Top 11 stylowych i unikalnych wazonów na kwiaty

Varvara Efremova

Wazony we wnętrzu to nie tylko naczynia na kwiaty, to przede wszystkim dekoracje do wnętrza, które nie zawsze niesie ze sobą obciążenie funkcjonalne. Piękne wazony do wnętrza domu mogą po prostu stanąć w pokoju, aby mieszkańcy mogli je podziwiać jako dzieła sztuki. W tym artykule wyjaśnimy, jak wybrać niezwykłe i ciekawe wazony do swojego domu.

Rodzaje wazonów

Wazony różnią się kształtem i materiałem.

Kształt wazonu zależy od tego, jak będzie używany. Są wazony na kwiaty, owoce, wazony-urny, prostokątne, cylindryczne. W związku z tym, jeśli zamierzają umieścić kwiaty w wazonie, najprawdopodobniej będzie to długi, wydłużony kształt z wysokimi krawędziami, jeśli owoce zostaną umieszczone w wazonie, to będzie szeroki i z niskimi krawędziami: aby można było chwycić leżący w nim owoc.

Kształt wazonu to:

  • Geometryczny;
  • Klasyczny (tradycyjny);
  • Tematyczne (z historycznym nastawieniem, na przykład waza z dynastii Qi);
  • Fantazja (z wypukłymi i wytłoczonymi wzorami).

Materiał na wazony to:

  • Ceramika – starożytny typ ceramiki; keramos w tłumaczeniu na język rosyjski oznacza „glinę”. Wazony ceramiczne już w starożytności uważane były za przedmiot luksusowy, służyły do ​​ozdabiania pałaców królów i bogatych ludzi. Obecnie wazony ceramiczne zdobione są glazurą i specjalnymi farbami.
  • Porcelana – To rodzaj ceramiki, która przyciąga białą błyszczącą glazurą. Jest to również bardzo starożytny materiał: wcześniej zdobiono nim tylko pałace cesarzy Chin, a dopiero w XVIII wieku porcelanę sprowadzono do Europy. Teraz wazony porcelanowe są umieszczane w teatrach, muzeach, mieszkaniach i biurach: nadają wnętrzu luksusowy wygląd.
  • szkło – także starożytny materiał, który jest szeroko stosowany w naszych czasach. Wazony szklane są barwione, przezroczyste, błyszczące lub matowe. Wygodnie jest stworzyć abstrakcyjny wazon ze szkła, ponieważ materiał ten przybiera dowolny kształt. Szklane wazony są zwykle malowane, ozdobione rzeźbami lub figurami.
  • Kamień – W dzisiejszych czasach wazony wykonuje się najczęściej z trwałej i niedrogiej poliżywicy. Może być pomalowany na dowolny kolor i pokryty malowaniem lub rzeźbieniem.
  • metal – z niego powstają najtańsze i najbardziej praktyczne wazony. W nowoczesnym wnętrzu ten materiał jest bardzo powszechny: jest pokryty emalią i farbą w dowolnym kolorze; trwa długo i cieszy oko.
  • drewno (lub winorośl) – ten starożytny materiał jest dostępny dla każdego portfela, a także dla każdej rodziny: jeśli w mieszkaniu mieszkają dzieci lub zwierzęta, nigdy nie rozbiją drewnianego wazonu.
READ
8 pomysłów na stylową łazienkę

Stylowe szklane wazony

Porady: wazon musi zajmować ⅓ długości kwiatu podczas korzystania z bukietu, w przeciwnym razie spadnie.

Szklany wazon we wnętrzu kuchni

Gdzie postawić wazon

Zanim kupisz wazon, musisz w myślach wyobrazić sobie ten, który pasuje do Twojego wnętrza: jak będzie wyglądał i gdzie dokładnie będzie stał.

Do małego pokoju najlepiej wybrać szklany wazon (lub dowolny przezroczysty): przez niego widać drugą stronę pokoju, a to optycznie powiększy przestrzeń.

Jeśli sam wazon jest duży, musisz umieścić go w rogu: w ten sposób jest mniej prawdopodobne, że pęknie lub zostanie zarysowany.

Lepiej nie stawiać wazonu na środku pokoju. Po pierwsze w ten sposób dłużej wytrzyma uszkodzenia, a po drugie w ten sposób nie przyciągnie od razu wzroku, ale stanie się naturalną częścią wnętrza.

Wazony we wnętrzu

Wazony podłogowe podkreślają wyrafinowanie pomieszczenia i są oczywiście umieszczane na podłodze. Jeśli wazon ma wysokość od 50 cm, można go przypisać podłodze. Mniejsze zarośla są zwykle umieszczane na podwyższonych powierzchniach. Nie powinieneś umieszczać wokół wazonu dużej liczby innych przedmiotów: potrzebuje miejsca.

Małe wazony (nie więcej niż 20 cm) będą harmonijnie prezentować się na półce między książkami. W takim naczyniu można umieścić dzikie kwiaty lub nawet w ogóle go nie wypełniać, pozostawiając jedynie funkcję dekoracji.

Na szafce można umieścić wazony nie większe niż 30 cm (nie powinny opierać się o sufit, w przeciwnym razie wazon po prostu nie będzie widoczny). Zarośla wyglądają szczególnie elegancko na małych komodach i niskich szafkach.

Co włożyć do wazonu

Jeśli w domu mieszka pies lub kot, wazon można wypełnić ozdobnym piaskiem: wtedy trudno będzie go przewrócić. Nawiasem mówiąc, jeśli wazon jest bardzo drogi (może nawet antyczny), lepiej nie wlewać do niego piasku. W takim przypadku konieczne jest umieszczenie specjalnych rekwizytów, które naprawią wazon i zapobiegną jego upadkowi.

Wazon zazwyczaj uzupełnia styl wnętrza, który już się odbył, dlatego co miesiąc warto zmieniać zawartość wazonu. Oprócz oczywistych kwiatów w gorące letnie miesiące w wazonie można umieścić muszle i kamyki plażowe, w Wielkanoc można napełnić wazon jajkami, w sylwestra włożyć do niego gałązki świerkowe ozdobione zabawkami, a na w czasach retrogradacji Merkurego klejnoty można umieścić w wazonie, który odstraszy mieszkańców domu od kłopotów.

READ
13 idealnych półek spiżarni do Twojej kuchni

Przed przybyciem gości zwyczajowo napełnia się wazony owocami, w miesiącach zimowych można włożyć do wazonu orzechy, szyszki jodłowe lub świąteczne zabawki.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: