Tworzymy modny mini-ogródek na naszym parapecie: ponad 20 pomysłów i wskazówek

Pasja do miniaturowego ogrodnictwa zaczyna się od nieokiełznanej chęci posiadania w domu kawałka prawdziwej dzikiej przyrody. Po przekopaniu Internetu prawdopodobnie byłeś pod wrażeniem tego, co zobaczyłeś, a teraz przewijasz w głowie, jak możesz poprawić to lub inne zdjęcie, aby ogród był jeszcze bardziej atrakcyjny i atrakcyjny.

mały ogródek

Kawałek prawdziwej przyrody

Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek opcję, zastanów się, czy faktycznie możesz ją wdrożyć? Bardzo często autorski mini ogródek to zbiór egzotycznych roślin, na zakup których nie każdy może sobie pozwolić. Może warto skupić się na czymś prostszym i odtworzyć krajobraz meksykańskiej pustyni lub małą kopię ogrodu skalnego, w którym można wykorzystać odmiany i odmiany zieleni dostępnej w domu lub na wsi?

Pierwsze kroki

Każdy balkon ma mikroklimat zależny od materiału podłogi, obecności przeszkleń i roślin ozdobnych, które mogą zacieniać pomieszczenie. Zanim więc zaczniesz tworzyć przydomowy ogród, warto przejrzeć listę kontrolną na szereg podstawowych pytań – pomogą one określić, jakie rośliny nadają się do sadzenia na balkonie i czy do udanego ogrodnictwa potrzebne są specjalne narzędzia.

 • rozmiar balkonu bezpośrednio determinuje wybór rozwiązania zagospodarowania terenu. Jeśli powierzchnia jest niewielka, można zastosować powierzchnie pionowe lub zorganizować układy wielopoziomowe. Rozmiar wpływa również na wybór pojemników do sadzenia: doniczek, donic lub pojemników.
 • Czy jest dużo słońca? na balkonie. Dobre oświetlenie, a tym bardziej bezpośrednie światło słoneczne w różnych przypadkach może zarówno pozytywnie wpłynąć na rośliny, jak i zaszkodzić im. Istnieją gatunki roślin, które potrzebują od siedmiu do ośmiu godzin światła dziennego, a także rośliny kochające światło, które potrzebują dodatkowego światła w okresie jesienno-zimowym. Planując krajobraz, rośliny należy wybierać z uwzględnieniem tych właściwości. Po poznaniu współrzędnych pokoju (można to zrobić w jednej z internetowych usług mapowych), korzystając z kalkulatorów internetowych, które są w domenie publicznej, łatwo jest określić godzinę wschodu i zachodu słońca oraz długość słonecznego dnia – stanie się jasne, w którym momencie dodać sztuczne oświetlenie.
 • Jak gorący jest pokój?. Ludzie często źle oceniają ilość światła w pomieszczeniu. Ogrodnicy używają specjalnego urządzenia – kalkulatora słonecznego. Wkładając go do garnka z ziemią, możesz poznać dokładną ilość zakumulowanego ciepła słonecznego. Pomoże to ustalić, czy potrzebna jest dodatkowa ochrona przeciwsłoneczna.
 • Jak wietrznie jest na balkonie. Są rośliny, które tolerują przeciągi, inne wymagają ciepłego, stabilnego klimatu.
 • Czy pokój zamarza?. Przeszklenie balkonu nie gwarantuje, że zawsze będzie na nim ciepło. Aby zrozumieć, jak nisko temperatura spada w nocy, pomoże termometr.
 • czas i siły, którą właściciel balkonu jest gotów oddać na ogrodnictwo. Na tej podstawie wybiera się albo najbardziej bezpretensjonalne rośliny, albo te, które wymagają regularnej pielęgnacji. Dla tych, którzy nie są gotowi do częstego podlewania nasadzeń, dostępne są systemy samonawadniające i specjalne doniczki.
 • Ograniczenia prawne w sprawie rozmieszczenia ogródków balkonowych w Twojej okolicy – zwłaszcza jeśli chodzi o ogólnodostępny taras lub dach.
 • Dostęp do wody do podlewania. Jeśli na loggii zaplanowano bardzo mały ogródek warzywny, wodę można bez problemu dowieźć w konewce. Kolejne pytanie brzmi, czy jest to pełnoprawny mini-ogród na dachu wiejskiego domu – dostarczenie tam dużej ilości wody nie jest takie łatwe.
READ
7 sposobów, aby dowiedzieć się prawdy o wodzie, którą pijesz, bez wychodzenia z domu

Tworzenie pomysłu

Najpierw musisz zdecydować, w jakim stylu zostanie wykonana praca. Jest wiele kierunków, z których można zacząć: tropikalny ogród, przytulny kącik z altaną lub ławką, mały ogródek. Na początek zalecamy zrobienie szkicu tego, co chcesz ożywić na kartce papieru. Możesz użyć różnych elementów – ławek, huśtawek, płotów, altanek, domku i wielu innych.

Bez czego możesz się obejść, jeśli chcesz mieć ogród na parapecie?

Wszystko zależy od tego, co dokładnie będziesz uprawiać. Oto podstawowy ekwipunek, którego będziesz potrzebować.

 • Doniczki i wanny o różnych rozmiarach. W nich rośliny będą żyć wiecznie.
 • Ziemia Możesz kupić uniwersalną lub wybrać specjalną w zależności od rodzaju rośliny. Wskazane jest, aby nie korzystać z ziemi z ulicy: spowoduje to problemy w postaci chwastów, pasożytów, infekcji i zanieczyszczeń chemicznych. Jeśli nie można kupić ziemi, weź zwykłą ziemię i zdezynfekuj ją: na przykład upiecz w piekarniku rozgrzanym do 70-90 ° C.
 • Pojemniki na sadzonki. Możesz kupić mini szklarnie z komórkami i pokrywką lub użyć zwykłych plastikowych kubków i pojemników. Istnieją również specjalne doniczki torfowe – sadzonki można przesadzać bezpośrednio do nich bez uszkadzania korzeni.
 • Nasiona i sadzonki. Staraj się wybierać odmiany przeznaczone do uprawy w doniczce w domu. Jest to zwykle wskazane na opakowaniu.
 • Łopata, grabie. Aby poluzować ziemię i przesadzić rośliny. Oczywiście nie mówimy o pełnoprawnych narzędziach ogrodniczych: wybierz małe, które będą wygodne do pracy w doniczkach i pudełkach.
 • Rękawiczki. Aby chronić ręce przed brudem i cierniami.
 • Konewki lub automatyczne systemy nawadniające. Te ostatnie są potrzebne, jeśli często i na dłużej wyjeżdżasz.
 • Zbiorniki na wodę. Przed podlaniem należy odstawić na około 48 godzin, aby chlor odparował.
 • Zwalczanie szkodników i nawóz. Uniwersalne lub specyficzne, dla każdego rodzaju rośliny.
 • Fitolampy. Spektrum ich promieni jest jak najbardziej zbliżone do optymalnego naturalnego światła dla roślin. W warunkach mieszkania, gdy słońce nie wystarcza, takie lampy pomagają zapewnić normalną fotosyntezę. Można je postawić na stole, przymocować do regału lub przykleić taśmą klejącą wzdłuż półki nad doniczkami.
 • Małe kołki i kraty. Do wiązania roślin, które potrzebują wsparcia. Na przykład groszek lub pomidory.

Jeśli wykiełkujesz ziarno

Cytryna, pomarańcza lub mandarynka. Szybkość kiełkowania nasion właśnie wyjętych z owocu jest zwykle dobra i masz szansę na uzyskanie ładnego drzewa. Ale teraz zakwitnie za 8-10 lat, a nawet później, a owoce „dzikich” najprawdopodobniej będą gorsze niż oryginalne. Odmianowe owoce cytrusowe rozmnaża się przez sadzonki lub szczepienie.

READ
13 sposobów na zorganizowanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania w mieszkaniu

Kawa Bardzo dobry pomysł! Kawowce wyhodowane z nasion dość szybko kwitną i owocują, nie potrzebują zapylacza – wystarczy jedna roślina. Jedynym problemem jest znalezienie ziaren kawy, które nie są smażone i nie straciły zdolności kiełkowania w wyniku długotrwałego przechowywania. Być może łatwiej jest szukać w kwiaciarniach doniczek z małymi sadzonkami, które czasami są w sprzedaży, lub poprosić właściciela drzewa domowego o dojrzałą jagodę z nasionami.

Awokado Kości pobrane z dojrzałych owoców szybko kiełkują. Aby to zrobić, należy je utknąć dolną szeroką częścią w garnku z wilgotną glebą i przechowywać w ciepłym miejscu. Wyrośnie smukłe drzewo, ale niestety nigdy nie zobaczysz owoców w pokoju.

Marakuja. Duża liana, która, jeśli się uda, wyrośnie z nasionka, ma duże szanse pięknie zakwitnąć, a nawet zaowocować w domu. Wymaga jednak dużo miejsca i wymaga chłodnego zimowania. Lepiej jest sadzić najbliższego krewnego marakui – niebieskiej męczennicy lub “Cavalier Star”. Jej owoce są również smaczne, a ich uprawa jest znacznie łatwiejsza.

Źródło: mirtesen.ru

Odpowiednie rośliny do mini ogrodu

Przy wyborze roślin do mini-ogródka warto pamiętać, że będą się różnić od klombu. Wszystkie elementy, które rosną zbyt szybko, będą musiały zostać usunięte lub odcięte, a robienie tego jest wyjątkowo nieprzyjemne. Dlatego zaleca się preferowanie roślin, które rosną powoli i świetnie się czują.

 • Gelksina – roślina ta potrafi wytworzyć wystarczającą ilość zieleni na całą doniczkę, “ożywiając” pozostałe elementy.
 • Pachyphytum – dzięki grubym liściom o ciekawym kształcie wniesie do Twojej kompozycji nutę egzotyki. Można ją pięknie wykorzystać w małym ogrodzie w stylu śródziemnomorskim.
 • Gasteria, młode – doskonale uzupełniają się w jednym ogrodzie i wnoszą do niego więcej blasku i innych elementów. Korzenie roślin mogą z łatwością wnikać w szczeliny, dzięki czemu dobrze czują się na kamienistej glebie.
 • Drzewo pieniędzy, mirt – nada projektowi większą złożoność i sprawi, że będzie wyjątkowy. Dzięki dekoracyjnemu kształtowi korony rośliny te sprawią, że ogród będzie wyglądał bardziej majestatycznie.
 • Karłowate odmiany drzew iglastych odpowiednie, jeśli zamierzasz trzymać ogród na zewnątrz. Na przykład zastosowanie dekoracyjnego cyprysu lub jałowca, świerka karłowatego stanie się istotne.
 • rozchodniki – rośliny te są uwielbiane przez wielu letnich mieszkańców ze względu na możliwość ożywienia kompozycji swoimi małymi łodygami.
 • Fittonia, pomimo niewielkiego kwitnienia, dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, pozwoli urozmaicić ogród.
 • bluszcz – ogólny widok ogrodu stanie się ciekawszy ze względu na jego nietypowe formy i rodzaje. Na przykład roślina może albo pełzać po ziemi, albo splatać paletę, doniczkę.
READ
6 typów kobiecych, w których zakochują się mężczyźni bez pamięci

Każda z roślin pomoże stworzyć ciekawą ogólną kompozycję, a Twoja strona będzie wyjątkowa.

DIY mini ogródek w doniczce

Dbanie o mini ogród

Istotną zaletą takiego ogrodu kwiatowego są nie tylko jego walory dekoracyjne, ale także łatwość pielęgnacji. To świetna opcja dla osób często przebywających poza domem oraz dla początkujących hodowców.

Ale są też wady sadzenia różnych roślin w jednym pojemniku. Na przykład rośliny rosnące w bliskim sąsiedztwie są bardziej podatne na inwazję szkodników. Dlatego takie rośliny potrzebują większej kontroli.

Chcemy również zwrócić Państwa uwagę na fakt, że rośliny w dużych pojemnikach są bardziej narażone na zalewanie, dlatego za każdym razem należy sprawdzać glebę. Przed podlaniem górna warstwa musi być całkowicie sucha.

Takie domowe klomby należy przerzedzać częściej niż inne i odcinać rosnące gałęzie. Spadające pąki również negatywnie wpłyną na ogólny obraz.

Mini ogród to świetna alternatywa dla dużego ogrodu kwiatowego w domu. Spróbuj sam stworzyć taki cud. Tylko nie zaczynaj od zbyt kapryśnych roślin, aby zacząć i zatrzymuj się na 2-3 egzemplarzach na jedną doniczkę.

Oryginalne i praktyczne łóżka ogrodowe [TOP-20]

Sadzenie żywych roślin

Rośliny można sadzić albo w małych doniczkach, które umieszcza się w przygotowanym pojemniku, albo od razu w dużym pojemniku.

Najpierw musisz wykonać warstwę drenażową. Następnie umieść małe doniczki z roślinami lub posadź kwiaty w samym pojemniku. Odległości między doniczkami muszą być pokryte ziemią.

Zrób to sam mini ogród w doniczce: klasa mistrzowska

Tworzenie mini ogródka w doniczce to kreatywny i odpowiedzialny proces, który wymaga specjalnego podejścia.

Etapy pracy

 1. Sadzenie w doniczce drenażowej do sadzenia. Mieszankę gleby można wykonać ręcznie, mieszając gruboziarnisty piasek z torfem i darnią (proporcje – 2: 1: 1).
 2. Aby zapewnić glebie luźność, należy do niej dodać wermikulit.
 3. Ubij glebę i posadź roślinę w osobnej doniczce, którą następnie wkopuje się w glebę.
 4. Ważną rolę odgrywa przestrzeganie odległości między roślinami, brane są pod uwagę cechy wzrostu systemu korzeniowego i agrotechnika nasadzeń.
 5. Pustki powstałe po posadzeniu muszą być wypełnione pokruszonym kamieniem lub kamykami, co zatrzyma wilgoć po podlaniu i zapobiegnie wzrostowi chwastów.

DIY mini ogródek w doniczce

Wideo

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: