Wskazówki dotyczące utrzymywania porządku w kuchni

Wyznacz miejsce do gotowania, od razu umyj akcesoria i rano wyładuj zmywarkę – mówimy o tych i innych sztuczkach, które pomogą utrzymać kuchnię w czystości.

Film przedstawia wszystkie sposoby na utrzymanie kuchni w czystości

1 Usuń brud podczas pracy

Wyrób sobie nawyk sprzątania zaraz po gotowaniu, a nawet w jego trakcie. Na przykład wytrzyj brudny blat po tym, jak coś na niego rozlało się. Umyj deski do krojenia, gdy naczynie gotuje się na kuchence. Dzięki temu nie tylko bardzo szybko posprzątasz, ale także dwukrotnie przyspieszysz cały proces.

9 systemów przechowywania w kuchni, które każdy chciałby mieć

2 Natychmiast opłucz akcesoria do gotowania

Ten punkt wynika z poprzedniego: lepiej wypłukać wszystkie akcesoria do gotowania od razu, niż zostawić je na później. Mowa o cedzidłach, tarkach, nożach, prasach do czosnku lub np. łyżce, którą nakładałeś grykę. Resztki produktów do takich rzeczy bardzo szybko wyschną, znacznie trudniej będzie je później umyć.

17 podstawowych i niedrogich artykułów IKEA do każdej kuchni

3 Użyj uchwytu na łyżkę

Akcesoria, których używasz podczas gotowania, nie powinny być umieszczane na blacie: brudne ślady pozostaną. Użyj do tego specjalnego stojaka. Możesz położyć na nim łyżkę, szpatułkę lub chochlę. W takim przypadku nie musisz ponownie wycierać blatu. A stojak można znacznie rzadziej myć w zmywarce lub ręcznie.

4 Trzymaj środki czyszczące pod ręką

Środki czyszczące do zlewozmywaków, kuchenek i blatów najlepiej przechowywać w pobliżu. Na przykład można je umieścić pod zlewem. A gąbki i pędzle są w organizerze przy zlewie. Im lepiej zorganizujesz przechowywanie, tym łatwiej będzie Ci posprzątać: odpowiednie butelki będą zawsze pod ręką.

Jak i gdzie przechowywać środki czystości: 8 wygodnych i funkcjonalnych pomysłów

5 Wyznacz miejsce do gotowania

Określ obszar blatu, w którym wygodniej jest gotować i używaj tylko tego. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci posprzątać: po prostu wytrzyj to miejsce, a także przestrzeń przy zlewie. Reszta blatu pozostanie czysta.

6 Rano wyładuj zmywarkę

Kolejny sposób na wyrobienie sobie nawyku: zacznij rozładowywać zmywarkę rano i nie wyciągaj jej do połowy dnia. W takim przypadku nie musisz gromadzić brudnych naczyń w zlewie, możesz od razu włożyć je do zmywarki. Wtedy wszystkie naczynia zostaną schowane w środku, a w kuchni zapanuje czystość i porządek.

7 Nie odkładaj zmywania naczyń

Spróbuj uruchomić zmywarkę, gdy tylko zgromadzi się w niej wystarczająca ilość brudnych naczyń. Duża ilość brudnych przedmiotów może nie zmieścić się w pralce, w takim przypadku będziesz musiał umyć je rękoma, aby utrzymać porządek w kuchni.

READ
10 nawyków, które przybliżają Cię o krok do starości

Jeśli nie ma zmywarki i musisz myć naczynia ręcznie, zastosuj następującą zasadę. Mówi: jeśli niechcianą rzecz można załatwić w 5 sekund, należy to zrobić od razu. Stosowanie go do zmywania naczyń jest proste: jeśli talerz nie jest bardzo brudny i można go szybko umyć, to nie trzeba go odkładać, to trudniej jest wyczyścić zaschnięty brud. Jeśli mycie w ciągu pięciu sekund nie powiedzie się, napełnij pojemnik wodą z kroplą detergentu i poczekaj, aż brud wsiąknie.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: