Wskazówki dotyczące czyszczenia, aby zaoszczędzić czas i pieniądze

757_large

Sobota to mój dzień sprzątania! I wydaje mi się, że czekam na wolny dzień, żeby się wyspać i nigdzie nie spieszyć, ale kiedy przypominam sobie o odkurzaczu, szmatce i mopie. Nastrój zjeżdża w dół jak niedoświadczony narciarz z czarnego toru.

Zatrudnij eksperta od zarządzania czasem! Zaproponowała te fajne chipsy, które pomagają uporządkować rzeczy przez jedną lub dwie i ogólnie stale utrzymują czystość w domu.

Lidia Melnichenko, @lida_melnichenko

Ekspert ds. zarządzania czasem kobiet, Krasnodar

Krok 1. Pozbądź się zespołu Plushkina

Największy nawyk bałaganu jest zaskakująco prosty: zbyt wiele rzeczy. Pozbądź się wszystkiego, co „na wszelki wypadek”, prezentów, które trzymasz „żeby nie urazić”, licznych białych T-shirtów i niemodnych jeansów, które kiedyś staną się modne, a może nie. Logika jest prosta: jeśli rzecz z jakiegoś powodu Ci nie służy (przestarzała, zmęczona, nie jest już potrzebna), to zaczynasz jej służyć – składaj, przesuwaj, wycieraj.

Tak, to może być trudne, ponieważ „syndrom Plyuszkina” został nam przekazany na poziomie genetycznym. Mimo to codziennie chodź po domu i pozbywaj się 1-2 rzeczy na raz. Po miesiącu fizycznie poczujesz, że oddychanie stało się łatwiejsze, a czas czyszczenia skrócił się.

Krok 2: Nie trać dnia na sprzątanie

Są rzeczy, które możesz robić tylko raz w tygodniu. Na przykład wyczyść hydraulikę, wykonaj czyszczenie na mokro, wymień ręczniki i pościel na czyste.
Z reguły robimy to w weekendy za jednym zamachem i jednocześnie w całym domu. W rezultacie spędzamy dużo czasu i bardzo się męczymy. Dużo wydajniej jest rozdzielić takie sprawy na dzień tygodnia w małych segmentach po 20-30 minut. Podobnie jak w systemie czyszczenia płonącego domu, dzięki któremu w kilka minut można przywrócić czystość i porządek.

Krok 3. Zapomnij o wiosennych porządkach

Po standardowym cotygodniowym sprzątaniu często mamy coś, do czego nasze ręce nie sięgają: mycie okien, pranie firan, sprzątanie szaf. I zostawiamy to wszystko do generalnego sprzątania. Ale możesz się go pozbyć! Rozłóż te zadania na 1-2 miesiące! Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to niemożliwe, ale spróbowałem – udało się. Uwzględnij tam wszystko, czego nie ma w Twoich priorytetach na dany dzień i zadaniach na tydzień. Poświęć 15-20 minut dziennie na tę listę, przechodząc od jednej rzeczy do drugiej, a kiedy skończysz, zacznij od nowa.

READ
20 razy ludzie wykazali się pomysłowością

Krok 4: Ustaw alarm podczas sprzątania

Nasze codzienne zadania można porównać do żarłocznego potwora: bez względu na to, ile czasu mu poświęcimy, i tak wszystko pochłonie i będzie mu za mało. Czas wprowadzić go na dietę! Zarezerwuj wolny czas, który chcesz przeznaczyć na prace domowe. Na przykład 1 godzina dziennie. Podziel czas między zadania, biorąc pod uwagę zadania dzienne, tygodniowe i miesięczne.

Pracuj na zegarze i zatrzymaj się, gdy zadzwoni. Na początku wyda ci się, że zrobiłeś za mało, ale w kontekście miesiąca i roku zobaczysz, że dzięki takiemu podejściu zacząłeś robić znacznie więcej! Nawiasem mówiąc, tutaj jest fajna technika o zabawnej nazwie Lazy Anonymous.

Krok 5. Jeden dzień – dwa zadania

Zaznacz rzeczy, które są ważne na co dzień: na przykład zmywanie naczyń, wkładanie rzeczy na swoje miejsce w ciągu dnia, wkładanie brudnej bielizny do kosza. To jest coś, co po prostu trzeba robić codziennie, kropka.

Krok 6. Każda rzecz ma swoje dogodne miejsce

Z moich obserwacji wynika, że ​​większość czasu spędzamy na masowym powrocie rzeczy na swoje miejsce. Dlatego nawyk odkładania rzeczy od razu na swoje miejsce sam w sobie jest w stanie utrzymać porządek w domu. Zbierz rzeczy, które są rozrzucone po całym domu i zastanów się, dlaczego są nie na swoim miejscu. Sztuką jest zorganizować przechowywanie w taki sposób, aby wygodniej było wrócić na miejsce niż odwrotnie.

Sprzątanie przy takim podejściu nie zabierze zasłużonego odpoczynku i nie odwróci uwagi od ulubionej serii, ponieważ wszystko będzie przemyślane! Nawiasem mówiąc, w tym artykule zebraliśmy najpopularniejsze techniki, aby utrzymać porządek Jak szybko posprzątać swój dom: 13 popularnych technik i 1 konkretny plan.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: