Wskazówki dla gospodyń domowych: jak wybrać sokowirówkę

Świeżo wyciskane soki zachowują wszystkie witaminy i minerały zawarte w świeżych owocach. Świeże soki normalizują trawienie i wzmacniają układ odpornościowy. Aby wybrać odpowiednią sokowirówkę, należy szczegółowo rozważyć cechy każdego typu urządzenia.

Rodzaje sokowirówek

Główne różnice między różnymi typami sokowirówek to zasada działania, pobór mocy oraz wielkość przetwarzania żywności.

Elektryczny

Wskaźniki sokowirówek elektrycznych:

 • praca z silnika elektrycznego;
 • rozwinąć prędkość 8000-15000 obr./min;
 • obsługiwać duże ilości produktów;
 • „wydobyć” 95% płynu, pozostawiając suche wytłoki;
 • rozpryski soku w procesie nie rozpraszają się, co zapewnia czystość stołu.

Z minusów – opłacanie rachunków za prąd i awarie silnika.

ręczny mechaniczny

Ręczne sokowirówki mechaniczne są używane dla małej rodziny:

 • wytłaczanie odbywa się przy użyciu siły ludzkiej;
 • to długi, żmudny proces;
 • zasada tłoczenia na zimno zachowuje w jak największym stopniu kompleks witaminowo-mineralny surowców;
 • sok nie utlenia się ze względu na niską prędkość wirowania.

Ręczne sokowirówki służą do wyciskania kilku szklanek porannego świeżego soku.

Świder

Wyciskarki ślimakowe są elektryczne i ręczne. Charakterystyka:

 • zgodnie z zasadą działania przypominają maszynkę do mięsa;
 • dzięki powolnym obrotom sok nie utlenia się, właściwości owoców są zachowane, smak pozostaje skoncentrowany, konsystencja przypomina puree;
 • świeże świeże nadaje się do użytku przez 48 godzin.

Wyciskarka ślimakowa jest idealna dla wegetarian, rodzin z dziećmi, osób prowadzących zdrowy tryb życia. Robią wysokiej jakości zupy, przeciery, koktajle i nektary z miąższu.

Odśrodkowy

Sokowirówki typu odśrodkowego nazywane są również obrotowymi. Osobliwości:

 • wewnątrz owoce są kruszone tarką i wysyłane do separatora;
 • obrót wirówki zapewnia oddzielenie miazgi od cieczy;
 • czysty sok spływa do znajdującego się na zewnątrz zbiornika magazynowego;
 • ciasto gromadzi się w koszu, który jest okresowo czyszczony;
 • typy odśrodkowe są bardzo głośne, szybko się nagrzewają;
 • sok z powodu wzrostu temperatury utlenia się, tracąc witaminy;
 • musisz wypić powstały napój w ciągu pół godziny.

Sokowirówki z metodą ekstrakcji odśrodkowej są odpowiednie dla miłośników koktajli z miąższem.

Prasy

Sokowirówki-prasy są ręczne i mechaniczne. Służą do pozyskiwania świeżych owoców cytrusowych. Technologia wirowania:

 • Pół cytryny lub pomarańczy umieszcza się na stożku znajdującym się na środku urządzenia.
 • Prasę wprawia się w ruch za pomocą specjalnego uchwytu-dźwigni.
 • Sok pod ciśnieniem jest całkowicie wyciskany do pojemnika.

Prasa jest nadal zwyczajowo używana do granatów.

READ
35 przykładów naczyń kuchennych, dzięki którym gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością

Dysze

W małej kuchni nie zawsze jest miejsce na nieporęczne urządzenia. Gospodyni może uzyskać zdrowe soki za pomocą przystawek do sokowirówek do istniejącego sprzętu AGD.

Do maszynki do mięsa

Nasadki do maszynki do mięsa są mocowane poprzez przykręcenie do jej ramy. Rozmiar odbiornika produktu jest regulowany. Dysze stosuje się do jagód, wszystkich owoców i warzyw bez pestek. Wyposażone są w sitka o różnej wielkości otworów regulujące gęstość soku.

Do robota kuchennego

Dysza produkowana jest w formie prasy lub z systemem wirowania odśrodkowego. Prasa to 1 litrowa misa obrotowa z żebrowaną powierzchnią do przetwarzania miękkich jagód na gęsty sok. Pod działaniem dyszy z ekstrakcją odśrodkową sito obraca się w cylindrze, oddzielając czystą ciecz od miazgi, nasion i skórek. Mocowanie na kombajnie odbywa się poprzez naciśnięcie lub użycie rowków.

Na blenderze

Wybierając dyszę do blendera, brane są pod uwagę cechy modelu. Za wygodne uznano miskę z wirówką, siatką filtracyjną i szklanką na gotowy napój. Wytłoki powstają ze wszystkich owoców z wyjątkiem cytrusów.

Jak długo przechowywany jest świeżo wyciśnięty sok: okres przydatności do spożycia świeżego soku

Dodatkowe funkcje sokowirówek

Wysokiej jakości sokowirówka wyposażona jest w dodatkowe funkcje. Pozwalają usprawnić przetwarzanie różnego rodzaju surowców.

Usuwanie miazgi

Miazga jest usuwana ręcznie lub automatycznie. Przy wyjmowaniu ręcznym konieczne jest zatrzymanie procesu, opóźniając czas wyciskania. Automatyczne wyrzucanie miazgi pozwala nie przerywać zabiegu. Miazga, w razie potrzeby, jest niezależnie zrzucana do osobnego pojemnika.

Odpieniacz

Każdy owoc wytwarza inną ilość piany podczas procesu prasowania. Skimmer pomaga usunąć go ze świeżo wyciśniętego soku. Funkcja dotyczy moreli, truskawek, śliwek, jabłek, winogron.

Połączenie różnych metod przetwarzania

Wysoka prędkość wirowania zapewni uwolnienie nasyconego soku z miąższem. Powolny obrót dysku pozwala uzyskać czystą, klarowną ciecz bez zanieczyszczeń. Urządzenie, które łączy tryb szybki i wolny, jest uważane za uniwersalne.

Automatyczny wybór prędkości

Wybór prędkości zależy od miękkości surowca. Twarde: marchew, buraki, pigwa – są mielone z dużą prędkością, a miękkie – z małą prędkością. Automatyczny dobór prędkości wygląda jak wyświetlacz, na którym znajdują się przyciski z nazwą rodzaju surowca. Po naciśnięciu maszyna automatycznie stosuje żądaną prędkość.

Jak wybrać najlepszą sokowirówkę

Kryteria wyboru wysokiej jakości sokowirówki:

 1. Optymalnym materiałem do produkcji separatora i obudowy jest trwałe tworzywo sztuczne. Elementy tnące urządzenia zostały dobrane z chromowanej stali nierdzewnej.
 2. Duży rozmiar szyjki załadunkowej zapewni zanurzenie produktów do obróbki bez cięcia. Ważne jest, aby mieć popychacze dla wygody przenoszenia surowców.
 3. Zbiornik w formie zbiornika magazynowego nadaje się do pozyskiwania soków na przyszłość. Zasada bezpośredniego zasilania zasysa ciecz do zlewki zewnętrznej. W takim przypadku pomoże funkcja „drop-stop”, która zapobiegnie wylaniu się napoju, jeśli pod wylewką nie ma pojemnika.
 4. Moc dla owoców cytrusowych – mała do 0.2 kW/h, ślimakowa – średnia 0.4 kW/h, uniwersalna – duża 1.5 kW/h. Urządzenia energochłonne nie zawsze są istotne, ponieważ średnia moc jest wystarczająca w rodzinie.
 5. tryby prędkości. Szeroki zakres prędkości gwarantuje wysokiej jakości przetwarzanie wszystkich produktów z maksymalnymi korzyściami. Średnio liczba prędkości jednostkowych wynosi 9.
 6. Najdokładniejszym sterowaniem jest czujnik, ale do obracania w domu odpowiednie jest sterowanie przyciskami. W starszych modelach zainstalowany jest regulator koła.
 7. Dodatkowe funkcje podnoszą cenę urządzenia i nie zawsze są konieczne. Z typowych: miękkie podświetlenie, ochrona przed przypadkową aktywacją, zatrzymanie w przypadku awarii, wyłączenie w przypadku przegrzania.
READ
4 rzeczy, które musisz mieć w swojej sypialni

Wybór sokowirówki zgodnie z jej przeznaczeniem omówiono poniżej.

uniwersalny

Wyciskarka uniwersalna przetwarza wszystkie rodzaje owoców, warzyw, jagód, ziół. Masywna konstrukcja składa się z obudowy, wirówki i tarki tarczowej. Opakowanie zawiera inne dysze do wszystkich rodzajów surowców. Większe możliwości zwiększają cenę technologii.

Do warzyw

Wybór wyciskarki do warzyw zależy od objętości i twardości surowców. Do warzyw wybierz załadunek z szeroką szyjką, duży zbiornik na sok.

Na marchewkę

W przypadku marchwi dostępne są sokowirówki odśrodkowe. Będą przetwarzać buraki, seler, pietruszkę i inne surowce. Typy wirówkowe są wyposażone w elementy tnące, które radzą sobie z warzywami o wszystkich stopniach twardości. Wyjście to klarowny, płynny sok i suche pozostałości.

Dla pomidorów

Aby uzyskać jednorodny nasycony sok pomidorowy, wybierz wersję wyciskarki śrubowej. W nim owoce przechodzą przez spiralny wał, mielą miazgę i nasiona, po czym przecier przechodzi przez sito i jest wyciskany pod ciśnieniem. Sok będzie gęsty, aromatyczny i smaczny.

Na owoce

Sokowirówki dobierane są w zależności od rodzaju surowca. Miłośnicy cytrusów kupują prasy, a do jabłek, gruszek i brzoskwiń odpowiednie są opcje śrubowe lub odśrodkowe.

Jak wybrać irygator doustny do domu?

Do cytrusów

Świeża pomarańcza i cytryna są przechowywane przez 15-20 minut, ponieważ witaminy w kompozycji są niszczone przez kontakt z powietrzem. Objętość zbiornika w prasach do cytrusów nie przekracza 1-2 litrów. Dysza robocza wykonana jest w formie stożka, na którym „pasuje się” połówka owocu. Dzięki funkcji odwrotnej dysza obraca się w obu kierunkach, umożliwiając wyciśnięcie maksymalnej ilości płynu z każdego owocu.

Do jabłek

Do jabłek stosuje się urządzenia do tłoczenia na zimno (ślimakowe) – cylinder z dużą prasą śrubową. W jednej sesji naprawdę można przetworzyć 3-4 kg jabłek. Wyjście jest czysto świeże bez zanieczyszczeń, a wytłoki pozostają suche.

Na granat

Do wyciskania granatu odpowiednia jest prasa, która jest również używana do owoców cytrusowych. Napój będzie czysty z rubinowym odcieniem. Połowę granatu kładziemy na spód, dociskamy, naciskając dźwignię otrzymujemy świeży sok.

Na jagody

Jagody zawierają witaminę C, więc piją od razu świeże i konserwowane na zimę. Jagody bez pestek są bezproblemowo mielone. Do uzyskania nektaru nasyconego miazgą stosuje się urządzenie typu ślimakowego, a dla czystej cieczy odśrodkowe.

READ
8 prac domowych, które spalają najwięcej kalorii

Fiszbiny

Kultury z kamieniem są przetwarzane przez wyciskarki ślimakowe. Spiralny wał i zaokrąglony rękaw oddzielają miazgę od kamienia. Są wygodne dla agrestu, jarzębiny, rokitnika. Ręczne usuwanie nasion z tych jagód jest problematyczne.

Do twardych owoców i warzyw

Wyciskanie soku z twardych warzyw jest łatwe dzięki sokowirówce odśrodkowej. Wirówka i siatka w środku mielą etapami owoce i warzywa o różnym stopniu twardości. Uzyskanie gęstego nektaru z pokarmów stałych jest prawie niemożliwe, więc rezultatem jest klarowny, pachnący płyn.

Najlepsze sokowirówki popularnych producentów

Sprawdzone marki dostarczają na rynek wysokiej jakości sokowirówki o dowolnej sile nabywczej.

Scarlett

Marka Scarlett produkuje urządzenia śrubowe i odśrodkowe o długiej żywotności. Modele wykonane są z tworzywa sztucznego z elementami tnącymi ze stali nierdzewnej, opcją stop-drop i bezpośrednim doprowadzeniem soku. W przypadku miękkich surowców użyj Scarlett SC-JE50S05, a w przypadku twardych surowców użyj SC-JE50S35.

Firma prezentuje sokowirówki w stylowej metalowej obudowie z 5 trybami wirowania, szerokim lejem załadowczym i dużą pojemnością na gotowy napój. Niektóre modele mają funkcję blendera. Najlepszy uniwersalny model Bork S810, prasa do cytrusów Bork S800.

Philips

Firma z Holandii gwarantuje najlepszą elektronikę produktu, mocny silnik oraz kontrolę nasycenia sokiem. Liderami są Philips HR1858/55 i HR1832

Moulinex

Produkuje stylowy, wysokiej jakości sprzęt, który zarówno przetwarza plony, jak i codziennie przygotowuje małe porcje świeżej żywności. Sprawdzone opcje Moulinex JU585G3E, JU385H30.

kitfort

Konstrukcja wykorzystuje technologię wirowania o niskiej prędkości. W rezultacie świeże wychodzi gęste i nasycone, nie tworzy się piana. Kitfort KT-1101 i KT-1104 wyciskają nawet kiełkującą pszenicę i orzechy.

Bosch

Marka z Niemiec produkuje sokowirówki, które słyną z niezawodnej i trwałej obsługi. Wyposażone są w programy do twardych i miękkich owoców, ochronę przed latającymi odpryskami. Najlepsze są Bosch MES4000 i MES4010.

Redmond

Firma produkuje popularne budżetowe urządzenia z bezpośrednim doprowadzeniem soku i automatycznym wyrzutem ciasta. Rozmiar szyjki pozwala załadować warzywa bez krojenia. Najlepiej sprzedające się Redmond RJ-M920S i RJ-M906.

Hurom

Południowokoreańska firma produkuje wyciskarki ślimakowe. Twórcy dodali opcję powolnego wirowania, co pozwala zachować maksimum użytecznych substancji surowców. Dzięki technice Hurom łatwo uzyskać wytłoki z warzyw, jagód, owoców i orzechów.

Polaris

Deweloperzy martwią się o szczegóły. Dla wygody użytkownika przewidziano gumowane nóżki, wskaźnik poziomu napełnienia szklanki do przygotowywania koktajli oraz różne tryby prędkości. Popularne są Polaris PEA 0829 i PEA 1122 AL.

READ
7 najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się owadów w domu

TOP 15 najlepszych pełnowymiarowych słuchawek bezprzewodowych – ocena na 2022 rok

Brązowy

Urządzenia o szerokim zakresie funkcji: separator piany, system zapobiegający kapaniu, zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem. Pojemność kieliszka to 1.25 l, pojemność do automatycznego odbioru ciasta to 2 l. BRAUN J500 i J700 są uznawane za najlepsze.

Kenwood

Deweloper tworzy uniwersalne typy urządzeń i pras do owoców cytrusowych. Używany do jabłek, bananów, truskawek, cytryn. Liderzy rynku KENWOOD JE 680 i JE 860.

Neptun

Model jest liderem pod względem prędkości wirowania. Produkty nie są cięte przed załadunkiem. Czyszczenie ciasta odbywa się automatycznie bez przerywania procesu. Neptun przetwarza różnego rodzaju surowce: od dyni po pomidory. Wydajność (dla jabłek) powyżej 60 l/h.

Salute

Sprzęt firmy JSC “Penzmash” jest stale poszukiwany. Wyciąga sok z pokarmów stałych bez wydrążania i krojenia owoców na kawałki. Wysoka wydajność i jakość separacji nektaru od 50%.

Rossoshanka

To wysokowydajna wyciskarka do dużych ilości twardych owoców. Działa poprzez ekstrakcję 92% świeżości, pozostawiając suche ciasto. Urządzenie jest zaprojektowane tak, aby nasiona nie były zakłócane i nie utleniały czystego napoju. Służy do przechowywania soków na zimę. Technika nie nadaje się do produktów miękkich.

Motor Sich

Urządzenie przygotowuje sok z miąższem. Wyposażony w system regulacji ilości cieczy na wylocie, zacisk do mocowania na stole oraz osłonę przeciwbryzgową. Aluminiowy korpus nie boi się korozji, a funkcja rewersu pozwoli pozostawić ciasto suche.

Zelmer

Twórcy uważają za główny cel przejrzystość gotowego napoju, zachowanie właściwości dietetycznych i składników odżywczych owoców. Nowe modele wyposażone są w funkcję Turbo do czyszczenia miazgi z sitka. Zelmer ZJP1600B i JE1200 sprawdziły się dobrze.

Vitek

VITEK to budżetowa i wygodna technika, która poprawia jakość życia. Urządzenia do cytrusów posiadają duży zbiornik i zaawansowaną prasę, która z łatwością obniża i wyciska nektar. Uniwersalne urządzenia zabiją nawet mrożone owoce. Łatwy demontaż kawałek po kawałku dla łatwego mycia.

Koniec

Firma produkuje modele urządzeń ślimakowych. Zasada „tłoczenia na zimno” pozwala na uzyskanie soku bogatego w witaminy i minerały. W komplecie specjalny krój do przygotowania produktów do ekstrakcji. Wśród kupujących modele ENDEVER SkyLine SGE-94 i JE-70 cieszą się popularnością ze względu na jakość pracy i niskie zużycie energii.

READ
Pudełka do przechowywania: 16 kreatywnych pomysłów dla Twojego domu

Kobieta mieszkająca

„Dachnica” to nowa oferta firmy Pribor. Używany do przetwarzania dużych ilości upraw. Nie nadaje się do wyciskania szklanki soku, ponieważ mieszkaniec letni jest nieporęczny i robi dużo hałasu. Tryb: 15 minut – praca, 5 minut – odpoczynek, aby uwolnić pojemnik z ciasta. Producent twierdzi, że około 1 litra. pić na minutę.

BelOMO

BELOMO SVSHPP-302 pozostaje liderem sprzedaży wśród sokowirówek o ultrawysokiej wydajności. Użytkownicy żądają 50 litrów soku na minutę. Używany do przygotowań na zimę. Wysoki szyb załadowczy i zabezpieczenie przed włączeniem sprawiają, że urządzenie jest bezpieczne w kuchni.

Panasonic

Urządzenia wykonane są ze stali nierdzewnej, wyposażone w opcję „drop-stop”. Charakteryzują się dużą mocą. Niektóre modele zawierają siekacz i blender. Owoce są całkowicie umieszczone w szerokim pysku. Szklanka o pojemności 1.5 litra nadaje się do zbioru soków na zimę. Najpopularniejsze modele Panasonic to MJ-DJ31 i MJ-M171PWTQ.

Zakup sokowirówki to opłacalna inwestycja w zdrowie rodziny. Po każdym użyciu sprzęt należy umyć i wysuszyć oraz użytkować zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak wybrać dobry mop do skutecznego sprzątania?

Ekspresy do kawy na kapsułki do domu: jak wybrać według cech, zalet i wad

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: