Woda jest niezbędnym elementem naszego organizmu

1. Korzyści płynące z wody dla ludzkiego ciała [Zasoby elektroniczne] – Tryb dostępu: https://pumpmuscles.ru/fitness/polza-vodyi-dlya-organizma-zachem-nuzhna-voda-cheloveku.html, bezpłatny – ( 06.12.2018 ).

2. Kult wody w historii: wynalazki starożytnych ludów, kult żywiołu wody itp. [Zasób elektroniczny] – Tryb dostępu: https://www.graff.by/facts/kult-vody/, bezpłatny – (06.12.2018).

3. Kult wody. Mity narodu rosyjskiego [Zasoby elektroniczne] – Tryb dostępu: https://culture.wikireading.ru/2378, bezpłatny – (06.12.2018).

4. Woda w życiu człowieka. Biologiczne i ekologiczne znaczenie wody [Zasoby elektroniczne]. – Tryb dostępu: https://www.syl.ru/article/169819/new_voda-v-jizni-cheloveka-biologicheskoe-i-ekologicheskoe-znachenie-vodyi, bezpłatny – ( 06.12.2018).

5. Jak schudnąć wodą? [Zasób elektroniczny] – Tryb dostępu: https://www.tiensmed.ru/news/pohudenievoda-td5.html, bezpłatny – (06.12.2018).

6. Utrata masy ciała z wodą [Zasoby elektroniczne] – Tryb dostępu: https://hudeyko.ru/voda-dlya-pohudeniya.html, bezpłatny – (06.12.2018).

7. Obliczanie indywidualnego dziennego schematu spożycia i picia wody podczas treningu [Zasoby elektroniczne] – Tryb dostępu: http://adidas.lifehacker.ru/2014/05/19/how-to-calculate-water-intake-for -biegaczy/, wolny – (06.12.2018).

W starożytności istniał kult wody. Była wywyższana i czczona, co przynosiło jej korzyści. Tak więc w Mezopotamii próbowali „rozmawiać” z wodą, co doprowadziło do tego, że starożytni Sumerowie byli w stanie stworzyć system tam i tam. Być może bez kultu wody nie zrobiliby tego. A w starożytnym Rzymie dzięki kultowi wody osiągnęli wysoki poziom kultury sanitarnej i kąpielowej. Oczywiście w tych przykładach dużą rolę odgrywały wysokie zdolności umysłowe ludzi, ale oczywiście woda inspirowała ich wynalazki [1,2].

Według starożytnych rosyjskich rękopisów można też ocenić obecność kultu wody. Nad wodą modlili się, domyślali, składali przysięgi, zawierali małżeństwa, składano w niej ofiary, nią byli traktowani. Jednym z powodów tego kultu była chęć sprowadzenia deszczu w czasie suszy. Ludzie myśleli, że woda na ziemi jest połączona z wodą na niebie, co oznacza, że ​​uderzenie w wodę ziemi przyczyniłoby się do pojawienia się deszczu. Argumentując w ten sposób, pogańscy Słowianie „otworzyli ziemskie klucze”. W tym celu w tym okresie szukali studni i źródeł, które do tego czasu nie były już czynne lub były opuszczone, otwierali je i czyścili, odprawiali z nimi nabożeństwo modlitewne, a następnie wyciągali z nich wodę i nalewali się z tym. Chcąc też sprowadzić deszcz, ludzie wrzucali do studni różne rzeczy i produkty: groszek, kapustę, potłuczone garnki, mak, len, pieniądze i wiele innych, co ukazywały się w niektórych dziecięcych piosenkach. Później rytuały te przybrały formę chrześcijańską, to znaczy przychodziły do ​​wody razem z księdzem, przynosiły ze sobą ikony i sztandary, modliły się i konsekrowały wodę. Pełen szacunku stosunek do wody wyrażał się także w niektórych zakazach, np. przy wodzie nie można było powiedzieć nic złego [3].

READ
12 pokarmów powodujących cellulit

Obecnie woda jest ceniona ze względu na swoje właściwości, możliwość wykorzystania jej w różnych dziedzinach ludzkiej działalności: do picia, gotowania, higieny osobistej, różnych potrzeb domowych i przemysłowych oraz wychowania fizycznego.

Jednym z warunków życia jest stała zawartość wody. W ciągu dnia w organizmie człowieka wymienia się około 6% wody, a po dziesięciu dniach aktualizuje się połowę jej ilości. W ciągu dnia człowiek traci około 2-2,5 litra wody i otrzymuje tę samą ilość z powrotem. Część powstaje w samym ciele podczas procesów biochemicznych, a około 2 litry dostaje się do organizmu z jedzeniem i napojami. Według niektórych szacunków przez 60 lat człowiek wypija średnio około 50 ton wody, co odpowiada prawie całemu zbiornikowi. Warto wiedzieć, że zwykła żywność to połowa wody: w jej mięsie – do 67%, w zbożach – 80%, warzywa i owoce zawierają do 90%, chleb – około 50%.

Dzięki wodzie komórki ciała zachowują elastyczność i objętość. Ponadto większość procesów wewnętrznych odbywa się w roztworach wodnych. Regularne spożywanie wody zapewnia dobre zdrowie i wpływa na cały organizm jako całość. Na przykład funkcja gruczołów dokrewnych nieznacznie się poprawia, jeśli zaczniesz pić więcej wody. Niemieccy naukowcy na podstawie kilku badań stwierdzili, że uczniowie, którzy spożywają więcej wody, są bardziej opanowani i skłonni do kreatywności [4].

Jeśli regularnie spożywasz płyn:

– proces trawienia zostaje znormalizowany, pokarm jest lepiej wchłaniany i zamieniany na energię:

Do normalnego funkcjonowania, trawienia pokarmu, układ pokarmowy potrzebuje wystarczającej ilości wody. Kwasy i enzymy znajdujące się w żołądku wymagają równowagi wodnej, aby zamienić pokarm w jednorodny płyn, który następnie wchodzi w kolejny etap procesu trawienia. Wydzielanie soku żołądkowego zależy od ilości płynu. Jeśli nie ma wystarczającej ilości wody, mogą wystąpić zaparcia i zgaga.

– regulacja temperatury ciała i krążenia

Im mniejsza lepkość płynu, tym większa skuteczność działania białek i enzymów, co również wskazuje na znaczenie zbilansowanego spożycia wody. Pozwala to na regulację wszystkich funkcji organizmu, sprzyja prawidłowemu krążeniu krwi i wchłanianiu różnych pierwiastków. Ponadto woda wpływa na termoregulację i pozwala utrzymać ciepło, chroni przed ekstremalnymi temperaturami.

– normalizuje dopływ składników odżywczych i tlenu do komórek:

Poprzez układ limfatyczny i przepływ krwi wspomaga przepływ składników odżywczych, hormonów, tlenu i przeciwciał. Poprzez wodę do komórek ciała dostają się różne składniki odżywcze i tlen.

– Usuwane są toksyny, żużle i nadmiar soli:

Ponadto H2O poprawia ruchomość stawów i pomaga chronić tkanki i narządy w organizmie.

Wystarczająca ilość płynów utrzymuje metabolizm na wysokim poziomie, pomagając pozbyć się nadwagi. Woda pozwala przetwarzać zmagazynowane tłuszcze i utrzymuje napięcie mięśni. Co równie ważne, picie dużej ilości wody pomaga zapobiegać odwodnieniu, które może prowadzić do negatywnych konsekwencji.

READ
9 ćwiczeń, które pomogą Ci uzyskać idealne uda i pośladki na lato

– Chroni stawy i narządy przed zniszczeniem:

Brak wody niekorzystnie wpływa na stan stawów, a przy jej odpowiedniej ilości poprawia się ich ruchomość. Odwodnienie może powodować ból stawów i zapalenie stawów.

Woda chroni również inne narządy i tkanki, takie jak rdzeń kręgowy, przed uszkodzeniem.

– Nawilża wdychany tlen;

– uczestniczy w przemianach metabolicznych i reakcjach chemicznych;

– zapewnia elastyczność skóry;

– zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych [1,4].

– Ludzki mózg składa się w 75-80% z wody;

– lekki – o około 90%;

Woda do odchudzania.

Jedną z konsekwencji odwodnienia może być spowolnienie metabolizmu – metabolizmu. Spowolnienie następuje w celu zgromadzenia i zaoszczędzenia energii na normalne funkcjonowanie narządów w przypadku niedoboru wody, jeśli nie zostanie ono spowolnione – przychodzące tłuszcze są rozkładane, a nie odkładane. Oznacza to, że do prawidłowego metabolizmu i spalania tłuszczu potrzebna jest woda, a jedna szklanka rano to świetny sposób, aby to przyspieszyć.

Ponadto woda pomaga schudnąć z następującego powodu. Nie zawiera kalorii, tłuszczów, cholesterolu, soli, a także zmniejsza apetyt, dlatego zaleca się wypicie szklanki wody na 15 minut przed posiłkiem, zwłaszcza, że ​​woda wywoła uczucie pełności w żołądku, a osoba będzie jadła mniej i nie przejadała się [1, 5].

Przy normalnym poborze wody w organizmie zachodzą następujące procesy:

– organizm otrzymuje mikroelementy, które wchodzą w skład wody i biorą udział w metabolizmie, na przykład wapń, sód, potas, żelazo i inne;

– częstsze oddawanie moczu (szczególnie w pierwszych dniach takiej diety wodnej), co pociąga za sobą usunięcie z organizmu zbędnych soli, kancerogenów, toksyn;

– utrzymuje się dobry stan zdrowia, co nie zdarza się przy wszystkich dietach głodowych: zachowana jest zdolność do pracy i uwagi, nie odczuwa się drażliwości.

– organizm czuje, że nie brakuje wody, co oznacza, że ​​przestaje ją zatrzymywać w organizmie, co prowadzi do zniknięcia obrzęku, który stanowi około 30 procent nadwagi.

To, że woda pomaga schudnąć, nie oznacza, że ​​ma właściwości spalania tłuszczu. Odchudzanie przebiega w następujący sposób: pijąc więcej wody, człowiek pije mniej napojów wysokokalorycznych, a po wodzie nie ma ochoty na słodycze tak bardzo, jak po herbacie czy kawie. Oczywiście nawet przy silnej chęci odchudzania należy pić wodę w odpowiednich ilościach, ponieważ silne przekroczenie normy może prowadzić do negatywnych konsekwencji [6].

READ
Powiedz nie przysiadom: 9 ćwiczeń na pośladki Twoich marzeń

Norma wody dla osoby.

Średnio norma wody wynosi 2-3 litry, aby organizm nie był odwodniony i zachowany został bilans wodny. Jednym z najprostszych wzorów do obliczenia normy jest „Mężczyźni: Masa ciała x 35. Kobiety: Masa ciała x 31”. Ale to tylko dane warunkowe, ponieważ wskaźnik zużycia zależy od wielu czynników, w tym:

– masa ciała (większa waga – więcej wody);

– koszty energii (podczas uprawiania sportu, aktywności fizycznej, ciężkiej pracy, pracy w gorących sklepach trzeba pić więcej wody);

– warunki klimatyczne (w krajach o gorącym klimacie, podczas upałów człowiek bardziej się poci, co oznacza utratę wody, dlatego konieczne jest zwiększenie norm zużycia wody);

– stan organizmu (w przypadku choroby zaleca się picie większej ilości wody, aby w sposób naturalny i poprzez pot usuwać z organizmu toksyny i produkty przemiany materii). Ponadto z każdym wzrostem temperatury ciała człowieka potrzeba o 10% więcej płynów niż w stanie normalnym [1,4,7].

Zawsze powinieneś słuchać swojego ciała, aby określić, ile płynu potrzebuje. Czasami zdarza się, że woda jest potrzebna nawet przy braku pragnienia. Jednym ze sposobów określenia wskaźnika jest kolor moczu. Jasnożółty jest normalny.

W przypadku niedoboru pojawiają się dolegliwości, które niektórym nawet nie kojarzą się z brakiem wody. Tak więc konsekwencje niedoboru wody:

– choroby stawów, bóle pleców;

– uczucie splątania, dezorientacji.

– łuszcząca się i sucha skóra;

– zmęczenie i letarg, niska wydajność;

– naruszenie procesów trawiennych i krwiotwórczych, wzrost lepkości krwi, co prowadzi do zwiększonego ryzyka zakrzepów krwi.

– choroby (np. alergie, astma itp.); Niedobór cennego płynu jest przyczyną wielu chorób: alergii, astmy, nadwagi,

– podwyższone ciśnienie krwi;

– pojawienie się problemów emocjonalnych.

Jeśli osoba traci około 2 procent wody z całkowitej masy ciała (1 – 1,5 litra), poczuje pragnienie; utrata 6 – 8 procent doprowadzi do stanu półomdlenia; 10 procent utraconej wody może powodować halucynacje i problemy z połykaniem. W przypadku utraty 12% lub więcej wody następuje śmierć [1,4].

Do picia najlepiej nadaje się czysta woda mineralna, wzbogacona we wszystkie niezbędne mikroelementy. Należy pamiętać, że po ugotowaniu odparowują z niego użyteczne substancje i elektrolity. Pod względem temperatury najbardziej odpowiednia jest ciepła woda, ponieważ jest lepiej wchłaniana.

Woda pitna jest więc kluczem do zdrowego stylu życia. W przeciwnym razie ciało zacznie się rozkładać. Jest niezbędny dla wielu funkcji organizmu, dlatego szczególnie ważne jest pilnowanie spożycia wody. Picie odpowiedniej ilości płynów jest przydatne zarówno dla osób chcących schudnąć, jak i dla osób dbających o swoje zdrowie, ponieważ brak wody może prowadzić do zaburzenia procesów biochemicznych i metabolicznych w organizmie [1, 4].

READ
Czy cięcie węglowodanów może skrócić twoje życie?

Dlaczego zawsze należy pić wodę

Często, jeśli chodzi o utrzymanie zdrowia, mówi się o prawidłowym i racjonalnym odżywianiu, regularnych zajęciach fitness i innych dobrych nawykach. Czasami w ogóle nie wspomina się o roli wody. Jednak naukowcy od dawna udowadniają, że ludzkie ciało składa się z wody w ponad 60-65%. Jednocześnie w dzieciństwie procent płynu może osiągnąć 90, a na starość stale się zmniejsza. Sugeruje to, że z biegiem lat osoba traci wilgoć.

Warto powiedzieć, że wielu się myli, wierząc, że picie herbaty, kawy, soków czy lemoniady pomaga zaspokoić codzienne zapotrzebowanie na płyny. Ale nie jest. Organizm ludzki potrzebuje czystej, pitnej wody. Szczególnie ważne jest, aby spożywać go w odpowiednich ilościach w okresie wzmożonej aktywności fizycznej oraz w okresie letnim.

Dlaczego organizm potrzebuje wody?

Woda jest niezbędna nie tylko do uzupełnienia fizjologicznych ubytków płynów podczas oddychania, pocenia się i oddawania moczu. Z jego pomocą usuwane są z organizmu szkodliwe i toksyczne związki, a także produkty przemiany materii. To stwierdzenie można udowodnić na poniższym przykładzie. Wielu zna fakt, że po wypiciu napojów alkoholowych pojawia się ból głowy, nudności i chęć picia. W ten sposób organizm sygnalizuje odurzenie i wywołuje pragnienie, aby szybko pozbyć się trucizny (alkoholu).

Liczne badania dowiodły z wiarygodną dokładnością, że codzienne picie odpowiedniej ilości wody pomaga zachować zdrowie i zapobiega rozwojowi wielu chorób.

7 najważniejszych powodów, dla których warto codziennie pić wodę

Czysta woda to klucz do szczupłej i pięknej sylwetki. Jeśli chcesz zredukować wagę i pozbyć się zbędnych kilogramów, upewnij się, że utrzymujesz odpowiedni procent płynów w organizmie. Szklanka wody przed każdym posiłkiem tłumi uczucie głodu, pozwala mniej jeść, a także aktywuje procesy metaboliczne w organizmie.

Zachowanie młodzieńczej skóry. Jeśli ciągle wydajesz ogromne sumy na drogie produkty do pielęgnacji skóry, ale nie zauważasz efektu, to problemem jest brak wody. Staraj się pić więcej, a wynik nie każe ci czekać. Skóra stanie się jędrniejsza, gładsza, bardziej elastyczna i zdrowsza.

Usuwanie substancji toksycznych. Powyżej podano już przykład tego, jak picie wody pomaga organizmowi pozbyć się szkodliwych związków. Dodatkowo aktywuje układ moczowy, który jest prawdziwym naturalnym filtrem.

Woda jest źródłem siły życiowej. Odpowiednie przyjmowanie płynów w ciągu dnia pomaga zapobiegać zmęczeniu, znużeniu i uzupełnia zapasy energii.

READ
Jak zrzucić tłuszcz z wewnętrznej strony uda: 3 sekrety i najlepsze ćwiczenia

Utrzymanie zdrowia. Od dawna udowodniono, że czysta woda zapobiega rozwojowi wielu chorób, w tym występowania nowotworów złośliwych.

Wzmocnienie i smarowanie stawów. Jest to szczególnie ważne w wieku dorosłym, przy aktywnym sporcie i ciężkiej pracy fizycznej. Jeśli w takich sytuacjach organizm cierpi na niedobór płynów, powierzchnie stawowe szybko tracą wilgoć, zużywają się i powodują ból. Woda pomaga uzupełnić ilość naturalnego nawilżenia i pozbyć się nieprzyjemnych objawów.

Termoregulacja. Kiedy człowiekowi jest gorąco, uruchamia się proces pocenia się, ciecz odparowuje z powierzchni ciała i ochładza ciało. W przybliżeniu ten sam mechanizm działa przy podwyższonej temperaturze ciała podczas choroby, jednak w tym przypadku woda nie tylko łagodzi ciepło, ale także pomaga usuwać patogenne mikroorganizmy.

Ta lista jest naprawdę imponująca i świadczy o konieczności utrzymania równowagi wodnej.

Czym może być niebezpieczny niedobór płynów w organizmie

Dorosły człowiek składa się w około 70 procentach z wody. Każda komórka w ciele stale potrzebuje płynów, aby utrzymać równowagę osmotyczną i energię.

Czym może grozić odwodnienie i jakie są jego konsekwencje? Pierwsze objawy niedoboru płynów to:

pogorszenie samopoczucia i spadek witalności;

zmniejszona koncentracja i uwaga;

Jeśli niedobór wody sięga 10-20%, mogą wystąpić migreny, bóle mięśni, drgawki, zaburzenia narządów zmysłów, zaburzenia świadomości.

Jeśli organizm straci 25% płynu lub więcej normy, możliwy jest śmiertelny wynik.

Jak widać, konsekwencje braku wody mogą być śmiertelne, dlatego tak ważne jest, aby pić ją w wymaganej ilości. O roli płynów w normalnym życiu świadczy również następujący ciekawy fakt: bez jedzenia organizm może istnieć przez około miesiąc, a bez wody przez około 3-4 dni.

Codzienna potrzeba czystej wody pitnej

Tak więc określono niezaprzeczalne korzyści płynące z płynów dla organizmu. Ale ile należy spożywać codziennie, aby zachować zdrowie? Najczęstszą dawką, o której mówi wiele osób, jest 1,5 litra wody dziennie. To średnia liczba, która nie jest odpowiednia dla wszystkich.

Aby obliczyć dokładną potrzebną dawkę, użyj następującego wzoru:

30 mililitrów wody * waga (w kilogramach) = dzienne spożycie płynów. Na przykład, jeśli Twoja waga ciała wynosi 60 kg, potrzebujesz 1,8 litra wody dziennie.

Należy również wziąć pod uwagę aktywność fizyczną. Jeśli masz ciężką pracę lub codzienne sporty, powinieneś zwiększyć spożycie płynów. Powinieneś również pić więcej, jeśli bierzesz leki moczopędne.

Ostrożnie wystarczy spożywać płyny osobom z ciężką niewydolnością krążenia lub nerek. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: