);
 • od 250 $ do 385 $ – wysokiej jakości sprzęt AGD. Są to jednostki o podwyższonej szczelności, trwalsze i niezawodne. Montaż takich odkurzaczy najczęściej odbywa się w wiodących przedsiębiorstwach.
 • od 385 do 800 USD – jednostki półprofesjonalne. Najczęściej taki sprzęt jest wyposażony w mocny silnik i wyróżnia się jakością wykonania. Ma ulepszoną charakterystykę odporności na zużycie. W tej kategorii cenowej znajdują się modele, które posiadają potężną wytwornicę pary.
 • od 800 do 1900 USD – elitarny sprzęt AGD. Takie modele charakteryzują się najwyższą jakością czyszczenia, mocnym ekonomicznym silnikiem, małymi wymiarami, maksymalną mocą ssania oraz uniwersalnością.
 • od 800 USD do 2300 USD – do tej kategorii należy profesjonalny sprzęt gospodarstwa domowego. Takie urządzenia są zaprojektowane do długiej, prawie ciągłej pracy na maksymalnej powierzchni. Profesjonalny sprzęt sprzątający tego poziomu ma spore wymiary i sporo waży.
READ
18 rzeczy, które zniechęcają mężczyzn, nawet jeśli jesteś bardzo piękna

Po ustaleniu częstotliwości i jakości czyszczenia oraz ustaleniu kwoty, którą jesteśmy gotowi przeznaczyć na nowe urządzenie, porozmawiajmy o tym, jak wybrać dobry odkurzacz do domu lub biura w oparciu o parametry techniczne urządzenia.

Parametry

Opcje odkurzacza

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego odkurzacza w 2022 roku? Oto kilka kryteriów:

 • moc;
 • rodzaj odpylacza;
 • typ filtra;
 • poziom hałasu;
 • rodzaj czyszczenia;
 • obecność niezbędnych dysz;
 • łatwość sterowania urządzeniem.

Zobacz też – Jak wybrać najmocniejszy odkurzacz do swojego domu?

Wybór odkurzacza na siłę nie jest łatwym zadaniem. I własnie dlatego. W przeciwieństwie do innych sprzętów AGD odkurzacz ma dwa rodzaje mocy:

 1. ssanie;
 2. zużycie energii.

Drugi wskaźnik pokazuje, ile energii elektrycznej „zjada” Twoje urządzenie z sieci. Ale pierwszy pokaże, z jaką siłą odkurzacz wciąga w siebie brud i kurz.

Moc ssania

Najczęściej ta liczba waha się od 250 do 500 watów. Znacznie rzadziej spotykane są modele o mocy 600-800 watów. Istnieją również modele, w których wskaźnik ten można regulować w zależności od poziomu zanieczyszczenia. W tym celu wystarczy przekręcić odpowiednie pokrętło.

W dobrym odkurzaczu wskaźnik ten, jak już zrozumiałeś, powinien być im większy, tym lepiej. W żadnym wypadku nie należy kupować modelu o mocy ssania mniejszej niż 350 watów. To po prostu nie jest wydajne.

Pobór energii

Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest moc pobierana przez urządzenie z sieci. Najczęściej odkurzacze domowe mają pobór mocy od 1 do 2,5 kW. Przy wyborze warto jednak trzymać się złotego środka. Wystarczy półtora – dwa kilowaty.

Ideałem byłaby opcja, w której siła ssania ma tendencję wzrostową, a zużycie energii maleje. Na przykład, jeśli jeden odkurzacz ma wskaźniki 1600350 W, a drugi 1650400, pierwszeństwo należy przyznać drugiemu. Pomimo tego, że w pierwszym przypadku zużycie energii jest mniejsze, ze względu na niższą moc ssania czyszczenie potrwa dłużej, co oznacza, że ​​oszczędności będą raczej wątpliwe.

Zobacz też – 15 najlepszych odkurzaczy z filtrem wodnym według opinii konsumentów

Filtry

Rodzaje filtrów do odkurzaczy

A jak dobrać odpowiedni odkurzacz do rodzaju posiadanego filtra? A czym one są w ogóle? Ogólnie wszystkie elementy czyszczące można podzielić w następujący sposób:

 • HEPA;
 • elektrostatyczny;
 • Element czyszczący klasy S.
READ
10 profesjonalnych wskazówek, które pomogą szybciej posprzątać dom

Filtr HEPA

Zdolny do wychwytywania nawet najmniejszych cząstek zanieczyszczeń i kurzu. Jednostka czyszcząca z takim elementem czyszczącym jest idealna dla tych, którzy mają małe dzieci lub krewnych cierpiących na choroby alergiczne. Filtr HEPA może być jednorazowy lub wymienny.

Mikrofiltr elektrostatyczny

Takie mikrofiltry w różnych modelach odkurzaczy są w stanie wchłonąć 85–98% mikrocząstek kurzu. Ich największą wadą jest żywotność. Aby zapewnić wysoką jakość czyszczenia, mikrofiltr elektrostatyczny należy wymieniać po każdych 5-6 wymianach odpylacza.

Filtry klasy S

Na podstawie opinii użytkowników, różnych ocen i rekomendacji możemy stwierdzić, że takie urządzenia czyszczące są zdecydowanie najwyższej jakości i najskuteczniejsze. Uważa się, że są w stanie zatrzymać prawie 100% zanieczyszczeń. Filtry S mogą być jednorazowe lub zmywalne.

Oczywiście warto preferować te modele odkurzaczy, które mają możliwość wymiany filtra. W końcu, nawet jeśli bardzo dokładnie wypłuczesz i wyczyścisz „stały” filtr, pewna część zanieczyszczeń nadal w nim pozostanie. Tak więc z biegiem czasu wydajność urządzenia będzie stale spadać.

Zobacz też – Ocena najlepszych odkurzaczy piorących według opinii użytkowników

Odpylacz

Rodzaje odpylaczy do odkurzaczy

Odkurzacze dzielą się również ze względu na metodę zbierania śmieci i zanieczyszczeń. Oto typy:

 • odpylacz w formie worka;
 • odpylacz cyklonowy (pojemnik);
 • filtr wodny.

Worek na kurz

Jednostki tego typu zbierają brud w specjalnych workach umieszczonych wewnątrz obudowy. Niezależnie od projektu torby są dwojakiego rodzaju:

 • jednorazowe, papierowe lub syntetyczne;
 • wielokrotnego użytku, tkanina.

Ponadto niektóre modele odkurzaczy mogą „przyjmować” worki o ściśle określonej konstrukcji. Inni to „wszystkożercy”. Pasują do każdej torby o odpowiedniej objętości. Ten typ odpylacza najczęściej wyposażony jest w niedrogi odkurzacz, który nie ma wybitnych parametrów. Zwykle jest dostarczany z jedną płócienną torbą i dwiema lub trzema jednorazowymi papierowymi torebkami. Po ich wyczerpaniu gospodyni staje przed dylematem: wydać dodatkowe środki na zakup jednorazowych odpylaczy czy ponownie użyć tkaniny.

Jak rozumiesz, rozmiar porów torby z tkaniny jest znacznie większy niż torby papierowej. A to oznacza, że ​​musisz poświęcić jedną rzecz: pieniądze lub jakość sprzątania.

W różnych modelach pojemność jednorazowej torby może wynosić od 2 do 6 litrów. Jeśli jesteś przyzwyczajony do sprzątania domu co najmniej 2 razy w tygodniu, taki odpylacz wytrzyma około półtora miesiąca, po czym należy go wymienić. Aby nie przegapić chwili, lepiej kupić odkurzacz wyposażony we wskaźnik zapełnienia pojemnika na kurz.

READ
10 małych prawd, które pomogą Ci uporządkować dom

Worki materiałowe mają jeszcze jedną istotną wadę – jest to moment ich opróżniania. Nie będziesz w stanie uniknąć kontaktu z kurzem. Dlatego jeśli nie jesteś zbyt ograniczony w gotówce, powinieneś rozważyć inną opcję.

Cyklon

Jednostki te są znacznie bardziej popularne. Chociaż mają nieco mniejszą moc ssania, pozostaje ona stała i nie maleje wraz z zapełnianiem się pojemnika na kurz. Zewnętrznie takie jednostki czyszczące można rozpoznać po obecności dużej okrągłej kolby, do której brud dostaje się podczas procesu czyszczenia. Chociaż podczas czyszczenia pojemnika na kurz nie da się uniknąć kontaktu z kurzem, czyszczenie takiego odkurzacza jest znacznie łatwiejsze. Wystarczy wyjąć kolbę, ostrożnie wylać zanieczyszczenia i przepłukać zbiornik zimną wodą. Nie musisz niczego uderzać ani potrząsać.

Ponadto, jeśli podczas procesu czyszczenia przypadkowo „wyssałeś” właściwą rzecz, znacznie wygodniej będzie ją wyciągnąć niż z worka.

Filtr wodny

Zasada działania takiej jednostki jest następująca. Strumień zasysanego powietrza przechodzi przez zbiornik na wodę. W rezultacie w pojemniku pozostają wszystkie zanieczyszczenia i kurz. Pod koniec procesu wystarczy wylać brudny płyn i wypłukać zbiornik.

Takie jednostki mają stałą moc ssania, która nie zmniejsza się wraz z zabrudzeniem wody. Dodatkowo odkurzacz z filtrem wodnym może podczas pracy dodatkowo nawilżać powietrze otoczenia w pomieszczeniu.

Jedyną wadą takiego „czystszego” można uznać jego rozmiar. Ze względu na zbiornik na wodę jego waga i wymiary są nieco większe niż w modelach „suchych”.

Hałas podczas pracy

Porozmawiajmy teraz o tym, jak wybrać dobry odkurzacz w zależności od tego, ile hałasu wydaje podczas pracy. To jest bardzo ważne. W końcu, jeśli musisz często sprzątać, poziom hałasu może znacząco wpłynąć na Twoje samopoczucie.

Nowoczesne modele odkurzaczy są w stanie wydawać dźwięki na poziomie od 50 do 90 decybeli. Ale jeśli chcesz, aby Twoje bębenki były wygodne, nie powinieneś kupować modeli, w których ta liczba przekracza 65 dB. Nawiasem mówiąc, najgłośniej pracują odkurzacze cyklonowe.

Rodzaj czyszczenia

rodzaj odkurzacza

Jest jeszcze jeden podstawowy punkt, który może wpłynąć na wybór maszyny czyszczącej. To jest sposób na wykonanie zadania.

Pranie chemicznie

Jeśli mówimy o odkażaniu małego pokoju lub kompaktowego domu, to wystarczy model z czyszczeniem na sucho. Te odkurzacze są dobre do czyszczenia zwykłych podłóg, podłóg syntetycznych, sztucznych dywanów i dywanów. Są to najpopularniejsze modele i stosunkowo niedrogie. Ponadto wszystkie urządzenia do czyszczenia na sucho można podzielić na trzy typy:

 1. Ręczny pionowy – z wyglądu bardziej przypominają elektryczny mop z workiem na kurz. Łatwo chowa się w szafie lub za drzwiami. Takie modele, choć niewielkich rozmiarów, są nieco droższe niż ich konwencjonalne odpowiedniki.
 2. Kompaktowe – modele o małych rozmiarach. Są lekkie i stosunkowo niewielkie. Można je podnieść i łatwo przenosić jedną ręką lub zawiesić na ramieniu. Najczęściej takie urządzenia służą do codziennego szybkiego czyszczenia powierzchni, a także do czyszczenia wnętrz samochodów.
 3. Pełnowymiarowe – urządzenia, które mają nieco ponadgabarytowy rozmiar i wagę. Wyposażony we wszystkie niezbędne funkcjonalności. Najczęściej stosowany do sprzątania hoteli i dużych powierzchni.
READ
23 najbardziej udane kombinacje kolorystyczne we wnętrzu

Czyszczenie na mokro

Jeśli chcesz zrobić wszystko za jednym razem i mieć możliwość sprzątania zarówno na sucho, jak i na mokro, nie możesz obejść się bez odkurzacza piorącego. Takie urządzenie służy do czyszczenia glazury, glazury, kamienia, wodoodpornego laminatu i wszelkich innych wykładzin podłogowych. Ponadto taki odkurzacz poradzi sobie z czyszczeniem mebli tapicerowanych oraz syntetycznych dywanów z długim włosiem. Jedyne, czego nie może zrobić, to naturalne dywany, a także parkiet i meble, które boją się wilgoci. Za pomocą takiego odkurzacza można szybko zebrać kałużę lub umyć okna do połysku (jeśli masz specjalną dyszę).

Ale myjnia ma również wady:

 1. waga – taki odkurzacz jest znacznie cięższy niż zwykle i nie każdej kobiecie będzie łatwo go obsługiwać;
 2. cena – ta jednostka jest znacznie droższa niż jej „suche” odpowiedniki.

Dysze

przystawki do odkurzaczy

Niezależnie od tego, jaki typ i jaki model odkurzacza kupiłeś, będziesz potrzebować specjalnych nasadek do czyszczenia wysokiej jakości. Czym są i dlaczego są potrzebne:

 • szczelinowe. Długa, spłaszczona tuba, która pozwala dotrzeć do najwęższych i najtrudniej dostępnych miejsc. Najczęściej służy do usuwania kurzu z wnętrza grzejników lub wzdłuż listwy przypodłogowej.
 • Miękka okrągła szczotka z długim włosiem. Służy do czyszczenia książek na otwartych półkach, curlicues w rzeźbionym drewnie i stiuku, gzymsach i innych przedmiotach o złożonym reliefie.
 • Okrągły, owalny lub mały prostokątny pędzelek z krótkim, dość sztywnym włosiem. Służy do czyszczenia okładzin ściennych, mebli tapicerowanych, szerokich i ciężkich zasłon.
 • Turboszczotka. Must have dla miłośników kotów i psów. Idealnie usuwa nawet bardzo małe włosie i włosy z dywanów i mebli tapicerowanych, dobrze zbiera nitki.
 • Szczotka elektryczna. W przybliżeniu taka sama jak turboszczotka, jednak ma niewielką różnicę. Dzięki temu, że obraca się pod wpływem prądu elektrycznego, pracuje znacznie ciszej. Co prawda, ze względu na przewody prowadzące do korpusu, taka szczotka nieco obciąża teleskopową rurę urządzenia.
 • Pędzel z szerokim, naturalnym włosiem. Służy do obróbki parkietu, kamienia, gresu porcelanowego i innych drogich powłok. Takie włosie niczego nie zarysuje.

Odkurzacze z czyszczeniem na mokro posiadają własny dodatkowy zestaw akcesoriów:

 • dysza myjąca do podłóg;
 • dysza aqua do sof i foteli;
 • specjalne urządzenie do mycia szklanek;
 • dysza próżniowa;
 • inne.
READ
20 funkcjonalnych rzeczy, których możesz potrzebować w swoim domu

Управление

W tym konkretnym przypadku porozmawiamy o urządzeniu systemowym włączania i wyłączania urządzenia i kontroli poziomu mocy. System regulacji odkurzacza może być:

 1. Elektroniczny. Zastosowano tu regulator typu reostat, który pozwala płynnie regulować moc (jak głośność w radiu). Najczęściej regulator znajduje się na korpusie, rzadziej na rurze teleskopowej odkurzacza. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe wyświetlacze pokazujące (aktualną) wartość mocy.
 2. Mechaniczny. W tym przypadku stosuje się rotator lub suwak umieszczony bezpośrednio na korpusie odkurzacza. Przełączanie odbywa się etapami, według wyraźnie ustalonych wartości.

W niektórych najnowocześniejszych modelach istnieje możliwość automatycznej regulacji siły ssania. Oznacza to, że odkurzacz niezależnie analizuje obrabianą powierzchnię i ustawia pożądane wskaźniki.

TOP modele odkurzaczy w 2022

ranking najlepszych odkurzaczy

Chociaż masz teraz znacznie więcej informacji na temat wyboru odpowiedniego odkurzacza w 2022 roku pod względem ceny / jakości, spójrzmy na małą ocenę najlepszych na podstawie opinii klientów.

TOP 5 modeli z workiem na kurz w formie worka

TOP 5 odkurzaczy z filtrem cyklonowym

TOP 5 jednostek czyszczących z akwafiltrem

TOP 5 odkurzaczy do czyszczenia na mokro (mycie)

W naszych ocenach opieraliśmy się na opiniach klientów. Oczywiście lista nie jest wyczerpująca i może spodobać Ci się zupełnie inny model. Najważniejsze, że nowy odkurzacz zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby.

Redaktor naczelny serwisu. Rozumiem temat technologii, 10 lat doświadczenia w dużych sieciach handlowych. O zespole i ekspertyzie materiałów jest napisane na stronie Zespół Audytora Technicznego. Na stronie jest wielu autorów zewnętrznych, ale odpowiadam za dokładność informacji w zbiorach.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: