Wskaźnik masy ciała: jak określić BMI i dlaczego jest potrzebny?

Postacie osób z różnym BMI

Wskaźnik masy ciała jest unikalnym narzędziem wynalezionym dwa wieki temu i jest z powodzeniem stosowany przez osoby martwiące się o swoje zdrowie. To właśnie wtedy, w XIX wieku, teoretycy medycyny i praktycy zauważyli, że tzw. „zdrowa” masa człowieka jest bezpośrednio związana z jego wzrostem i rzeczywistą wagą. Za pomocą specjalnego stołu możesz łatwo określić, czy w twoim ciele jest kilka dodatkowych kilogramów i czy jesteś zagrożony otyłością. Wystarczy wpisać do kalkulatora swój wzrost, wagę i wiek.

Wartość twojego wskaźnika masy ciała

Na pytanie, jak obliczyć wskaźnik masy ciała, istnieje wzór: należy podzielić wagę (w kilogramach) przez kwadrat wzrostu (w metrach), czyli BMI = waga (kg): (wzrost (m)) 2.

Na przykład dane wejściowe to: waga = 85 kg, wzrost = 165 cm, zatem BMI = 85: (1,65 × 1,65) = 31,2.

Tabela BMI i stopień otyłości

Klasyfikacja schorzeń w zależności od BMI BMI Ryzyko dla zdrowia Co robić
18-25 lat ponad 25 lat
Anoreksja nerwowa.
Anoreksja jest niedowładem.
Waga poniżej 15% oczekiwanej, BMI poniżej 17,5 wysoki Zaleca się leczenie przybierania na wadze w przypadku anoreksji.
Niedowaga Менее 18,5 Żaden
norma 19,5-22,9 20,0-25,9 utrata masy ciała nie jest wymagana
Nadwaga 23,0-27,4 26,0-27,9 Podniesiony Zalecane odchudzanie
Otyłość I stopień 27,5-29,9 28,0-30,9 Podniesiony Zalecana utrata wagi
Otyłość II stopnia 30,0-34,9 31,0-35,9 wysoki Zdecydowanie zaleca się utratę wagi
Otyłość III stopnia 35,0-39,9 36,0-40,9 bardzo
wysoki
Zdecydowanie zaleca się utratę wagi
Otyłość IV stopień 40,0 i powyżej 41,0 i powyżej Ekstremalnie wysoko Potrzebna natychmiastowa utrata wagi

Po obliczeniu BMI należy porównać swój wynik z tabelą

Po ustaleniu swojego BMI musisz zwrócić się do tabeli, która pomoże określić, czy w twoim ciele jest nadmiar tłuszczu. Wyjątkiem są zawodowi ciężarowcy ze zwiększoną masą mięśniową. Dla nich liczby powinny być oczywiście nieco wyższe.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że warto wybrać wyliczoną wartość BMI biorąc pod uwagę cechy swojej budowy ciała. Jeśli masz asteniczny, zbliż go do minimum (19-22). Jeśli masz „szeroką kość” i hipersteniczną budowę ciała, powinieneś zbliżyć się do maksimum (23,5–24,5).

Jeśli wskaźnik masy ciała wynosi:

 • mniej niż 18,5 – masz niedowagę;
 • 20-25 – nie martw się: masz normalną wagę, która jest w harmonii ze światem;
 • 25-30 – powinieneś zacząć dbać o swoje ciało; masz nadwagę. Dalsze gromadzenie się tłuszczu zwiększa ryzyko rozwoju różnych chorób i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia;
 • 30-35 – masz wyraźną skłonność do otyłości, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby zmniejszyć tę figurę;
 • 35 lub więcej – masz otyłość trzeciego stopnia; powinieneś włączyć alarm i zacząć aktywnie pracować nad przywróceniem poprzedniej formy.
READ
10 prostych ćwiczeń, które pomogą Ci uzyskać wspaniałe pośladki

Możesz samodzielnie obliczyć swój wskaźnik masy ciała. A eksperci ze Stowarzyszenia Vita pomogą Ci wybrać odpowiedni sposób na pozbycie się otyłości, korzystając z programów odchudzania dr Siemionowa.

Zbyt duży lub zbyt mały stosunek masy ciała do wzrostu wskazuje na problemy z nadwagą lub niedowagą. Ten stosunek nazywa się wskaźnikiem masy ciała (BMI). Powiemy Ci, jak to obliczyć, co to znaczy, jaka jest norma dla mężczyzn, kobiet, kiedy trzeba bić na alarm.

Jak powstał ten wskaźnik?

Wzór na jego obliczenie został opracowany przez Afolfa Queteleta, matematyka i socjologa z Belgii. W swoich badaniach socjologicznych podał wzór na wskaźnik masy ciała – wartość związaną ze stanem zdrowia człowieka. Aby obliczyć, zaproponował podzielenie masy ciała w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu: m / h2. Na przykład 72 kg / 1,782 = 22,7.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła te obliczenia jako podstawę do określenia nadwagi lub niedowagi (BMI – Body Mass Index). Wygoda polega na tym, że każdy może obliczyć wskaźnik masy ciała za pomocą wzoru.

Dlaczego nadwaga jest problemem globalnym?

Eksperci WHO twierdzą, że nadwaga to globalny problem, który prowadzi do przedwczesnej utraty zdrowia i śmierci. Nadwaga jest często przyczyną poważnych chorób.

 • otyłość;
 • miażdżyca;
 • zapalenie kości i stawów;
 • nadciśnienie;
 • choroba niedokrwienna serca;
 • syndrom metabliczny;
 • cukrzyca;
 • udar mózgu;
 • zawał mięśnia sercowego;
 • patologia nerek, wątroby.

U osób z niedostateczną masą ciała nawet proste choroby zakaźne, wirusowe (grypa, SARS) mają cięższy przebieg i prawie zawsze wiążą się z powikłaniami. Niedobór masy ciała często jest przyczyną chorób przewodu pokarmowego, zaburzeń psychicznych, osteoporozy, cukrzycy typu 1.

Dlaczego potrzebujesz obliczenia BMI?

W 2018 roku Rosstat opublikował dane, z których wynika, że ​​3 na 5 Rosjan w wieku powyżej 18 lat ma nadwagę. Ten sam problem obserwuje się u prawie jednej trzeciej dzieci poniżej 13 roku życia. Wiele osób, szczególnie w młodym wieku, nie zwraca na to uwagi, nie monitoruje swojego zdrowia.

Wśród czynników ryzyka:

 • zamiłowanie do fast foodów;
 • pić alkohol;
 • naruszenie diety;
 • siedzący tryb życia;
 • brak regularnej aktywności fizycznej;
 • stosowanie wysokokalorycznych pokarmów, napojów;
 • niedobór witamin.
READ
Odchudzanie bez robienia czegokolwiek – czy to możliwe!

BMI to dzwonek alarmowy. Każda osoba może określić indeks, sprawdzić go pod kątem zgodności z normą, dostosować styl życia, odżywianie, nawyki. BMI jest również wykorzystywane przez dietetyków jako podstawa swoich zaleceń.

Norma BMI

Formuła Quetelet sprawdza się jednakowo przy obliczaniu wskaźników dla kobiet i mężczyzn. WHO nie bierze pod uwagę płci osoby, ale statystyki pokazują, że liczba kobiet jest niższa. Różnice dotyczą również wieku. U osób w wieku 18-30 lat za normę uważa się 18,5-22,9, u osób powyżej 30 roku życia normalna wartość wynosi 20-24,9. Oznacza to, że dana osoba ma minimalne ryzyko rozwoju chorób.

Jeśli obliczasz BMI dla mężczyzn i kobiet uprawiających sport, musisz użyć innych wzorów. Również obliczenie wskaźnika dla osób starszych powyżej 60 roku życia nie będzie do końca poprawne. W tych grupach populacyjnych stosunek tkanki tłuszczowej i mięśniowej nie odpowiada normie.

Niedobór

Niewystarczający BMI dla kobiet i mężczyzn wynosi 16-18,5. Przy niższym wskaźniku brak masy ciała jest uważany za wyraźny, co pociąga za sobą:

 • łamliwość kości, u kobiet – brak miesiączki, anoreksja;
 • zmiany hormonalne;
 • niewystarczająca produkcja żółci, z powodu której pokarm jest gorzej trawiony i wchłaniany.

Jak walczyć?

Jedynym sposobem na poprawę jest jedzenie więcej. Lepiej jest zwiększyć objętość, dodając do diety wysokokaloryczne pokarmy – orzechy, węglowodany złożone, mleko, kefir, twaróg. Aby podnieść ciężar, lepiej jest skorzystać z treningu siłowego.

Dodatek witamin i suplementów diety będzie skuteczny. Jednak ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, jakich składników odżywczych brakuje organizmowi. Bezpiecznym i szybkim sposobem na przybranie na wadze jest zażywanie drożdży piwnych. Twój lekarz może zalecić probiotyki w celu poprawy trawienia.

Nadwaga

Wskaźnik masy ciała 25-29,9 wskazuje na potrzebę korekty wagi. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, chorób serca, cukrzycy.

Jak walczyć?

Czasami wystarczy dostosować styl życia, odżywianie:

 • zrezygnować z alkoholu;
 • zwiększyć spożycie owoców i warzyw;
 • zmniejszyć liczbę kalorii;
 • ćwicz co najmniej 150 minut w tygodniu.

Zielone, ziołowe herbaty, owoce cytrusowe, fermentowane produkty mleczne o zawartości tłuszczu nie większej niż 2,5% pomagają utrzymać organizm w dobrej kondycji.

READ
9 przekąsek nieszkodliwych dla Twojej sylwetki na noc

Otyłość I stopień

Jeśli BMI mieści się w przedziale 30-34,9, mówi się o otyłości. Nadmierna masa ciała często powoduje cukrzycę, patologie układu sercowo-naczyniowego i zaburzenia metaboliczne. Osoba może odczuwać duszność podczas wchodzenia po schodach, szybko się męczyć, stale odczuwać senność. Jego nastrój, apetyt może szybko się zmienić.

Jak walczyć?

Otyłość wymaga czegoś więcej niż tylko zmiany stylu życia. Lekarz musi znaleźć źródło problemu, przepisać leczenie. Przyczyną może być zarówno banalne przejadanie się, jak i niewydolność hormonalna. Wraz z odpowiednimi lekami skuteczne będzie przyjmowanie witamin w celu korekty wagi. Ich doborem powinien zająć się lekarz prowadzący lub dietetyk.

Otyłość II stopnia

Jest typowy dla osób z indeksem 35-39,9. WHO ocenia, że ​​ryzyko zachorowania na wymienione powyżej choroby jako nagła śmierć gwałtownie wzrasta.

Jak walczyć?

Oprócz korygowania odżywiania, aktywności fizycznej lekarz musi przepisać leczenie zgodne z przyczyną otyłości. Mogą to być zarówno nawyki żywieniowe, nieaktywny tryb życia, jak i hormonalne choroby endokrynologiczne, a u kobiet – zespół policystycznych jajników. W większości przypadków przepisywane są leki w celu normalizacji metabolizmu.

Otyłość III stopnia

To chorobliwa otyłość, w której BMI wynosi powyżej 40. W tym stanie ryzyko poważnych patologii i śmierci jest niezwykle wysokie. Następuje rozwój stanów klinicznych, cierpią kości, stawy, mięśnie.

Jak walczyć?

Pokonanie dużej otyłości jest możliwe tylko za pomocą zestawu środków, siły woli. Potrzebna jest farmakoterapia mająca na celu wyeliminowanie przyczyn, chorób współistniejących, a także stopniową zmianę nawyków żywieniowych.

Walka z nadwagą to ciężka praca, więc pilnuj diety, ćwicz, ruszaj się więcej i bądź zdrowy!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: