Straszna prawda o microbladingu brwi: co ukrywają mistrzowie makijażu permanentnego

Polecam lekturę tym, którzy chcą poznać prawdę o microbladingu brwi. Autorka mistrza z Niemiec Maria Galaburda emocjonalnie, ale zgodnie z prawdą odsłania istotę tego zabiegu.

Byłem zszokowany!

„Długo milczałem, przestrzegając zasad etyki zawodowej i demokratycznej swobody działania. Jednak poczucie odpowiedzialności wobec klientów i początkujących, a także ich wyraźna potrzeba ochrony przed błędami każe mi mówić i działać.

Od końca 2014 roku nasz kraj przeżywa prawdziwy boom w tatuowaniu brwi. MICROBLADING reklamowany jest na każdym rogu: „najbardziej naturalny, nowoczesny, innowacyjny sposób” na cudowne odmienienie Twojej twarzy. Ten nowy sposób tatuowania „gwarantuje doskonały efekt z najdelikatniejszymi, naturalnie ułożonymi włoskami brwi”.

Powstałe w ten sposób włosy są rzekomo nie do odróżnienia od własnych. A sam zabieg jest absolutnie bezbolesny i nieurazowy, dlatego MICROBLADING uderzająco różni się od dotychczas stosowanej „zwykłej metody sprzętowej”, którą zwolennicy MICROBLADING nazywają barbarzyńską i przedpotopową.

W końcu tylko przy pomocy MICROBLADING można osiągnąć idealne rezultaty i uzyskać idealne i naturalne brwi, które potem po prostu blakną i całkowicie znikają w ciągu 8-12 miesięcy.

Straszna prawda o mikrobladowaniu brwi Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie

Od niedawna MICROBLADING ma nowe nazwy: brwi 3D lub 6D. (Nikt nigdy nie był w stanie mi wytłumaczyć, co to znaczy. )

To jest marketing. A teraz fakty:

1. „INNOWACYJNY”?

„Nowa i nowoczesna” metoda to nic innego jak starożytna chińska technika tatuażu brwi. Od niepamiętnych czasów był używany głównie w biednych chińskich dzielnicach, o ile potrzebny materiał można było zdobyć dość tanio. Tak więc uboższe warstwy społeczeństwa również mogły sobie pozwolić na tatuaż. Oto innowacja.

Straszna prawda o mikrobladowaniu brwi Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie

Nie wolno nam również zapominać, że skóra Azjatek jest uderzająco różna od naszej północnej Europejki. Azjaci mają elastyczną skórę z żółtawym połyskiem i niewielką ilością czerwonego pigmentu. Nasza skóra jest luźna, naczyniowa, często ze słabą tkanką łączną. Z tego powodu skóra Europejek zupełnie inaczej reaguje na wprowadzanie pigmentów i inaczej się goi.

2. CO TO JEST MIKROBLADING?

Co oznacza słowo MIKROBLADING? Zgadza się, przetłumaczone z angielskiego, są to „mini-cięcia”. I tak właśnie dzieje się podczas zabiegu. W pigmencie zanurza się specjalne ostrze, zamocowane na uchwycie, po czym nacina się nim skórę. Następnie nakładany jest pigment (tzw. „maska”) i wcierany w powierzchnię tak potraktowanych brwi. Procedura ta jest przedstawiana jako nieurazowa i bezbolesna.

Teraz fakty:

W przypadku makijażu permanentnego (a microblading to nic innego jak makijaż permanentny, czyli wprowadzanie pigmentu w głąb skóry na długi czas), pigmenty są wszczepiane w środkową warstwę skóry, skórę właściwą. Skóra właściwa znajduje się pomiędzy górną warstwą skóry (naskórkiem) a tłuszczem podskórnym. Aby dostać się do skóry właściwej, konieczne jest pokonanie naskórka.

Podczas pracy z maszyną do makijażu permanentnego dzieje się co następuje: Igła nakłuwa skórę (kilka tysięcy razy na minutę), wchodzi i wychodzi z niej, tworząc w ten sposób ogromną ilość mini-nakłuć i za każdym razem oddając niewielką ilość pigmentu w głąb skóry. skóra. Innymi słowy uzyskujemy efekt perforacji skóry.

READ
Rodzaje twarzy i pasujący do nich kształt brwi

Co się dzieje z microbladingiem?

Skórę nacina się ostrzem do warstwy skóry właściwej, jak skalpel. Pigment jest następnie wstrzykiwany w te nacięcia. Co to jest nacięcie? Jest to uszkodzenie górnej warstwy skóry, któremu towarzyszy krwawienie i bliznowacenie. Jeśli chirurg nie zszyje skóry po operacji, zagoi się szorstka, szeroka i brzydka, ponieważ w miejscu przecięcia powstaje duża ilość tkanki łącznej w celu szybkiego usunięcia urazu, „wypełnij ją pastą ratunkową ”. Ale dopóki mamy do czynienia z MICRObladingiem, w naszym przypadku mówimy oczywiście o MICRObliznach…

Straszna prawda o mikrobladowaniu brwi Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie

W reklamach microbladingu często czytam, że zabieg jest bezbolesny, a skóra nie krwawi. To nie jest prawda! Oczywiście boli, bo na skórze jest nacięcie: spróbuj przeciąć skórę brzytwą, jak to może być bezbolesne? I oczywiście krwawi, ponieważ w skórze właściwej znajdują się naczynia krwionośne.

Jeśli w trakcie zabiegu nie pojawi się krew, może to oznaczać tylko jedno: praca wykonywana jest zbyt powierzchownie i wprowadzane są pigmenty w naskórek. Ta warstwa skóry odnawia się co 28 dni. Wraz z obumierającymi komórkami nabłonka ze skóry wyjdą pigmenty i po miesiącu nie będzie już nic.

Oczywiście sam próbowałem zrobić MIKROBLADING. Niektórzy z moich przyjaciół i krewnych bezinteresownie dali mi „pole do eksperymentów”. Tak więc doskonale rozumiem tę metodę i jej implikacje. Na szczęście nie przeprowadzałem eksperymentów na twarzach, ale na innych częściach ciała o podobnej skórze, a następnie usuwałem ślady moich eksperymentów laserem.

3. „BARDZO NATURALNY”?

Wynik jest podobno bardzo naturalny. To najsilniejszy argument używany w reklamach microbladingowych. „Włosy są ułożone w bardzo naturalny sposób i są prawie nie do odróżnienia od twoich własnych brwi”.

Oczywiście w reklamie wykorzystano zdjęcia świeżej, właśnie wykonanej pracy. I muszę przyznać, że wyglądają bardzo, bardzo pięknie i naturalnie. I na tym polega SZTUCZKA! Tylko po wyleczonym wyniku (3-4 tygodnie po zabiegu) można ocenić wykonany zabieg. Bezpośrednio po zabiegu uszkodzona skóra napina się, obkurcza (naturalna reakcja na kontuzję), a nałożone linie wyglądają bardzo cienko i pięknie. Jednak to, co dzieje się dalej, to:

Rany (skaleczenia) goją się. Pojawiają się mikro blizny (są bardzo wyraźnie widoczne pod lampą i lupą). Wprowadzony pigment migruje w skórze właściwej, pasuje. Z tego powodu linie stają się grubsze, częściowo rozmyte.

Ponieważ skóra krwawiła podczas zabiegu, aplikowany pigment częściowo miesza się z hemosyderyną (zawierającym żelazo pigmentem powstającym podczas rozpadu krwi) i długo utrzymuje się w skórze. To jest powód, dla którego włosy microblading tak często przybierają niebieskawo-szary odcień.

Aby wykonać jednolite, piękne linie na tej samej głębokości skóry, mistrz musi mieć ogromne doświadczenie i spokojną, pewną rękę. A to rzadki przypadek w microbladingu (wyjaśnię to poniżej). W rezultacie mamy niespokojne, często kropkowane linie, ponieważ pigment jest wprowadzany częściowo do skóry właściwej, częściowo do naskórka. A czasem, niestety, jeszcze głębiej . W tym przypadku mistrz oferuje przeprowadzenie procedury korekcyjnej w celu „przyniesienia” włosów.

READ
Odświeżenie brwi - wszystko o tej procedurze

Niestety, często takie korekty tylko zaostrzają sytuację, gdyż niezwykle trudno jest trafić w te same włosy cienkim ostrzem. A potem powstają nowe, równoległe linie o tej samej jakości.

Straszna prawda o mikrobladowaniu brwi Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie

4. „JEST WYRAŹNIE ZNIKNĄCE”?

Makijaż permanentny to wprowadzanie pigmentów do środkowych warstw skóry (skóry właściwej) na długi czas. I nie ma znaczenia, jak te pigmenty są wprowadzane, za pomocą urządzenia lub ostrza na uchwycie. Gdy pigment znajdzie się w skórze właściwej, pozostaje tam przez pewien czas.

Blaknięcie pigmentu jest procesem bardzo indywidualnym i zależy od wielu różnych czynników. Metabolizm, ekspozycja na słońce, peelingi, odżywianie, palenie, hormony, leki. Wszystko to odgrywa rolę w usuwaniu pigmentów ze skóry. Średnio możemy powiedzieć, że tatuaż utrzymuje się od 1 do 5 lat.

Jeśli pigmenty zostaną wprowadzone zbyt powierzchownie, wyjdą ze skóry w ciągu miesiąca wraz z martwymi komórkami naskórka. Jeśli zostaną wszczepione zbyt głęboko, pozostaną w skórze przez bardzo długi czas, być może na zawsze. To wszystko.

Straszna prawda o mikrobladowaniu brwi Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie

5. „IDEALNY KSZTAŁT”?

Większość zwolenników microbladingu mierzy i rysuje szkic brwi zgodnie z zasadą „złotego podziału”, używając specjalnego kompasu. W ten sposób rzekomo tworzą idealny kształt brwi.

Piękne słowa z brzydkimi konsekwencjami… Za: nie możesz tak po prostu wziąć i narysować brwi na kliencie, kierując się wzorami geometrycznymi! Każda twarz jest wyjątkowa i wymaga indywidualnego podejścia. Profesjonalista jest zobowiązany do rozważenia każdego klienta jako całości, biorąc pod uwagę jego styl, sylwetkę, wzrost, mimikę, nawyk stosowania makijażu itp. Itd. Nie zmęczę się powtarzaniem: musisz narysować szkic do trwałej makijaż tylko odręczny i bez żadnych pomiarów czy nawet szablonów. Moim początkującym kursantom pozwalam na wykonanie tylko jednego pomiaru: podczas sprawdzania długości brwi. Resztę rysuje się tylko „na oko”.

Straszna prawda o mikrobladowaniu brwi Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie

6. “PROFESJONALNY”??

MIKROBLADING jest teraz wykonywany na każdym rogu. Kto nie oferuje MIKROBLADINGU, jest w tyle. Brwi przycinają wszystko i rozmaitości. Czemu? To proste:

Solidne, profesjonalne wykształcenie mistrza makijażu permanentnego trwa dość długo, jest kosztowne i wiąże się ze sporymi inwestycjami w sprzęt i materiały robocze. Ale szkolenie dla mistrza w MICROBLADING trwa 2 dni, kosztuje 1000-1500 euro, a zestaw do pracy można kupić za 300-400 euro. Z ręką na sercu: czego możesz się nauczyć podczas dwudniowego seminarium grupowego? Jeszcze wczoraj mężczyzna robił pedicure i manicure, a dziś, po dwudniowym seminarium, nacina ostrzem skórę twarzy…

Dla porównania: aby zrobić w Niemczech np. zastrzyki witaminowe, trzeba mieć co najmniej dyplom naturopatyczny (2-3 lata studiów i pomyślnie zdać egzamin w wydziale zdrowia).
A do wycięcia brwi wystarczy dwudniowe seminarium…
Nieodpowiedzialne i poza wszelkim zrozumieniem.

Straszna prawda o mikrobladowaniu brwi Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie

7. OPCJONALNIE

Od 1,5 roku obserwuję rozwój zjawiska „MICROBLADING”. Przez cały ten czas nie widziałem ŻADNEJ PIĘKNEJ PRACY UZDRAWIANIA. Nic. Bez naturalności, bez idealnie cienkich linii. Sporadycznie widziałam mniej lub bardziej udane zagojone prace, prezentowane do wglądu 1-2 miesiące po zabiegu. Jednak w kolejnych miesiącach te mniej lub bardziej udane linie wciąż zamieniają się w niezrozumiałe, rozmyte plamy.

READ
9 najskuteczniejszych sposobów na przyspieszenie wzrostu brwi

„Ofiary microbladingu” nieustannie zgłaszają się do nas na usuwanie okropnych rezultatów. Zdesperowane, sfrustrowane dziewczyny i kobiety, które „dziobały” piękne zdjęcia świeżych prac, a teraz chodzą ze zniekształconą twarzą. Ciągle usuwamy to „piękno”. To boli. To kosztuje i zajmuje dużo czasu. To psuje nerwy. Klienci ci najpierw zapłacili za MICROBLADING, potem za jego usunięcie, a następnie zapłacą za nowy tatuaż (jeśli zdecydują się ponownie powierzyć komuś swoją twarz).

Często zarzuca mi się brak obiektywizmu. Podobnie jak w sprzętowej metodzie tatuowania, są też dość brzydkie wyniki. Tak, to prawda. Często usuwamy straszne skutki sprzętowego PM. W każdej metodzie jest wystarczająco dużo mistrzów krivorukov. ALE: NIE UZASADNIA to dalszego oszpecenia twarzy, bez względu na metodę: aparat, ostrze czy rybia kość!

Straszna prawda o mikrobladowaniu brwi Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie

ZATRZYMAJ TO SZALEŃSTWO!

Drodzy klienci, urocze dziewczyny i kobiety!
Nie daj się zwieść ładnym obrazkom. Zastanów się dobrze, czy jesteś gotów poświęcić dużo pieniędzy, czasu i nerwów na przeprowadzenie tego eksperymentu na sobie.

Udaj się na makijaż permanentny tylko do doświadczonych i utalentowanych mistrzów i – PROSZĘ! — zawsze proście o pokazanie zdjęć WYLECZONYCH dzieł mistrza. ZNACZĄCO różnią się od zdjęć świeżych wyników. Robię około 1000 zabiegów rocznie, wiem co mówię.

Są bardzo dobrzy mistrzowie makijażu permanentnego. Doświadczeni, poważni koledzy, którzy kochają swoją pracę i wykonują ją z miłością i wielkim oddaniem. Z reguły tacy mistrzowie nie angażują się w agresywną reklamę, chętnie pokazują zdjęcia uzdrowionych dzieł i szczerze otwarcie mówią o możliwym ryzyku i konsekwencjach określonej procedury. To są dokładnie mistrzowie, którym musisz zaufać swoim twarzom, ich ręce nie zrobią ci krzywdy.

Polecam lekturę tym, którzy chcą poznać prawdę o microbladingu brwi. Autorka mistrza z Niemiec Maria Galaburda emocjonalnie, ale zgodnie z prawdą odsłania istotę tego zabiegu. Na koniec filmik od Eleny Nechaevy, właścicielki sieci salonów makijażu permanentnego, opowiadający o zaletach i wadach microbladingu.

Straszna prawda o microbladingu brwi! Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie makijażu permanentnego

Długo milczałem, przestrzegając zasad etyki zawodowej i demokratycznej swobody działania. Jednak poczucie odpowiedzialności wobec klientów i początkujących, a także ich wyraźna potrzeba ochrony przed błędami każe mi mówić i działać.

Od końca 2014 roku Niemcy przeżywają prawdziwy boom na tatuaż brwi. MICROBLADING jest reklamowany na każdym rogu: „najbardziej naturalny, nowoczesny, innowacyjny sposób” na cudowną przemianę twarzy. Ten nowy sposób tatuowania „gwarantuje doskonały rezultat z najdelikatniejszymi, naturalnie ułożonymi włoskami brwi”.

Powstałe w ten sposób włosy są rzekomo nie do odróżnienia od własnych. A sam zabieg jest absolutnie bezbolesny i nieurazowy, dlatego MICROBLADING różni się uderzająco od dotychczas stosowanej „zwykłej metody sprzętowej”, którą zwolennicy MICROBLADING nazywają barbarzyńską i przedpotopową. W końcu tylko przy pomocy MICROBLADING można osiągnąć idealne rezultaty i uzyskać idealne i naturalne brwi, które potem po prostu blakną i całkowicie znikają w ciągu 8-12 miesięcy.

READ
Tatuaż i microblading w przeszłości: 5 powodów, dla których warto wykonać nano-spray brwi

Od niedawna MICROBLADING ma nowe nazwy: brwi 3D lub 6D. (Nikt nigdy nie był w stanie mi wytłumaczyć, co to znaczy. )

Straszna prawda o microbladingu brwi! Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie makijażu permanentnego

To jest marketing. A teraz fakty:

1. „INNOWACYJNY”?

„Nowa i nowoczesna” metoda to nic innego jak starożytna chińska technika tatuażu brwi. Od niepamiętnych czasów był używany głównie w biednych chińskich dzielnicach, o ile potrzebny materiał można było zdobyć dość tanio. Tak więc uboższe warstwy społeczeństwa również mogły sobie pozwolić na tatuaż. Oto innowacja.

Nie wolno nam również zapominać, że skóra Azjatek jest uderzająco różna od naszej północnej Europejki. Azjaci mają elastyczną skórę z żółtawym połyskiem i niewielką ilością czerwonego pigmentu. Nasza skóra jest luźna, naczyniowa, często ze słabą tkanką łączną. Z tego powodu skóra Europejek zupełnie inaczej reaguje na wprowadzanie pigmentów i inaczej się goi.

2. CO TO JEST MIKROBLADING?

Co oznacza słowo MIKROBLADING? Zgadza się, przetłumaczone z angielskiego, są to „mini-cięcia”. I tak właśnie dzieje się podczas zabiegu. W pigmencie zanurza się specjalne ostrze, zamocowane na uchwycie, po czym nacina się nim skórę. Następnie nakładany jest pigment (tzw. „maska”) i wcierany w powierzchnię tak potraktowanych brwi. Procedura ta jest przedstawiana jako nieurazowa i bezbolesna.

Straszna prawda o microbladingu brwi! Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie makijażu permanentnego

W przypadku makijażu permanentnego (a microblading to nic innego jak makijaż permanentny, czyli wprowadzanie pigmentu w głąb skóry na długi czas), pigmenty są wszczepiane w środkową warstwę skóry, skórę właściwą. Skóra właściwa znajduje się pomiędzy górną warstwą skóry (naskórkiem) a tłuszczem podskórnym. Aby dostać się do skóry właściwej, konieczne jest pokonanie naskórka. Podczas pracy z maszyną do makijażu permanentnego dzieje się co następuje: Igła nakłuwa skórę (kilka tysięcy razy na minutę), wchodzi i wychodzi z niej, tworząc w ten sposób ogromną ilość mini-nakłuć i za każdym razem oddając niewielką ilość pigmentu w głąb skóry. skóra. Innymi słowy uzyskujemy efekt perforacji skóry.

Co się dzieje z microbladingiem?

Skórę nacina się ostrzem do warstwy skóry właściwej, jak skalpel. Pigment jest następnie wstrzykiwany w te nacięcia. Co to jest nacięcie? Jest to uszkodzenie górnej warstwy skóry, któremu towarzyszy krwawienie i bliznowacenie. Jeśli chirurg nie zszyje skóry po operacji, zagoi się szorstka, szeroka i brzydka, ponieważ w miejscu przecięcia powstaje duża ilość tkanki łącznej w celu szybkiego usunięcia urazu, „wypełnij ją pastą ratunkową ”. Ale dopóki mamy do czynienia z MICRObladingiem, w naszym przypadku mówimy oczywiście o MICRObliznach…

Straszna prawda o microbladingu brwi! Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie makijażu permanentnego

W reklamach microbladingu często czytam, że zabieg jest bezbolesny, a skóra nie krwawi. To nie jest prawda! Oczywiście boli, bo na skórze jest nacięcie: spróbuj przeciąć skórę brzytwą, jak to może być bezbolesne? I oczywiście krwawi, ponieważ w skórze właściwej znajdują się naczynia krwionośne. Jeśli w trakcie zabiegu nie wydostanie się krew, może to oznaczać tylko jedno: praca wykonywana jest zbyt powierzchownie, a pigmenty wprowadzane są do naskórka. Ta warstwa skóry jest odnawiana co 28 dni. Wraz z umierającymi komórkami nabłonka pigmenty wyjdą ze skóry i za miesiąc nie pozostanie nic.

READ
I bez eyelinera: microblading rzęs zyskuje na popularności w Internecie

Oczywiście sam próbowałem zrobić MIKROBLADING. Niektórzy z moich przyjaciół i krewnych bezinteresownie dali mi „pole do eksperymentów”. Tak więc doskonale rozumiem tę metodę i jej implikacje. Na szczęście nie przeprowadzałem eksperymentów na twarzach, ale na innych częściach ciała o podobnej skórze, a następnie usuwałem ślady moich eksperymentów laserem.

3. „BARDZO NATURALNY”?

Wynik jest podobno bardzo naturalny. To najsilniejszy argument używany w reklamach microbladingowych. „Włosy są ułożone w bardzo naturalny sposób i są prawie nie do odróżnienia od twoich własnych brwi”.

Oczywiście w reklamie wykorzystano zdjęcia świeżej, właśnie wykonanej pracy. I muszę przyznać, że wyglądają bardzo, bardzo pięknie i naturalnie. I na tym polega SZTUCZKA! Tylko po wyleczonym wyniku (3-4 tygodnie po zabiegu) można ocenić wykonany zabieg. Bezpośrednio po zabiegu uszkodzona skóra napina się, obkurcza (naturalna reakcja na kontuzję), a nałożone linie wyglądają bardzo cienko i pięknie. Jednak to, co dzieje się dalej, to:

Rany (skaleczenia) goją się. Pojawiają się mikro blizny (są bardzo dobrze widoczne pod lampą i lupą). Wprowadzony pigment migruje w skórze właściwej, pasuje. Z tego powodu linie stają się grubsze, częściowo rozmyte. Ponieważ skóra krwawiła podczas zabiegu, aplikowany pigment częściowo miesza się z hemosyderyną (zawierającym żelazo pigmentem powstającym podczas rozpadu krwi) i długo utrzymuje się w skórze. To jest powód, dla którego włosy microblading tak często przybierają niebieskawo-szary odcień.

Straszna prawda o microbladingu brwi! Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie makijażu permanentnego

Aby wykonać jednolite, piękne linie na tej samej głębokości skóry, mistrz musi mieć ogromne doświadczenie i spokojną, jędrną rękę. A to rzadki przypadek w microbladingu (wyjaśnię poniżej). W efekcie mamy niespokojne, często kropkowane linie, ponieważ pigment wprowadzany jest częściowo do skóry właściwej, częściowo do naskórka. A czasami, niestety, jeszcze głębiej.. W tym przypadku mistrz oferuje przeprowadzenie procedury korekcyjnej w celu „przyniesienia” włosów. Niestety, często takie korekty tylko zaostrzają sytuację, gdyż niezwykle trudno jest trafić w te same włosy cienkim ostrzem. A potem powstają nowe, równoległe linie o tej samej jakości.

4. „JEST WYRAŹNIE ZNIKNĄCE”?

Makijaż permanentny to wprowadzanie pigmentów do środkowych warstw skóry (skóry właściwej) na długi czas. I nie ma znaczenia, jak te pigmenty są wprowadzane, za pomocą urządzenia lub ostrza na uchwycie. Gdy pigment znajdzie się w skórze właściwej, pozostaje tam przez pewien czas.

Straszna prawda o microbladingu brwi! Oto, co ukrywają przed nami mistrzowie makijażu permanentnego

Blaknięcie pigmentu jest procesem bardzo indywidualnym i zależy od wielu różnych czynników. Metabolizm, ekspozycja na słońce, peelingi, odżywianie, palenie, hormony, leki. Wszystko to odgrywa rolę w usuwaniu pigmentów ze skóry. Średnio możemy powiedzieć, że tatuaż utrzymuje się od 1 do 5 lat.

Jeśli pigmenty zostaną wprowadzone zbyt powierzchownie, wyjdą ze skóry w ciągu miesiąca wraz z martwymi komórkami naskórka. Jeśli zostaną wszczepione zbyt głęboko, pozostaną w skórze przez bardzo długi czas, być może na zawsze. To wszystko.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: