Stołki barowe: podstawowe zasady wyboru

Lady barowe z restauracji, kawiarni i barów od dawna migrują do zwykłych mieszkań. Służą zarówno do nadania wnętrzu określonego nastroju, jak i jako element zagospodarowania przestrzennego.. Blat barowy doskonale oddziela część kuchenną od salonu. W małych kuchniach jest nawet używany zamiast stołu jadalnego. Za ladami barowymi do mieszkań weszli ich nieodłączni towarzysze, stołki barowe. Nawiasem mówiąc, są one również aktywnie wykorzystywane z wyspami kuchennymi.

Hokery do kuchni

Asortyment takich krzeseł jest ogromny: drewniane i plastikowe, z oparciem i bez, składane, regulowane, w różnych kolorach i stylach – bez przygotowania można stracić głowę. Musisz iść do sklepu, aby kupić stołki barowe do kuchni z pewną wiedzą, a nasze wskazówki dotyczące wyboru pomogą Ci znaleźć wysokiej jakości i najbardziej odpowiedni mebel.

Wysokość i rozmiar hokerów

Mówią, że na początku prawie każda osoba odczuwa dyskomfort siedząc na stołku barowym. Takie odczucia znikają bardzo szybko, jeśli oczywiście krzesło zostanie wybrane poprawnie. Nawet dziecko rozumie, że stołek barowy różni się od zwykłej wysokości. Ale jak obliczyć prawidłową wysokość?

Hokery z regulacją wysokości i podnóżkiem

 • Na podstawie wysokości wybranego stojaka Albo wyspę kuchenną. Z tego ustawienia odejmij 30 cm (dopuszcza się odjęcie 25-35 cm). W tym przypadku usiądziesz tak samo wygodnie, jak przy zwykłym stole, plecy będą wyprostowane, łokcie oprze się o blat. Do blatu barowego o wysokości 105 cm nadają się krzesła o wysokości około 75 cm. Większość modeli w sklepach ma wysokość 74-77 cm.
 • W przypadku małych mieszkań regały są często wybierane niżej, około 85-90 cm, łatwo obliczyć, że krzesła powinny mieć wysokość 60 cm. Nazywa się je pół-bar. W przypadku wyższych regałów o wysokości 110-115 cm odpowiednie są krzesła o wysokości 80-85 cm.
 • Krok powinien znajdować się około 45 cm pod siedzeniem.
 • Jeśli wzrost członków rodziny jest bardzo zróżnicowany lub jeśli goście często do Ciebie przychodzą, warto wziąć krzesło z regulacją wysokości. W takich modelach siedzenie unosi się i opada elementarnie. W niektórych krzesłach można regulować nawet wysokość podnóżka. To najbardziej wszechstronna opcja. I jedyny sposób na dopasowanie krzeseł do regału o niestandardowej wysokości.

Rozmiar siedziska hokery, jak słusznie, są początkowo mniejsze (od 35 cm) niż w naszych zwykłych krzesłach do jadalni. Jeśli stojak będzie używany do szybkich przekąsek, rozmiar siedziska nie spowoduje dużego dyskomfortu. Jeśli planujesz używać stojaka do pełnych obiadów i kolacji, lepiej poszukać krzeseł z jak najszerszymi siedziskami, około 42 cm lub więcej.

Czasami zamiast kontuarów barowych używa się wysokich stołów. Pomagają zaoszczędzić miejsce i wyglądać stylowo.

Przykład wysokiego stołu jadalnego ze stołkami barowymi

Jeśli chodzi o możliwa ilość krzeseł, pamiętaj, że jedna osoba siedząca powinna mieć co najmniej 60 cm długości blatu. Jeśli więc blat barowy ma długość 120-130 cm, to po jednej stronie można ustawić dwa krzesła. Jeśli są podłokietniki, możesz potrzebować trochę więcej miejsca na ustawienie krzeseł.

READ
Najlepsze kolory kuchni: 15 przykładowych pomysłów

Stołki barowe już dawno wyszły z kategorii „siedzenia na wysokiej nodze”. W sprzedaży łatwo znaleźć modele, które bardziej przypominają fotele, wyposażone w oparcie i podłokietniki. Chociaż są niesamowicie wygodne, czasami nie są potrzebne. Aby sprostać różnym potrzebom, producenci zaczęli produkować hokery w różnych konfiguracjach. Można je podzielić na następujące typy:

 • stołki bez oparcia zajmują minimum miejsca, można je wsunąć pod blat – świetna opcja, gdy w kuchni nie ma zbyt wiele miejsca. Długotrwałe siedzenie na nich będzie niewygodne właśnie ze względu na brak oparcia. Idealnie nadają się na krótką przekąskę lub do porannej kawy;
 • krzesło z wysokim oparciem Jest tak wygodny jak zwykłe krzesło do jadalni. Takie modele należy wybrać, jeśli stojak jest używany do pełnych posiłków lub nawet do pracy z laptopem;
 • krzesło z oparciem lędźwiowym mała wysokość to skrzyżowanie dwóch poprzednich opcji. Siedzenie jest już wygodniejsze niż tylko na stołku, ponieważ plecy są nieco podparte, ale nadal nie są tak wygodne, aby pracować przez kilka godzin;
 • półkrzesło z oparciem i podłokietnikami to maksymalny komfort. W takich przynajmniej oglądaj telewizję! Takie produkty wyróżnia miękkie oparcie o wysokości 30 cm, podłokietniki i miękkie siedzisko. Kosztują więcej niż analogi, zajmują trochę więcej miejsca;
 • składane krzesła mogą być z oparciem lub bez, ich główną różnicą jest obecność prostego mechanizmu składania. Jeden ruch – i krzesło zostaje przełożone na jedną płaszczyznę, zajmując minimum miejsca. W tej pozycji produkty można przechowywać w spiżarni lub nawet między szafką a ścianą. Idealne rozwiązanie do małych mieszkań;
 • wiszące siedzenia na mechanizmie wysuwanym. Kilka siedzeń na określonej wysokości można zamontować pod blatem lub wyspą kuchenną. W razie potrzeby wyprowadzają się. Najważniejsze jest, aby wszystko dobrze wzmocnić. Oczywiście nie są to do końca hokery w klasycznym tego słowa znaczeniu, ale pod względem wygody są porównywalne ze składanymi odpowiednikami.

Numer 3. Cechy konstrukcyjne hokerów

Ogólnie rzecz biorąc, hoker to bardzo prosta konstrukcja. Nie ma tak wielu elementów składowych: podnóżek, siedzisko, czasem oparcie i podłokietniki. Pozorna prostota często powoduje błędy przy wyborze. Aby kupić odpowiedni stołek barowy do kuchni, musisz poświęcić kilka minut i wymyślić możliwe niuanse projektu.

READ
6 najbardziej bezinteresownych znaków zodiaku

wsparcie

regulator wysokości, o którym już wspomnieliśmy, często znajduje się w krzesłach na jednej nodze. Siedząc wystarczy nacisnąć dźwignię i wyregulować wysokość. W niektórych krzesłach z trzema i czterema nogami mechanizm regulacji jest realizowany dzięki temu, że siedzisko jest odkręcane i stopniowo się podnosi. Trochę prymitywny. Jak w starych sowieckich krzesłach żeliwnych. Lepiej nie przekręcać siedzenia do końca – możesz spaść.

Siedzenie

W wersji klasycznej siedzisko posiada Okrągły kształt. Kilkadziesiąt lat temu nie było innych propozycji. Teraz dostępne są siedziska kwadratowe, owalne i prostokątne, mogą być płaskie lub wklęsłe. Należy skupić się na tym, jak harmonijnie poszczególne krzesła wpasowują się we wnętrze, a także wziąć pod uwagę wygodę.

Hokery z okrągłym siedziskiem

Siedzisko może być stałe lub obrotowe. Krzeseł ze stacjonarnym siedziskiem jest więcej, są stabilne i w sam raz do domu.

Stołek barowy z podnóżkiem

Aby wygodnie siedzieć na wysokości 70-80 cm, niezbędny jest podnóżek. Nie bierz bez niego stołków barowych. Takie próbki, choć rzadkie, ale niestety się znajdują. Podnóżek musi być mocny i stabilny. Dla rodziny z dziećmi odpowiednie są krzesła z regulowanym podnóżkiem.

Oparcie i podłokietniki

Oparcie może mieć dowolny kształt, podobnie jak siedzisko. Wygodna wysokość zaczyna się od 35 cm Wybierz kształt w zależności od własnego poczucia piękna, połącz z innymi meblami, ale nie zapominaj o wygodzie.

Hokery z oparciem

Podłokietniki mogą być ledwo zauważalne lub pełne. Druga opcja jest wygodniejsza, ale wymaga też więcej miejsca.

Z czego wykonane są stołki barowe? Każdy materiał jest na swój sposób interesujący.

 • drewniane krzesła wyróżnia je wytrzymałość i trwałość, mogą pochwalić się przyzwoitym wyglądem, pasują do wielu wnętrz (przede wszystkim klasyczne, prowansalskie, skandynawskie, wiejskie). Drewno może mieć naturalny odcień lub być pomalowane na biało lub czarno. Najlepiej prezentują się odmiany gęste: dąb, jesion, buk. Ale to kosztowna przyjemność. Krzesło sosnowe będzie kosztować mniej, ale od czasu do czasu trzeba będzie dokręcić śruby. Czasami drewno łączy się z metalem. Od tych ostatnich stanowią podstawę. Pojawia się więcej produktów budżetowych. Krzesła drewniane rzadko mają regulację wysokości, dlatego ich rozmiar należy bardzo precyzyjnie określić;
 • metalowe krzesła wykonane z chromowanej lub szczotkowanej stali, odkuwki charakteryzują się wysoką wytrzymałością, niezawodnością i trwałością. Produkty chromowane będą pasować do nowoczesnych wnętrz, kute – do bardziej konserwatywnych. Z minusów tylko duża waga.
 • Stołki barowe z tworzywa sztucznego i akrylu – najbardziej budżetowa opcja, choć niektóre produkty mogą wyglądać bardzo fajnie. Projektanci uwielbiają tworzyć niezwykłe krzesła z tego tworzywa sztucznego. Do małych mieszkań polecamy modele wykonane z przezroczystego lub prześwitującego tworzywa sztucznego. Wygląda na nieważką. Jeśli projekt jest poprawny, taki produkt będzie służył przez długi czas, zwłaszcza jeśli plastik zostanie połączony z metalem. W każdym razie nie zaleca się używania plastikowych i akrylowych krzeseł, jeśli w rodzinie są osoby ważące więcej niż 90 kg. Ostatnio zamiast tworzyw sztucznych zaczęto stosować trwalsze poliwęglanale kosztuje trochę więcej. Plastikowe krzesła są łatwe w pielęgnacji, ale z czasem ulegają zarysowaniu.
 • Krzesła od rattan naturalny i sztuczny, winorośl Są lekkie, estetyczne i trwałe. Materiał wiklinowy łączy się z metalem lub drewnem. To świetna opcja do wnętrz w stylu eko i prowansalskim – wychodzi przytulnie i domowo.
READ
Pomieszczenie do przechowywania: 10 kreatywnych pomysłów na projektowanie wnętrz

Siedzisko może być twarde, „nagie”, bez tapicerki i wypełniacza. Siedziska drewniane, plastikowe i wiklinowe to popularne opcje stołków barowych. Te krzesła są tańsze i nadają się do krótkiego siedzenia. W skrajnych przypadkach można je doposażyć w miękką poduszkę o odpowiednim rozmiarze i posiedzieć trochę dłużej.

Dużo wygodniejsze krzesła z miękką tapicerką i wypełniaczem. Jako te ostatnie zwykle stosuje się piankę poliuretanową lub specjalny żel, który może przybrać kształt ciała, a następnie powrócić do pierwotnego stanu. Jeśli chodzi o tapicerkę, opcji jest tutaj kilka:

 • skórzana tapicerka – jest drogi i piękny. Pod względem opieki doskonała opcja;
 • skóra ekologiczna gorszy od naturalnego odpowiednika pod względem trwałości, ale wygląda naturalnie, ale jest niedrogi;
 • tkanina – bardziej powszechna opcja. Krzesła z tapicerką z tkaniny prezentują się przytulnie, a ze względu na kolor i wzór można stworzyć model pasujący do każdego wnętrza. Minus – tkanina pochłania zapachy i szybko się brudzi. Lepiej wybrać tkaninę ze specjalnymi impregnacjami.

Kolor materiału wykonanie i tapicerkę należy łączyć z innymi meblami i wnętrzem. Krzesła należy łączyć z blatem, a tapicerka, jeśli jest dostępna, może nachodzić na inne tekstylia w kuchni.

Stołek barowy należy umiejętnie wprowadzić do wnętrza pokoju. Powinien pasować do ogólnego nastroju, stylu i wybranej kolorystyki:

Projektanci doradzają wybór krzeseł w oparciu o istniejącą lub zamierzoną kolorystykę. Jeśli kuchnia jest wykonana w odcieniach niebiesko-szarych, krzesła powinny być w podanej kolorystyce. Opcja wygrana-wygrana to biały kolor, który będzie pasował do niemal każdego stylu wnętrza.

Jeśli kuchnia jest urządzona w białych odcieniach, to na krzesłach można położyć nacisk, dzięki nim nadać nastrój pomieszczeniu. Krzesła mogą być w jasnych i wesołych kolorach, niektórzy stawiają nawet kilka krzeseł o tym samym kształcie, ale w różnych odcieniach.

Hokery w różnych kolorach i odcieniach

Kuchnia nie powinna być zbyt kolorowa, dlatego zadbaj o to, aby liczba odcieni nie przekraczała 4-5.

Po zapoznaniu się z kilkoma odpowiednimi opcjami, oceń je według następujących kryteriów:

Stołki barowe przy barze

 • test wygody można przeprowadzić bezpośrednio w sklepie. Wystarczy usiąść i chwilę posiedzieć. Jeśli czujesz się komfortowo i nie ma podejrzeń, że zaraz spadniesz, oznacza to, że krzesło przeszło test;
 • jeśli zamierzasz umieścić krzesła w pobliżu miejsca pracy, nie wybieraj produktów z tapicerką z tkaniny. Lepiej wybrać opcję bez tapicerki lub krzesła pokryte skórą;
 • jeśli głównym miejscem posiłków jest lada barowa, nie oszczędzaj na pół krzesłach;
 • natychmiast oceń, jak łatwa będzie opieka;
 • podejrzanie tanie krzesła raczej nie będą wysokiej jakości i wytrzymają lata. Pod względem stosunku jakości do ceny prym wiodą meble z IKEA.
READ
6 oznak seksualności

Jeśli wybór zostanie dokonany prawidłowo, stołek barowy stanie się Twoim ulubionym miejscem w mieszkaniu.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: