Sekrety hodowców kwiatów: jak wyhodować 100 z jednej orchidei?

Zanim kupisz tropikalną orchideę piękności, koniecznie zapoznaj się z zasadami jej uprawy. W przypadku większości szeroko rozpowszechnionych gatunków nie są one szczególnie trudne. Jednocześnie należy również pamiętać, że hodowlę storczyków w domu należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego miejsca.

Rosnące warunki

Uprawa storczyków w domu jest możliwa tylko przy stworzeniu odpowiednich warunków. Nieprzestrzeganie przynajmniej jednego z nich doprowadzi do braku kwitnienia, a być może nawet do całkowitej śmierci rośliny.

oświetlenie

Storczyki to rośliny tropikalne, dlatego potrzebują wysokiego poziomu światła. Ale ponieważ naturalnie znajdują się na niższym poziomie lasu tropikalnego, światło dla nich powinno być rozproszone. Średnio do pełnego rozwoju potrzebują co najmniej 16 godzin światła dziennego. Dlatego zimą pożądane jest, aby organizował oświetlenie ze specjalnych fitolampów.

temperatura

Optymalna temperatura do uprawy storczyków to 22-27°C w ciągu dnia i 18-22°C w nocy. Nie zaleca się obniżania temperatury poniżej +18°C. Storczyki są w stanie wytrzymać niewielkie odchylenia od wskazanego powyżej reżimu temperaturowego, ale lepiej tego nie nadużywać. Takie warunki dla rośliny będą stresujące, więc może zachorować.

Wybór gleby i doniczki

W naturze storczyki są roślinami epifitycznymi. Oznacza to, że do pełnego wzrostu i rozwoju nie wymagają obecności konwencjonalnej mieszanki glebowej. Do normalnego życia potrzebują specjalnego podłoża, składającego się z kawałków kory i mchu. Doświadczeni hodowcy kwiatów wolą robić to sami, ale wymaga to pewnych umiejętności. Dlatego początkującym hodowcom storczyków łatwiej jest kupić gotową wersję.

Głównym celem doniczki do orchidei jest utrzymanie rośliny w pozycji pionowej i zatrzymywanie wilgoci. W związku z tym można użyć dowolnego odpowiedniego pojemnika. Najważniejsze jest to, że ma dużą liczbę otworów do dostępu powietrza i odprowadzania nadmiaru wody podczas nawadniania. A także garnek powinien być przezroczysty. Wynika to z faktu, że w korzeniach storczyków zachodzi proces fotosyntezy i do tego potrzebne jest światło.

Cechy uprawy w systemie zamkniętym

Ostatnio popularna stała się uprawa storczyków w systemie zamkniętym. W tym celu najczęściej używa się specjalnych kolb i wazonów. Można w nich sadzić storczyki różnego rodzaju. Ta metoda uprawy ma wiele wad. Najważniejszym z nich jest trudna pielęgnacja i wysokie ryzyko infekcji grzybiczych. Z zalet warto zauważyć, że orchidea w kolbie lub przezroczystym wazonie stanie się stylową ozdobą wnętrza, a także, że ta metoda uprawy zapewni znaczną oszczędność czasu podczas podlewania.

READ
Imiona kobiet, od których mężczyźni tracą głowy

Rosnące w wodzie

Oprócz zwykłego podłoża do uprawy storczyków można również wykorzystać środowisko wodne. Jest to całkiem zgodne z ich naturalnymi potrzebami. Uprawa storczyków w wodzie polega na zastosowaniu metody hydroponicznej. Z jego zalet warto zwrócić uwagę na brak potrzeby podlewania. Ta technologia uprawy storczyków ma swoje własne cechy, dlatego w domu jest używana przez głównych doświadczonych hodowców kwiatów. Również hydroponiczna metoda uprawy jest bardzo często praktykowana w uprawie przemysłowej i hodowli.

Głównymi sekretami uprawy storczyków jest przestrzeganie zasad pielęgnacji. Zdrowe, dobrze rozwinięte rośliny są prawie odporne na choroby i bardzo rzadko są atakowane przez szkodniki. Kwitną bez problemów prawie przez cały rok.

podlewanie

Tryb nawadniania w dużej mierze zależy od warunków temperaturowych. W takim przypadku obowiązuje zasada: im niższa temperatura otoczenia, tym rzadziej podlewanie. Ale powinieneś również wziąć pod uwagę wielkość doniczki i stan rośliny. Jeśli orchidea odpoczywa, jej podlewanie należy ograniczyć do minimum. Jest w pełni wznawiany dopiero po rozpoczęciu aktywnego wzrostu.

Woda do nawadniania musi być miękka i osadzona. Niedopuszczalne jest podlewanie bezpośrednio z kranu. Zawiera wiele różnych zanieczyszczeń, w tym chlor. A one z kolei przyczynią się do zasolenia podłoża.

Rozpowszechnione gatunki storczyków dobrze dostosowują się do warunków pokojowych. Dlatego opryskiwanie dla nich nie jest obowiązkową procedurą. Z powodzeniem można go zastąpić ciepłym prysznicem, który przeprowadza się raz na dwa tygodnie. Skutecznie usuwa kurz i inne zanieczyszczenia z powierzchni ich liści.

Transplantacja

Technologia uprawy storczyków nie wymaga obowiązkowego corocznego przeszczepu. Odbywa się tylko w nagłych wypadkach. Na przykład powodem jego wdrożenia może być zatoka lub uszkodzenie przez szkodniki.

Ale przy intensywnym rozwoju rośliny możliwy jest również przeszczep. W takim przypadku system korzeniowy nie mieści się już w doniczce, a niektóre korzenie zaczynają zwisać nad krawędziami. Korzenie storczyków są bardzo kruche i łatwo pękają, dlatego przesadzanie odbywa się w większości przypadków poprzez przeładunek.

Aby to zrobić, roślina jest ostrożnie usuwana z doniczki. Z korzeni ostrożnie usuwa się tę część podłoża, która sama odpada. Następnie orchideę umieszcza się w nowej doniczce. Jego rozmiar powinien być nieco większy niż poprzedni. Po starannym rozłożeniu korzeni, szczeliny między nimi pokrywa się świeżym podłożem. Pierwsze dwa po przeszczepie nie zaleca się podlewania orchidei. Następnie podlewanie jest stopniowo wznawiane.

READ
Top 17 luksusowych pomysłów na wystrój wnętrz sypialni

Karmienie

Uprawa storczyków wymaga nawożenia. Bez tego obfite kwitnienie nie zadziała. Należy pamiętać, że storczyki są bardzo wrażliwe na nawet niewielki nadmiar nawozów. Szczególnie dla nich przerażająca jest duża ilość azotu. Nawet jednorazowa aplikacja zbyt dużej ilości tego pierwiastka może doprowadzić do całkowitej śmierci rośliny.

Do karmienia storczyków należy stosować wyłącznie specjalistyczne preparaty. W nich bilans niezbędnych składników pokarmowych jest na poziomie komfortowym dla roślin. Istnieje dość duża liczba płynnych opatrunków wierzchnich zaprojektowanych specjalnie dla storczyków. Przed ich użyciem należy dokładnie przestudiować załączone adnotacje.

Kontrola szkodników i chorób

  • mączlik; ; ; .

Walka z pierwszymi trzema gatunkami na liście jest dokładnie taka sama. Aby je zniszczyć, stosuje się ogólnoustrojowe środki owadobójcze. Do warunków domowych najbardziej odpowiednia jest Aktara. Jest bezwonny i ma długotrwałe działanie ochronne. Występuje w postaci rozpuszczalnego w wodzie proszku. Po 10 dniach od pierwszego zabiegu konieczne jest wykonanie dodatkowego oprysku. Pozwala to niemal całkowicie wyeliminować możliwość ponownego rozprzestrzeniania się szkodnika.

Ważny! Zniszczenie przędziorków powinno odbywać się za pomocą specjalnych preparatów – akarycydów. Konwencjonalne insektycydy są przeciwko niemu nieskuteczne.

  • fitowerm;
  • aktellik;
  • dowódca;

Powinny być hodowane i użytkowane ściśle według załączonych adnotacji. Po 10 dniach kurację należy powtórzyć. Aby roztocz był jak najbardziej skuteczny przed użyciem środków chemicznych zaleca się najpierw dokładnie umyć roślinę pod bieżącą wodą, a podłoże w doniczce wymienić na świeże.

Pająk na orchidei

choroba

Najczęstsze choroby storczyków to zgnilizna różnego pochodzenia. Występują najczęściej z naruszeniem warunków wzrostu. Na przykład nawet pojedyncza zatoka może uszkodzić system korzeniowy. A także w storczykach bardzo często dotyczy to obszaru szyjki korzenia.

  1. Roślina jest usuwana z doniczki.
  2. Wszystkie uszkodzone obszary są wycinane ostrym nożem.
  3. Miejsca cięcia są traktowane proszkiem węglowym, korą lub podkładem.
  4. Roślinę przesadza się na świeże podłoże.

W tej chwili nie można podlewać orchidei. Po pierwsze, sekcje uzyskane w wyniku przetwarzania muszą wyschnąć. Zwykle pierwszy odbywa się nie wcześniej niż za tydzień. Aby w tym czasie roślina nie straciła cennego zapasu wilgoci z liści, umieszcza się ją w małej szklarni. Jednocześnie musi być emitowany kilka razy dziennie.

READ
Jak wyczyścić wannę w domu

wniosek

Opieka nad storczykami nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Najważniejsze, aby nie naruszać podstawowych zasad uprawy. A potem storczyki z pewnością podziękują ci obfitym i długim kwitnieniem.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: