Skuteczna metoda czyszczenia prysznica lub wanny z płytki nazębnej

Czyszczenie łazienki z kamienia, rdzy i ciemnych śladów to zadanie konieczne i nie zawsze łatwe. Niektóre produkty sklepowe są tak agresywne, że powodują korozję szkliwa, a niektóre wręcz przeciwnie, z trudem radzą sobie z tym zadaniem. Nasi eksperci znaleźli 10 sposobów, które skutecznie i delikatnie usuwają brud z łazienki. Chętnie się nimi podzielimy, a także wskazówkami, jak uniknąć występowania uporczywej płytki nazębnej.

Wskazówki dotyczące utrzymywania bieli wanny

Całkowite uniknięcie powstawania kamienia i ciemnych śladów na ścianach i dnie wanny jest dość trudne. Głównym powodem ich występowania jest odparowywanie wody z resztkami szamponu, żelu do ciała, mydła itp. Zawierają substancje, które nie zmywają się całkowicie, gromadząc się z czasem na powłoce kąpieli.

Wiele zależy też od jakości samej wody – im twardsza woda, tym więcej pozostawia osadów wapiennych. Po zardzewiałej wodzie pojawia się żółto-brązowy nalot.

Jeśli jednak zastosujesz się do naszych wskazówek, będziesz w stanie dłużej utrzymać wannę w czystości i połysku oraz rzadziej będziesz używać specjalnych detergentów.

Po każdym użyciu wanny wyczyść jej ściany wilgotną ściereczką z mydłem i spłucz ciepłą wodą.

Po praniu lub praniu wytrzyj wannę do sucha.

Aby zapobiec odkładaniu się rdzy, należy upewnić się, że krany nie przeciekają.

Do czyszczenia nie używać metalowych gąbek ani papieru ściernego, proszków z twardym granulatem. Staraj się unikać zarysowań – im więcej mikropęknięć na szkliwie, tym szybciej się zabrudzi i trudniej będzie je wyczyścić detergentami.

Pamiętaj, aby na dnie położyć gumową matę, aby chronić powierzchnię przed zarysowaniami, jeśli wanna jest używana do mycia misek lub innych metalowych przedmiotów, a także do kąpieli zwierząt.

Jeśli za każdym razem myjesz się mydłem i wycierasz wannę zbyt leniwie, radzimy zastosować płyn do mycia szyb lub specjalne produkty, które utrzymują szybę w czystości z butelki ze spryskiwaczem: Titanium, Tilex, Amway. Rozbijają cząsteczki kamienia i tłuszczu, zapobiegając powstawaniu ciemnych śladów. Wadą takich funduszy jest ciągły zapach chemii w pokoju i dodatkowe marnowanie pieniędzy. Ta rada jest przydatna tylko dla tych rodzin, w których korzystają z prysznica i nie kąpią się.

Jak usunąć płytkę nazębną?

Jeśli nie zostaną podjęte środki zapobiegawcze zapobiegające osadzaniu się kamienia, wannę należy wyczyścić, gdy się zabrudzi. W przypadku regularnego stosowania zalecamy robienie tego co najmniej raz w tygodniu.

READ
Te rzeczy przyniosą nieszczęście do twojego domu! Wyrzuć je natychmiast!

Najprościej jest skorzystać ze specjalistycznych środków czystości, których wybór w sklepach z chemią gospodarczą jest ogromny. Skutecznie usuwają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia ze szkliwa i nie wymagają czasu gotowania (jak środki ludowe). Ważne jest jedynie uważne przeczytanie instrukcji użytkowania i upewnienie się, że produkt ten nadaje się do czyszczenia rodzaju powierzchni wanny.

Im silniejsza emalia, tym łatwiej usunąć z niej plamy rdzy i kamień: można użyć mocnych produktów przemysłowych i drobnych materiałów ściernych. Wanny akrylowe można czyścić wyłącznie specjalistycznymi środkami do powierzchni akrylowych, naturalnych kwasów i słabych roztworów alkalicznych.

Aby chronić szkliwo wanny przed destrukcyjnym działaniem chemikaliów i zachować zdrowie (zwłaszcza jeśli w domu jest małe dziecko), nasi eksperci doradzają czyszczenie za pomocą środków ludowych. Nie tylko nie są gorsze pod względem wydajności od przemysłowych, ale często nawet je przewyższają. A czasami są jedynymi dopuszczalnymi metodami czyszczenia w przypadku silnego zabrudzenia powierzchni akrylowych lub starych wanien.

Rada! Kamień i inne plamy znikną znacznie szybciej, jeśli przed czyszczeniem wyparujesz wannę – zmocz jej ściany gorącą wodą z prysznica.

Metoda 1. Soda

Plamy mydlane i osady rdzy są dobrze usuwane za pomocą sody oczyszczonej. Może być również stosowany do czyszczenia powierzchni akrylowych, po uprzednim rozcieńczeniu go w wodzie do stanu papkowatego (aby nie pozostawić zadrapań).

Sodę oczyszczoną można mieszać w równych proporcjach z sodą kalcynowaną, która jest sprzedawana w sklepach chemii gospodarczej, aby uzyskać mocniejszy środek czyszczący.

wlej oba rodzaje sody do miski (po 6 łyżek);

rozcieńczyć niewielką ilością wody do stanu pasty;

nałóż mieszaninę na ściany wanny za pomocą gąbki;

pozostaw do „działania” przez 20 minut;

dokładnie oczyść zanieczyszczone miejsca gąbką;

Do pracy konieczne jest stosowanie gumowych rękawiczek, ponieważ soda kalcynowana może powodować podrażnienie i suchość skóry rąk.

Metoda 2. Soda i ocet

Aby pozbyć się kamienia, sama soda oczyszczona nie wystarczy. Na warstwę sody nałożoną na ściany wanny należy spryskać ocet z butelki ze spryskiwaczem (do okien można użyć pustej butelki po płynie). Po odczekaniu na zakończenie reakcji, której towarzyszy piana i syk, myjemy zanieczyszczone miejsca gąbką – płytka nazębna łatwo schodzi. Podsumowując, należy najpierw umyć wannę ciepłą, a następnie zimną wodą (aby nadać jej jeszcze większy połysk).

READ
10 pomysłów, które powiększą przestrzeń małego mieszkania

W zaawansowanych przypadkach zamiast octu 9% lepiej użyć esencji octowej (75%) rozcieńczonej do połowy wodą. Wadą tego narzędzia jest ostry zapach i niebezpieczeństwo poparzenia chemicznego (używaj tylko w rękawiczkach).

Metoda 3. Ocet i wybielacz

Potężnym narzędziem do usuwania płytki nazębnej z wanien żeliwnych i stalowych jest mieszanka octu i wybielacza (na przykład „Biały” lub „Persol”). Skuteczny na powierzchnie z defektami emalii: odpryski, pęknięcia.

zmieszaj 9% octu i dowolnego wybielacza w równych proporcjach;

nałóż powstałą mieszaninę na zanieczyszczoną powierzchnię;

odczekaj 15 minut;

Spłucz dokładnie wodą.

  1. wydajność i dostępność.

silny nieprzyjemny zapach;

nie nadaje się do czyszczenia powierzchni akrylowych.

W szczególnie trudnych przypadkach (stary uporczywy kamień) radzimy najpierw nałożyć pastę sodową na brud na 20 minut, a następnie bez spłukiwania pokryć powierzchnię mieszanką octu i wybielacza. Po odczekaniu kolejnych 20 minut wyczyść gąbką. Nawet najstarsza i najbrudniejsza wanna znów zabłyśnie na biało!

Metoda 4. Kwas cytrynowy

Kwas cytrynowy doskonale usuwa kamień i ma właściwości wybielające. Może być stosowany do usuwania plam z powierzchni akrylowych.

Stosowanie jest dość proste:

rozcieńczyć worek 10 g kwasu cytrynowego w 0,5 litra ciepłej wody;

za pomocą pistoletu natryskowego lub gąbki nanieść część mieszanki na zanieczyszczone miejsca lub na całą powierzchnię wanny;

odczekaj 15 minut;

Zanurz gąbkę w pozostałej mieszance cytrynowej i dobrze przetrzyj obszary z kamienia.

Kolejną zaletą tego narzędzia jest brak zapachu. Ale aby chronić ręce, nadal zaleca się pracę z kwasem cytrynowym w rękawiczkach.

Metoda 5. Amoniak

Amoniak lub amoniak (roztwór wodorotlenku amonu) jest popularny wśród ludzi jako środek do usuwania różnych plam i osadów.

Biały, krystaliczny proszek zwany amoniakiem (chlorek amonu), stosowany w ogrodnictwie do nawożenia roślin, nie nadaje się do usuwania osadów wapiennych i rdzy.

Nie zalecamy całkowitego czyszczenia wanny amoniakiem – ostry nieprzyjemny zapach rozprzestrzeni się po całym mieszkaniu i wtedy nie będzie już tak łatwo się go pozbyć. Amoniak może być stosowany do leczenia małych obszarów zanieczyszczeń, których nie można usunąć innymi sposobami. Aby to zrobić, po prostu nałóż na nie trochę pieniędzy i pozostaw na 10 minut.

Często do amoniaku dodaje się sodę lub odrapane mydło do prania. Zwiększa to jego właściwości oczyszczające i pomaga uzyskać papkowaty produkt, który jest wygodny do nałożenia na kąpiel i jej oczyszczenia.

READ
11 genialnych pomysłów na organizację Twojej kuchni

Metoda 6. Boraks i ocet

Stara i sprawdzona ludowa metoda usuwania kamienia i rdzy to mieszanka boraksu (tetraboranu sodu) i octu. Boraks ma właściwości wybielające, a ocet dobrze usuwa osady wapienne. Razem substancje doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami na każdej powierzchni wanny.

Roztwór boraksu w glicerynie można kupić w dowolnej aptece. Jest stosowany jako środek antyseptyczny. Średnia cena to 15 rubli. dla 40 mg.

Aby przygotować roztwór czyszczący, musisz wymieszać boraks i ocet (lub kwas cytrynowy wcześniej rozpuszczony w wodzie) w stosunku 1: 2. Kompozycję można nakładać gąbką tylko na zanieczyszczone miejsca lub traktować nią całą powierzchnię kąpieli. Po 10-15 minutach zetrzeć żółtą powłokę i spłukać wodą.

Metoda 7. Nadtlenek wodoru i soda

Nadtlenek wodoru ma dobre właściwości czyszczące i wybielające, doskonale usuwa rdzawe smugi, osady mydlane. W połączeniu z sodą poprawiają swoje właściwości.

Aby usunąć żółte ślady z powierzchni wanny, potrzebujesz:

wymieszać w misce 10 łyżek. l. soda i butelka 30 mg nadtlenku wodoru;

szmatką lub gąbką nakładać kleik na ściany wanny przez 20 minut;

Zanieczyszczone miejsca dokładnie wyszorować i spłukać wodą.

Narzędzie może być używane miejscowo do szczególnie zabrudzonych małych obszarów: wylej 2 łyżki na suchą gąbkę. soda i wlej nadtlenek na wierzch, aby gąbka była całkowicie nasycona. Połóż go na brud na 15-20 minut, a następnie ostrożnie przetrzyj problematyczny obszar – znikną nawet stare ślady rdzy.

Soda oczyszczona z nadtlenkiem wodoru jest bezwonna, nie podrażnia skóry dłoni i nadaje się do czyszczenia wanien akrylowych. Dodatkową korzyścią jest dezynfekcja powierzchni wanny i zapobieganie powstawaniu pleśni.

Metoda 8. Fosforan trisodowy i nadtlenek wodoru

Fosforan trisodowy jest środkiem silnie alkalicznym. Jest często używany jako detergent w przemyśle spożywczym. Ze względu na silne właściwości wybielające stosowany jest jako wybielacz do papieru.

Fosforan trisodowy można kupić w prawie każdym sklepie dla majsterkowiczów. Dobrze rozkłada tłuszcze, dlatego jest doskonałym środkiem odtłuszczającym. Jeśli dodasz do niego nadtlenek wodoru, świetnie spisuje się ze śladami rdzy.

Aby uzyskać środek czyszczący, potrzebujesz:

rozpuścić 2 łyżki. sole sodowe w szklance ciepłej wody;

dodać 30 mg nadtlenku wodoru 3%;

nanieść gąbką na powierzchnię wanny i wyczyścić;

READ
Jasne i kreatywne pomysły na kolorowanie pisanek!

w przypadku starych zanieczyszczeń pozostawić produkt na 20 minut;

po oczyszczeniu wannę należy dokładnie spłukać wodą, aby całkowicie usunąć ślady detergentu.

Za pomocą pasty z fosforanu trójsodowego i nadtlenku wodoru łatwo będzie pozbyć się starych śladów rdzy i kamienia w szwach i połączeniach między łazienką a płytkami.

Metoda 9. Kwas szczawiowy

Stara powłoka wapienna lub zardzewiała pomoże usunąć silny środek – kwas szczawiowy. Często dodaje się go do składu wielu detergentów przemysłowych (nazywa się je „antyrustem”). Wiele z nich zawiera zbyt stężony roztwór, który jest szkodliwy dla szkliwa. Nie wolno nimi czyścić powierzchni akrylowych!

Ale jeśli kupisz kwas szczawiowy (sprzedawany w sklepach ze sprzętem) i sam go rozcieńczysz w proporcji łagodniejszej dla szkliwa, otrzymasz doskonały środek czyszczący.

Cała powierzchnia wanny (jeśli nie jest to konieczne) nie musi być traktowana kwasem szczawiowym. Po rozcieńczeniu w stosunku 1:1 z wodą należy nakładać na 15 minut tylko na miejsca pokryte płytką nazębną. Następnie ostrożnie przetrzyj gąbką i wyczyść powierzchnię ściereczką z mydłem do prania.

Kwas szczawiowy należy do substancji palnych o podwyższonej toksyczności. Jest niebezpieczny dla skóry, oczu, błon śluzowych i dróg oddechowych. Podczas pracy z nim należy używać gumowych rękawiczek, najlepiej okularów i respiratora.

Metoda 10. Pasta do zębów

Niewielkie obszary pokryte wapnem lub rdzą można przetrzeć pastą do zębów. Zaletą tej metody jest to, że jest zawsze pod ręką.

Do czyszczenia zabrudzeń najlepiej użyć szczoteczki do zębów:

wyciśnij wymaganą ilość z tuby;

pocierać pędzlem w obszarze problemowym;

odczekaj 5 minut i ponownie dokładnie wetrzyj.

Pasta nie poradzi sobie ze starą płytką nazębną, ale dobrze odświeży biel wanny i wyeliminuje proste zanieczyszczenia.

Opinia eksperta

Czyszczenie wanny z wapna i żółtych śladów nie będzie problemem, jeśli regularnie czyścisz jej powierzchnię mydłem do prania i wycierasz do sucha. Do usunięcia uporczywych zabrudzeń można zastosować sprawdzone metody ludowe: czyścić sodą, octem, kwaskiem cytrynowym lub mieszanką kilku chemikaliów, które każda gospodyni domowa może znaleźć pod ręką.

Aby pozbyć się starego kamienia, należy użyć “ciężkiej artylerii” – mieszanki octu i wybielacza, kwasu szczawiowego, fosforanu trójsodowego. Produkty te mają podwyższoną klasę zagrożenia, nieprzyjemnie pachną, wymagają ochrony rąk i błon śluzowych podczas pracy, ale efekt końcowy czyszczenia na pewno ucieszy.

READ
9 wspaniałych pomysłów na projekt stolika nocnego

Jeśli chcesz, możesz osiągnąć olśniewającą biel nawet najstarszych i najbardziej zaniedbanych kąpieli – najważniejsze jest przestrzeganie instrukcji używania środków czyszczących i wytrwałość.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: