Subtelności podania: dobór kieliszków do napojów alkoholowych

Jednocześnie nie naruszaj niepisanej etykiety na stole i, jeśli to możliwe, zaoszczędź miejsce na stole. Rzeczywiście, z reguły w domu nie ma kelnerów, którzy mogliby szybko zapewnić zmianę serwowania przy kolejnej zmianie potraw. A zestaw naczyń nie jest nieograniczony.

Podawanie odpowiednich szklanek do napojów alkoholowych

Jeśli masz wszystkie rodzaje kieliszków do serwowania, wybierz najbardziej odpowiedni z dostępnych.

Nie będę wymieniać pięknych nazw wszelkiego rodzaju kieliszków, kieliszków do wina i kieliszków z opisem, które z nich są przeznaczone do czego. Zajmę się podstawowymi zasadami, na podstawie których możesz wybrać najbardziej odpowiednie dania do drinka, w oparciu o to, co masz do dyspozycji.

Z jakich kieliszków pić wino

Wino jako napój charakteryzuje się tym, jak jest postrzegane: kolorem, zapachem i smakiem. Na tej podstawie do wina preferowane będą kieliszki wykonane z przezroczystego szkła, co pozwoli ocenić kolor napoju. Dla pełniejszego ujawnienia aromatu wina pożądane są zaokrąglone kieliszki, zwężające się ku górze. Należy je napełnić do połowy, tak aby poziom wina sięgał najszerszej części kieliszka, wtedy w największym stopniu ujawnia się aromat wina. Średnica szklanki będzie optymalna, gdy podczas picia górna krawędź znajdzie się na wysokości nosa.
Smak wina najbardziej zależy od temperatury, w jakiej podawany jest napój. Wina białe i różowe podawane są schłodzone. Aby wino nie nagrzewało się od ciepła rąk, preferowane są kieliszki z nóżką, a kieliszek należy za to podnieść. Są też kieliszki do wina bez nóżek. Są dobre, jeśli impreza ma być stołem w formie bufetu z minimalną ilością sztućców.

Jakie kieliszki podawać do wina?

Do wina najlepszym wyborem będą zaokrąglone kieliszki z wysoką nóżką.

Kieliszki do szampana

Główną zaletą szampana jest zawartość gazu w napoju. Aby szampan nie „wydychał” tak szybko, stosuje się wąskie, wysokie kieliszki z nogami. Szampan i wina musujące to element świętowania i świętowania! Okulary dla nich powinny być przede wszystkim eleganckie! ?

Z jakich kieliszków pijesz szampana?

W wysokich kieliszkach szampan nie „wyczerpuje się” tak szybko

Stosy i szklanki do wódki

Wódka i mocne destylaty charakteryzują się posmakiem. Wpływ zapachu tych napojów z reguły należy wyeliminować podczas spożywania. Dlatego piją je schłodzone z małych, jednorazowych, kubków – stosów lub szklanek. Mogą być również używane do stosowania gorzkich nalewek.
Do mocnych słodkich likierów oraz likierów, które można sączyć powoli, delektując się smakiem i aromatem, najlepiej sprawdzą się kieliszki do koniaku o nieco większej pojemności na krótkiej nóżce.

READ
11 sposobów na wykorzystanie starych ramek do zdjęć we wnętrzu

Shoty wódki

Gorące napoje alkoholowe

Do napojów alkoholowych, które zwykle podaje się na gorąco (grog, grzane wino, poncz, kawa po irlandzku), są kieliszki w kształcie tulipana na krótkiej nóżce z uchwytem ze szkła żaroodpornego. Bary nazywają je różnymi nazwami. Na przykład w Turynie serwowano nam słynny lokalny deser Bicerin, składający się z gorącej czekolady, kawy, likieru podobnego do Amaretto, ale nie Amaretto, oraz bitej śmietany. Okazało się, że bicchiere to po włosku szkło. Największą zaletą tych kieliszków jest uchwyt do picia gorącego napoju. Jeśli nie masz szklanek do gorącego alkoholu, nie martw się! Skoncentruj się na jakości napoju i podawaj w filiżankach herbaty. Goście docenią raczej smak zawartości niż piękno potraw.

Szkło do gorących napojów alkoholowych

Jeśli nie masz takiej szklanki, nie martw się! Użyj filiżanek do herbaty. Główna zawartość!

Szklanki do napojów bezalkoholowych

Ponieważ woda nie ma ani zapachu, ani smaku, nie ma specjalnych wymagań co do kształtu naczyń na wodę. Szklanka lub szklanka na wodę powinna być absolutnie czysta i przezroczysta, jak sama woda. Zwykle największa objętość (500 – 800 ml). Wypełniony do połowy lub ⅔, ale nigdy po brzegi – to zła forma!
Jeśli masz zamiar oferować gościom inne napoje bezalkoholowe (soki, napoje owocowe, kompot) oprócz wody, nie używaj tych samych szklanek co do wody! Woda w szklance po innych napojach będzie wyglądać mętnie i nie apetycznie. Do takich napojów włóż szklanki o nieco mniejszej objętości.

Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na stole, nie wahaj się zapytać gości, co będzie pić, i usuń ze stołu dodatkowe naczynia. To nie będzie naruszenie etykiety. Ale najpierw dla każdego gościa należy postawić na stole pełen zestaw dań odpowiadający oferowanym napojom, aby nikt nie czuł się pominięty!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: