Trzeba pamiętać! 12 sztuczek, których potrzebujesz, aby pracować w Excelu

Niewtajemniczonym program arkusza kalkulacyjnego Excel wydaje się ogromny, niezrozumiały, a przez to przerażający. W rzeczywistości jest to przydatne narzędzie, a jeśli znasz kilka sztuczek, możesz znacznie skrócić czas wykonywania typowych funkcji.

1. Szybko dodawaj nowe dane do wykresu:

Jeśli dla już skonstruowanego wykresu na arkuszu są nowe dane, które należy dodać, to możesz po prostu wybrać zakres z nowymi informacjami, skopiować go (Ctrl + C) a następnie wkleić bezpośrednio do wykresu (Ctrl + V ).

2. Błyskawiczne wypełnienie

Ta funkcja została wprowadzona tylko w najnowszej wersji programu Excel 2013, ale warto wcześniej uaktualnić ją do nowej wersji. Załóżmy, że masz listę pełnych nazwisk (Iwanow Iwan Iwanowicz), którą musisz zamienić w skrócone (Iwanow I.I.).

Aby wykonać taką transformację, wystarczy ręcznie zacząć pisać żądany tekst w sąsiedniej kolumnie. W drugim lub trzecim wierszu Excel spróbuje przewidzieć nasze działania i automatycznie wykonać dalsze przetwarzanie. Pozostaje tylko nacisnąć klawisz Enter, aby potwierdzić, a wszystkie nazwy zostaną natychmiast przekonwertowane.

3. Kopiuj bez naruszania formatów

Najprawdopodobniej wiesz o „magicznym” znaczniku autouzupełniania – cienkim czarnym krzyżyku w prawym dolnym rogu komórki, po przeciągnięciu którego możesz skopiować zawartość komórki lub formułę do kilku komórek jednocześnie. Jest jednak jeden nieprzyjemny niuans: takie kopiowanie często narusza projekt tabeli, ponieważ kopiowana jest nie tylko formuła, ale także format komórki. Można tego uniknąć, jeśli natychmiast po przeciągnięciu czarnym krzyżykiem klikniesz inteligentny tag – specjalną ikonę, która pojawia się w prawym dolnym rogu kopiowanego obszaru.

Jeśli wybierzesz opcję „Kopiuj tylko wartości” (Wypełnij bez formatowania), program Microsoft Excel skopiuje formułę bez formatu i nie zepsuje projektu.

4. Wyświetlanie danych z arkusza kalkulacyjnego Excel na mapie

Najnowsza wersja Excel 2013 ma możliwość szybkiego wyświetlania Twoich danych geograficznych na interaktywnej mapie, np. sprzedaż według miasta itp. W tym celu przejdź do „App Store” (Office Store) w zakładce „Wstaw” i zainstaluj wtyczka Bing stamtąd Mapy.

Można to również zrobić za pomocą bezpośredniego łącza ze strony, klikając przycisk Dodaj. Po dodaniu modułu można go wybrać z listy rozwijanej Moje aplikacje na karcie Wstaw i umieścić w arkuszu. Pozostaje wybrać swoje komórki danych i kliknąć przycisk Pokaż lokalizacje w module mapy, aby zobaczyć na nim nasze dane.

READ
20 wskazówek dotyczących makijażu, dzięki którym będziesz wyglądać jak modelka

5. Szybki skok do żądanego arkusza

Pojawi się spis treści i możesz natychmiast przejść do dowolnego żądanego arkusza.

Możesz także utworzyć spis treści z hiperłączami na osobnym arkuszu. To trochę bardziej skomplikowane, ale często wygodniejsze.

6. Konwertuj wiersze na kolumny iz powrotem

Jeśli kiedykolwiek musiałeś ręcznie przenosić komórki z wierszy do kolumn, docenisz następującą sztuczkę:

Skopiuj go (Ctrl + C) lub klikając prawym przyciskiem myszy wybierz „Kopiuj” (Kopiuj).

Kliknij prawym przyciskiem myszy komórkę, do której chcesz wkleić dane i wybierz jedną z opcji Wklej specjalnie z menu kontekstowego – ikonę Transpozycja.

Nie ma takiej ikony w starszych wersjach programu Excel, ale problem można rozwiązać, używając polecenia Wklej specjalnie (Ctrl + Alt + V) i wybierając opcję Transpozycja (Transpozycja)

7. Rozwijana lista w komórce

Jeśli ma wpisywać ściśle określone wartości z dozwolonego zestawu do dowolnej komórki (np. tylko „tak” i „nie” lub tylko z listy działów firmy itp.), to można to łatwo zorganizować za pomocą lista rozwijana:

Wybierz komórkę (lub zakres komórek), która powinna mieć to ograniczenie.

Kliknij przycisk Sprawdzanie poprawności danych na karcie Dane.

Z rozwijanej listy „Typ” (Zezwalaj) wybierz opcję „Lista” (Lista).

W polu „Źródło” (Źródło) ustaw zakres zawierający opcje odniesienia dla elementów, które później wypadną po wpisaniu.

8. Stół „inteligentny”

Jeśli wybierzesz zakres z danymi i w zakładce „Strona główna” klikniesz „Formatuj jako tabelę” (Strona główna – Formatuj jako tabelę), wówczas nasza lista zostanie przekonwertowana na „inteligentną” tabelę, która (oprócz modnej kolorystyki w paski) ) może robić wiele przydatnych rzeczy:

Automatycznie rozciągaj podczas dodawania do niego nowych wierszy lub kolumn.

Wprowadzone formuły zostaną automatycznie skopiowane do całej kolumny.

Nagłówek takiej tabeli jest automatycznie przypinany podczas przewijania i zawiera przyciski filtrowania do wyboru i sortowania.

Na wyświetlonej karcie Projekt możesz dodać do takiej tabeli wiersz sumy z automatycznymi obliczeniami.

9. Linie przebiegu w czasie

Linie przebiegu w czasie to miniaturowe wykresy rysowane bezpośrednio w komórkach, które wizualnie przedstawiają dynamikę naszych danych. Aby je utworzyć, kliknij przycisk Linia lub Kolumny w grupie Wykresy przebiegu w czasie na karcie Wstaw. W oknie, które zostanie otwarte, określ zakres z początkowymi danymi liczbowymi oraz komórki, w których chcesz wyświetlić wykresy przebiegu w czasie.

READ
Moda i styl

Po kliknięciu przycisku „OK” Microsoft Excel utworzy je w określonych komórkach. Na wyświetlonej karcie Projekt możesz dodatkowo dostosować ich kolor, typ, włączyć wyświetlanie wartości minimalnych i maksymalnych itp.

10. Odzyskiwanie niezapisanych plików

Piątek. Wieczór. Długo oczekiwany koniec szokującego tygodnia pracy. Przewidując resztę, zamykasz raport, którym manipulowałeś przez ostatnią połowę dnia, i w oknie dialogowym, które się pojawi „Zapisać zmiany w pliku?” nagle z jakiegoś powodu naciśnij “Nie”.

Puste biuro zapowiada rozdzierający cię płacz, ale jest już za późno – ostatnie godziny pracy poszły na marne i zamiast miłego wieczoru w towarzystwie przyjaciół, będziesz musiał odzyskać utracone.

W rzeczywistości istnieje duża szansa na naprawienie sytuacji. Jeśli masz Excel 2010, kliknij “Plik” – “Ostatni” (Plik – Ostatnie) i znajdź przycisk “Odzyskaj niezapisane skoroszyty” w prawym dolnym rogu ekranu.

W programie Excel 2013 ścieżka jest nieco inna: „Plik” — „Szczegóły” — „Kontrola wersji” — „Odzyskaj niezapisane skoroszyty” (Plik — Właściwości — Odzyskaj niezapisane skoroszyty). Z trzewi pakietu Microsoft Office otworzy się specjalny folder, w którym w takim przypadku zapisywane są tymczasowe kopie wszystkich utworzonych lub zmodyfikowanych, ale niezapisanych książek.

11. Porównanie dwóch zakresów dla różnic i zbiegów okoliczności

Dość często podczas pracy w Excelu istnieje potrzeba porównania dwóch list i szybkiego odnalezienia elementów, które są w nich takie same lub różne. Najszybszym i najbardziej wizualnym sposobem na to jest:

Wybierz obie kolumny do porównania (przytrzymaj klawisz Ctrl).

Wybierz na karcie „Strona główna” – „Formatowanie warunkowe” – „Reguły wyboru komórek” – „Zduplikowane wartości” (Strona główna – Formatowanie warunkowe – Zaznacz reguły komórek – Zduplikowane wartości).

Wybierz opcję „Unikalny” z listy rozwijanej.

12. Dobór (dopasowanie) wyników obliczeń do żądanych wartości

Czy kiedykolwiek dopasowałeś wartości wejściowe w obliczeniach Excela, aby uzyskać żądane wyniki? W takich momentach czujesz się jak wytrawny artylerzysta, prawda? Zaledwie kilkadziesiąt powtórzeń „niedociągnięcia – lot”, a oto długo oczekiwany „hit”!

Microsoft Excel może to zrobić odpowiednio dla Ciebie, szybciej i dokładniej. Aby to zrobić, na karcie Wstaw kliknij przycisk Analiza warunkowa i wybierz polecenie Wybór parametrów (Wstaw — Analiza Co, jeśli — Wyszukiwanie celu). W wyświetlonym oknie określ komórkę, w której chcesz wybrać żądaną wartość, żądany wynik i komórkę wejściową, która powinna się zmienić. Po kliknięciu OK program Excel wykona do 100 „strzałów”, aby znaleźć żądaną sumę z dokładnością 0,001.

READ
Szczęśliwe znaleziska, które przynoszą szczęście

Naucz się korzystać ze wszystkich narzędzi aplikacyjnych z funkcjonalności MS Excel.

Praca każdego nowoczesnego specjalisty jest nieodłącznie związana z liczbami, raportowaniem i ewentualnie modelowaniem finansowym.

Większość firm używa programu Excel do modelowania finansowego i zarządzania. jest to proste i niedrogie narzędzie. Excel zawiera setki przydatnych funkcji dla profesjonalistów.

W tym artykule opowiemy o 13 popularnych podstawowych funkcjach Excela, które każdy specjalista powinien znać! Możesz dowiedzieć się więcej o funkcjonalności programu w naszym otwartym kursie „Analytics with Excel”.

Bez doświadczonego asystenta, aby to zrozumieć przez bardzo długi czas. Możesz spędzić lata swojego życia zawodowego, nie znając nawet jednej trzeciej mocy programu Excel, który pozwala zaoszczędzić setki godzin pracy rocznie.

A więc główne funkcje używane w programie Excel.

1. Funkcja SUMA (SUM)

wersja rosyjska: SUMA (Tablica 1, Tablica 2…)

Angielska wersja: SUMA (Arr 1, Arr 2…)

Pokazuje sumę wszystkich argumentów w formule.

Przykład: SUMA(1;2;3)=6 lub SUMA(A1;B1;C1), czyli suma wartości w komórkach.

2. Funkcja PRODUKTU

wersja rosyjska: PRODUKT(Tablica 1, Tablica 2…..)

Angielska wersja: PRODUKT (Arr 1, Arr 2…..)

Wykonuje mnożenie argumentów.

Przykład: ILOCZYN(1;2;3)=24 lub ILOCZYN(A1;B1;C1), czyli iloczyn wartości w komórkach.

3. JEŚLI funkcja

wersja rosyjska: JEŻELI(wyrażenie 1; wynik JEŚLI prawda; wynik JEŚLI fałsz)

Angielska wersja: JEŻELI (wyrażenie 1, wynik JEŚLI prawda, wynik JEŚLI fałsz)

Istnieją dwa możliwe wyniki dla funkcji.

Pierwszy wynik jest zwracany, jeśli porównanie jest prawdziwe, drugi wynik, jeśli porównanie jest fałszywe.

Пример: А15=1. Тогда, =ЕСЛИ(А15=1;2;3)=2.

Jeśli zmienimy wartość komórki A15 na 2, otrzymamy: =JEŻELI(A15=1;2;3)=3.

Wykorzystanie funkcji JEŻELI do zbudowania drzewa decyzyjnego:

Wzór na drzewo to:

JEŚLI A22=1, A23=-5, A24=6, to zwracany jest wynik 5.

4. Funkcja SUMA.ILOCZYN

wersja rosyjska: SUMPRODUCT(tablica 1; tablica 2; . )

Angielska wersja: SUMPRODUCT(Tablica 1; Tablica 2;…)

Mnoży odpowiednie argumenty podanych tablic i zwraca sumę produktów.

Przykład: znajdź sumę produktów

Suma produktów to 6+120+504=630

Obliczenia te można zastąpić funkcją SUMA ILOCZYNÓW.

= PRODUKT SUMA(tablica 1; tablica 2; tablica 3)

5. Funkcja ŚREDNIA

wersja rosyjska: ŚREDNIA(Tablica 1; Tablica 2;…..)

Angielska wersja: ŚREDNIA(Tablica 1; Tablica 2;…..)

READ
10 rzeczy, które szalenie podniecają mężczyzn

Oblicza średnią arytmetyczną wszystkich argumentów.

Przykład: ŚREDNIA(1; 2; 3; 4; 5)=3

6. Funkcja MIN (MIN)

wersja rosyjska: MIN(Tablica 1; Tablica 2;…..)

Angielska wersja: MIN(Tablica 1; Tablica 2;…..)

Zwraca minimalną wartość tablic.

Przykład: MIN(1; 2; 3; 4; 5)=1

7. Funkcja MAX

wersja rosyjska: MAX(Tablica 1; Tablica 2;…..)

Angielska wersja: MAX(Tablica 1; Tablica 2;…..)

Funkcja odwrotna MIN. Zwraca maksymalną wartość tablic.

Przykład: MAKS(1; 2; 3; 4; 5)=5

8. MAŁA funkcja

wersja rosyjska: MAŁY(Tablica 1; Kolejność k)

Angielska wersja: MAŁY(Tablica 1, k-min)

Zwraca k najmniejszą liczbę po minimum. Jeśli k=1, zwróć minimalną liczbę.

Przykład: W komórkach A1; A5 znajdują się liczby 1; 3; 6; 5; 10.

Wynik funkcji = MAŁY (A1; A5) dla różnych k:

9. DUŻA funkcja

wersja rosyjska: DUŻY(Tablica 1; Kolejność k)

Angielska wersja: LARGE(tablica 1, k-min)

Zwraca k najmniejszą liczbę po maksimum. Jeśli k=1, zwróć maksymalną liczbę.

Przykład: w komórkach A1; A5 znajdują się liczby 1; 3; 6; 5; 10.

Wynik funkcji = NAJWIĘKSZY (A1;A5) dla różnych k:

10. Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO

Angielska wersja: WYSZUKAJ.PIONOWO(wartość wyszukiwania, tabela, numer kolumny. )

Wyszukuje wartości w kolumnach tablicy i zwraca wartość w znalezionym wierszu i określonej kolumnie.

Przykład: W komórkach A1; C4 . znajduje się tabela

Musisz znaleźć (szukamy w komórce A6):

1. Wiek pracownika Iwanow (3. kolumna)
2. Pracownik uniwersytetu Pietrow (2. kolumna)

Wykonujemy formuły:

1. WYSZUKAJ.PIONOWO(A6;A1:C4;3;0) Formuła szuka wartości „Iwanow” w pierwszej kolumnie tabeli A1;C4 i zwraca wartość w wierszu 3 tej kolumny. Wynik funkcji – 22
2. WYSZUKAJ.PIONOWO(A6;A1:C4;2;0) Formuła szuka wartości „Petrov” w pierwszej kolumnie tabeli A1;C4 i zwraca wartość w wierszu 2 tej kolumny. Wynik funkcji – HSE

11. Funkcja INDEKS (INDEKS)

wersja rosyjska: INDEKS(tablica;numer wiersza;numer kolumny);

Angielska wersja: INDEX(tabela, numer wiersza, numer kolumny)

Wyszukuje wartość przecięcia w określonym wierszu i kolumnie tablicy.

Przykład: W komórkach A1; C4 . znajduje się tabela

Konieczne jest napisanie formuły, która da wartość „Petrov”.

„Petrov” znajduje się na przecięciu odpowiednio 3 rzędów i 1 kolumny, formuła ma postać:

12. Funkcja SUMA.JEŻELI

wersja rosyjska: SUMA.JEŻELI(zakres kryterium, kryterium, zakres sumowania)

Angielska wersja: SUMA.JEŻELI(zakres kryterium; kryterium; zakres sumy)

READ
Jakimi rodzicami jesteście według znaków zodiaku. Przeczytaj wkrótce!

Podsumowuje wartości w określonym zakresie, które spełniają określone kryteria.

Przykład: w komórkach A1;C5

1. Liczba sztućców wykonanych ze srebra.
2. Liczba opraw ≤ 15.

1. Wyrażenie =SUMA.JEŻELI(A1:C5; “Srebrny”; B1:B5). Wynik = 40 (15+25).
2. =SUMA.JEŻELI(B1:B5;”

13. SUMA.WARUNKÓW(SUMA.JEŻELI).

wersja rosyjska: SUMA.JEŻELI(zakres sumowania; zakres kryterium 1; kryterium 1; zakres kryterium 2; kryterium 2; . )

Angielska wersja: SUMIFS(zakres kryterium; kryterium; suma; kryterium 1; kryterium 1; kryterium 2; kryterium 2;)

Podsumowuje wartości w zakresie, który spełnia określone kryteria.

Przykład: komórki A1;C5 zawierają następujące dane

  1. Liczba sztućców wykonanych ze srebra, których pojedyncza ilość wynosi ≤ 20.

decyzja:

  1. Wyrażenie =SUMA.WARUNKI(B1:B5;S1:S5;”Srebrny”;B1:B5;”

wniosek

Excel pozwala skrócić czas rozwiązywania niektórych zadań, zwiększyć wydajność, a to, jak wiadomo, jest ważnym czynnikiem wydajności.

Wiele z powyższych formuł jest również wykorzystywanych w modelowaniu finansowym. Nawiasem mówiąc, w naszym kursie Modelowanie finansowe mówimy o wszystkich narzędziach Excela, które upraszczają proces budowania modeli finansowych.

Artykuł przedstawia tylko część popularnych funkcji Excela. Program Excel zawiera setki innych formuł, wykresów i zestawów danych.

Naucz się korzystać ze wszystkich narzędzi aplikacyjnych z funkcjonalności MS Excel.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: