Wskazówki dotyczące niedrogiej przebudowy łazienki

Zdjęcie: liloon/shutterstock

Łazienka to jedno z najważniejszych miejsc w domu. Mówimy o higienie, dlatego konieczne jest, aby pomieszczenie było czyste i uporządkowane, bez pleśni, grzybów i połamanych płytek. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na drogie naprawy.

Podpowiadamy, jak zaoszczędzić pieniądze na renowacji łazienki bez utraty jakości i bezpieczeństwa.

ściany

Najbardziej wszechstronnym i racjonalnym sposobem wykańczania mokrych obszarów są płytki. Aby nie zepsuć się na dekoracji ścian, najlepiej wybrać małą kwadratową płytkę, ponieważ duża lub prostokątna wersja będzie kosztować więcej i stwarzać dodatkowe trudności w instalacji.

Wśród zalet korzystania z tego materiału jest długa żywotność. Nawet tanie źródło z dobrą opieką przetrwa dziesięciolecia. Płytka jest odporna na ekstremalne temperatury, które często występują w łazience. Ponadto materiał jest praktyczny: nawet jeśli powierzchnia jest uszkodzona, płytkę można łatwo wymienić na inną bez większych napraw.

Zdjęcie: ImageFlow/shutterstock

Hydraulika

Wysokiej jakości hydraulikę można kupić nie tylko od popularnych marek. Jeśli nie chcesz przepłacać za hydraulikę, spójrz na budżetowe odpowiedniki mniej znanych marek. Nierzadko można znaleźć produkty, które są równie dobre, ale mogą zaoszczędzić około połowy budżetu na przebudowę łazienki.

Jeśli masz w domu żeliwną wannę, nie spiesz się, aby ją wyrzucić. Można go ulepszyć emalią lub podkładem akrylowym. Wanna będzie wyglądać jak nowa, a zaoszczędzisz na demontażu i utylizacji starej. Jeśli nadal zdecydujesz się na wymianę łazienki, lepiej jest preferować opcję akrylową: nagrzewa się od półtora do dwóch razy szybciej niż żeliwo i będzie trwać średnio 20 lat. Jeśli chcesz zainstalować kabinę prysznicową, lepiej odrzucić dodatkowe funkcje: deszczownicę, radio, dysze do masażu. Im prostszy prysznic, tym tańszy.

Sufit i podłoga

Remonty budżetowe w łazience nie obejmują sufitów napinanych i podwieszanych, lepiej wybrać bielenie. Aby to zrobić, potrzebujesz szpachli, farby odpornej na wilgoć i podkładu, który musisz naprawić. Możesz użyć koloru: ciemne odcienie w małym pomieszczeniu wizualnie podniosą sufit. Możesz również przyciąć sufit plastikowymi panelami, jest to dobry sposób na ukrycie wszelkich niedoskonałości powierzchni. Warto jednak pamiętać, że taka powłoka zje kilka centymetrów sufitu – wizualnie i fizycznie stanie się mniejsza.

READ
Wizażyści wymieniają 6 naszych ulubionych sztuczek makijażowych, które ich przerażają

Lepiej jest użyć płytek ceramicznych jako wykładziny podłogowej, po uprzednim ułożeniu jastrychu o grubości 3–5 cm w celu wyrównania powierzchni. Ale lepiej odrzucić linoleum jako opcję budżetową. Taki materiał nie wytrzyma długo w wilgoci – pod nim może pojawić się pleśń. A kilka metrów kwadratowych drogiego, odpornego na wilgoć linoleum będzie kosztować tyle samo, co niedroga, ale całkiem odpowiednia płytka.

akcesoria

To tutaj możesz zaoszczędzić lwią część budżetu. W rzeczywistości akcesoria nie są bezpośrednio związane z naprawami, więc nie musisz kupować ich wszystkich na raz. Nie trzeba wybierać wystroju łazienki z jednej kolekcji. Możesz łączyć elementy z różnych stylów i kupować ich więcej w miarę możliwości.

Elementami dekoracyjnymi w łazience może być gra kolorów i jasne akcenty: ściana wykonana w innym odcieniu lub ze wzorem, kolorowe dywaniki czy ręczniki. Najtańszą opcją jest zasłona wannowa, która zapobiega przedostawaniu się wody na podłogę. Odpowiednio dobrany wzór i kolorystyka ukryją wady i podkreślą walory łazienki.

Zdjęcie: Nowa Afryka/shutterstock

Komunikacja i rury

Bez względu na rozważaną opcję niedrogiej renowacji łazienki, są rzeczy, na których nie powinieneś oszczędzać. Przed rozpoczęciem naprawy należy sprawdzić rury, ponieważ ich niewłaściwy stan może zrujnować nie tylko twoją naprawę, ale także mieszkanie sąsiadów. Tanie tworzywa sztuczne od nieznanych producentów będą przeciekać i zapychać się, dlatego lepiej wybrać marki europejskie lub rosyjskie o dobrej reputacji. Możesz również obniżyć koszty wymiany rur, decydując się na rury metalowo-plastikowe.

Kolejnym ważnym punktem w renowacji łazienki jest zapewnienie dostępu do wszelkiej komunikacji. Konieczne jest prawidłowe uwzględnienie wielkości pudełka, za którym ukryte są liczniki i krany z ciepłą i zimną wodą. W przeciwnym razie, jeśli to konieczne, będziesz musiał rozbić ścianę.

Hydroizolacja

Hydroizolacja to obowiązkowy etap remontu łazienki. Brak materiału wykończeniowego gwarantuje całkowitą ochronę przed wyciekami, które mogą prowadzić do pleśni, grzybów i zalania sąsiadów od dołu. Dlatego oszczędzanie na bezpieczeństwie nie jest konieczne.

Do hydroizolacji stosuje się materiały rolkowe, powlekające i impregnujące. W łazienkach z reguły wykonuje się hydroizolację powłok lub łączy się z hydroizolacją walcowaną. Jednocześnie konieczna jest obróbka podłogi i ścian: sufit nie musi być chroniony, ponieważ hydroizolacja w mieszkaniu od góry powinna zapobiegać wyciekom.

READ
14 najlepszych pomysłów na nowoczesne wnętrza sypialni
Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: