Sześć różnych rodzajów tkanki tłuszczowej i jak sobie z nią radzić

Złogi tłuszczu – lokalne nagromadzenie tłuszczu podskórnego, które naruszają proporcje twarzy i ciała. Lokalne złogi tłuszczu mogą być wyrażane w różnych strefach anatomicznych (obszar podbródkowy, brzuch, talia, biodra, pośladki itp.), prowadzą do zmiany objętości i konturów różnych części ciała oraz naruszenia ogólnych proporcji ciała postać. W celu oceny ilości tkanki tłuszczowej wykonuje się pomiary wskaźników wzrostu, masy i objętości ciała, obliczanie BMI oraz bioimpedansometrię. Do korekcji tkanki tłuszczowej w kosmetologii stosuje się iniekcje (mezoterapia), sprzęt (kawitacja, LPG, kriolipoliza, elektrolipoliza), chirurgiczne (liposukcja) i inne metody ekspozycji (masaż, okłady na ciało).

Złogi tłuszczu

Ogólne infomracje

Lokalne złogi tłuszczu („pułapki tłuszczu”) – nadmierny rozwój tkanki tłuszczowej w określonych obszarach ciała. Według statystyk co najmniej 46% kobiet i około 32% mężczyzn cierpi na problem nadwagi i tkanki tłuszczowej. Obszary tzw. „problemowe” u kobiet to: drugi podbródek, wewnętrzna powierzchnia barków, dolna część brzucha, talia, zewnętrzna i wewnętrzna część ud, pośladki, okolica nad kolanami itp. Jest tutaj że nadmiar tłuszczu podskórnego gromadzi się szybciej i najczęściej. Złogi tłuszczu są częstym problemem wielu kobiet, zwłaszcza tych, które weszły w wiek „Balzaca”. W arsenale współczesnej kosmetologii i chirurgii plastycznej znajduje się cała gama sprawdzonych nieinwazyjnych i chirurgicznych metod modelowania sylwetki; co roku w branży kosmetycznej pojawiają się nowe skuteczne metody radzenia sobie z problemem tkanki tłuszczowej.

Złogi tłuszczu

Przyczyny tkanki tłuszczowej

Pojawienie się tkanki tłuszczowej opiera się na braku równowagi w procesach lipogenezy (tworzenie tkanki tłuszczowej) i lipolizy (rozpad tłuszczów) w organizmie. Regulacja lipogenezy zachodzi przy udziale insuliny, prostaglandyn, wazopresyny; regulacja lipolizy – z udziałem ACTH, hormonu wzrostu, katecholamin, hormonów płciowych, lipotropin. Jeśli równowaga tych dwóch procesów zostaje zaburzona w kierunku przewagi lipogenezy, w komórkach tłuszczowych (adipocytach) odkłada się nadmiar tłuszczu, co prowadzi do ich przerostu. Z kolei wzrostowi wielkości adipocytów towarzyszy ucisk naczyń krwionośnych i limfatycznych, zatrzymanie płynów w tkankach oraz degeneracja włókien kolagenowych. Zewnętrznym odzwierciedleniem złożonych przemian metabolicznych w organizmie są miejscowe złogi tłuszczu oraz zjawisko „skórki pomarańczowej” – cellulit.

Przede wszystkim brak równowagi w procesach lipogenezy i lipolizy przyczynia się do złego odżywiania: nadmiar węglowodanów i tłuszczów w diecie; rzadki, ale obfity posiłek; systematyczne przejadanie się; nawyk podjadania między głównymi posiłkami; jedzenie na noc. Jeśli niewłaściwym zachowaniom żywieniowym towarzyszy brak ruchu i mała aktywność fizyczna, to proces pojawiania się tkanki tłuszczowej ulega kilkukrotnemu przyspieszeniu. Miejscowe odkładanie podskórnej tkanki tłuszczowej w określonych miejscach jest ściśle związane z procesami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie dojrzewania, ciąży, menopauzy, a także stosowaniem leków hormonalnych (kortykosteroidy, insulina, doustne środki antykoncepcyjne).

READ
Wiszący brzuch? Zjedz TO, a zapomnisz o tym problemie!

Ponadto miejsca powstawania złogów tłuszczu są zdeterminowane genetycznie, czyli w większości przypadków cechy naszej sylwetki dziedziczymy po rodzicach. Dlatego w pewnych warunkach (niedożywienie, brak aktywności fizycznej, zmiany hormonalne) te „problemowe” obszary zaczynają najpierw zwiększać swoją objętość.

Rodzaje tkanki tłuszczowej

Główną funkcją tkanki tłuszczowej w organizmie jest utrzymanie równowagi energetycznej. W zależności od lokalizacji i charakterystyki metabolizmu rozróżnia się 3 rodzaje tkanki tłuszczowej:

  • podskórna tkanka tłuszczowa
  • warstwa podpowięziowa (głęboka)
  • tłuszcz trzewny (wewnętrzny), zlokalizowany głównie wokół narządów jamy brzusznej.

Nasilenie i stosunek różnych typów tkanki tłuszczowej zależą od dziedziczności, wieku, płci, tempa przemiany materii i innych czynników iw dużym stopniu determinują kształt sylwetki danej osoby. Podskórna tkanka tłuszczowa jest mniej lub bardziej rozwinięta we wszystkich obszarach anatomicznych i nadaje gładkość konturom twarzy i ciała. W większości przypadków tkanka tłuszczowa podskórna jest stosunkowo łatwa do redukcji wraz ze wzrostem energochłonności i spadkiem wartości energetycznej diety. Podpowięziowe złogi tłuszczu są uwydatnione w określonych obszarach (na brzuchu, talii, biodrach, pośladkach itp.) i decydują o indywidualnych cechach sylwetki. Głęboki tłuszcz jest praktycznie niezniszczalny dzięki diecie i ćwiczeniom.

Według częstości rozróżnia się lokalne i ogólne (uogólnione) formy tkanki tłuszczowej. Z kolei forma lokalna dzieli się na 3 typy:

  1. Rozdzielany typ. Złogi tłuszczu mają wyraźne granice i są spowodowane przerostem adipocytów podpowięziowej lub powierzchownej warstwy tkanki tłuszczowej.
  2. Typ rozproszony-lokalny. Jest to spowodowane wzrostem objętości tłuszczu podskórnego w określonej strefie anatomicznej. Ta część ciała nabiera rozmytego konturu, płynnie przechodząc do sąsiedniego obszaru ciała z normalnie rozwiniętą warstwą tłuszczu. Rozproszone miejscowe złogi tłuszczu znajdują się na przedniej powierzchni ud, górnej części brzucha, goleniach itp.
  3. Małe wyboiste naruszenia konturów (drobna lipodystrofia bulwiasta, cellulitis). Charakteryzuje się przerostem adipocytów warstwy podskórnej z wybrzuszeniem tkanki tłuszczowej i powstawaniem nierównego konturu powierzchni skóry właściwej w postaci drobnych guzków i zagłębień („skórka pomarańczowa”).

Miejscowe formy tkanki tłuszczowej mają stabilny kształt i objętość, które często utrzymują się nawet przy znacznej utracie wagi. Uogólniona forma tkanki tłuszczowej (otyłość) została szczegółowo omówiona w odpowiednim przeglądzie.

Przygotowanie do korekcji tłuszczu

Jeśli powierzchowne złogi tłuszczu w podskórnej tkance tłuszczowej można wyeliminować poprzez dietę i odpowiednią aktywność fizyczną, to najprawdopodobniej nie da się samemu poradzić sobie z nadmiarem głęboko osadzonej tkanki tłuszczowej. Właśnie w takich przypadkach z pomocą przychodzi modelowanie sylwetki przy pomocy profesjonalnych metod kosmetologicznych. Opracowanie indywidualnego programu modelowania sylwetki powinno być poprzedzone diagnozą ogólnego stanu organizmu. Idealnie, przed przepisaniem przebiegu procedur mających na celu eliminację tkanki tłuszczowej, konieczne jest poddanie się badaniu lekarskiemu i uzyskanie wniosku terapeuty, endokrynologa, gastroenterologa, ginekologa; wykonać ogólne i biochemiczne badania krwi, USG narządów jamy brzusznej, EKG. Należy pamiętać, że większość zabiegów sprzętowo-iniekcyjnego kształtowania sylwetki nie jest wykonywana u kobiet w ciąży i karmiących piersią, pacjentek onkologicznych i hematologicznych, pacjentów z ostrymi stanami gorączkowymi, epilepsją, dermatozą, chorobami krostkowymi itp. Działanie fizjoterapeutyczne jest przeciwwskazane dla osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca.

READ
10 złych nawyków, które sprawiają, że przybierasz na wadze! Nie rób tego w ten sposób!

Bezpośrednio na wizycie u dermatokosmetologa dokonuje się pomiaru parametrów ogólnych (wzrost, waga, ciśnienie krwi) i objętości ciała, oblicza się wskaźnik masy ciała, wykonuje się bioimpedancję. Konsultacje z dietetykiem mogą pomóc w uzyskaniu spersonalizowanych porad żywieniowych. Fizjoterapeuta, masażysta, talasoterapeuta itp. może również uczestniczyć w doborze i wyznaczeniu zabiegów korekcji tkanki tłuszczowej.

Metody korekcji tłuszczu

Zintegrowane podejście do korekcji miejscowych złogów tłuszczu ma na celu nasilenie procesów lipolizy, usunięcie z organizmu produktów rozpadu tłuszczu, a także lifting skóry w miejscach, w których znikają „pułapki tłuszczowe”. Wszystkie metody usuwania złogów tłuszczu stosowane w kosmetologii można podzielić na sprzętowe (z wykorzystaniem czynników fizycznych), iniekcyjne (z wykorzystaniem płynnych form farmakologicznych), kosmetyczne (z wykorzystaniem kremów, żeli, czynników naturalnych), chirurgiczne oraz techniki masażu.

Tradycyjną metodą niwelowania różnych defektów ciała jest mezoterapia, polegająca na śródskórnym lub podskórnym podaniu specjalnych koktajli o działaniu lipolitycznym, drenażu limfatycznym, biostymulującym, wazoaktywnym, antyoksydacyjnym, liftingującym. Zwykle przebieg korekcji tkanki tłuszczowej za pomocą mezoterapii składa się z 7-10 sesji. Jedną z opcji terapii lipolitycznej jest mezodissolution (liposukcja mezoterapeutyczna) – wprowadzenie do tkanki podskórnej specjalnych koktajli hipoosmolarnych.

Intralipoterapia to jedna z najnowszych technik iniekcji skutecznych w usuwaniu miejscowych złogów tłuszczu, polegająca na wprowadzeniu Aqualyx, sprawdzonego leku lipolitycznego, w głąb tkanki tłuszczowej. Również w programach korekcji ciała szeroko stosowane są karboksyterapia i ozonoterapia, które już stały się tradycyjne.

Oprócz zabiegów iniekcyjnych w celu skorygowania miejscowych złogów tłuszczu stosuje się zwykle metody sprzętowe: kawitację, elektrolipolizę, termolifting, terapię falą uderzeniową, kriolipolizę, kriosaunę, przezskórne promieniowanie laserowe o niskiej intensywności itp. Czynniki fizyczne leżące u podstaw tych metod (ultradźwięki, energia elektryczna lub świetlna, fale radiowe, zimno itp.) pozwalają na głęboko kontrolowany wpływ na podpowięziowe złogi tłuszczu i ich niszczenie.

Eliminacja złogów tłuszczowych jest nie do pomyślenia bez różnych technik masażu manualnego i sprzętowego, thalassoterapii, hydroterapii. W programach modelowania sylwetki stosuje się antycellulit, miód, drenaż limfatyczny, bańki, masaż wałkiem próżniowym, masaż wibracyjny itp. Zabiegi masażu poprawiają krążenie krwi, zwiększają drenaż limfatyczny, aktywują lipolizę, zwiększają elastyczność skóry. Zabiegi okładowe są nie tylko komfortowe i przyjemne dla pacjentów, ale również skuteczne w walce z cellulitem, złogami tłuszczu, zwiotczałą skórą. Najczęściej do tego celu używa się błota, alg, czekolady, termoaktywnych, zimnych okładów. Ponadto hydromasaż, bicze Charcota, sauna na podczerwień, akupunktura, presoterapia, miostymulacja itp. mogą stanowić elementy kompleksowej korekcji ciała.

READ
4 proste ćwiczenia, które pozwolą Ci uzyskać idealną sylwetkę na nadchodzące lato

Najbardziej radykalne sposoby na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej oferuje chirurgia estetyczna. W chirurgii plastycznej opracowano i zastosowano różne metody liposukcji: tumescencyjną, ultradźwiękową, wibracyjną, wysokoczęstotliwościową, strumieniem wody, laserem itp. Najpopularniejszymi wśród pacjentów z miejscowymi złogami tłuszczu są zabiegi liposukcji policzków, brody, ramion , brzuch, uda, pośladki. Liposukcja przedniej ściany brzucha jest często łączona z abdominoplastyką.

Należy zawsze pamiętać, że efekt usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej metodami kosmetycznymi lub chirurgicznymi nie jest trwały. Po osiągnięciu pożądanych rezultatów konieczne jest utrzymanie sprawności fizycznej poprzez regularne ćwiczenia i zbilansowaną dietę. W przeciwnym razie złogi tłuszczu mogą powrócić i znacznie trudniej będzie się ich pozbyć.

O tłuszczu podskórnym wiemy dobrze i walczymy z nim na różne sposoby, nie wszyscy wiedzą o tłuszczu VISCERAL, który gromadzi się nie w okolicach talii i bioder, ale w okolicach narządów jamy brzusznej. Ten rodzaj tłuszczu jest bardziej niebezpieczny niż zwykły tłuszcz podskórny i znacznie trudniej jest sobie z nim poradzić. Tłuszcz trzewny jest ważny dla organizmu, chroni narządy wewnętrzne, ale jego objętość nie powinna przekraczać normy. Nadmiar tłuszczu trzewnego powoduje żylaki, zawał serca, nowotwory, zaburzenia hormonalne, zaburzenia metaboliczne, a przekroczenie normy blokuje przepływ limfy i krwi do narządów wewnętrznych, pogarsza się wentylacja płuc.

Ponadto to właśnie z powodu nadmiaru tłuszczu trzewnego czasami żołądek brzydko wystaje, pomimo prawidłowego odżywiania i treningu. Przy nadmiarze trzewnej tkanki tłuszczowej ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 6 wzrasta 4 razy, nadciśnienie – XNUMX razy.

Zagrożenia obejmują: cukrzycę typu 2, miażdżycę, otyłość, liczne problemy z układem sercowo-naczyniowym itp. Oprócz tego, nadmierna akumulacja tłuszczu trzewnego zaburza normalne tło hormonalne człowieka. W efekcie prowadzi to do pogorszenia potencji, zwiększenia apetytu, wzrostu poziomu insuliny we krwi i podobnych problemów zdrowotnych. Należy również zauważyć inne niebezpieczeństwo – tłuszczową hepatozę. Jest to bardzo powszechna choroba wątroby, która pociąga za sobą stłuszczenie komórek wątroby. Do czego to wszystko prowadzi? Prowadzi to do znacznego zahamowania przetwarzania insuliny w wątrobie, w wyniku czego wzrasta poziom tłuszczów w organizmie. Oznacza to, że wszystkie te komplikacje przyczyniają się do jeszcze większych problemów, wzrostu otyłości, pojawienia się wielu chorób przewlekłych i tak dalej.

READ
6 najlepszych sposobów na detoksykację organizmu

Jedynym słusznym wyjściem z tej sytuacji jest rozpoczęcie zdrowego stylu życia i jedzenia w odpowiednim czasie. Konieczne jest rozpoczęcie uprawiania sportu, ponieważ aktywność fizyczna korzystnie wpływa na wzrost wrażliwości na insulinę, przywracane są wszystkie ważne procesy metaboliczne w organizmie.

Zapasy tłuszczów odżywczych są uzupełniane nie tylko dzięki tłuszczowi w diecie, ale także nadużywaniu słodyczy. Dzięki biochemicznemu mechanizmowi przetaczania węglowodanów, który umożliwia komórkom przekształcanie glukozy w kwasy tłuszczowe, dokładnie połowa spożywanego cukru kończy się jako tłuszcz trzewny.

Genetycy twierdzą, że skłonność do gromadzenia się trzewnej tkanki tłuszczowej jest przede wszystkim genetyczna, ale styl życia oczywiście również wpływa na jej poziom. W większości przypadków przyczyna powstawania trzewnej tkanki tłuszczowej jest powszechna – siedzący tryb życia i nadmierne spożycie kalorii. Tłuszcz wewnętrzny odkłada się głównie wewnątrz jamy brzusznej, zauważalnie ściskając brzuch do przodu i nadając sylwetce kulisty kształt jabłka.

Jak usunąć tłuszcz trzewny?

Przede wszystkim musisz przejść na zdrową dietę. Zwiększ spożycie pokarmów roślinnych, czyli Twoja codzienna dieta powinna składać się w 70% z warzyw i owoców.

Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych (masło, tłusta wołowina lub wieprzowina) i podobnych tłuszczów roślinnych (olej palmowy i kokosowy).

Konieczna jest całkowita rezygnacja z tłuszczów trans, z których tworzy się różne substytuty naturalnych olejów (tzw. produkty do smarowania pieczywa, tania imitacja masła). Również te oleje są często używane do przygotowania różnych muffinek, ciast, ciastek, do przygotowania słodyczy.

Przejrzyj swoją dietę i wyeliminuj produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Takie pokarmy dramatycznie zwiększają poziom cukru we krwi, co zwiększa syntezę insuliny. I to jest bezpośrednia droga do powstawania nadmiaru tłuszczu w talii.

Staraj się ograniczyć spożycie napojów alkoholowych do minimum. Zamień zwykły biały chleb na pełnoziarniste pieczywo. Włącz do swojej diety pokarmy bogate w błonnik, aby oczyścić okrężnicę.

Zapomnij o niezdrowych przekąskach w postaci kanapek z tłustą kiełbasą. Orzechy, suszone owoce, cytrusy, surowe warzywa i owoce to niezastąpiona alternatywa dla niezdrowych kanapek.

Co najważniejsze, znajdź czas na regularne ćwiczenia. Najbardziej irytujące jest to, że przysiady, skłony tułowia czy kołysanie wyciskaniem są nieskuteczne na spalanie wewnętrznej tkanki tłuszczowej.

READ
5 wskazówek na milion: schudnij 3 kg tygodniowo i jedz, co chcesz!

Tylko aktywna aktywność fizyczna może spalić tłuszcz trzewny, a mianowicie bieganie, pływanie, jazda na rowerze, gra w piłkę nożną, tenis.

Głównym wrogiem wewnętrznego tłuszczu jest aktywność. Ruszaj się więcej, przestrzegaj zasad zdrowej diety, a tłuszcz będzie się topił z dnia na dzień jak lody w letni dzień.

Jak szybko osoba traci na wadze?

Dobrą wiadomością jest to, że tłuszcz trzewny jest najłatwiejszy do spalenia. Ponieważ uzyskuje się ją przy naprawdę siedzącym trybie życia i nadmiernym spożyciu kalorii, przy normalizacji diety i umiarkowanym treningu, organizm bardzo szybko się jej pozbywa.

Tygodniowa utrata masy ciała o 0,5 kg to osiągalny wynik przy wystarczającym poziomie motywacji. Ważne jest również to, że pozbycie się wewnętrznej tkanki tłuszczowej dramatycznie i znacząco przemienia człowieka – pojawia się przyjemne uczucie lekkości, znika duszność, nogi przestają puchnąć.

Rezerwy tłuszczu trzewnego powstające przy braku aktywności fizycznej wyróżniają się niewielką liczbą naczyń włosowatych. W rzeczywistości jest to masa bezwładna, której organizm nawet nie próbuje wykorzystać do metabolizmu energetycznego. Aby go „przekwalifikować”, wymagane będzie regularne szkolenie.

Pod wpływem obciążeń tlenowych i cardio o umiarkowanym natężeniu stopniowo zwiększa się przepływ krwi w tkance tłuszczowej, w wyniku czego organizm zaczyna wykorzystywać trzewny tłuszcz jako źródło energii – co prowadzi do jego płynnego spalania. Co więcej, z czasem proces ten przyspiesza. W celu skutecznego spalania tłuszczu trzewnego zaleca się wykonywanie 2-4 treningów cardio tygodniowo po 45-60 minut każdy. Po upływie jednego do dwóch miesięcy i pomyślnym osiągnięciu pierwszych wyników można stopniowo przejść do ćwiczeń siłowych i zacząć trenować mięśnie brzucha. Tylko prawidłowe odżywianie z deficytem i ćwiczeniami sprawią, że żołądek będzie płaski.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: