Ten hack na życie uratuje twoją pralkę! Tylko ocet i nic więcej.

Czyszczenie pralki octem usuwa kamień z wnętrza urządzenia i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Jednak procedura może wyrządzić krzywdę, aby tak się nie stało, musisz znać zasady czyszczenia.

Czy można wyczyścić pralkę octem?

Podczas pracy pralka wchodzi w interakcję z dużą ilością wody z kranu. Niestety ta ostatnia nie jest wysokiej jakości, najczęściej woda w rurach jest twarda, z dużą ilością zanieczyszczeń mineralnych. Dlatego z biegiem czasu na wewnętrznych częściach maszyny tworzy się kamień, co pogarsza działanie urządzenia.

Czyszczenie pralki jest wymagane nie tylko ze względu na kamień. Po wielu praniach w urządzeniu gromadzą się zwykłe zabrudzenia – drobne nitki, sierść, sierść zwierząt. Resztki proszku mogą osadzać się w bębnie i tacce, a pod wpływem wysokiej wilgotności stopniowo rozwija się pleśń.

Regularne czyszczenie urządzenia pomaga wyeliminować kamień, grzyby i bakterie. Możesz użyć zwykłego octu jako środka czyszczącego. Posiada dobre właściwości dezynfekujące i rozpuszczające, usuwa kamień i eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Jaki ocet dodaje się do pralki

Do pielęgnacji sprzętu gospodarstwa domowego odpowiedni jest uniwersalny ocet stołowy 9%, który można wlewać nierozcieńczony do tacy. Ale jeśli nie masz pod ręką takiego narzędzia, możesz wyczyścić pralkę 70-procentowym octem. Wcześniej należy po prostu rozcieńczyć esencję wodą w stosunku 1 do 7.

Ile octu należy dodać do czyszczenia pralki

Do wysokiej jakości czyszczenia sprzętu AGD rozwiązanie potrzebuje trochę – około 150 ml. Zwykle na tackę na proszek wlewa się pół szklanki octu stołowego 9%.

Jak czyścić pralkę octem i sodą oczyszczoną

Czyszczenie wnętrza automatu można przeprowadzić na dwa sposoby. Najczęstsza opcja sugeruje używanie tylko roztworu octu do pielęgnacji urządzenia, inna opcja zaleca również dodanie proszku sodowego.

Tradycyjny sposób czyszczenia pralki octem

Aby wyczyścić pralkę octem z zapachu i kamienia, musisz postępować zgodnie z tym algorytmem:

 1. Pranie jest rozładowywane z bębna urządzenia i sprawdzamy, czy w środku nie pozostały niezauważone drobiazgi.
 2. Do komory na proszek wlewa się 150 ml 9% kwasu octowego. Jeśli to konieczne, możesz zmieszać 70% esencji octu i wody w stosunku 1 do 7, a następnie wlać te same 150 ml roztworu do tacy.
 3. Drzwi automatu są zamknięte, a urządzenie jest ustawione na najdłuższy cykl prania przy temperaturze wody 60 stopni i wyższej.
 4. 20-30 minut po rozpoczęciu prania działanie automatu zatrzymuje się, naciskając przycisk pauzy, a urządzenie pozostawia się w tym stanie na 1,5 godziny.
 5. W określonym czasie roztwór octowy będzie miał czas na interakcję ze wszystkimi szczegółami maszyny i penetrację nawet w trudno dostępnych miejscach urządzenia. Po upływie 1,5 godziny należy wznowić cykl prania i poczekać na zakończenie programu.
READ
Sekrety hodowców kwiatów: jak wyhodować 100 z jednej orchidei?

Po zakończeniu czyszczenia należy odłączyć pralkę od zasilania, wyjąć filtr odpływowy znajdujący się z tyłu urządzenia i ręcznie wyczyścić go z pozostałego kamienia i brudu. Następnie konieczne będzie rozcieńczenie kolejnych 1 ml esencji octu w 50 litrze wody, zwilżenie gąbki w roztworze i wytarcie bębna urządzenia i drzwi od wewnątrz od wewnątrz.

Po zamontowaniu wyczyszczonego filtra odpływowego na miejscu, maszyna jest ponownie włączana i mycie rozpoczyna się od nowa. Tym razem do tacki na proszek nie są dodawane żadne środki czyszczące, a wybierany jest najkrótszy program, konieczne jest wielokrotne mycie, aby po prostu usunąć pozostały roztwór octu i kamień z urządzenia.

Uwaga! Wszystkie manipulacje podczas czyszczenia maszyny muszą być wykonywane za pomocą gumowych rękawiczek i bandaża z gazy na twarz. Roztwór octowy jest dość żrącym produktem gospodarstwa domowego, dlatego lepiej nie wdychać jego oparów i zapobiegać kontaktowi cieczy ze skórą.

Czyszczenie pralki octem i sodą oczyszczoną

Przy silnym nieprzyjemnym zapachu z urządzenia i poważnej skali możesz również użyć sody oczyszczonej. Algorytm w tym przypadku będzie wyglądał nieco inaczej:

 • 50 g proszku sodowego rozcieńcza się 50 ml wody do stanu zawiesiny;
 • produkt umieszcza się w tacce na proszek do prania;
 • 200 ml esencji octowej 9% wlewa się do pustego bębna maszyny;
 • uruchomić pralkę w trybie intensywnego prania w temperaturze od 60 do 90 ° C dla najdłuższego cyklu.

Podczas czyszczenia sodą do bębna wlewa się kwas octowy, a proszek sodowy wlewa się do tacy

Wirowanie podczas czyszczenia musi być wyłączone, jeśli w bębnie nie ma prania, ten tryb nie będzie potrzebny.

Soda i kwas octowy będą miały podwójny efekt i pomogą poradzić sobie nawet z najpoważniejszym zanieczyszczeniem. Pod koniec cyklu prania będziesz musiał ręcznie wyczyścić filtr spustowy w ten sam sposób i wytrzeć wnętrze bębna, a następnie uruchomić maszynę bez środków czyszczących, aby wypłukać ją wodą od środka.

Czy ocet jest szkodliwy dla pralki?

Czyszczenie pralki z kamienia za pomocą octu jest dość proste. Ale przy wysokiej wydajności i dostępności rozwiązanie ma pewne wady, może uszkodzić maszynę, jeśli jest używane nieprawidłowo lub zbyt często:

 1. Ostry zapach kwasu octowego po czyszczeniu może pozostawać w urządzeniu przez długi czas. Dlatego ważne jest, aby po zakończeniu czyszczenia ponownie uruchomić urządzenie, co pozwoli na wypłukanie pozostałego roztworu z części wewnętrznych. Wlej do pojemnika na detergent ściśle zalecaną ilość kwasu octowego, nie więcej niż pół szklanki.
 2. Roztwór octowy jest całkowicie nieszkodliwy dla metalowych części urządzenia. Ale jednocześnie może uszkodzić elementy silikonowe i gumowe, przede wszystkim kołnierz uszczelniający. W wyniku czyszczenia gumka może stać się sztywna i po prostu pękać, dlatego zabieg nie powinien być wykonywany zbyt często.
READ
7 sposobów na przedłużenie życia rzeczy w domu

Po oczyszczeniu należy otworzyć bęben urządzenia i dokładnie wypłukać mankiet czystą, wilgotną gąbką, aby usunąć resztki roztworu octu. Pozostaw bęben i tacę otwarte na kilka godzin lub nawet kilka dni, aby przewietrzyć urządzenie.

Rada! Jeśli silny zapach octu nie zniknie przez dłuższy czas, możesz uruchomić pralkę w trybie prania „na pustkę” i dodać do tacy odrobinę pachnącego odżywki do ubrań.

Przydatne wskazówki

Jeśli zastosujesz się do kilku prostych zaleceń podczas korzystania z pralki automatycznej, rzadko będziesz musiał czyścić urządzenie:

 1. Główną przyczyną awarii pralki jest twarda woda z kranu z dużą zawartością zanieczyszczeń. Aby zabezpieczyć wewnętrzne części maszyny przed osadzaniem się kamienia, zaleca się zainstalowanie filtrów wody. Jeśli nie jest to możliwe, warto zastosować zmiękczacze wody np. Calgon.
 2. Oprócz chemikaliów zwykłe produkty gospodarstwa domowego pomagają zmiękczać wodę. Podczas prania sodę oczyszczoną można co jakiś czas dodawać do tacki detergentu, wpływa to korzystnie na skład wody i zmniejsza jej twardość.
 3. Oprócz kamienia automatowi szkodzi drobny brud, który z czasem gromadzi się na wewnętrznych elementach urządzenia. Przed praniem zaleca się dokładne sprawdzenie kieszeni ubrań, a także potrząśnięcie i wyszczotkowanie rzeczy w celu usunięcia drobnych nitek, włosów, wełny i drobinek kurzu.
 4. Najbardziej wrażliwymi częściami pralki są kołnierz uszczelniający i filtr odpływowy. Raz na 2 miesiące zaleca się drobne czyszczenie tych elementów. Mankiet na włazie maszyny można regularnie wycierać wodą z mydłem, filtr należy odkręcić i ręcznie oczyścić z nagromadzonych zanieczyszczeń.

Ważny! Zaleca się dezynfekcję pralki octem nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Przy ciągłym stosowaniu domowego rozpuszczalnika stan elementów gumowych ulegnie pogorszeniu, a maszyna w taki czy inny sposób będzie wymagała naprawy.

wniosek

Czyszczenie pralki octem daje dobry efekt, ale wymaga ścisłego przestrzegania wszystkich zasad. Stołowy kwas octowy lub skoncentrowana esencja, zwłaszcza w połączeniu z sodą, pomaga w walce z kamieniem. Najważniejsze, aby nie uszkodzić gumowego mankietu podczas zabiegu.

Recenzje o czyszczeniu pralki octem i sodą

Czyszczę maszynę octem i sodą mniej więcej raz na pół roku, bo mamy twardą wodę i szybko pojawia się kamień. O ile narzędzie pomaga – maszyna pracuje już 5 lat, nie było z nią jeszcze żadnych problemów. Jedyną wadą octu jest utrzymujący się zapach, który po każdym zabiegu znika dopiero po kilku płukaniach.

READ
Horoskop dla Barana na rok 2023: kobieta i mężczyzna

Podczas prania dodaję do pralki sodę lub specjalne roztwory, ale nadal regularnie tworzy się kamień i nieprzyjemny zapach. Czyszczę go mniej więcej raz na 8 miesięcy, używam octu i sody. Produkty działają dobrze, najważniejsze, żeby nie zapomnieć o spłukaniu mankietu, bo ocet nie odbija się dobrze na stanie gumy.

Od ponad 10 lat czyszczę swoją pralkę octem i sodą. Produkt dobrze usuwa kamień, zwłaszcza jeśli nie pozwala się na wzrost wapna, a zabieg przeprowadza się dwa razy w roku. Ostry zapach po czyszczeniu został wyeliminowany najpierw kilkoma płukaniami, a teraz radzę sobie z jednym, dodając trochę odżywki do tacy.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: