Urozmaicaj życie swojego dziecka dzięki domom dziecka

Dla wielu dzieci budowanie własnego domu np. z kocyków i poduszek było i pozostaje ulubioną rozrywką. Co więcej, ta gra nie tylko bawi dziecko, ale także pomaga wiele się o nim dowiedzieć.

Gra w „dom” to jedna z najpopularniejszych gier dla dzieci. Jej pierwszym etapem jest dziecięce “ku-ku” w chowanego (twarz matki albo znika, albo pojawia się w polu widzenia). Ale tak naprawdę zaczyna się, gdy dziecko może przez chwilę siedzieć samotnie, ukrywając się przed rodzicami. Szczyt zainteresowania nim przypada na wiek od trzech do pięciu lat: w tym czasie w zabawie dla dzieci pojawia się element imitacji. Dziecko uczy się tego, co widział w „dorosłym” świecie i odtwarza to na swój sposób, co oznacza, że ​​rozwija umiejętności i instynkty, których będzie potrzebował w przyszłym życiu.

Jego mały świat

Pierwszym domem dziecka jest macica. To w brzuchu matki mały człowieczek czuł się najbardziej komfortowo. Ten okres życia dziecka na zawsze pozostanie dla niego rodzajem standardu siły i spokoju, do którego w przyszłości będzie dążył przez całe życie. „Mój dom to mój zamek”, często mówimy. Tak jest z dziećmi. Budując własny dom lub wchodząc do gotowego domu, dziecko realizuje jedną z głównych potrzeb człowieka – potrzebę bezpieczeństwa. Zamknął drzwi, zaciągnął zasłony i to było to. Witaj droga wolności! Dom jest jego odizolowanym terytorium, jego małym światem. Dziecko wpuści do swojego schronienia tylko tego, któremu bezgranicznie ufa.

Powinieneś być ostrzeżony, jeśli dziecko nie chce budować domów ani w przestrzeni rzeczywistej, ani w przestrzeni wirtualnej. Można wnioskować, że unika także tworzenia własnego świata.

Wybierz swój

Domy są różne i wszystkie mają zarówno zalety, jak i wady.

interaktywny dom

Coraz częściej dzieci przenoszą „plac budowy” z prawdziwego życia do wirtualnego. Istnieje wiele gier komputerowych i aplikacji na tablety, które pozwalają niezliczoną ilość razy odbudować udostępniony teren (dom, hotel, gospodarstwo itp.). Zalet jest wiele: oszczędność miejsca, brak inwestycji finansowych, dziecko może zająć się grą dość długo. Tyle, że w takim domu nie można zaciągnąć zasłon i przejść na emeryturę, ukrywając się przed całym światem.

READ
Idealny powrót do zdrowia: najpiękniejsza pościel dla szpitali

Zakupiony dom (namiot, namiot itp.)

Wspaniała gotowa opcja: różnorodność kształtów (chata lub zamek, samochód lub rakieta) i faktur (gotowe domy mogą być z tkaniny, plastiku, drewna) pozwolą spełnić wyobraźnię każdego dziecka. Znacząca wada – taki dom najprawdopodobniej będzie dużo kosztował.

Wybierając dom w sklepie, zwróć uwagę na:

na rozmiar. Niektóre domy są przeznaczone do domu, inne na ulicę. Pomyśl, ile miejsca zajmie w pokoju i ile dzieci się w nim zmieści.

do projektu. Weź mocną, ale elastyczną strukturę: jeśli miękisz aktywnie się w niej bawi, podpory nie powinny się łamać. A jeśli tak się stanie, ważne jest, aby nie został zraniony ostrymi krawędziami.

na materiałach, z których wykonany jest dom dla dzieci. Powinny być hipoalergiczne, farba nie powinna się łuszczyć, guma i plastik nie powinny mocno pachnieć.

na styl. Zbyt „tematyczne” domy mogą ograniczać zabawę dzieciaków: zamek księżniczki jest dobry na bajki, ale może być problematyczne przekształcenie go w stację benzynową.

Dom na ulicy

Najprostsze rozwiązanie: przyszedłem na plac zabaw – nie chcę się bawić. Ale taki „uliczny” dom nie pomoże Twojemu dziecku w rozwoju przestrzeni osobistej. Najprawdopodobniej, gdy tylko maluszek zadomowi się w nim ze swoimi dobytkami, kolejne maluchy pójdą za nim w sznurku. Potem trzeba będzie wszystkim wytłumaczyć zasady gry, rozdzielić role, a w przypadku kontrowersyjnych kwestii być może opuścić „schronienie”. Jednak do doskonalenia umiejętności socjalizacyjnych i budowania relacji z innymi dziećmi domek zabaw jest doskonałym „symulatorem”.

Dom wykonany ręcznie.

Taki dom jest dobry z praktycznego punktu widzenia i idealny pod względem psychologicznym i edukacyjnym. Nie wymaga zakupu drogich komponentów i akcesoriów. Uwierz mi, maluchowi spodoba się zbieranie dywaników i kocyków po całym domu, szukanie spinaczy do bielizny i lin! Być może dom nie będzie tak piękny jak zakupiony: ściany są trochę krzywe, a zamiast drzwi jest stara narzuta. Ale to on będzie ci służył nieocenioną służbą. Czemu? Wszystkie dzieci uwielbiają budować. Dla najmniejszych orzeszków ziemnych (do 3 lat) ten rodzaj zabawy jest doskonałą zabawą, która łączy rodziców. Wspólny proces tworzenia „schronienia” ładuje pozytywnymi emocjami: wzmacniasz w ten sposób swoją relację z dzieckiem, okazujesz zainteresowanie jego życiem i osobowością. Między innymi „budowa” rozwija w dziecku kreatywność i uczy kreatywnego myślenia. Jeśli coś nie zadziała, najpierw zwróć uwagę na to, co zadziałało, a następnie zaproponuj wspólne zastanowienie się, jak najlepiej zrobić resztę. Możesz wspólnie zbudować dom lub zadzwonić do taty, dziadków, przyjaciół. I możesz najpierw „poćwiczyć”: zbudować dom dla niedźwiedzia lub na wszystkie zabawki na raz, a potem dla siebie.

READ
Jakie zwierzę jest najbardziej podobne do twojego mężczyzny według twojego znaku zodiaku?

Bawiąc się w „domu”, dzieci uczą się budowania relacji z bliskimi i przyjaciółmi. Dlatego ważne jest, aby dorośli ufali sobie i szanowali siebie nawzajem, swojemu dziecku i innym, ponieważ to właśnie „pogodę w domu” dziecko „przekaże” w swojej grze.

instrukcje składania

Budując własny dom dziecko nabiera pewności siebie, zaczyna uświadamiać sobie swoje możliwości i wierzyć we własne siły. Stwórz dziecku możliwości wyrażania siebie i pozwól mu fantazjować i tworzyć! Zaproś swoje dziecko, aby zostało architektem i narysuj, jak będzie wyglądał przyszły dom. Następnie szukaj w mieszkaniu dogodnego miejsca pod zabudowę (często wtedy kosztuje to bardzo, bardzo długo). Pomóż dziecku w poszukiwaniu niezbędnych materiałów: on sam wymyśli, z czego zbuduje dom, a ty powiesz, gdzie go zdobyć. Możesz dodać element gry do poszukiwań: pozwól mu odgadnąć twoje zagadki, a wtedy znajdzie cenny „skarb”.

Jak więc zbudować dom? Bardzo prosta!

Najważniejszym elementem jest dach. Może być wykonany z narzut, koców, zasłon, ręczników, a nawet starego szlafroka.

Ściany są łatwe do zbudowania z krzeseł, jednej strony sofy lub fotela, suszarki do ubrań itp.

Drzwi najlepiej wykonać z kawałka kartonu lub kawałka materiału przyczepionego do dachu.

Teraz pomóż dziecku wyposażyć dom, aby dziecko było zadowolone z przebywania w nim i zabawy. W przytulnym gnieździe można przywieźć poduszki, kocyk, ulubione zabawki, autonomiczną lampkę nocną lub latarkę, powiesić obrazy na ścianach.

Budowa domu może stać się rodzajem rytuału. Użyj tej gry, gdy kładziesz dziecko do łóżka: łóżeczko można zamienić w przytulny dom, rzucając na niego prześcieradło – o wiele ciekawiej będzie dla dziecka wysłuchanie bajki na dobranoc w tak magicznej scenerii.

Zagrajmy!

Gdy tylko skończy się aranżacja domu, nie spiesz się, aby zostawić okruchy w spokoju – baw się razem. Spójrz na niego (świetnie, jeśli twój dom ma okno): dziecko chętnie pozwoli ci go odwiedzić. Pierwszymi „gośćmi” mogą być też Twoje ulubione zabawki – zaproś ich na parapetówkę i świąteczną herbatkę. Po pewnym czasie zauważysz, że uwielbiana przez dziecko gra się rozwija – pojawia się w niej fabuła. Pokaż swojemu dziecku, jak się bawić!

Gry dla dorosłych i dzieci

Gra „Kto ukrył się w domu?”

Mama prosi dziecko, aby schowało w domu kilka zabawek (3-4), a następnie próbuje je zapamiętać i nazwać. Potem matka i dziecko zamieniają się miejscami: matka się chowa, a dziecko zgaduje. Możesz skomplikować grę: najpierw ukryj kilka zabawek, a potem zdobądź jedną – niech dziecko spróbuje przypomnieć sobie, kto został w domu. Nie zapomnij pochwalić go za poprawnie nazwane zabawki.

READ
Mięta na parapecie przeciwko pająkom, chrząszczom i muszkom owocowym

Gra „Paczka na wyciągnięcie ręki”

Dziecko chowa się w domu, a potem listonosz (jeden z dorosłych) przynosi przesyłkę. W pudełku (odpowiednim spod butów) znajduje się przedmiot – musisz go odgadnąć bez otwierania pudełka, a jedynie wkładając do niego ręce i wyczuwając zawartość. Każdy odgadnięty przedmiot staje się własnością „właściciela” domu.

Gry dla towarzystwa dzieci

W towarzystwie dzieci sytuacja jest jeszcze prostsza, bo ich wyobraźnia jest znacznie bogatsza niż dorosłych. Pod Twoim okiem mogą odegrać bajkę – „Wilk i siedmioro dzieci”, „Teremok”, „Lis i zając” itp. A dzieci bardzo lubią różne dźwięki i zapachy i uwielbiają widzieć i czuć wokół siebie coś niezwykłego. Oferujemy kilka gier dla rozwoju inteligencji sensorycznej. Jedno dziecko jest liderem, reszta to uczestnicy.

Gra „Deszcz na dachu”

Prowadzący najpierw lekko dwoma palcami, a potem mocniej – całą piątką – zaczyna pukać w dach domu, w którym ukrywa się reszta chłopaków. Zaskakująco realistyczne odgłosy uderzania kropel deszczu o dach zachwycają dzieci, ale potem deszcz ustaje (prowadzący coraz wolniej stuka palcami w dach), a gdy ustanie całkowicie, dzieci wybiegają z domu na spacer. „Ale potem znów nadleciały chmury…” – dzieci ponownie chowają się w domu i cieszą się dźwiękami deszczu.

Gra na parapetówkę

Z kolei każde z dzieciaków jest nowicjuszem, a reszta to goście, którzy przywieźli ze sobą smakołyki. Każdy z chłopaków na małym talerzu przykrytym serwetką ma pachnący produkt (owoce, warzywa, kiełbasa). Zadaniem „właściciela” jest odgadnięcie po zapachu, jaki to jest smakołyk. Pod koniec gry możesz zorganizować świąteczną herbatę.

Gra w „dom” jako psycho-trening

psychoterapeuta, psychiatra, kandydat nauk medycznych, dyrektor internatu psychoneurologicznego nr 30 w Moskwie

Zabawa w „dom” to niezbędny etap rozłąki z rodzicami, związany ze świadomością dziecka o swojej samodzielności. Dziecko opanowuje swoją bezpieczną przestrzeń, wydzieloną bezpośrednio od rodziny, swoją „psychiczną ostoją”, rozwija umiejętności odpowiedzialnego zachowania na powierzonym mu terytorium. Dzięki takim zabawom dziecko socjalizuje się, uczy się działać w oparciu o osobiste doświadczenia.

Ważnym aspektem gry w „dom” jest możliwość przyjrzenia się rodzicom pola psychologicznych problemów ich dziecka. Dzieci często bawią się sytuacjami, które je niepokoją i martwią: zdarza się, że nawet bawią się w pogrzeby i gwałcą (jeśli kiedykolwiek je przeżyły lub widziały). Również poprzez grę istnieje połączenie między dzieckiem a światem dorosłych. Zwróć uwagę na to, na co dziecko zwraca większą uwagę w swoim domu, czego w ogóle nie zauważa, jakie rzeczy są w nim obecne, a których w ogóle nie ma. Narysuj paralelę z jego prawdziwym życiem: najprawdopodobniej dziecko symbolicznie zwraca uwagę lub ignoruje to samo w życiu codziennym.

READ
Te rzeczy przyniosą nieszczęście do twojego domu! Wyrzuć je natychmiast!

W grze w „dom” dziecko uczy się stawiać własne granice i czuć własną indywidualność. Na etapie budowy ważne jest, aby dziecku było jasne, że dom to jego przestrzeń, w której będzie robił własny biznes, ukrywał się lub spędzał czas ze swoimi ulubionymi zabawkami, a jeśli chce, może Cię tam zaprosić. W tym okresie nadmierna natrętna opieka nad rodzicami może wyrządzić krzywdę. Regularne naruszanie osobistych granic psychicznych prowadzi do tego, że człowiek, stając się dorosłym, nie będzie mógł czuć, gdzie czuje się dobrze, a gdzie nie, w jakich przypadkach spełnia swoje obowiązki, a w którym pracuje dla wszystkich , bo „niewygodnie było odmówić” . W przyszłości takie osoby mogą mieć trudności z ustaleniem priorytetów własnego życia.

Zabawy w „domku” pokazują, jak dobrze kształtują się koncepcje i umiejętności małego człowieczka w różnych aspektach życia codziennego i ról społecznych. W trakcie zabawy można je delikatnie regulować. Na przykład, jeśli dziecko jest nieuważne, roztargnione, niechętne do wykonywania niezbędnych czynności samoobsługowych w życiu codziennym, to podczas odgrywania odcinka gry „poranek w moim domu” potrzeba i konsekwencje tego czy tamtego działania są mu wyjaśniane krok po kroku.

Więcej przydatnych i interesujących materiałów na temat tego, jak i jakie gry grać z dziećmi, znajduje się na naszym kanale na Yandex.Zen.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: