Właściwe zestawienie kolorów we wnętrzu: 50 różnych opcji

Ciemne podłogi, jasne sufity i jasne ściany, a może jasne meble i neutralne wykończenia? Pokazujemy, jak szybko i łatwo poruszać się w kombinacjach kolorystycznych, korzystając z naszych tabel i gotowych schematów.

Najbardziej kompletny przewodnik po kombinacjach kolorystycznych we wnętrzu z tabelami i przykładami

Projekt: Studio Smart Interior Design we współpracy z Olgą Luis

Kolorystyka to jeden z najciekawszych i jednocześnie najbardziej złożonych elementów projektowania. Nikt nie chce przeliczyć i popełnić błędu przy wyborze kolorów. Dlatego do kwestii wyboru gamy projektów należy podejść odpowiedzialnie. Oferujemy tabele zestawień kolorystycznych we wnętrzach: ścianach, podłogach, sufitach i meblach.

Wszystko o kombinacjach kolorystycznych we wnętrzu

Co musisz wiedzieć o wyborze gamma

Zacznijmy od teorii. Zgodnie z podstawami projektowania kolorystycznego w każdym wnętrzu występują trzy kolory: baza (lub baza), dopełnienie i akcenty. W procentach wygląda to na 60 – 30 – 10, gdzie większość zajmuje kolor główny, nieco mniej – dodatkowy, a najmniejsza część przypada na akcenty. Nie oznacza to, że paleta pasujących kolorów we wnętrzu składa się tylko z trzech tonów, może być ich więcej. Potem rozdzielili się w grupie.

Główne z nich to zazwyczaj dekoracja sufitu, podłogi i ścian. Meble wnoszą dodatkowe kolory, mogą też stać się akcentem. Detale, tekstylia i metale – często działają jako kolory akcentujące. To rozróżnienie jest arbitralne, w rzeczywistości projektanci eksperymentują z reprezentacją kolorów.

10 kolorów we wnętrzu, które preferują projektanci

Druga zasada wynikająca z tej zasady dotyczy ulubionego koloru. Wielu jest gotowych pomalować ściany na ich uroczy, jasny niebieski lub zielony. Ale po kilku latach zaczynają żałować tej decyzji, a potem przychodzi czas na kolejną naprawę. Nasza rada: wybierz bardziej neutralną paletę jako bazę. Mogą być zarówno zielonkawe, jak i niebieskie, ale lepiej wybrać w nich spokojniejsze, stonowane kolory. Na pewno się nimi nie zmęczysz. Dodatkowo przy wyborze kolorów warto wziąć pod uwagę powierzchnię i wielkość pomieszczenia. Nie wszystkie kolory dobrze prezentują się na dużej powierzchni, na przykład na ścianie. Możesz się tego dowiedzieć za pomocą kolorowania.

Proponujemy rozważyć dwa podejścia do zakresu we wnętrzu. Pierwszy to modny dziś monochromatyczny.

5 najbardziej niefortunnych kombinacji kolorystycznych, których nie należy stosować we wnętrzu

Monochromatyczny

Monochromatyczny – wzór w tej samej palecie kolorów. Najczęściej projektanci wybierają do tego podstawowe: beż i szarość. Dodają do nich odpowiednie tekstury. Na przykład różne drewno, kamień i beton – dobrane kolorystycznie, są w stanie rozcieńczyć wnętrze, uczynić je ciekawszym i dynamicznym.

READ
5 najczęstszych błędów przy wyborze mebli do nowego mieszkania

Tak więc może wyglądać na przykład tabela kombinacji beżowych kolorów we wnętrzu.

Co Kohler Tekstura
Paweł Ciemny brąz Drewno, kamionka porcelanowa
ściany Ciepłe lub zimne średnie tony Tynk, tapeta drukowana, drewno jako akcenty (płyty MDF, listwy)
Meble Mleczny, czerwonawy, ciemnobrązowy Skóra, tekstylia, boucle, futra

Jedną z modnych sztuczek projektowych jest rozcieńczenie monochromatyczności pojedynczym jasnym akcentem. Takim kolorowym punktem jest przedmiot średniej wielkości: w salonie może to być fotel lub sofa, obraz lub stolik kawowy, w sypialni – zasłony lub tekstylia, w kuchni – grupa jadalna.

Lekka podłoga we wnętrzu: zalety i wady, opcje kombinacji i wskazówki projektowe

Zwróć uwagę na rozkład tonów. Najczęściej podłoga jest najciemniejszym elementem, ściany są wykonane w środkowym zakresie, a sufit jest najjaśniejszy. Standardowo radzimy nie eksperymentować z jego kolorem, biały matowy sufit to dobre rozwiązanie w każdym stylu.

Jednocześnie możesz eksperymentować z nasyceniem i jasnością ścian, zwłaszcza jeśli pomieszczenie ma nieregularny kształt: wąskie i długie pokoje są dostosowywane w taki sam sposób, jak szerokie i niskie sufity.

Przez analogię możesz zrobić stół z szarymi kombinacjami w monochromatycznym wnętrzu.

Co Kohler Tekstura
Paweł Grafit Płytka gresowa o wyglądzie kamienia lub betonu
ściany Ciepłe lub zimne średnie tony Tynk strukturalny, tapeta drukowana, farba
Meble Czarny, jasnoszary, grafitowy Skóra, tekstylia, boucle, futra

Właściwa kombinacja kolorów w kuchni: przydatny przewodnik dla tych, którzy samodzielnie dokonują napraw

Zasady łączenia

Druga opcja palety jest trudniejsza. To połączenie różnych odcieni z kręgu Itten. Cztery schematy są tutaj uważane za klasyczne.

  • Komplementarny lub kontrastowy. Podstawą takiego schematu jest połączenie przeciwnych, kontrastujących kolorów. Są to na przykład następujące pary: niebieski – pomarańczowy, cytrynowy – fioletowy, czerwony – zielony i tak dalej.
  • Sąsiadujące lub analogowe. Przypomina monochromatyczną zasadę kompatybilności, ale w rzeczywistości jest to kilka odcieni (często trzy) leżące obok siebie na kole kolorów. To jest czerwono – żółtawo – pomarańczowy, fioletowo – niebiesko – cyjan i tak dalej. Zasada jest bardzo prosta. Ponadto każdy kolor można podzielić na kilka składników i odtwarzać ich kombinacje. Na przykład użyj błękitu i indygo w połączeniu z jagodami i szmaragdem.
  • Mieszanka trzech wiązek równoodległych od siebie nazywana jest triadą. To jasny kontrast: czerwony – żółty – niebieski, fioletowy – zielony – pomarańczowy. W ramach tych belek można również eksperymentować z bardziej złożonymi i zróżnicowanymi kombinacjami bez zmiany istoty podejścia. Na przykład przełam żółć na musztardę i pastel, dodając do niej szkarłat, bordo i indygo.
  • Podzielona komplementarna harmonia to trójkąt równoramienny. Mówiąc najprościej, jest to jedna kontrastowa kolorystyka, uzupełniona dwoma praktycznie sąsiadującymi ze sobą. W praktyce wygląda to tak: żółty – fuksja – fioletowy, zielony – fioletowy – szkarłatny, pomarańczowy – turkusowy – niebieski.
  • Wreszcie istnieją bardziej złożone kombinacje 4 wiązek. Ale w ramach niezależnego projektu nie zalecamy uciekania się do takiej odmiany. Nieprofesjonalistom trudno jest wybrać taki schemat, łatwo popaść w chaos i zamęt kolorystyczny.
READ
10 rzeczy do zrobienia w mieszkaniu dla wygodniejszego życia

Przedstawione schematy najlepiej sprawdzają się przy wyborze tonów dodatkowych i akcentujących, gdy masz wątpliwości, jak rozcieńczyć kolory bazowe. Należy tutaj zauważyć, że na tle achromatów (szary, czarny i biały), a także neutralnego beżu, każda kombinacja będzie dobrze wyglądać. To najbezpieczniejszy sposób użycia i wprowadzenia koloru do pomieszczeń.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: