Sypialnia Feng Shui

Według starożytnej sztuki chińskiej, aby wprowadzić do domu harmonię i dobre samopoczucie, należy wyposażyć sypialnię zgodnie z Feng Shui.

zasady feng shui

Z punktu widzenia starożytnej nauki przepływy energii Sheng Qi nieustannie krążą w kosmosie. Nic nie powinno zakłócać tych prądów, ponieważ ujemna energia Sha gromadzi się w miejscach stagnacji, wpływając na samopoczucie, relacje rodzinne i dobrobyt finansowy. Zadaniem Feng Shui jest skierowanie pozytywnej energii we właściwym kierunku przy pomocy kompetentnej organizacji otaczającej przestrzeni.

Rozważ kilka kluczowych punktów, które pomogą ci lepiej zrozumieć starożytną chińską filozofię:

  • Feng Shui nie jest zbiorem zaleceń dotyczących prawidłowego umieszczania mebli w strefie „bogactwa”, „miłości” i „zdrowia”. U podstaw nauki leży poszukiwanie piękna i harmonii.
  • Przede wszystkim sypialnia feng shui powinna być czysta. Bezpyłowe lampy i półki, bez smug okna i lustra, umyte podłogi to klucz do spokoju i harmonii.
  • Amulety i talizmany nie mają nic wspólnego z klasycznymi naukami Feng Shui, dlatego nie zaleca się zaśmiecania przestrzeni życiowej kryształami, monetami i figurkami.
  • Gotowe schematy feng shui mogą nie być odpowiednie, jeśli są stosowane bez uwzględnienia cech domu i charakteru jego mieszkańców. Energia Qi ma pozytywny wpływ na człowieka, jeśli on sam jest nastawiony na zmianę na lepsze.

Zasady Feng Shui w sypialni

Wybór koloru

Kolorystyka w sypialni według Feng Shui dobierana jest z uwzględnieniem gustu i dobrego samopoczucia właściciela. Osoba, która nie ma problemów ze snem, lepiej preferować ciepłe jasne kolory: beżowy, kremowy, różowy. Główny projekt sypialni – kolor tapety lub farby – powinien pozostać neutralny. W minimalnych ilościach dopuszczalne są również jasne akcenty energii Yang: żółty, pomarańczowy i nasycony zielony. Mogą to być poduszki, dywan i pościel.

wybór kolorów feng shui

Jeśli para musi przywrócić romans i pasję, eksperci Feng Shui zalecają użycie narzuty i zasłon w kolorze czerwonym lub bordowym.

Sypialnia z beżowymi ścianami

Na zdjęciu sypialnia w pastelowych kolorach dla osoby, która nie ma skłonności do bezsenności i budzi się wesoła i wypoczęta.

Biała sypialnia z kolorowymi poduszkami

klasyczna sypialnia feng shui

Kolor sypialni Feng Shui wpływa na ludzi na różne sposoby. Osobom, które śpią niespokojnie, często budzą się i widzą sny emocjonalne, zaleca się utrzymanie wnętrza w zimnych tonach energii Yin: szaro-fioletowych, liliowych, ciemnozielonych. Dopuszczamy też kolor niebieski, a nawet czarny – uważa się, że pochłania pecha i chroni dom, ale ciemne wnętrze nie jest odpowiednie dla osób niespokojnych i melancholijnych.

READ
20 pomysłów na zmianę domu w jeden dzień, nie wydając zbyt wiele

Dla tych, którzy chcą poprawić swoje zdrowie, mistrzom Feng Shui zaleca się dekorowanie sypialni w odcieniach metalu – bieli, szarości, złota.

Niebieska sypialnia

Biało-szara sypialnia

Układ mebli

Łóżko zajmuje centralne miejsce w każdej sypialni.

  • Najlepiej, jeśli jest wykonany z naturalnego materiału.
  • Według Feng Shui przestrzeń pod nim powinna pozostać otwarta, aby pozytywna energia mogła swobodnie krążyć.
  • Jeśli pokój jest dzielony przez dwie osoby, przejście do łóżka powinno być łatwe dla obojga.
  • Aby czuć się bezpiecznie, zaleca się umieszczenie wezgłowia łóżka blisko ściany. Nie należy umieszczać nad nim masywnych żyrandoli, szafek i półek.
  • Jeśli śpiący jest skierowany głową w stronę okna, należy zmniejszyć negatywny wpływ otwartej przestrzeni i zawiesić zasłony zaciemniające.

Aranżacja mebli w sypialni

Pożądane jest, aby meble (łóżko, komoda, toaletka) miały jak najmniej ostrych narożników. Zwolennicy Feng Shui umieszczają stoliki nocne po obu stronach łóżka, ponieważ zgodnie z tradycją starożytnych nauk bliźnięta przyciągają szczęście. W nowoczesnych wnętrzach nie brakuje sypialni urządzonych zgodnie z zasadą symetrii.

szafki nocne po obu stronach łóżka

Przytulna sypialnia

Zdjęcie przedstawia sypialnię urządzoną zgodnie z zasadami Feng Shui: płaski sufit, zaokrąglone rogi, neutralne kolory.

Zaokrąglone meble

mała sypialnia

W małych pomieszczeniach nie zaleca się umieszczania ogólnych szafek i półek. Aby wyposażyć sypialnię zgodnie z Feng Shui, nie jest konieczne posiadanie przestronnego pokoju: wystarczy zmniejszyć liczbę przedmiotów i mebli. Tym samym w pomieszczeniu pojawi się więcej miejsca, co oznacza poprawę jego energii.

W sypialni, zgodnie z Feng Shui, nie należy umieszczać dużego akwarium – aktywacja żywiołu Wody może objawiać się zbyt mocno. Bliskość akwarium niekorzystnie wpływa na sen i samopoczucie: szum filtra, ciągły ruch ryb i bąbelków powietrza nie sprzyjają odprężeniu i spokojnemu snowi. Ale w końcu właściciel sypialni decyduje o wszystkim – dla niektórych osób kompaktowe akwarium wewnętrzne działa uspokajająco.

bez akwarium

Ponadto Feng Shui nie zaleca instalowania kominka w sypialni. Symbol Ognia jest dobrze widoczny w salonie, ale nie zawsze jest odpowiedni w cichym miejscu odpoczynku.

Jasna sypialnia

Na zdjęciu pokój w ciepłych kolorach. Pomimo obecności miejsca pracy wnętrze wygląda na przewiewne i lekkie: naturalne odcienie, dyskretne formy i minimum mebli sprawiają, że sypialnia jest przytulna i spokojna.

ciemna sypialnia

Okrągłe łóżko z nogami

Położenie sypialni w punktach kardynalnych

Podczas budowy domu lub wyboru mieszkania eksperci Feng Shui zalecają zwracanie uwagi na główne punkty, ale energię sypialni należy obliczać indywidualnie dla każdej osoby.

READ
14 niezapomnianych pomysłów na aranżację wnętrza Twojego salonu

Położenie sypialni w punktach kardynalnych

Uważa się, że położenie sypialni na północy sprzyja głębokiej refleksji i zdrowym snom, ale jeśli właściciel pokoju mieszka sam, poczucie samotności w pokoju północnym może się nasilić. Jeśli sypialnia znajduje się na północnym wschodzie, aktywna energia Qi może prowadzić do zaburzeń snu lub bezsenności. Północny zachód jest odpowiedni dla osób stabilnych i pewnych siebie, a także małżonków, którzy są małżeństwem od wielu lat. Wschód promuje przedsiębiorczość, kreatywność i pomaga budować karierę.

Sypialnia od strony wschodniej

Północna sypialnia

Sypialnia z czarnymi meblami

Południowo-wschodnia sypialnia daje energię kreatywnym ludziom, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę. Południe jest odpowiednie dla namiętnych natur, a także młodych kochanków, którzy chcą wzmocnić swój związek. Energia po zachodniej stronie jest dobra dla tych, którzy szukają przyjemności w życiu, dlatego lepiej nie wybierać tego sektora do wspinania się po szczeblach kariery. Pokój położony na południowym zachodzie jest dla wielu osób niekorzystny: pozbawia zdrowia i przyczynia się do niepokoju.

Sypialnia z wysokimi sufitami

Zdjęcie przedstawia sypialnię Feng Shui w północno-zachodnim sektorze dla szanowanej pary.

Sypialnia narożna

Łóżko symetryczne.

Cechy układu

Sypialnia najlepiej jest zlokalizować na drugim końcu mieszkania – pomieszczenie sąsiadujące z drzwiami wejściowymi jest pod wpływem negatywnej energii. W miarę możliwości warto zaaranżować miejsce do wypoczynku z dala od łazienki i kuchni – wtedy obce dźwięki nie będą Ci przeszkadzać podczas snu.

Idealnie, jeśli kształt pomieszczenia jest kwadratowy lub prostokątny. Jeśli pomieszczenie ma nieregularny kształt, warto wygładzić narożniki meblami lub zasłonami.

Niewykorzystana przestrzeń (alkierze, długie wąskie przejścia) nie wytwarza pozytywnej energii. Ponadto pokój przechodni z dwojgiem drzwi nie nadaje się do sypialni Feng Shui – taki układ przyczynia się do częstych konfliktów. Ale kiedy właściciele mieszkań nie mają możliwości swobodnego wyboru miejsca do spania, problem ten można łatwo rozwiązać bez przebudowy: wystarczy zasłonić przejście szmatką.

Panoramiczne okna

Na zdjęciu przestronna sypialnia w wiejskim domu, znajdująca się na drugim piętrze i urządzona zgodnie z Feng Shui. Okna panoramiczne zdobią zasłony zaciemniające, które łagodzą wpływ negatywnej energii w nocy.

Pokój w liliowej tonacji

Sypialnia na poddaszu

W mieszkaniach jednopokojowych pożądane jest oddzielenie części dziennej od sypialni za pomocą ekranu lub lekkich ścianek działowych, ale Feng Shui nie przyjmuje masywnych szaf na środku pokoju.

READ
Tkanina ze słowiańskim nadrukiem: 5 ciekawostek na temat materiału

Idealnie, jeśli sufit jest równy i nie ma masywnych konstrukcji – według ekspertów Feng Shui belki na poddaszu i wielopoziomowe konstrukcje uniemożliwiają swobodny przepływ energii, co prowadzi do problemów finansowych. Jeśli nie ma sposobu na radykalne rozwiązanie tego problemu, możesz zabezpieczyć łóżko baldachimem. Miękka materia wygładzi negatywny wpływ ostrych narożników.

belki na poddaszu

Zasłony i zasłony zaciemniające w sypialni

okrągły zagłówek

Jak urządzić sypialnię: wystrój i oświetlenie?

Feng Shui wpływa nie tylko na układ i kolorystykę sypialni: uważa się, że różne dodatki wpływają również na energię pomieszczenia.

Jednym z głównych elementów wystroju, wokół którego panuje wiele kontrowersji, jest lustro. Wielu ekspertów feng shui uważa, że ​​ten przedmiot jest nieodpowiedni w pokoju relaksacyjnym, ponieważ zwiększa ilość światła, co oznacza, że ​​odbija i aktywuje energię. Ale dla większości ludzi lustro na całej długości w sypialni jest niezbędnym elementem. Jeśli nie możesz tego odmówić, powinieneś wybrać produkt o okrągłym kształcie bez narożników. Uważa się, że niedopuszczalne jest umieszczanie lustra naprzeciwko łóżka lub na suficie: śpiące osoby nie powinny się w nim odbijać, aby nie stracić witalności w nocy.

lustro do sypialni feng shui

feng shui zdjęcia sypialni

obrazy feng shui w sypialni

Nie miejsce w sypialni i telewizor, a także komputer. Najlepiej, jeśli po przebudzeniu osoba zobaczy na ścianie piękny obraz: kwiaty, krajobrazy bez rzek i jezior (jak już wspomnieliśmy, bliskość żywiołu wody w sypialni może być niebezpieczna). Obrazy powinny nieść ze sobą tylko pozytywne emocje, dlatego lepiej odrzucić zdjęcia z klęskami żywiołowymi, wybuchem wulkanu lub błyskawicą. Ponadto Feng Shui nie zaleca używania zdjęć zmarłych krewnych jako dekoracji.

feng shui telewizor i komputer w sypialni

książki o feng shui w sypialni

Sypialnia z dwoma oknami

Na zdjęciu sypialnia z lustrem ogólnym, które nie odbija śpiących osób. Jej stelaż zdobią zaokrąglone elementy, które łagodzą kształt produktu. Łóżko znajduje się blisko okna, ale ma wysoki zagłówek, aby osoba czuła się bezpiecznie.

Obrazy przy łóżku

Świeże kwiaty w sypialni

Sypialnia feng shui to miejsce, w którym nie wolno używać wystroju związanego ze światem zwierząt: w salonie lepiej będą wyglądały poroże jelenia, pióra i skórki. Zegary również nie są mile widziane w sypialni: pomimo tego, że przedmiot ten jest bardzo szanowany przez mistrzów Feng Shui, nie zalecają umieszczania w sypialni obszernego zegara mechanicznego. Maksimum to kompaktowy budzik, który można ukryć. Ale w dziecięcej sypialni całkiem odpowiedni jest zegarek z dużą tarczą – z ich pomocą dzieci uczą się ostrożnie zarządzać czasem.

READ
Wykładzina podłogowa: płytki lub drewno

Rośliny domowe wpływają również na wnętrze Feng Shui. Uważa się, że toaleta nie powinna być przeładowana kwiatami: wystarczą dwie lub trzy doniczki lub donice. Eksperci uważają, że każda roślina niesie ze sobą własną energię. Na przykład draceny i figi symbolizują dobrobyt, co oznacza, że ​​zapewniają stabilny przepływ gotówki. Fiolet odpowiada za miłość, dlatego umieszcza się go w sypialni, aby wzmocnić romantyczne relacje między małżonkami, a także poprawić życie osobiste. Feng Shui nie faworyzuje sztucznych kwiatów, zielnika i ikebany, ponieważ „martwe” rośliny wnoszą do domu negatywność.

Osobno warto porozmawiać o oświetleniu. Naturalne światło jest uważane za najlepszą opcję, ale jeśli w pomieszczeniu jest mało słońca, można użyć lamp. Warto kupować proste żyrandole i kinkiety z zaokrąglonymi kloszami. Trzeba też wziąć pod uwagę temperaturę barwową: lampy o wartości do 3500 kelwinów dają ciepłe, przytulne światło, ale feng shui nie wita w domu jasnych diod LED. Ponadto do lamp nie należy wpuszczać kurzu i owadów: przenoszą one złą energię.

Delikatna sypialnia

Na zdjęciu sypialnia dla młodej kobiety. Dwie bliźniacze lampy z ciepłym światłem stoją po obu stronach łóżka. Tapicerowany zagłówek znajduje się blisko ściany i daje poczucie bezpieczeństwa.

Kwiaty na obrazie w sypialni

Wystrój sypialni Feng Shui

Aranżacja sypialni według starożytnych nauk chińskich jest pod wieloma względami zbliżona do zasad ergonomii i bezpieczeństwa. Wiele zaleceń uwzględnia psychologię człowieka, co oznacza, że ​​nie są pozbawione zdrowego rozsądku. Ponadto zmiana aranżacji i aktualizacji wnętrza, a także utrzymanie domu w czystości ma korzystny wpływ na człowieka, a to, czy przestrzegać zasad Feng Shui, czy nie, jest czysto indywidualnym wyborem.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: