Sypialnia na poddaszu: ponad 30 użytecznych i funkcjonalnych rozwiązań

Jedną z cech pokoju na poddaszu jest jego niezwykła geometria, która często stanowi źródło inspiracji dla projektanta sypialni na poddaszu. Jednym ze świetnych rozwiązań wnętrz na poddasze jest sypialnia, choć przestrzeń poddasza można dostosować do każdego pomieszczenia.

Cechy aranżacji w pokoju na poddaszu w sypialni

Francois Mansart (znany architekt z Francji) już w 1630 roku zaprojektował i wybudował dom z charakterystycznym spadzistym dachem i od tego czasu na jego cześć strychowe przestrzenie pod takim dachem nazwano – mansardami. A architekt z Francji zamienił swój strych na sypialnię i zrobił to z dużym sukcesem.

Główne zalety aranżacji sypialni na poddaszu:

 • poddasze tworzy wyjątkową relaksującą atmosferę i zwiększa przestrzeń życiową;
 • pomieszczenie na poddaszu pozwala na różnego rodzaju układy, co pozwala na zmianę lub uzupełnienie jego funkcjonalności i zastosowanie do niego dowolnego rodzaju wykończenia;
 • pokój na poddaszu z dużymi skośnymi oknami jest bardzo romantyczny, ponieważ rano jest dużo słońca, a wieczorem można z niego podziwiać rozgwieżdżone niebo.

Wady sypialni na poddaszu obejmują:

 • potrzeba dodatkowej pracy przy izolacji i hydroizolacji;
 • pokój na poddaszu nie może mieć standardowego układu, więc trudno jest dobrać do niego meble;
 • na rodzaj dekoracji strychu nakładane są specjalne wymagania, ponieważ jego materiały zależą od rodzaju dachu.

Cechy rozmieszczenia i rozmieszczenia mebli na poddaszu w zależności od rodzaju dachu

Wiemy, że dach na poddaszu jest zwykle łamany, ale może być dwuspadowy, jednospadowy, namiotowy i dowolnego typu. Ponadto ściany są pochylone, a sufit może być całkowicie nieobecny. Dlatego konieczne jest specjalne wyposażenie strychu.

Najwygodniejszym przypadkiem aranżacji sypialni w pokoju na poddaszu jest dach dwuspadowy. Jednocześnie nie ma problemu z ustawieniem szafy, półek i łóżka przy oknie w pokoju, nie zapominając nawet o garderobie, którą można zorganizować za pomocą ścianek działowych. Dodatkowo przy tego typu dachu dozwolone jest wyjście na balkon, ale wszystko jest indywidualne.

W przypadku dachu dwuspadowego planowanie jest już znacznie trudniejsze ze względu na brak miejsca na meble.

Chociaż zainstalowanie szafy pod takim dachem nie jest trudne, sypialnię można połączyć z gabinetem w przypadku okien symetrycznych, dzieląc je wcześniej przegrodami. Dobrą opcją na taki strych można uznać za pokój dziecięcy, ponieważ wzrost dzieci nie jest bardzo duży i zwykle nie potrzebują dużych łóżek. A meble mogą być używane dla małych dzieci.

READ
Po TYM produkcie Twój dywan będzie jak nowy!

W przypadku dachu wielospadowego dekoracja poddasza będzie droższa. Być może będziesz musiał zainstalować dodatkowe ściany, zamówić specjalne meble, a ścianki działowe nie pomogą poważnie rozwiązać problemu układu pokoju z powodu braku miejsca.

A w przypadku dachu czterospadowego wręcz przeciwnie, wszystko jest znacznie prostsze. Pod nim można wyposażyć nie jedną, ale dwie sypialnie za pomocą przegród. A z meblami nie będzie większych problemów ze względu na wysokie ściany.

salon

Jak wybrać odpowiednie wykończenie poddasza

Cechy wykończeniowe zależą od wyboru jego projektu. Często do jego ścian używa się podszewki, tapety, farby i szpachli. Ważne jest, aby ostatecznie pomieszczenie było zunifikowane, a do tego lepiej jest użyć jednolitego materiału do dekoracji ścian i sufitów, na przykład tego samego rodzaju tapety.

Ale dobre wykończenie sufitu jest znacznie trudniejsze do wykonania.

Jedną z opcji udanego zaprojektowania pokoju na poddaszu jest naturalizm i naturalność dzięki zastosowaniu otwartych drewnianych belek stropowych. Jednak o wiele bardziej elegancko jest pozostawić belki zamknięte i pokryć sufit płytami gipsowo-kartonowymi lub innymi odpowiednimi materiałami.

Innym popularnym materiałem wykończeniowym są tekstylia, za pomocą których można wygładzić i złagodzić nierówności sufitu oraz kanciaste kształty pomieszczenia na poddaszu.

salon

Jaki kolor wnętrza wybrać do pokoju na poddaszu

Wybierając kolor sypialni znajdującej się pod dachem, należy kierować się następującymi zasadami:

 • Mały pokój z małymi oknami musi być ozdobiony jasnymi odcieniami: beżem, kością słoniową, szampanem, jasnoróżowym, białym. Akcentem w otoczeniu może być dywan lub zasłony.
 • W sypialniach z dużymi oknami można łączyć ciemne podłogi i jasne meble z jasnymi ścianami.
 • W dużych pomieszczeniach z małymi oknami dopuszczalne jest łączenie jasnych kontrastujących kolorów, podczas gdy powinny dominować jasne odcienie. Możesz stworzyć sypialnię w czarno-białym stylu – ciekawe i niestandardowe rozwiązanie.
 • Tapeta do sypialni może być ozdobiona jasnymi wzorami. Ale obrazy powinny być małe, co pomoże wizualnie zwiększyć przestronność pomieszczenia.
 • W sypialni lepiej połączyć kilka delikatnych pastelowych odcieni, ta opcja najlepiej przyczynia się do spokojnej atmosfery i relaksu po męczącym dniu.
 • W pomieszczeniach o dużej powierzchni i szerokich oknach podczas remontów nie jest zabronione dekorowanie ścian w ciemnych kolorach. Do tych celów wykorzystuje się imitację kamienia naturalnego i cegły, a także drewno i tynki dekoracyjne.
 • Dekorację wnętrza można wykonać w odcieniach brązu, oliwki i szarości. Ale dzięki temu projektowi meble i akcesoria powinny być wybierane w jasnych kolorach.
READ
Elementy dekoracyjne do funkcjonalnej organizacji łazienki

Oświetlenie i akcesoria

Wybierając oprawy oświetleniowe do sypialni na poddaszu, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: rozmieszczenie okien, sposób zaprojektowania otworów okiennych, wybór oświetlenia głównego i dodatkowego.

Najczęściej w pokoju na poddaszu okna o niestandardowym kształcie i rozmiarze. Przyczynia się to do braku naturalnego światła, dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia sztucznego.

Organizując oświetlenie na poddaszu, zaleca się stosowanie tych technik, aby rozjaśnić pomieszczenie:

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: