Wszystko, co musisz wiedzieć o pościeli

Drodzy przyjaciele, na naszym blogu omówiliśmy już historyczną kwestię wyglądu tkaniny lnianej. Porozmawiajmy dzisiaj o właściwościach tkaniny lnianej, o zaletach i możliwych wadach.

Jak już wiemy, tkaniny lniane są jednym z nielicznych rodzajów tkanin, które nadal wykonywane są w całości z naturalnych surowców. Właściwości użytkowe tkanin lnianych i wykonanych z nich produktów są naprawdę wyjątkowe:

– Naturalne i przyjazne dla środowiska

– Odporność na zużycie i wytrzymałość.

Len ma cenne właściwości higieniczne, na przykład zdolność odprowadzania ciepła i wilgoci. Podczas upałów większość z nas preferuje ubrania z naturalnych tkanin. Jest to jak najbardziej słuszne, ponieważ osoba ubrana w lniane ubrania ma temperaturę ciała o 3-4 stopnie niższą niż w ubraniach wykonanych z innych tkanin, zwłaszcza syntetycznych. Podczas noszenia i prania len w przeciwieństwie do bawełny nie żółknie, dzięki czemu zachowuje biel i świeżość.

Właściwości zalet i wad tkaniny lnianej., fot. 1

Właściwości zalet i wad tkaniny lnianej., fot. 2

Właściwości zalet i wad tkaniny lnianej., fot. 3

Tkaniny lniane mają nawet właściwości lecznicze. Noszenie lnianej odzieży zapobiega niektórym chorobom, ponieważ len ma rzadkie właściwości bakteriologiczne – ani grzyb, ani bakterie nie mogą się na nim dogadać. Ten całkowicie czysta ekologiczna tkanina jest uważana za naturalny środek antyseptyczny. Len zabija również zarazki i różne infekcje, rany pod lnianymi bandażami goją się szybciej. Mianowicie krzemionka zawarta w siewie lnianym hamuje rozwój bakterii. Len stosuje się również w chirurgii do szycia, którego organizm ludzki nie odrzuca, ale całkowicie rozpuszcza.

Właściwości antyseptyczne i higroskopijne lnu wykorzystywane są do produkcji niektórych części obuwia, w szczególności wkładek i wewnętrznej strony podeszwy. Len obniża poziom wilgoci w butach, zapobiega rozwojowi bakterii i pochłania nieprzyjemny zapach.

Właściwości zalet i wad tkaniny lnianej., fot. 4

Właściwości zalet i wad tkaniny lnianej., fot. 5

Tkaniny lniane nie mechcą się z czasem. Wielu najprawdopodobniej spotkało się z problemem tzw. „granulków”, które pojawiają się na ubraniach i psują ich wygląd. Tkaniny z włóknami syntetycznymi i niciami teksturowanymi charakteryzują się najwyższą zdolnością do mechacenia, czyli tendencją tkaniny do mechacenia się na powierzchni. Zdolność mechacenia zależy również od skręcenia przędzy, rodzaju splotu i innych czynników. Tkaniny bawełniane i półlniane najmniej się mechacą. W stu procentach len jest pozbawiony tej wady.

Właściwości zalet i wad tkaniny lnianej., fot. 6

Właściwości zalet i wad tkaniny lnianej., fot. 7

Właściwości zalet i wad tkaniny lnianej., fot. 8

Właściwości zalet i wad tkaniny lnianej., fot. 9

Oto wyjątkowe właściwości lnu. Wymieniliśmy tylko część z nich, ale to wystarczy, aby przejrzeć swoją garderobę i ekonomię tkanin. Ale błędem byłoby nie wspomnieć o wadach lnianej tkaniny. Pościel bardzo się gniecie i kurczy podczas prania w wysokich temperaturach, dość trudno jest prasować suchą tkaninę lnianą, dlatego podczas prasowania należy ją zawsze zwilżyć. Cięcie takiego materiału może być bardzo trudne nawet ostrymi nożyczkami, skrawki mocno się kruszą (muszą być specjalnie obrabiane). Zaznaczam jednak, że w porównaniu z zaletami takie wady wydają się drobiazgiem, ale co o tym sądzicie?

READ
Najlepsza gospodyni domowa według znaku zodiaku
Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: