Wskazówki dla tych, którzy nienawidzą sprzątania, ale kochają porządek

Sztuczki dla tych, którzy są zbyt leniwi, by posprzątać

Dajemy 16 praktycznych wskazówek dla tych, którzy kochają porządek, ale nie mają zbyt wiele czasu na sprzątanie. Artykuł przyda się mamom, kawalerom, biznesmenom, osobom prowadzącym aktywny tryb życia i tym, którzy po prostu nie lubią sprzątać.

1. Trzymaj wszystko w tacach i koszach

Wyobraź sobie, że musisz zetrzeć kurz z toaletki, na której znajdują się różne produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne. Wyjmowanie tych wszystkich słoików i probówek osobno, a następnie ich ponowne włożenie, jest dość żmudne i czasochłonne. Ale jeśli zbierzesz wszystkie drobiazgi do ładnego koszyka, wycieranie kurzu stanie się znacznie szybsze i łatwiejsze. Dodatkowo kosze i tace pozwalają na stworzenie wizualnego porządku.

2. Zachowaj zapas „jednorazowych” szmat ze starych T-shirtów lub ręczników papierowych

Przetnij stare koszulki (najlepiej bawełniane) na szmaty do sprzątania awaryjnego i użyj ich jako materiałów eksploatacyjnych. Coś rozlali – wyjęli szmatę, przetarli nią podłogę i natychmiast wyrzucili bez mycia.

 • Jeśli nie ma z czego wyciąć szmat, użyj ręczników papierowych.

3. Podczas czyszczenia kuchni piec należy wyczyścić jako ostatni.

Piec to najbrudniejsze miejsce w kuchni. Rozpoczynając czyszczenie w tym miejscu, najpierw „zamocz” piec w czyściku, następnie wyczyść obszar po jego prawej lub lewej stronie, a następnie przesuń zgodnie z ruchem wskazówek zegara (lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). W ten sposób unikniesz niepotrzebnych spływów do zlewu, niczego nie przegapisz i ułatwisz czyszczenie kuchenki, ponieważ detergent wykona większość pracy podczas sprzątania kuchni.

czyszczenie

4. Kurz ściereczkami z mikrofibry

Tylko ściereczki z mikrofibry nie pozostawiają włókien i smug, dobrze chłoną wodę, łatwo się spłukują, nie rolują się, nie osypują i szybko schną.

 • Ściereczki z mikrofibry można i należy prać. Należy to jednak robić tylko mydłem. Nie można ich również suszyć na kaloryferze, w przeciwnym razie szmata straci swoje wspaniałe właściwości.

Szmaty wykonane z ręczników frotte lub tkanin syntetycznych spowalniają i utrudniają czyszczenie.

5. Life hack dla mam: wytrzyj kałuże już brudnymi rajstopami

Mały hack dla mam. Jeśli maluch się wysikał, spokojnie zdejmij z niego rajstopy i wytrzyj nimi kałużę.

6. Przechowuj wszystkie środki czyszczące w zasięgu ręki i najlepiej w jednym miejscu

Spędzanie czasu na szukanie i zbieranie środków czyszczących, szmat, szczotek, gąbek i gumowych rękawic dłużej niż 1-2 minuty to duża strata. Przechowuj wszystko, czego potrzebujesz do sprzątania, w jednym miejscu. Na przykład w wielopoziomowym wózku na kółkach lub plastikowym koszu.

READ
20 niezwykle łatwych sposobów na zorganizowanie małego mieszkania

7. Utrzymuj stoły i blaty puste (lub prawie puste)

Puste lub półpuste stoły, parapety i blaty tworzą natychmiastowy ład wizualny. Dodatkowo łatwiej utrzymać je w czystości, a rzeczy w szafkach są mniej zakurzone.

Zaśmiecony blat

Utrzymanie tak załadowanego blatu w czystości jest bardzo trudne. Gdy kuchnia jest mała, brak szafek ściennych jest dużym błędem.

8. Natychmiast umyj naczynia

Powszechna prawda, o której często zapominamy, a potem spędzamy cenny czas zmywając uporczywą płytkę nazębną z herbaty, zaschniętych resztek jedzenia i stwardniałego tłuszczu. Mając nawyk zmywania naczyń zaraz po posiłku, spędzisz na nim dosłownie kilka minut.

Brudne naczynia

Brudne naczynia w zlewie są przygnębiające i natychmiast wywołują poczucie nieładu.

9. Unikaj otwartych systemów pamięci masowej

Otwarte półki, szyny kuchenne i szyny na kółkach są dobre z umiarem, ponieważ należy je sprzątać dwa razy częściej. Ponadto rzeczy przechowywane na widoku powodują wizualny szum, jeśli nie są ułożone starannie i w określonej kolorystyce.

Szyna z ubraniami

Do każdego otwartego systemu przechowywania należy podchodzić z ostrożnością. Weźmy na przykład te otwarte wieszaki. Wygląda stylowo, prawda? Ale przyjrzyj się bliżej, rzeczy tutaj zawieszone są w kolorach wnętrza i nie jest to przypadek. Po prostu nie ma w życiu czasu na tworzenie pięknych instalacji. Ponadto ubrania, które długo wiszą na otwartym wieszaku, z czasem pokrywają się kurzem.

10. Używaj spryskiwaczy i zawsze moczyć brudne powierzchnie przez 7-10 minut

Wystarczy rozpylić produkt na powierzchni poruszając się od góry do dołu, rozprowadzić równomiernie gąbką i pozostawić na 7-10 minut. To wykona większość pracy, a wszystko, co musisz zrobić, to wytrzeć wszystko do czysta i sucha.

11. Zrób tygodniowy harmonogram sprzątania

Harmonogram sprzątania pomoże Ci wypracować technologię i kolejność sprzątania, nabrać dobrych nawyków. Na przykład wykres może wyglądać tak:

Poniedziałek:

 • Odkurzanie / mycie podłóg;
 • Myjemy ręczniki.
 • Sprzątamy łazienkę i toaletę;
 • Wycieramy kurz, myjemy lustra i powierzchnie szklane.
 • Odkurzanie / mycie podłóg;
 • Dojeżdżamy do żłobka.
 • Myjemy powierzchnie kuchenne;
 • Wchodzimy do lodówki.
 • Odkurzanie / mycie podłóg;
 • Wychodzimy na korytarz.
 • Меняем и стираем постельное белье;
 • Wchodzimy do szafek.
 • Sprzątamy zabawki i książki;
 • Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy w domu.

Łazienka

12. Nie czyść zbyt mocno

Staraj się czyścić szybko, nawet jeśli nie idealnie. Jeśli masz tendencję do rozciągania tego procesu od czasu do czasu, użyj timera, zaznaczając każdą procedurę, powiedzmy, 15 minut (zasada a la Flylady).

READ
Główne różnice między osobami urodzonymi na styku dwóch znaków zodiaku

13. Kupuj inteligentną technologię, kiedy tylko jest to możliwe

Oto nasza lista ulubionych:

 • Robot odkurzający jest drogi, ale sprząta bardzo dokładnie, regularnie (bez Twojego udziału), potrafi „wspinać się” po małych progach i czyścić dywany. A także, jak pokazuje praktyka, robot odkurzający delikatnie oswaja swoich właścicieli, aby zawsze na czas sprzątać przedmioty leżące na podłodze (na przykład zabawki dla dzieci).
 • Zmywarka – oszczędza nie tylko Twój czas i wysiłek, ale także zużycie wody (bardzo znacząco). Jeśli nie masz jeszcze tego cudu technologii, radzimy pomyśleć jeszcze raz.
 • Pralka z suszarką lub osobna suszarka do ubrań – wyobraź sobie: ładujesz rzeczy do pralki, a po kilku godzinach wyjmujesz czyste, suche i już „wyprasowane” ubrania. Nie musisz tracić czasu na jej wieszanie i prasowanie, a w końcu suszarka nie zepsuje wnętrza domu.
 • Odkurzacz parowy – urządzenie przypomina czajnik z wbudowaną parownicą. Dzięki gorącej parze myje prawie wszystko bez chemii gospodarczej, szybko i skutecznie. Szczególnie dobrze czyści powierzchnie kuchenne, piekarnik ze starym tłuszczem oraz kafelki w łazience.
 • Rozdrabniacz do odpadów spożywczych – dzięki niemu rzadziej wyjmiesz śmieci i zapomnisz o problemie nieprzyjemnego zapachu z kosza.

14. Nie zapomnij wietrzyć mieszkania i używać zapachów do domu.

Świeże powietrze w mieszkaniu sprawia, że ​​bałagan jest znośny. I odwrotnie, jeśli dom jest schludny, ale powietrze jest stęchłe i nieprzyjemne zapachy, to w żaden sposób nie pojawi się przyjemne uczucie czystości. Dlatego staraj się wietrzyć pomieszczenia przez co najmniej 10 minut 3 razy dziennie. Również specjalne zapachy, na przykład świece, dyfuzory zapachowe, perfumy w sprayu do domu, pomogą oszukać percepcję.

Spray

15. Daj każdemu przedmiotowi swoje miejsce i wyrób nawyk „zużytego-zwróconego”

Czy ci się to podoba, czy nie, jeśli nie nauczysz się zwracać rzeczy na swoje miejsca, nigdy nie będzie porządku w domu. Ale najpierw musisz określić dosłownie każdą rzecz na swoje miejsce (zwłaszcza w przypadku rzeczy w powszechnym użyciu).

16. Spróbuj raz pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy z domu

Kolejną złotą zasadą porządku jest nie mieć zbyt wielu rzeczy w domu. Jeśli raz poświęcisz czas na dużą wersję, w przyszłości czyszczenie zajmie mniej czasu. Ale jest ważny punkt: musisz pozbyć się nie tylko starych, zepsutych, nudnych rzeczy, ale także tych, których po prostu nie lubisz. Aby uzyskać więcej informacji na temat prawidłowego uporządkowania domu i uporządkowania systemu przechowywania, przeczytaj tutaj lub tutaj.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: