Wnętrze: 10 rzeczy, których nie powinno być w małym mieszkaniu

Istnieje wiele skutecznych technik projektowania, które pozwalają wizualnie powiększyć przestrzeń w małym mieszkaniu. Ale niektóre przedmioty lub wykończenia działają odwrotnie: dosłownie ukrywają powierzchnię pokoju lub wysokość sufitów, sprawiają, że dom jest niewygodny. Takich rzeczy przy dekorowaniu wnętrza należy kategorycznie unikać, ponieważ mogą zrujnować wszystkie wysiłki projektanta.

ciemne ściany

Wykonując prace wykończeniowe w małym mieszkaniu, możesz użyć różnych materiałów: farby, tynku dekoracyjnego, tapety. Niemniej jednak przy niewielkich gabarytach pomieszczeń warto zastosować jasne, pastelowe odcienie, gdyż zbyt ciemna powłoka optycznie pomniejszy przestrzeń. Nawet przy jasnym oświetleniu ponure ściany pochłaniają do 40% promieni, więc pokój nadal będzie wydawał się ciemny. Podobne zasady dotyczą innych dużych powierzchni: tekstylia, szafy wnękowe, sufity też powinny być lekkie. Mile widziane są nieważkie, półprzezroczyste i przezroczyste materiały w dekoracji.

Ciemne odcienie optycznie zmniejszają przestrzeń

Ciemne odcienie wizualnie zmniejszają przestrzeń do treści ↑

Tapeta z dużym wzorem i imitacją kamienia

Duży wystrój w małym mieszkaniu nie jest całkowicie wykluczony, ale jego zastosowanie powinno być zaakcentowane. Idealną opcją jest jeden pasek tapety, panel, wkładka fototapety, która będzie wyglądać ciekawie i atrakcyjnie. Jeśli całkowicie pokryjesz mały pokój tapetą trójwymiarowym ornamentem, wizualnie podzieli to pomieszczenie, zmniejszy je i skupi się na niewystarczających wymiarach domu. Zbyt tłoczone powłoki, w tym imitujące kamień, również nie nadają się do takich mieszkań. Wyglądają na ciężkie, co jest nie do przyjęcia na małej przestrzeni.

Tapeta z dużym wzorem dobrze prezentuje się tylko w przestronnych pomieszczeniach

Tapeta z dużym wzorem dobrze wygląda tylko w przestronnych pomieszczeniach

Ciemne meble

Meble w ciemnych kolorach również nie nadają się do małego mieszkania. Zwykle zajmuje dużo miejsca (zwłaszcza szafy pod sufitem, zestawy słuchawkowe, sofy), przez co stwarza wrażenie dużej ciemnej plamy w pokoju. Meble z dużym wzorem „działają” w ten sam sposób. Na małej przestrzeni należy preferować meble w jasnych kolorach lub kupować ciemne, ale eleganckie meble o niewielkich rozmiarach i łączyć je z jasnymi ścianami i podłogami.

Ciemne meble wyglądają na zbyt nieporęczne

Ciemne meble wyglądają na zbyt duże jak na zawartość ↑

Orientalne dywany

Zbyt jasny dywan z tradycyjnym orientalnym ornamentem od razu przyciąga uwagę, dosłownie przyciąga wzrok. Jeśli w pokoju pojawi się inny tak chwytliwy akcent, znacznie go przeciąży, stanie się trudny do zauważenia. W przypadku małego mieszkania dobrze nadają się zwykłe lekkie dywany lub produkty o skromnym wzorze: rama, pojedynczy obraz kwiatów itp. Między innymi orientalny dywan praktycznie nie pasuje do najpopularniejszych stylów i nadaje się tylko do trendów etnicznych.

READ
Ożywmy zielonych przyjaciół! Nadtlenek wodoru dla roślin doniczkowych

Dywany z orientalnymi wzorami w małym pokoju

Orientalne dywany w małym pokoju

Wiele wzorów

Jeśli wymiary domu są skromne, nie należy używać do dekoracji zbyt wielu wzorzystych materiałów. Najlepszą opcją jest użycie 1-2 przedmiotów z wzorami (na przykład zasłon i ozdobnych poduszek). Wraz z przesyceniem wzorzystych produktów pojawi się uczucie fragmentacji przestrzeni.

Pokój z tapetą w małe kwiaty

Pokój z tapetą w mały kwiatek do treści ↑

Centralny układ mebli

Często na środku pokoju umieszcza się całe meble – jest to znana technika projektowania. Zwykle odbywa się to za pomocą mebli tapicerowanych lub stołu i krzeseł, foteli. W dużych pomieszczeniach taka aranżacja pomoże w zagospodarowaniu przestrzennym, aw małych pomieszczeniach tylko wywoła bałagan na terytorium. Najlepiej ustawiać meble przy ścianach tak, aby nie przeszkadzały ani fizycznie, ani wizualnie.

Centralny układ mebli nie nadaje się do małych przestrzeni

Centralny układ mebli nie nadaje się do małych przestrzeni.

Szafy średniej wysokości

Wbudowane lub zwykłe szafki do sufitu są w stanie optycznie wydłużyć ściany, przesunąć granice przestrzeni. Małe meble niejako zwiększają wymiary pokoju. Ale szafki średniej wysokości działają w odwrotny sposób – „odcinają” ściany i ściskają i tak już małe pomieszczenie. Między innymi nie mają praktycznej wartości, jaką mogą zapewnić wysokie meble.

Niskie szafki zagracają przestrzeń

Niskie szafki zagracają przestrzeń

Otwarte półki

Regały z otwartymi półkami same w sobie są w stanie wizualnie powiększyć przestrzeń, nadać jej lekkości. Niestety w małym mieszkaniu rzadko pozostają puste i najczęściej pełnią rolę miejsca do przechowywania szuflad, książek, wazonów, a czasem sprzętu AGD i RTV.

W efekcie ściana staje się pstrokata, wielokolorowa, a nawet zagracona, co jest fatalnym błędem w przypadku małego pokoju. Dlatego chcąc udekorować dom regałami, należy zastosować je w minimalnej ilości obok mebli zamkniętych, aby pełniły rolę czysto dekoracyjną.

Korzystanie z otwartych półek w połączeniu ze zwykłymi szafkami

Zastosowanie otwartych regałów w połączeniu z konwencjonalnymi szafkami

ciężki materiał tekstylny

Ciężkie tkaniny na zasłony, peleryny, baldachimy wizualnie zabierają wolną przestrzeń, sprawiają, że wykończenie jest cięższe. Jeśli są również ciemne, są odbierane jako ponura tapeta lub farba. Drapera jest również niewygodna z praktycznego punktu widzenia, ponieważ regularnie zbiera kurz i zmniejsza poziom oświetlenia w domu.

Do małego mieszkania idealny byłby jasny tiul, organza i inne przezroczyste tkaniny na okna lub peleryny. Używając tekstyliów w jasnych kolorach, możesz wizualnie powiększyć pomieszczenie, nadać mu wdzięku.

W małym pomieszczeniu lepiej jest używać kurtyn świetlnych o jasnych kolorach.

W małym pomieszczeniu lepiej używać kurtyn świetlnych w jasnych kolorach.

READ
10 pomysłów, które powiększą przestrzeń małego mieszkania

wysoki stół

Często w salonie lub sypialni instalowane są stoliki kawowe, które są przeznaczone do czytania, przechowywania lub używane jako wystrój. Jeśli pomieszczenie jest małe, takie meble powinny być jak najniżej. Zbyt wysoki stół „przyciąga” do siebie sufit, wizualnie obniżając go. Co więcej, nawet mały stolik, ale z długimi nogami, jest postrzegany jako zbyt masywny i ciężki.

Do małego pokoju dobrze nadaje się niski stolik kawowy.

Do małego pokoju niski stolik kawowy dobrze pasuje do zawartości ↑

Żyrandol wolumetryczny i długi

Drogie, masywne żyrandole świetnie prezentują się w dużych pomieszczeniach z wysokimi sufitami, zwłaszcza jeśli mieszkanie jest urządzone w stylu klasycznym. Wyglądają jasno, od razu przyciągają uwagę, a także zapewniają doskonały poziom oświetlenia. Ale takie arystokratyczne elementy wyposażenia wnętrz nie nadają się do małych pomieszczeń. Z ich użytkowania obudowa będzie wyglądać jeszcze bliżej, skromniej.

Długie żyrandole z zawieszkami mogą być w ogóle niewygodne dla mieszkańców. Zakłócają normalny ruch, powodują nieprzyjemne uczucie dotykania głowy. Lepiej jest rozprowadzić system oświetleniowy w całym pomieszczeniu, aby wizualnie powiększyć przestrzeń. Ogromne lampy należy pozostawić do dużych pomieszczeń, w których nie będą naruszać naturalnych proporcji i naprawdę staną się piękną częścią wnętrza.

Duży niski żyrandol w małym pokoju

Duży niski żyrandol w małym pokoju

Wielokolorowy w projekcie

Jeśli pomieszczenie jest małe, podczas dekorowania nie należy używać więcej niż trzech kolorów z gamy. Gdy jest zbyt wiele odcieni, pojawia się niepotrzebne urozmaicenie, które wygląda na zbyt ciężkie, przeciąża projekt, dzieli całe pomieszczenie na drobne części.

Użycie dużej liczby jasnych kolorów nie zawsze jest właściwe.

Użycie dużej liczby jasnych kolorów nie zawsze jest odpowiednie dla treści ↑

oświetlenie centralne

Żyrandol na środku sufitu to tradycyjne rozwiązanie do każdego mieszkania. Jednak niski poziom oświetlenia w małym mieszkaniu może zrujnować wszystkie wysiłki projektanta, aby wizualnie poszerzyć granice. Oprócz centralnego żyrandola warto umieścić tutaj lampy po obwodzie, kinkiety, lampy podłogowe lub inne rodzaje odpowiedniego oświetlenia.

Oświetlenie wielopoziomowe odwróci uwagę od oceny wielkości pomieszczenia, ułatwiając to. Ponadto lampy mogą pełnić rolę pięknych dodatków i naprawdę ozdobić dom.

Oświetlenie w małym salonie

Oświetlenie w małym salonie

Sufit wielopoziomowy

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych na kilku poziomach już wyszły z mody, więc projektanci ostatnio rzadko z nich korzystali. W przypadku małego mieszkania generalnie nie nadają się, ponieważ dzielą i tak już ograniczoną przestrzeń na małe strefy i znacznie zmniejszają wysokość ścian.

READ
Wymarzony dom każdego znaku zodiaku

Dwupoziomowy sufit zmniejsza wysokość ścian

Dwupoziomowy sufit zmniejsza wysokość ścian do zawartości

masywne drzwi

Podobnie jak meble, ciemne, całościowe panele drzwiowe rozcinają pomieszczenie na kawałki, wizualnie go przeciążając. Dosłownie podkreślają granice pomieszczenia, czynią je jaśniejszymi. Lepiej kupić drzwi przesuwne lub „akordeony” lub całkowicie odmówić zamknięcia drzwi i pozostawić je puste.

Ciemne masywne drzwi w sypialni

Ciemne masywne drzwi w sypialni

nieporęczne meble

Ogromne zestawy kuchenne, masywne sofy z fotelami i stołami są idealne do domów wiejskich o wystarczających wymiarach. W przypadku standardowych mieszkań praktycznie się nie nadają, ponieważ wysokość sufitów tutaj rzadko jest znacząca. Do małych pomieszczeń warto kupić lekkie meble z nóżkami, modele kompaktowe lub składane. Ciekawą opcją byłyby wiszące meble – szafki, stoły i półki montowane na ścianach.

Duże meble wyglądają śmiesznie w ciasnym mieszkaniu

Duże meble wyglądają śmiesznie w ciasnym mieszkaniu

Kontrastowa podłoga

Aby nie zepsuć wystroju pomieszczenia i nie spowodować jego podziału na strefy, nie należy malować podłogi jasną farbą, układać wielokolorowego lub zbyt ciemnego laminatu, dywanu. Przy kontrastowych rozwiązaniach w małym mieszkaniu na ogół trzeba być bardziej ostrożnym, ponieważ ranią oczy. Lepiej jest zastosować jedną powłokę na cały dom, aby przejścia wewnętrzne nie były widoczne.

Jasna podłoga w wąskim pomieszczeniu

Jasna podłoga w wąskim pomieszczeniu

Partycje

W mieszkaniu jedno- lub dwupokojowym o standardowym układzie nie zaleca się stosowania przegród. Zwykle odbywa się to tylko z pilnej praktycznej konieczności, na przykład w celu podkreślenia obszaru dziecięcego. W innych przypadkach opcję z przegrodami należy pozostawić kawalerkom, ponieważ ograniczają one przestrzeń. Bardziej słuszne byłoby użycie mebli, które dyskretnie podkreślają ten lub inny obszar, nie prowokując przy tym tłoku.

Strefowanie pokoju z przegrodą

Zagospodarowanie przestrzenne pokoju za pomocą przegrody

duże obrazy

Jasne obrazy i duże panele wyglądają tak samo jak tapety z dużym wzorem. Musisz je podziwiać z daleka, ale w małym pokoju jest to niemożliwe. Warto umieścić na ścianie zestaw kilku niewielkich obrazów, ramek na zdjęcia, które będą wyglądać świeżo i stylowo.

W małym pokoju lepiej ograniczyć się do małych ramek do zdjęć.

W małym pokoju lepiej ograniczyć się do małych ramek do zdjęć.

Dużo wystroju

Podobnie jak w przypadku obrazów, przeciążenie dekoracji w niewielkich rozmiarach jest niedopuszczalne. Lepiej wybrać kilka jasnych akcentów na tle neutralnego wykończenia, umieścić minimalną ilość naprawdę pięknych i eleganckich elementów wyposażenia wnętrz. Pomoże to poprawić orientację stylu i nie ukryje już ograniczonej przestrzeni.

READ
12 stylowych pomysłów na projektowanie ścian w salonie

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz nawet zastosować ciekawe techniki projektowania w małym pomieszczeniu, nie powodując zmniejszenia wolnej przestrzeni. Ponadto rekomendacje poprawią funkcjonalność mieszkania bez zaśmiecania go oraz sprawią, że mieszkanie będzie nowoczesne i komfortowe.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: