Tworzenie wnętrza domu: co wziąć pod uwagę

5 ważnych zasad dla każdego wnętrza

Układ rozumiany jest jako podział przestrzeni na strefy funkcjonalne, z których każda musi wykonywać swoje zadania. Jednocześnie brane są pod uwagę cechy konstrukcyjne lokalu. Układ w wiejskim domu należy rozważyć na etapie budowy. Od tego zależy instalacja komunikacji, dodatkowe struktury. Właściciele domów mają trudniej. W przypadku przebudowy pomieszczeń ważne jest uwzględnienie ustalonych przepisów i zasad budowlanych. W niektórych przypadkach zmiana funkcjonalności lokalu, montaż lub demontaż przegród musi być skoordynowany ze służbami nadzorczymi. Utworzenie projektu pomoże uprościć zadanie.

Nowoczesne apartamenty mają różne układy. Zgodnie z ustalonymi zasadami zabrania się przenoszenia pomieszczeń „strefy mokrej”, toalety i łazienki w inne miejsca. Ponadto nie ma możliwości wyburzenia przegród konstrukcji nośnej, gdyż wpłynie to negatywnie na stan całego budynku. Dozwolone jest jednak przesuwanie przegród wewnętrznych, eksperymentowanie z instalacją wbudowanych szaf, ekranów.

Właściwe zaplanowanie zapewni racjonalne wykorzystanie każdego metra w pomieszczeniu. Dotyczy to szczególnie małych mieszkań. W każdym domu strefy takie jak:

 • kuchnia;
 • sypialnia;
 • miejsce do odpoczynku;
 • strefa pracy;
 • łazienka;
 • szafa.

Nie jest jednak konieczne wydzielanie dla nich osobnych pomieszczeń. Kuchnia może być połączona z jadalnią, garderoba z sypialnią. Gabinet można połączyć z pokojem dziennym. Podczas planowania ważne jest, aby wziąć pod uwagę preferencje właściciela lokalu i styl życia. Główną zasadą, jaką kierują się projektanci przy planowaniu pomieszczenia, jest funkcjonalność i ergonomia otoczenia.

Umeblowanie

Meble dobierane są z uwzględnieniem decyzji stylistycznej i cech pomieszczeń. Aranżacja wnętrza będzie wyglądać spektakularnie tylko wtedy, gdy zachowane zostaną zasady aranżacyjne. W nowoczesnych mieszkaniach należy unikać:

 • nieporęczne konstrukcje;
 • wysokie meble, zwłaszcza w pomieszczeniach z niskimi sufitami;
 • duża liczba drobnych detali;
 • puste miejsca.

Meble ustawione wzdłuż ścian zaśmiecają przestrzeń i optycznie zawężają pomieszczenie. Dlatego zaleca się przemyślenie sytuacji w taki sposób, aby uniknąć nieporęcznych konstrukcji na obwodzie. Miękkie narożniki i fotele można również ustawić na środku pokoju. Technika ta pozwoli między innymi na rozgraniczenie lokalu na obszary funkcjonalne. Na przykład przydziel biuro i miejsce do wypoczynku w salonie.

W nowoczesnych wnętrzach istotne są wbudowane systemy przechowywania. Pozwalają zaoszczędzić miejsce i ukryć niepotrzebne rzeczy przed wścibskimi oczami. Wybierając meble, powinieneś zastanowić się nad szafkami z zamkniętymi półkami. Pomoże to ukryć drobne szczegóły i rozładować przestrzeń.

READ
Najlepsze rośliny do każdego pomieszczenia

Dobry projekt mieszkania polega na umiejętnym wykorzystaniu zestawień kolorystycznych. Za pomocą różnych kolorów możesz wizualnie zmniejszyć lub zwiększyć przestrzeń, podnieść pomieszczenie, skupić się na meblach lub dekoracji. Kolorystyka wpływa na odbiór wnętrza oraz na to, jak czują się w nim goście i właściciele domu. W każdym pokoju zaleca się stosowanie własnego cienia. Jasne kolory nie są więc odpowiednie w sypialni, ponieważ pokój jest przeznaczony do relaksu. Dozwolone jest tworzenie w nim oddzielnych akcentów, ale nie należy ich przesycać.

Wybierając kolorystykę, należy kierować się własnymi preferencjami smakowymi i połączeniami kilku kolorów. Projektanci zalecają przestrzeganie ogólnej zasady: dekorując dowolne pomieszczenie, nie należy wybierać więcej niż 3 tony. Wybierając schemat kolorów, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 1. Użycie jednego tonu i jego odcieni wygląda spektakularnie. Jednocześnie w projekcie dominuje jeden kolor. Odcienie i półcienie je uzupełniają i podkreślają.
 2. Odbiór kontrastu jest często używany do dekoracji pomieszczeń mieszkalnych. Nie należy go jednak stosować do głównych pomieszczeń, ponieważ może to być męczące. Stosując tę ​​technikę projektowania, meble są wybierane jaśniejsze niż podłoga, ale ciemniejsze niż ściany. Ta kolorystyka najbardziej efektownie prezentuje się w łazience lub w kuchni.

Za pomocą odpowiednio dobranych kolorów pomieszczenie może wizualnie uczynić pomieszczenie bardziej przestronnym i wyższym. Jasne, zimne odcienie dają wrażenie, że pomieszczenie jest jaśniejsze i szersze. Przeciwnie, ciemne powierzchnie przesuwają ściany.

oświetlenie

Rozwój aranżacji wnętrz obejmuje planowanie oświetlenia. Wartość światła w pomieszczeniu jest nie do przecenienia. Konwencjonalnie istnieje kilka rodzajów oświetlenia:

Główne oświetlenie odbywa się za pomocą żyrandoli, lamp wiszących i wbudowanych. Jego zadaniem jest uporządkowanie światła w pomieszczeniu, zgodnie z ogólną koncepcją projektową.

Oświetlenie lokalne służy do podświetlenia niektórych obszarów. Pełni pewne funkcje. W tym celu stosuje się kinkiety, lampy, lampy stołowe itp. W miejscach pracy stosuje się oświetlenie lokalne. Za pomocą urządzeń oświetleniowych we wnętrzu można wyróżnić pewne akcenty. Oświetlenie pozwala zwrócić uwagę na wnętrze.

W pomieszczeniach, w których nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła, ważne jest odpowiednie wyposażenie sztucznego. Pozwala to stworzyć komfortowe środowisko, dodać przytulności i ciepła do pomieszczenia. Często projektanci łączą rodzaje oświetlenia, podkreślając określone obszary, dodając światło tam, gdzie nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego. Przy aranżacji lokalu należy przestrzegać następujących wskazówek ekspertów:

 1. Zastosowanie wielopoziomowego systemu oświetlenia pozwala na stworzenie jasnych, nietuzinkowych wnętrz. Taka konstrukcja przewiduje zastosowanie lamp znajdujących się na różnych wysokościach. Uzupełnieniem mogą być kinkiety stołowe.
 2. Ciemne meble optycznie zmniejszają pomieszczenie, jednocześnie pozwalając stworzyć przytulną, ciepłą atmosferę. Aby uniknąć negatywnego efektu, należy wzmocnić sztuczne oświetlenie w takim pomieszczeniu.
 3. Za pomocą dekoracyjnego oświetlenia możesz skupić się na niektórych elementach wnętrza, podkreślić niezwykłe rozwiązania projektowe.
 4. Intensywność oświetlenia można regulować za pomocą specjalnych urządzeń. Dotyczy to zwłaszcza sypialni, gdzie czasem wymagane jest stonowane światło, a innym razem jaśniejsze.
READ
Japońska jakość w każdym szczególe: maszyny do szycia Juki

W ostatnich latach bardzo popularne stało się oświetlenie LED. Taśmy LED nie powinny być używane jako oświetlenie lokalne. Pomogą zrobić akcenty, podkreślić obszary pracy. Właściwe wykorzystanie światła podkreśli atuty każdego wnętrza, ukryje wady pomieszczenia i podkreśli jego główne zalety.

Decor

Wystrój we wnętrzu odgrywa ważną rolę. Pozwala nadać atmosferze wykończony wygląd, podkreślić jej styl. Szczegóły są przemyślane na etapie projektowania. Jako wystrój wykorzystywane są: obrazy i zdjęcia na ścianach, figurki, zasłony, poduszki dekoracyjne, sztuczne i naturalne kwiaty itp.

Jeśli usuniesz wszystkie te rzeczy z pokoju, pozostanie on pusty, a nawet najlepsze rozwiązania projektowe nie uratują wnętrza. Wystrój określa ogólną atmosferę pomieszczenia. Nadaje wnętrzu charakteru, czyni je wyjątkowym.

Rzeczy mogą pełnić jedynie funkcję dekoracyjną lub być jednocześnie funkcjonalne. W pierwszym przypadku mogą to być figurki, wazony, pamiątki z podróży itp. Zasłony, tace, kosze do przechowywania rzeczy itp. są uważane za funkcjonalne elementy wyposażenia wnętrz.

Praktyczne w każdej aranżacji wnętrz, nie zaleca się pozostawiania ścian pustych. Mogą powiesić rodzinne zdjęcia lub obrazy z pięknymi pejzażami. W nowoczesnych stylach jasne plakaty lub stare plakaty będą wyglądać organicznie. Do skandynawskiego wnętrza warto wybrać czarno-białe zdjęcia w monochromatycznych ramkach. Klasyczny styl zapewnia oryginalne ramki do obrazów, obrazów.

Wystrój pozwala na zmianę projektu bez wysokich kosztów i poważnych remontów mieszkania. Za pomocą tekstyliów w domu tworzy się atmosferę komfortu lub akcenty na niektórych rzeczach. Jeśli właściciel lokalu lubi zmiany, zaleca się wybór mebli i dekoracji w neutralnych kolorach, a zmiany w poszczególnych elementach. Na tle spokojnej kolorystyki wystrój będzie się wyróżniał i przyciągał uwagę. Aby zmienić nastrój we wnętrzu, wystarczy zmienić drobne detale. Tak więc zimą można stworzyć przytulną, ciepłą atmosferę za pomocą dywanów z długim włosiem, dekoracyjnych poduszek i koców. Latem kolory i jasność można wprowadzić do wnętrza, zmieniając niektóre elementy wystroju.

Wybierając części, należy kierować się podstawowymi zasadami:

 1. Przedmioty muszą być ze sobą powiązane. Na przykład pożądane są tekstylia, aby wybrać tę samą teksturę lub schemat kolorów. Stworzy to pełny obraz.
 2. W żadnym wnętrzu nie zaleca się używania więcej niż trzech kolorów. Dozwolona jest zabawa odcieniami tego samego koloru.
 3. Wybierając teksturę, należy kierować się tymi samymi zasadami, co przy kolorystyce. Nie zaleca się przyjmowania więcej niż trzech składników.
 4. Wazony to funkcjonalne przedmioty dekoracyjne. Dlatego nie należy lekceważyć ich bezpośredniego celu.
READ
11 błędów, które popełniamy, gdy wykonujemy własne naprawy

Projektantom zaleca się jednak eksperymentowanie z wystrojem, aby zastosować się do środka. Jeśli wystrój i meble są neutralne, meble mogą być jaśniejsze, co zwróci na nie uwagę.

Tworząc dowolne wnętrze, należy przestrzegać podstawowych zasad projektowania. Umiejętne planowanie i odpowiedni dobór mebli pozwolą stworzyć funkcjonalną przestrzeń. Oświetlenie i dobór wystroju nada wnętrzu indywidualności, pozwoli stworzyć oryginalne otoczenie, w którym wszyscy domownicy będą czuć się komfortowo.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: