Tkanina ze słowiańskim nadrukiem: 5 ciekawostek na temat materiału

Już w czasach starożytnych ludzie ozdabiali tkaniny do krawiectwa. Niektóre słynne wzory pojawiły się przed naszą erą. mi. i w pierwszych wiekach naszej ery. mi. Wszyscy znają „klatkę”, „pasek”, „groch”, „turecki ogórek”, „choinkę”. Jakie nadruki są modne, a co zasłużenie uznawane jest za klasykę?

Wzory geometryczne

“Rozebrać się”

„Pasek” to jeden z najstarszych rycin, znany był już w starożytnym Egipcie. Nawet faraon nosił nakrycie głowy, którego materiał był w paski. Pasiasta tkanina ludów słowiańskich była pełna różnych kolorów, od których ma swoją nazwę – „pasiasty”. Jak wiecie, w gospodarce chłopskiej nie było przędzy tego samego koloru, kobiety używały nici w różnych kolorach. W rezultacie – kolorowa tkanina w paski.

Naszywka to najczęstszy wzór kurtek męskich i damskich.

Dziś linia się zmieniła. Dzieli się na kilka rodzajów – są to „ombre”, „raye” i pas morski. To właśnie Coco Chanel zawdzięczamy wygląd paska marynistycznego, który jest regularnym paskiem w dwóch kolorach. Pasek „raye” wygląda interesująco. Kontrastujące pasma płatków mogą mieć tę samą szerokość lub różne szerokości. Pasiasty wzór ombre jest obecnie bardzo popularny. Pasek płatkowy w tym druku jest umieszczony w taki sposób, że kolor zmienia się z jasnego na ciemny lub stopniowo jeden kolor zastępuje drugi.

“Jodełkowy”

Od dawna klasyczny wzór w jodełkę nie wychodzi z mody. Nadruk jest podobny do ułożenia igieł na choince, od której otrzymał swoją nazwę.

Jodełka - klasyczny wzór na tkaninach

Jest najczęściej używany do odzieży półsezonowej. Produkowany jest w dość powściągliwych odcieniach, takich jak czarny, szary, oliwkowy, brązowy, niebieski.

“Groszek”

Groch na tkaninach po raz pierwszy pojawił się w XVIII wieku w damskiej garderobie. Yves Saint Laurent spopularyzował ten druk w latach siedemdziesiątych, zdobywając mu tytuł „Króla Kropek”. Znany z romantycznych sukienek i biznesowych marynarek z tkaniny w kropki.

Sukienki w kropki są zawsze u szczytu mody

Ale nie tylko Yves Saint Laurent używał w swojej pracy kropek, inny znany projektant zwrócił na niego szczególną uwagę, na tkaninach, których duże „groszki” układały się w rzędy, tworząc paski. Chodzi o Heinza Ostegaarda.

„gęsia stopa”

Wzór w pepitkę istnieje, jakby poza czasem, ten klasyk, który nie traci na aktualności. Nadruk stosuje się zarówno na ubrania, jak i do wnętrz. Najpopularniejszym kolorem jest czarno-biały.

READ
Nie marnuj życia! 13 rzeczy, które należy natychmiast wyrzucić z domu

Powszechny wzór Houndstooth był nazywany zębem szczeniaka

Sploty na tkaninie przypominają odciski ptaków. Początkowo wzór nazywano „klatką pasterza” lub „zębem psa”. Istnieje mniejsza wersja tego nadruku o nazwie „ząb szczeniaka” lub „łapka kurczaka”.

„Ogórek turecki”

Jednym z najbardziej znanych wzorów na świecie jest tak zwany „ogórek turecki”. Według historyków sztuki i projektantów przeżywa teraz nową rundę popularności. Wydruk ma wiele innych nazw – „łzy Allaha”, „ogórek indyjski”, „cyprys perski” itp.

Wzór „Turecki ogórek” jest tak popularny, że stosuje się go nawet w biżuterii

Rysunek może pochwalić się starożytną historią, o której wiedziano jeszcze przed Chrystusem. mi. w dzisiejszym Iraku i Iranie. Stopniowo „turecki ogórek” zaczął być stosowany na tkaninach innych krajów. Szczególnie lubił Europejczyków.

Motywy roślinne

Ikat to orientalny wzór, który zyskał na popularności w latach XNUMX. Pokazuje przeplatanie się egzotycznych wzorów z motywami etnicznymi. Obecnie druk jest popularny w aranżacji wnętrz. Ten „dziki wzór” można zobaczyć na tkaninach obiciowych, dywanach, naczyniach, panelach i wazonach.

Nadruki Ikat wracają do mody w ubraniach i tekstyliach domowych

Najbardziej eleganckim ze wszystkich stylizowanych projektów ikat jest ikat niebiesko-biały. Ten, kto lubi oryginalność, najczęściej wybiera tkaninę o złożonym wielobarwnym orientalnym wzorze.

Najpopularniejszy wzór na świecie – „komórka”

Pierwsza wzmianka o wzorze „klatki” pojawiła się około III wieku naszej ery. mi. Popularna nazwa tkaniny w kratę to „szkota”. To najbardziej rozpoznawalny i popularny wzór o szerokim zastosowaniu.

Wzór „klatki” jest popularny i wszechstronny

To właśnie Szkocja dała światu wiele wariantów „komórki”. Często duży szkocki czek nazywany jest „szkocką kratą”. W Wielkiej Brytanii za czasów królowej Wiktorii ściany obite były tkaninami w kratkę. Później kowboje z Dzikiego Zachodu zaczęli ubierać się w kraciaste szaty. Dziś klatka jest wzorem na spódnicach japońskich uczennic. Najbardziej znane rodzaje kraty to Tartan, Vichy, Glencheck, Prince of Wales czy Windsor, Burberry.

Co zaskakujące, najdroższe sukienki na świecie z reguły szyte są z tkaniny bez wzoru. Strona uznayvse.ru zawiera szczegółowy artykuł na ten temat.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: