Uprzejmość jest niebezpieczna dla zdrowia! 5 rzeczy, których nie powinieneś robić z uprzejmości

Uprzejmość: dlaczego jest niebezpieczna i dlaczego chamstwo jest o wiele lepsze

Grzeczności uczy się wielu od dzieciństwa: uczono nas, że zawsze musimy być uprzejmi, ustępować miejsca w transporcie, omijać kolejki i tak dalej. Ale co, jeśli uprzejmość jest bardziej niebezpieczna, niż się wydaje na pierwszy rzut oka?

Uprzejmość jest często uważana za priorytetową cechę, którą powinien mieć każdy, kto szanuje siebie i innych: ci, którzy są temu obcy, są zwykle pogardzani. I dość trudno się z tym nie zgodzić: niewiele osób z przyjemnością komunikuje się z osobą, która nie zna słów „dziękuję”, „proszę” i co trzecie słowo zastępuje wulgaryzmami.

Ale nie wszystko jest takie proste: grzeczność nie jest tak użyteczna, jak mogłoby się wydawać. Dowiedzieliśmy się, dlaczego może to być niebezpieczne i dlaczego czasem lepiej jest dokonać wyboru na korzyść chamstwa.

Jakie jest niebezpieczeństwo uprzejmości

Na pierwszy rzut oka uprzejmość to niezwykle pozytywna cecha: zdecydowana większość ludzi nie widzi w niej niczego niebezpiecznego. I na próżno: w rzeczywistości grzeczność może być nie tylko bezużyteczna, ale nawet szkodliwa. Oto kilka przykładów.

Niemożność uzyskania tego, czego chcesz. Z pewnością nie raz słyszałeś: „Zrobiłbym to i tamto, ale edukacja na to nie pozwala”. Zdradźmy mały sekret: uprzejmość u jej podstaw jest często tym samym wychowaniem, tylko o węższym profilu. Nadmierna grzeczność przydaje się być może na balach i przyjęciach, ale nie w świecie rzeczywistym. W zwykłych sytuacjach życiowych twoja uprzejmość lub odpowiednie wychowanie wyrządzi więcej szkody niż pomoże ci osiągnąć to, czego pragniesz.

Na przykład kariera nie zawsze jest możliwa do zbudowania w uczciwy sposób: czasami trzeba, jak mówią, przejść ponad głowami, aby osiągnąć to, czego chcesz i zdobyć upragnioną pozycję. Osoba grzeczna, dobrze wychowana po prostu nie będzie mogła się na to zdecydować i najprawdopodobniej przegapi swoją szansę – właśnie z powodu własnej grzeczności.

Trudności z adaptacją w niektórych zespołach. Przez całe życie nie siedzimy w miejscu: zdecydowana większość ludzi musi zmieniać miejsce pracy, nauki i zamieszkania. Wraz ze zmianą miejsca następuje, co jest logiczne, zmiana drużyn. Musisz ponownie przyzwyczaić się do ludzi, z którymi musisz pracować, popełniać pierwsze błędy i wpadki, odzyskać zaufanie i szacunek swojego wewnętrznego kręgu.

READ
Jakich obrazów i fotografii nie należy wieszać w domu

Nadmiernie uprzejma osoba w zespole, w którym takie zachowanie jest uważane za dziwne, raczej odstraszy ludzi niż ich przekona: jest mało prawdopodobne, że ty, który przywykłeś do witania wszystkich i trzymania drzwi dla kobiet, będziesz w stanie czuć się komfortowo w zespole, w którym takie „rzeczy” są pogardzane.

Dlaczego o wiele lepiej jest być chamem

Nieuprzejmość jest całkowitym przeciwieństwem grzeczności i zazwyczaj ta cecha jest w pełni skazana. Uważa się, że przyzwoita osoba nie powinna go mieć. Niemniej jednak bycie chamem jest czasami znacznie lepsze niż grzeczny cichy cichy i oto dlaczego.

Hamam jest o wiele łatwiej niż uprzejmi ludzie postawić sprawcę na swoim miejscu. Postawienie sprawcy na swoim miejscu nie jest łatwym zadaniem nawet dla kogoś, kto nie jest zbyt grzeczny, a nawet dla tych, którzy dosłownie mają obsesję na punkcie uprzejmości, a nawet bardziej. Zbyt dobrze wychowana osoba wolałaby raczej zgodzić się z obraźliwym osobnikiem, niż znaleźć coś, co by mu odpowiedziało.

Hamam wręcz przeciwnie, stawia na swoim miejscu tego, kto próbuje ich obrazić, tak łatwo jak łuskanie gruszek. Mówi twoje własne doświadczenie: rzadki prostak nie brał w życiu udziału w stu czy dwóch utarczkach słownych.

Niegrzeczność pomaga bronić swojego punktu widzenia. Nawet jeśli nie ma mowy o obelgach, czasami chamowi łatwiej jest bronić swojego punktu widzenia. Pomaga w tym zdobyta przez długi czas pewność siebie i brak narzuconej chęci zadowolenia wszystkich, co często towarzyszy grzeczności i dobremu wychowaniu.

Ponadto cham zwykle nie waha się stosować metod, które są nieco niegrzeczne z punktu widzenia uprzejmych ludzi: ważny jest dla niego wynik, a nie to, jak będzie wyglądał z zewnątrz. Uprzejma osoba na pewno zgodzi się na rodzinny obiad z teściową, której nienawidzi, pójdzie do pracy i będzie posłuszna szefowi, którym gardzi i jednocześnie nienawidzi, a cham w razie potrzeby będzie działał radykalnie coś poświęcić, ale nigdy nie pozwoli się manipulować i nie pójdzie wbrew jego życzeniom.

Jak widać, grzeczność jest cechą niejednoznaczną: z jednej strony jest pozytywna, z drugiej negatywna i na wszelkie możliwe sposoby ingeruje w normalne życie w społeczeństwie. To samo można jednak powiedzieć o chamstwie: może być również przydatne nie we wszystkich sytuacjach życiowych.

READ
Psychologia mężczyzn: jaka kobieta, ich zdaniem, jest rzeczywiście piękna

Jeśli zdarzy ci się napotkać zwykłą, codzienną niegrzeczność, powinieneś wiedzieć, że możesz się jej oprzeć. Wcześniej rozmawialiśmy już o tym, jak zachowywać się z chamami: mamy nadzieję, że przydatne wskazówki z naszego artykułu pomogą ci.

Powiedz nam, co o tym myślisz: czy uprzejmość jest przydatna, czy wręcz przeciwnie, szkodliwa, jeśli weźmiemy pod uwagę współczesne realia? Czemu?

Nasz kanał w Yandex.Zen zawsze zawiera najciekawsze artykuły na ten temat. Koniecznie zasubskrybuj!

Jak uprzejmość może zaszkodzić - Niebezpieczne rzeczy, które robisz każdego dnia z grzeczności

Uprzejmość – to cecha charakteru, która charakteryzuje osobę o dobrych manierach, wykształceniu, dobrych uczynkach i doskonałej znajomości etykiety. Za grzeczną uważa się osobę, która umie taktownie porozumiewać się z innymi ludźmi, umie słuchać i słyszeć, znaleźć kompromis i kto szanuje innych. Istnieje opinia, że ​​uprzejmym ludziom łatwiej jest zaistnieć w społeczeństwie, są w stanie zapobiegać sytuacjom konfliktowym i znaleźć podejście do każdej osoby. Ale tutaj są granice etykiety, a niektórych rzeczy nie powinno się robić z grzeczności.

Redakcja estet-portal postanowiła rozważyć sytuacje, w których grzeczność może prowadzić do nieprzyjemnego wyniku.

  • Uprzejmość w komunikacji może uniemożliwić kobiecie wyrażenie swojego punktu widzenia
  • Uprzejmość wobec przywódcy może doprowadzić do śmierci
  • Uprzejmość wobec lekarza może stłumićinstynkt samozachowawczy

Uprzejmość w komunikacji może uniemożliwić kobiecie wyrażenie swojego punktu widzenia

Oczywiście etykieta i uprzejmość w komunikacji zawsze pomogą w utrzymaniu właściwych relacji między rozmówcami. Ale nie możesz naruszyć siebie z grzeczności.

Subskrybuj naszą stronę na Facebooku!

Mój domyślny obraz

Badacze udowodnili, że często kobiety rozmawiając z mężczyznami często nie wypowiadają się do końca ze względu na dobre maniery. Jednocześnie mężczyźni mają tendencję do dominacji w dialogu. Ale w wyniku eksperymentu, gdy mężczyzna i kobieta zostali sami na rozmowę, kobieta była całkowicie zadowolona z jego wyników i stopnia wyrażania swoich uczuć. Chociaż całkowity udział w rozmowie, którą zajmowała kobieta, wahał się od 8 do 42%. Kiedy mężczyźni nie byli zadowoleni z efektu, rozmawiali średnio 75% wyznaczonego czasu.

Uprzejmość wobec przywódcy może doprowadzić do śmierci

W niektórych sytuacjach nie należy okazywać dobrych manier, być miękkim i bać się wyrazić swoją opinię szefowi. Są chwile, kiedy błąd menedżera może doprowadzić nie tylko do zniszczenia Twojej firmy lub utraty ważnego interesu, ale także do śmierci.

READ
7 błędów: 99% kobiet popełnia je w związkach

Mój domyślny obraz

Na przykład, jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację w linii lotniczej. Młodszy pilot zauważył awarię statku, ale aby nie wtykać nosa w dowódcę, co powinien był zobaczyć, młodszy pilot kilkakrotnie próbował zasugerować problem. Nikt go nie rozumiał. Ale kiedy samolot wystartował, pilot mimo wszystko zdecydował się powiedzieć wprost, że zauważył problem. Następnie dowódca nakazał natychmiastowe zejście do lądowania. Gdyby drugi pilot z grzeczności nie próbował zasugerować, tylko od razu powiedział o problemie, który zauważył, sytuacja miałaby inny finał.

Uprzejmość wobec lekarza może osłabić instynkt samozachowawczy

Wszystko jest po prostu banalne. Chyba każdy miał taką sytuację, że regularnie bolała go głowa, miał rozstrojony żołądek lub występował inny objaw, ale myślałeś: „To przejdzie samo, po co niepotrzebnie zawracać głowę lekarzowi”. Taka pozycja pacjenta może prowadzić do poważnej choroby, a nawet stać się powolną śmiercią. Na przykład 40% Brytyjczyków woli nie przeszkadzać lekarzowi swoimi niedogodnościami iz grzeczności wobec lekarza nie pójdzie do szpitala z objawami raka. Lekarze są traktowani z wielkim szacunkiem również w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie opinia lekarza jest prawem.

Mój domyślny obraz

Uprzejmość to bardzo cenna cecha. Ale w niektórych przypadkach powinieneś ponownie rozważyć swoje uprzejme stanowisko na rzecz prostego wyrażenia.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na naszym kanale Youtube:

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: