Uniwersalne wskazówki dotyczące organizacji przestrzeni w Twojej kuchni

Proces gotowania zależy od wielu czynników: powinno być wygodne i nie zajmować zbyt wiele czasu. Wszystko to sprawia, że ​​przemyślane „nadzienie” kuchni jest szczególnie ważne. Zastanówmy się razem z ekspertem, jakie zasady ergonomii zastosować w projektowaniu kuchni, biorąc pod uwagę współczesne trendy.

Ekspert w tym artykule:

Irina Sobylenskaya, projektantka wnętrz, autorka bloga @sobylenskaya_design

Czym jest ergonomia

Ergonomia to zbiór zasad dotyczących rozmieszczenia przedmiotów w przestrzeni dla maksymalnej funkcjonalności i komfortu dla użytkowników. Ergonomia odgrywa ważną rolę w aranżacji wnętrz. Jego zasady są stosowane z uwzględnieniem potrzeb klienta od momentu omówienia projektu naprawy.

Terminu ergonomia po raz pierwszy użył polski naukowiec Wojciech Jastrzęmowski w 1857 r. w pracy „Plan ergonomii, czyli nauki o pracy opartej na prawdach zaczerpniętych z nauk przyrodniczych”. Dyscyplina ta była dalej rozwijana w latach dwudziestych, kiedy zaczęły pojawiać się skomplikowane techniki. Pierwsze badania w tym zakresie zaczęto prowadzić w ZSRR, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. W XX wieku technologia stawała się coraz bardziej skomplikowana na tle rozwoju handlu, co zmuszało producentów do myślenia o poprawie ergonomii swoich produktów w celu ich promocji na wysoce konkurencyjnym rynku.

Zdjęcie: Shutterstock

Sformułowanie „ergonomiczny design” jest aktywnie wykorzystywane w opisie nowoczesnych gadżetów, takich jak joysticki do gier czy smartfony. Ta cecha sprawia, że ​​sprzęt wygodnie leży w dłoniach. Zadaniem ergonomii w odniesieniu do projektowania lokali jest zwiększenie użyteczności obiektów i przestrzeni.

Podstawowe zasady ergonomii kuchni

Niektóre zasady ergonomii kuchni są uniwersalne, inne można dostosować do składu i potrzeb mieszkańców. Podstawowe zalecenia obejmują:

 • szerokość drzwi przednich. Idealny otwór to 80-90 cm.Sprawdź oferty na rynku, dla nietypowych (zbyt wąskich lub szerokich) otworów trudniej znaleźć odpowiednie drzwi w odpowiedniej cenie. Ważne, aby drzwi otwierały się wygodnie – we właściwym kierunku, nie uderzając w inne przedmioty i nie blokując wejścia do sąsiednich pomieszczeń;
 • wolna przestrzeń. Jeśli w mieszkaniu mieszka jedna osoba, szerokość przejścia w kuchni może wynosić 90–100 cm. W każdym indywidualnym przypadku warto wziąć pod uwagę karnację i życzenia mieszkańców;
 • wysokość szafki. Średnio szafki zawieszane są na ścianie w odległości 40-60 cm od blatu. Wybór odpowiedniej opcji jest prosty: mieszkańcy powinni bez trudu sięgnąć do dolnej półki, stojąc na podłodze;
 • stół do jadalni. Jedna osoba będzie wygodnie siedziała przy stole o szerokości 60 cm i głębokości 40 cm.Na środku powinno być miejsce o szerokości co najmniej 20 cm do układania naczyń;
 • kaptur. Dolna krawędź okapu powinna znajdować się w odległości około 90 cm od pieca, aby mieszkańcy nie dotykali głowy podczas gotowania;
 • zmywarka. Drzwi szafek i urządzeń powinny się swobodnie otwierać. Przed zmywarką lepiej zostawić 110–120 cm wolnej przestrzeni, aby wygodnie było wkładać i wyjmować naczynia przy całkowicie otwartych drzwiach.
READ
Więcej kolorów: 10 oryginalnych sposobów na udekorowanie mieszkania kwiatami

Jak zaaranżować meble w kuchni

Aby zorganizować przestrzeń w kuchni, należy wziąć pod uwagę jej wielkość. Jeśli pokój jest połączony z salonem lub jest częścią kawalerki, rozważ podział na strefy. Często pojawia się chęć umieszczenia lodówki poza kuchnią, aby nie zajmowała miejsca, ale skomplikuje to codzienne życie. Z drugiej strony, komuś wygodniejsze może być jedzenie przy stole w pobliżu pieca, niż noszenie ugotowanych posiłków po pokoju. Planując optymalną przestrzeń, trzeba zawczasu zastanowić się, jakie nawyki mogą wpłynąć na ergonomię.

Zdjęcie: Shutterstock

Projektanci kierują się trójkątem roboczym, standardową zasadą funkcjonalnego pomieszczenia. Główne punkty kuchni – zlewozmywak, lodówka i kuchenka – zaleca się umieszczenie ich w przybliżeniu w równej odległości od siebie. Ważna jest również odległość między nimi: minimalna to 1,1–1,2 m, maksymalna to 2,6 m.

Aranżację mebli można wykonać według jednej z poniższych zasad:

 • liniowy, co oznacza zestaw kuchenny umieszczony pod jedną ścianą. Taki układ nie zawsze jest wygodny pod względem rozmieszczenia obszarów roboczych, dlatego zestaw słuchawkowy należy uzupełnić o licznik prętów i powierzchnie przy innych ścianach. Jeśli układ pozwala tylko na liniowe rozmieszczenie mebli, można zainstalować zlew pośrodku zestawu słuchawkowego, pozostawiając odpowiednią odległość od lodówki i kuchenki;
 • dwurzędowy. Zajęte są dwie ściany; zlew i kuchenka znajdują się naprzeciwko lodówki. To odpowiednia opcja do małych kuchni, która pozwala gotować niemal na miejscu;
 • kątowy. Optymalna zasada planowania z lokalizacją umywalki w rogu zestawu słuchawkowego. Aby boczne szafki nie „zjadały” obszaru, należy preferować ścięte moduły narożne;
 • W kształcie litery U, trójstronny. Najbardziej przestronna opcja, która wymaga odpowiedniej przestrzeni. W takim przypadku należy pamiętać o odległościach umożliwiających swobodne otwieranie szafki i drzwi zmywarki. Wymagane będzie przejście między nimi;
 • wyspiarski, w którym zestaw słuchawkowy znajduje się na środku pokoju. Jeśli odległość między ścianami na to pozwala, każdy z powyższych układów można uzupełnić o wyspę kuchenną. Na przykład zestaw słuchawkowy znajduje się przy jednej ścianie, a na drugiej lub pośrodku znajduje się dodatkowy blat lub nawet płyta grzejna.

Jak urządzić miejsce do pracy?

Przestrzeń robocza w kuchni obejmuje obszary do przechowywania i przygotowywania naczyń, mycia żywności i naczyń. Jego organizacja musi być przemyślana i przedyskutowana z projektantem na etapie planowania. Osobną kwestią jest dobór odpowiednich materiałów, które powinny być odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu czystości. Ściany nad powierzchnią roboczą najlepiej wykończyć płytkami lub panelami ze szkła hartowanego lub metalu. Tworzywa sztuczne są wysoce łatwopalne: nie umieszczaj ich w pobliżu pieca.

READ
20 świetnych pomysłów na stworzenie przytulnego przedpokoju

Zdjęcie: Shutterstock

Standardowe blaty o wysokości 85 cm są odpowiednie dla większości osób o wzroście 165-175 cm, ale jeśli osoba jest niższa lub wyższa, warto rozważyć odpowiednie indywidualne opcje. Gdy w rodzinie jest kilka osób o różnym wzroście (są dzieci), przyda się specjalny stopień lub taboret.

Szafki typowe – od 70 do 100 cm wysokości, w wyjątkowych przypadkach mogą być wykonane według indywidualnych wymiarów na zamówienie. Po obu stronach zlewu powinno być co najmniej 50 cm wolnej przestrzeni na naczynia i gotowanie. Pożądane jest, aby jeden pusty blat zajmował powierzchnię co najmniej metra, wystarczy na deskę do krojenia, talerze, sztućce i produkty.

Gdzie umieścić lodówkę

Idealnie lodówka nie powinna wykraczać poza trójkąt roboczy, obszar najwyższej aktywności. W praktyce nie zawsze da się tę zasadę przestrzegać, ale warto do niej dążyć. Najbardziej niewygodne układy: lodówka między kuchenką a zlewem, zbyt daleko od stołu lub tuż za nim.

Jeśli kuchnia jest mała i opcji jest niewiele, lepiej umieścić lodówkę bliżej zlewu, a nie kuchenki. Gdy nie jest to możliwe, konieczne jest zapewnienie odległości między lodówką a kuchenką wynoszącej co najmniej 15 cm.

Zdjęcie: Shutterstock

Z punktu widzenia oszczędności miejsca lodówkę najlepiej ustawić w rogu lub z boku wejścia do kuchni. Ta druga opcja jest również wygodna, ponieważ paczki z żywnością można wyładować natychmiast po wejściu do lokalu.

Jeśli lodówka jest częścią zestawu słuchawkowego i jest z nim zgodna, ważne jest, aby jej głębokość odpowiadała parametrom blatów. Możesz rozważyć opcje z wbudowanymi urządzeniami. Zamykany drzwiami szafy nie odstaje od stylu wnętrza, a mieszkańcom łatwiej będzie utrzymać porządek. W przypadku małej kuchni warto wybrać kompaktowe urządzenia.

Komentarz eksperta

Irina Sobylenskaya, projektantka wnętrz, autorka bloga @sobylenskaya_design:

– Współczesne trendy są często wprost przeciwne: niektórzy klienci marzą o pełnoprawnym, obszernym zestawie kuchennym z wszelkiego rodzaju sprzętami do gotowania dla rodziny i przyjaciół według przepisów z Instagrama i YouTube; inne – głównie zamawiają jedzenie z dostawą i są gotowe do zrobienia z minimum mebli i wyposażenia. Ale podstawowy zestaw jest mniej więcej taki sam dla wszystkich: szafka ze zlewem i filtrami do wody, zmywarka, szafka z szufladami na sztućce i naczynia, lodówka, płyta grzewcza. Piekarnik jest coraz częściej zastępowany przez kuchenkę mikrofalową, wolnowar, parowar, w zależności od diety / diety, której przestrzegają członkowie rodziny. Szafki górne rzadko są porzucane; robią to głównie młodzi ludzie, którzy mało gotują i nie kupują żywności w zapasie. Większość klientów nadal woli mieć wiele systemów pamięci masowej.

READ
Wskazówki dla tych, którzy nienawidzą sprzątania, ale kochają porządek

Najbardziej problematyczne elementy w narożnej kuchni to szafki w rogu. Ze względu na przesunięte drzwi dostęp do ich zawartości jest utrudniony i często tu panuje bałagan. Problem rozwiązuje się instalując specjalne wysuwane i obrotowe półki, dodatkowe stojaki i haczyki, teraz mają je prawie wszyscy producenci słuchawek.

Nie polecam przenoszenia stref funkcjonalnych w różne kąty kuchni: np. po jednej stronie jest lodówka, obok kuchenka, po drugiej zlew i piekarnik. Może się wydawać, że jest to odpowiednia opcja, ponieważ między tymi strefami jest wystarczająco dużo wolnego miejsca. Ale analizuj swoje ruchy podczas gotowania: najprawdopodobniej wygodniej jest mieszać gulasz na patelni jedną ręką, opłukiwać nóż drugą, natychmiast zwrócić się do deski do krojenia, aby pokroić warzywa, a następnie zajrzeć do lodówki do sosu. A jednocześnie nie biegaj z jednego końca kuchni na drugi.

Jeśli chodzi o wyspę kuchenną, wiele zależy od jej funkcjonalności. Jeśli jest to tylko dodatkowy blat – licznik słupków, nie ma specjalnych niuansów. Najważniejsze, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby się do niej zbliżyć. Jeśli w zabudowie jest piekarnik lub szafka na wino, potrzebna będzie odległość co najmniej 100-120 cm między wyspą a główną częścią kuchni, aby swobodnie otworzyć drzwi i wyjąć zawartość.

Projektując kuchnię, należy wziąć pod uwagę cechy zdrowotne osób, które z niej korzystają najczęściej. Może wydawać się to głupie, ale ciągłe pochylanie się nad piekarnikiem z obolałym dołem pleców nie jest dobrym pomysłem. Lepiej jest zainstalować urządzenia na poziomie talii w oddzielnej szafce kolumnowej. Albo na przykład wygodniej jest wziąć filiżankę kawy z otwartej półki na wyciągnięcie ręki, a nie sięgać po nią na palcach do górnej półki suszarki, zastanawiając się, czy uszczypnie nerw w ramieniu, czy nie. Również przy projektowaniu kuchni należy pamiętać o bezpieczeństwie dzieci i zwierząt, aby niektóre przedmioty były poza ich zasięgiem. Np. tacę z nożami postawić na górnej półce, podnieść piekarnik wyżej, zapewnić wnękę na mikser i blender w zamkniętej szafce, a nie na blacie.

Ścianki działowe w kuchni mają sens, jeśli jest to kuchnia-salon i chcesz strefować przestrzeń. W innych przypadkach są to dodatkowe przeszkody. Nisza i przegroda na lodówkę są uzasadnione, gdy sprzęt znajduje się na krawędzi – boczna przegroda nadaje słuchawkom wykończony wygląd i zapobiega przedostawaniu się kurzu do tylnej ściany lodówki. W żaden sposób nie wpływa to na funkcjonalność.

READ
Te 9 roślin to must have w Twoim mieszkaniu! I własnie dlatego.
Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: