Sekret pozbycia się wdowi garbu jest tutaj! 4 hacki, których szukałeś

Nagromadzenie tkanki tłuszczowej na poziomie szyi i ramion wygląda raczej nieprzyjemnie. Jak tylko się to nazywa: garb wdowy, kark kobiecy, kłąb księgowego itp. Wspólnie z chirurgiem plastycznym dowiemy się, czy można usunąć garb wdowy w domu, czy konieczna jest operacja

Jak usunąć wdowi garb na szyi

Symboliczna nazwa „wdowi garb” przyszła do nas ze średniowiecza. Według legendy prędzej czy później taki wyrost pojawił się u kobiet, które przeżyły swoich mężów. Do pewnego stopnia ta obserwacja nie jest bez znaczenia, ale mężczyzna z kłębem również nie jest rzadkością. A przyczyny powstania garbu wdowy mogą być znacznie poważniejsze niż żałobnie pochylona głowa.

Mimo, że garb wdowy nie jest tak duży, z zewnątrz widoczny jest gołym okiem, zwłaszcza gdy osoba odwraca się z profilu. Kobiety stosują różne sztuczki, aby ukryć tę wadę w wyglądzie. Istnieje nawet zestaw zaleceń od stylistów na ten temat: noś swetry z wysokimi obszernymi kołnierzami i eleganckimi szalikami, rozpuść włosy itp. Końcówki są dobre jako jednorazowe, ponieważ kłąb nie musi być ukryty – trzeba się go pozbyć. A im szybciej, tym lepiej. Zastanówmy się, dlaczego ta edukacja jest niebezpieczna i jakie metody pomagają się jej pozbyć.

Ciekawe fakty dotyczące garbu wdowy

Ruch ramion

Podnosimy ramiona, trzymamy je w tej pozycji przez 10 sekund, obniżamy, relaksujemy. Powtarzamy 5 razy.

Machnij rękami

Poruszamy rękami w przód i w tył 10 razy. Najpierw powoli, potem przyspieszając tempo i zwiększając liczbę wymachów do 30-50.

Łokcie hodowlane

Wyciągając ręce przed siebie rozkładamy je na boki, zginamy w łokciach i zwijamy za plecami. Konieczne jest zmniejszenie łopatek, aby wyczuć, jak rozciągają się mięśnie piersiowe, a kręgosłup jest wyprostowany. Wracamy do pozycji wyjściowej, rozciągając mięśnie górnej części pleców.

2. Dieta

Zalecenia są ogólne: musisz zrezygnować z pokarmów, które przyczyniają się do gromadzenia tłuszczu i pojawiania się nadwagi, a także dodać do diety zdrową i zdrową żywność. Ponieważ każdy może mieć własną listę szkodliwych produktów i zależy to od wielu wskaźników, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i wykonanie biochemicznego badania krwi. Aby przyspieszyć metabolizm, warto dodać do diety aktywność fizyczną.

3. Zdrowy sen

Zdrowy sen jest niezbędny do przyspieszenia metabolizmu. Chodzi nie tylko o czas jego trwania, ale także o organizację łóżka. Tak więc temperatura w pomieszczeniu nie powinna być wyższa niż 22 stopnie, poduszka powinna być niska (nie wyższa niż 10 cm), materac powinien być ortopedyczny, aby zmniejszyć obciążenie obszaru problemowego.

4. Taping

Za pomocą tapingu (przy odpowiednim zastosowaniu taśm kinesio) można poprawić napięcie mięśniowe oraz odpływ limfy, co może być korzystne w walce z garbem tłuszczowym zanim stanie się on bardzo widoczny.

5. Osteopatia

Zwrócenie się do metod osteopatycznych jest wskazane, jeśli mają one na celu rozwiązywanie problemów kręgosłupa, jako przyczyny powstawania wdowiego garbu. Ponadto za pomocą osteopatii można poprawić krążenie krwi i limfy, funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Jeśli zauważysz, że masz wdowie garb, musisz najpierw zająć się swoim zdrowiem. A jeśli są współistniejące choroby, które do tego doprowadziły, należy je najpierw leczyć. W każdym razie musisz najpierw skonsultować się z lekarzem.

6. Hormonalna terapia zastępcza

U kobiet główną przyczyną powstawania kłębu jest menopauza. Dokładniej, związana z nią nierównowaga hormonalna: ilość estrogenu spada, a testosteron („męski” hormon), który również znajduje się w jej ciele, nie zmienia się. Otyłość typu męskiego występuje, gdy tłuszcz odkłada się w ramionach, plecach i szyi. Powołanie hormonalnej terapii zastępczej na początkowych etapach zapobiega lub hamuje rozwój kłębu.

READ
Dieta Golo: czołówka wyszukiwarki Google 2023

Istnieją inne choroby związane z problemami hormonalnymi, które również mogą prowadzić do odkładania się tłuszczu nawet w młodym wieku.

7. Kriolipoliza

Istotą zabiegu jest to, że niskie temperatury niszczą komórki tłuszczowe. Fałd tłuszczu jest wciągany próżniowo do specjalnej dyszy, gdzie jest schładzany przez 30-40 minut. Powinieneś być przygotowany na to, że do uzyskania zauważalnego efektu może być wymagane więcej niż jeden zabieg.

8. Terapia falą uderzeniową

„Aktywnym elementem” tej procedury jest dźwięk „uderzający” o niskiej częstotliwości, który charakteryzuje się wysokim ciśnieniem. Przyspiesza rozkład tłuszczów w obszarze problemowym, dodatkowo stymuluje przepływ limfy i krążenie krwi.

9. Lipolityki

Lipolityki to specjalne leki, które rozkładają tłuszcz. Wstrzykuje się je strzykawką w obszar problemowy. Zabieg, który trwa około 10 minut, wykonuje lekarz. W zależności od wielkości garbu tłuszczowego może być potrzebnych do 5 zabiegów.

10. Liposukcja

Liposukcja to dziś najskuteczniejsza metoda pozbycia się wdowiego garbu na szyi. Podczas operacji tkanka tłuszczowa ulega zniszczeniu pod wpływem lasera, ultradźwięków lub specjalnego roztworu. Przyjrzyjmy się tej metodzie bardziej szczegółowo.

Operacja wdowiego garbu

Nowoczesną operacją usunięcia wdowiego garbu jest liposukcja 2 . Przeprowadza się go przez 2-3 małe nakłucia o wielkości do 0,5 cm.

Istnieją różne metody liposukcji:

 • strumień wody – woda jest pompowana przez mininakłucia i usuwana wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej;
 • laser – w tym przypadku komórki tkanki tłuszczowej są niszczone za pomocą lasera. Jest wysyłany ze specjalnej sondy, którą wprowadza się przez nakłucia;
 • radiofrekwencja – tkanka tłuszczowa pod wpływem prądu elektrycznego jest przekształcana w emulsję i wypompowywana za pomocą pompy próżniowej;
 • wibracja – przez nakłucie wprowadzana jest kaniula, która wytwarza wibracje oddzielające komórki tłuszczowe od tkanki mięśniowej;
 • tumescencyjny – w rzeczywistości jest to modyfikacja klasycznej liposukcji, która jest obecnie rzadko stosowana. Tkanka tłuszczowa jest przed usunięciem nasączona specjalnym roztworem adrenaliny-znieczulającym, co ułatwia jej usunięcie 3 ;
 • ultradźwiękowy – komórki tłuszczowe są niszczone za pomocą ultradźwięków (emiter fal ultradźwiękowych wprowadzany jest do warstwy podskórnej), przekształcany w emulsję, którą usuwa się strzykawką lub aspiratorem.

Istotą wszystkich rodzajów liposukcji jest jedno – zniszczenie komórek tłuszczowych i usunięcie tłuszczu z problematycznego obszaru.

Operacja usunięcia wdowiego garbu może odbywać się zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak iw znieczuleniu dożylnym. Dożylna jest częściej wykonywana, ponieważ jest wygodniejsza dla pacjenta.

Czas trwania operacji zależy od wielkości tworzenia się tłuszczu – średnio około godziny.

Po operacji należy przez jakiś czas nosić kamizelkę uciskową, aby utrzymać skórę na miejscu, a także zapobiec przyszłemu gromadzeniu się tłuszczu w tym obszarze. Podczas rehabilitacji, która trwa około 2 tygodni, mogą wystąpić bóle i obrzęki. Skóra goi się po takiej interwencji bez blizn i blizn.

Ile kosztuje operacja garbu wdowy?

Cena zależy od rodzaju operacji (np. liposukcja tumescencyjna kosztuje nieco mniej) oraz kliniki, w której jest wykonywana. Możesz znaleźć kliniki, które wykonują operację usunięcia garbu wdowy za 20 000 rubli, 40 000, 75 000 i więcej. W takim przypadku musisz zwrócić uwagę na to, co zawiera ta cena. Czasem wskazana jest cena samego zabiegu, ale np. znieczulenie, badania, pobyt na sali pooperacyjnej będą płatne osobno.

READ
Nazwany dwiema najskuteczniejszymi dietami wszechczasów

Kliniki do chirurgii wdowiego garbu

1 Klinika Frau

Klinika chirurgii plastycznej i kosmetologii. Założona przez znanych chirurgów plastycznych: prof. Błochin S.N. i dr Wolf I.A. W Moskwie są 3 oddziały.

adres: Moskwa, stacja metra Chkalovskaya lub stacja metra Kurskaya, os. Podsosensky, zm. 20A.
telefon: +7 (495) 120-06-10 – call-center (pon. – niedz.: 9:00 – 21:00)
+7 (926) 800-85-10 – WhatsApp, Viber.
Strona: frauklinik.ru

2. SMART Klinika

Nowoczesna specjalistyczna klinika zajmująca się eliminacją zewnętrznych niedoskonałości twarzy i ciała. Działa od ponad 10 lat.

adres: Moskwa, Nauchny proezd 14A, budynek 2.
telefon: +7 (495) 198-06-43.
Strona: smart-clinic.com

3. Klinika „Rodzina”

Sieć nowoczesnych multidyscyplinarnych centrów medycznych w Moskwie. Jednym z kierunków jest medycyna kosmetyczna i estetyczna.

adres: Moskwa, pl. Hospitalnaya, 2 budynek 1, ul. Sergiusz z Radoneża, 5/2, budynek 1, ul. Bryanskaya, 3.
telefon: + 7 (495) 662-58-85.
Strona: semeynaya.ru

4. „Akademia Tworzyw Sztucznych”

Multidyscyplinarny ośrodek utworzony na bazie Centralnego Szpitala Klinicznego nr 1 Kolei Rosyjskich. Specjalizuje się we wszystkich rodzajach chirurgii plastycznej. Posiada własny szpital.

adres: Moskwa, Prospekt Mira, 131.
telefon: +7 (925) 701-20-38 (kosmetologia), + 7(499) 391-40-38 (chirurgia).
Strona: academ-clinic.ru

5. Klinika Seline

Centrum Medycyny Estetycznej. Nagroda za najlepszą technikę w chirurgii plastycznej w 2018 roku. Posiada własny szpital i całodobową pomoc medyczną.

Adres: Moskwa, Bolshoy Kondratevsky per., 7, stacja metra Belorusskaya, ul. Timur Frunze, 11, budynek 15, m. Park Kultury.
telefon: +7 (499) 499-26-26.
Strona: seline.ru

6. Szpital Pokoju (dawniej Mont Blanc)

Nowoczesna klinika oferująca szeroki zakres operacji estetycznych i rekonstrukcyjnych. Laureat nagrody „Kryształowy Lotos” w nominacji „Najlepsza Klinika Chirurgii Plastycznej”. Zespół Ekspertów.

adres: Moskwa, Prospekt Mira, 128, budynek 2.
telefon: +7 (495) 134-12-00, 8 (800) 234-72-92.
Strona: mosplastica.ru

Zdjęcia przed i po usunięciu garbu wdowiego

Operacja garbu wdowy

Recenzje lekarzy na temat usuwania garbu wdowy

Jak wspomniano chirurg plastyczny najwyższej kategorii kwalifikacji Igor Mishuta, podczas konsultacji lekarz określa, jak wyraźny jest kłąb.

– Jeśli rozumiem, że człowiek nie może się go pozbyć za pomocą kriolipolizy, terapii falą uderzeniową i innymi metodami, to proponuję liposukcję. Ale konsultacja z endokrynologiem jest przed nią obowiązkowa, mówi lekarz. — Do tej pory istnieje wiele różnych metod liposukcji, które pozwalają wyeliminować odkładanie się tłuszczu. Ale musisz znać przyczynę jego pojawienia się, aby jasno zrozumieć, co powinniśmy zrobić.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy pojawia się problem z podłożem hormonalnym, jedna operacja nie wystarczy. Jeśli powstawanie garbu tłuszczowego wiąże się z menopauzą, należy przepisać hormonalną terapię zastępczą, zwiększyć ilość estrogenów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu. A jeśli po wyznaczeniu terapii ilość estrogenu jest zbliżona do normy, ryzyko ponownego wzrostu kłębu jest zminimalizowane.

– Przy okazji przypomnę, że ilość estrogenu znacznie się zmniejsza, jeśli kobieta nie prowadzi aktywnego życia seksualnego. Wszystko jest ze sobą powiązane – podkreśla Igor Mishuta.

Metody zachowawcze mają niestety niewielki wpływ na garb tłuszczowy. Z ich pomocą możesz zatrzymać, to znaczy nieznacznie zatrzymać jego wzrost na początkowym etapie. Ale jeśli nagromadzenie tłuszczu jest wielkości pięści, to działa tylko liposukcja. I trzeba to zrobić, ponieważ z powodu nacisku tworzenia się tłuszczu na tętnicę kręgową dopływ krwi do mózgu zostaje zakłócony. Z tego powodu często występują zawroty głowy, skoki ciśnienia, aż do utraty przytomności.

READ
Odchudzamy się na naszych oczach: skuteczny sposób na spalenie tłuszczu w 14 dni

– Na początkowym etapie można wykonać kriolipolizę, chociaż nie wszystkim to pomaga, dobrze sprawdza się terapia ultradźwiękowa i falą uderzeniową. Przydatna dieta i terapia ruchowa. Konieczne jest usunięcie pochylenia, monitorowanie postawy. Aby w tym odcinku kręgosłupa nie tworzyła się stagnacja, musi istnieć dobra ruchoma szyja, ponieważ osteochondroza prowadzi do wzrostu tkanki tłuszczowej.

Wielu pacjentów próbuje usunąć tłuszczowy garb masażem. To duży błąd, bo garb tylko narasta z tego szybciej, masaż prowadzi do rozrostu tkanki włóknistej, co komplikuje pracę chirurga – tłumaczy nasz ekspert.

Popularne pytania i odpowiedzi

Igor Mishuta, chirurg plastyczny najwyższej klasy z ponad 20-letnim doświadczeniem, odpowiada na popularne pytania dotyczące usuwania wdowiego garbu.

Skąd wiesz, czy masz garb wdowy?

– Jeśli nagromadzenie tłuszczu na styku szyi z plecami, na poziomie 7. kręgu staje się widoczne z boku. A gdy problem wykroczył poza zmiany estetyczne, a zaczęły się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, pojawiają się bóle karku, pochylenie, sztywność i drętwienie mięśni szyi, chrupnięcie przy skręcaniu głowy i inne objawy.

Dlaczego garb wdowy jest niebezpieczny?

– Dopływ krwi do mózgu zostaje przerwany. Jeśli występuje osteoporoza, garb wdowy może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa, złej postawy. Stan zdrowia pogarsza się: pojawia się skurcz mięśni, uczucie ciężkości, zawroty głowy, obniżone ciśnienie krwi, senność itp.

Czy można usunąć wdowi garb maściami lub plastrami?

– Nie. Te narzędzia nie działają w tym przypadku. W przypadku wystąpienia bólu możliwe jest miejscowe zastosowanie maści lub plastrów znieczulających. A ból ​​może być związany ze skurczem mięśni i uciskiem kręgosłupa. Pamiętaj jednak, że maści i plastry nie zlikwidują Twojego garbu, a jedynie złagodzą nieco ból.

Czy aplikator Kuzniecowa pomaga usunąć wdowi garb?

– Myśle że nie. Radzę nie eksperymentować, ale skontaktować się ze specjalistą. A im szybciej, tym lepiej. Jeśli ze względów zdrowotnych chirurg może odmówić wykonania operacji (co jest mało prawdopodobne, bo nie ma tak wielu przeciwwskazań i są one rozpatrywane indywidualnie), to można skorzystać z nietradycyjnych metod.

garb wdowy – Jest to miejscowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy dolnych kręgów szyjnych i górnych kręgów piersiowych. Zewnętrznie objawia się pochyloną, zgarbioną postacią. Często jednak garb wdowy to nie tylko problem estetyczny, mogą mu towarzyszyć bóle obręczy barkowej, bóle głowy, trzaski i chrupanie przy obracaniu głową, zaburzenia snu i pamięci. Zdiagnozowane podczas badania fizykalnego, w celu wyjaśnienia stanu kręgosłupa, prześwietlenia lub tomografii komputerowej SKLEPU, wykonuje się densytometrię. Leczenie obejmuje głównie terapię ruchową, masaż, terapię manualną i falą uderzeniową. Możliwe jest usunięcie formacji za pomocą termoliftingu, liposukcji.

ICD-10

garb wdowy

Ogólne infomracje

Garb wdowy (kopiec klimakteryczny, kark kobiecy, kłąb) to poduszka tłuszczowa znajdująca się pod skórą na karku. Jest to gęsty wałek, który z profilu wygląda jak garb w strefie szyi-kołnierza. Garb wdowy ma charakter hormonozależny, powstaje głównie u kobiet w wieku przedmenopauzalnym i menopauzalnym. Nie przedstawiono danych statystycznych dotyczących częstości występowania tego schorzenia, wiadomo jednak, że u kobiet z nadwagą częściej występuje otyłość. U mężczyzn podobna formacja na szyi nazywana jest garbem „byczym” lub „bawole”.

garb wdowy

Przyczyny

W większości przypadków czynniki behawioralne prowadzą do rozwoju garbu wdowy. Przede wszystkim jest to siedzący tryb życia, chroniczne napięcie mięśni szyi i pleców podczas długiego przebywania w monotonnej statycznej pozycji (zwłaszcza podczas pracy przy komputerze, korzystania z gadżetów). Wszystko to osłabia gorset mięśniowy obręczy barkowej, prowadzi do wzrostu tkanki łącznej i tłuszczowej. Dodatkowymi czynnikami zaostrzającymi zmiany patologiczne są:

 • Dziedziczność. Otłuszczenie w okolicy VII kręgu szyjnego może być cechą genetyczną kobiet z różnych pokoleń w tej samej rodzinie. W tym przypadku dziedziczony jest nie sam „kłęb”, ale cechy regulacji hormonalnej metabolizmu tłuszczów.
 • Choroby kręgosłupa. Największe znaczenie dla powstania garbu wdowy ma osteoporoza, osteochondroza SKLEPU, urazy kręgosłupa. Naruszenie metabolizmu mineralnego, zmiany dystroficzne, uszkodzenie mięśni i kręgów prowadzą do zmiany postawy, deformacji kręgosłupa, co prowadzi do powstania wałka tłuszczowego.
 • zaburzenia endokrynologiczne. Gwałtowny spadek produkcji estrogenów w okresie menopauzy prowadzi do dominującego wpływu testosteronu i odkładania się tkanki tłuszczowej w zależności od typu męskiego – na plecach, szyi i obręczy barkowej. Masywna górna część ciała z wdowim garbem jest charakterystyczna dla pacjentów z chorobą Itsenko-Cushinga. Inne czynniki przyczyniające się do tego to otyłość, stosowanie leków hormonalnych.
READ
Jak schudnąć i nie zaszkodzić zdrowiu: 9 błędów utraty wagi

Czynniki ryzyka

Istnieją pewne warunki, w których ryzyko rozwoju wdowiego garbu staje się znacznie wyższe. Obejmują one:

 • tożsamość płciowa – kobieta;
 • wiek powyżej 40-45 lat;
 • cechy aktywności zawodowej wymagające długiego przebywania w jednej pozycji z pochylonym tyłem i głową w dół (księgowi, pracownicy biurowi, szwaczki itp.);
 • nadwaga.

Patogeneza

Garb wdowy to wieloetapowa patologia, która przechodzi przez etapy skurczu mięśni, proliferacji tkanki tłuszczowej i włóknistej, spondylarthrosis. W pierwszym etapie z powodu nieprawidłowej postawy dochodzi do przedłużającego się skurczu mięśni obręczy barkowej. Gorset muskularny przestaje pełnić funkcję „pokrowca” na kręgosłup. Więzadła międzykręgowe i krążki tracą elastyczność, lordoza szyjna prostuje się, co stwarza warunki do powstawania w tym miejscu kłębu.

Dalsze obciążenia statyczne i stres przyczyniają się do zaburzenia mikrokrążenia i drenażu limfatycznego w tym obszarze. W takich warunkach stopniowo rozwija się dystrofia mięśniowa, zamiast mięśni rośnie tkanka łączna, a w okolicy obręczy barkowej gromadzą się złogi tłuszczu. Początkowo garb wdowy jest jedynie niedogodnością kosmetyczną. Jednak w późniejszych stadiach dołączają do niego zespoły bólowe i naczyniowe.

Objawy wdowi garbu

Gruby garb w dolnej części szyi tworzy się stopniowo. Na początku jest to niewielka uszczelka, która nie deformuje zbytnio górnej części pleców. Stopniowo kłąb zwiększa się, nadając sylwetce wygięty, przygarbiony wygląd. W przyszłości pojawiają się bóle w okolicy szyjnej, uczucie sztywności i napięcia, drętwienie szyi. Podczas obracania głowy słychać kliknięcia i chrupnięcie.

Zespół mięśniowo-toniczny powoduje pogorszenie przepływu krwi w odcinku szyjnym kręgosłupa, co negatywnie wpływa na krążenie krwi w całym mózgu. Rozwija się niewydolność kręgowo-podstawna, której towarzyszą ataki zawrotów głowy, ciągły ból głowy, wahania ciśnienia krwi, zmęczenie, senność, zaburzenia pamięci.

Komplikacje

Przewlekła niewydolność naczyń mózgowych przyczynia się do rozwoju encefalopatii dyskonunkcyjnej, aw przyszłości – otępienia naczyniowego z całkowitą utratą zdolności do pracy i możliwością samoopieki.

Ponieważ etiologia i mechanizmy garbu wdowiego są ściśle związane z postępującą patologią CS, nie wyklucza się rozwoju przemijających napadów niedokrwiennych i zagrażającego życiu powikłania, jakim jest udar niedokrwienny. Na jej występowanie wskazuje niepewność chodu, drętwienie i osłabienie rąk, bełkotliwa mowa. Innym potencjalnym zagrożeniem jest powstanie przepukliny międzykręgowej, która może uciskać korzeń nerwowy, a nawet rdzeń kręgowy.

diagnostyka

Aby zbudować optymalny spójny program zwalczania wdowiego garbu, należy dokładnie ocenić stan struktur kręgosłupa. Dlatego pierwszym specjalistą, którego powinieneś odwiedzić, jest neurolog lub kręgowiec. Aby zidentyfikować inne czynniki ryzyka, może być konieczne skonsultowanie się z endokrynologiem, ortopedą. W celu zobiektywizowania obrazu klinicznego wykonuje się:

 • SKLEP RTG. Pozwala na identyfikację zmian zwyrodnieniowych kręgów i krążków międzykręgowych, wyraźną kifozę piersiową. Aby uzyskać większą zawartość informacji, zdjęcia rentgenowskie są wykonywane z testami funkcjonalnymi.
 • Tomografia kręgosłupa. Jeśli konieczne jest wyjaśnienie stanu tkanki kostnej, stosuje się diagnostykę CT. Stan tkanek miękkich otaczających kręgosłup, krążków międzykręgowych i rdzenia kręgowego jest lepiej widoczny na podstawie rezonansu magnetycznego kręgosłupa.
 • Ocena mózgowego przepływu krwi. W przypadku dolegliwości wskazujących na niewydolność krążenia mózgowego jako badanie przesiewowe wskazane jest USG naczyń szyi. Jeśli wymagane jest bardziej dogłębne badanie, wykonuje się angiografię MR.
 • Densytometria. Aby zrozumieć przyczyny pojawienia się garbu wdowy i podjąć na czas środki zapobiegające jego progresji, wymagane jest badanie gęstości mineralnej kości. Można to zrobić za pomocą densytometrii ultradźwiękowej lub rentgenowskiej.
READ
Szczuplejsza talia! 5 najskuteczniejszych i krótkoterminowych diet na świecie

Leczenie garbu wdowy

konserwatywne metody

W początkowej fazie powstawania wałka tłuszczowego skuteczne są metody rehabilitacji ruchowej. Pacjentom przepisuje się zestaw ćwiczeń ruchowych, bierną kinezyterapię, masaż strefy szyjno-kołnierzowej, terapię manualną SKLEPU. W celu złagodzenia skurczów mięśni wykonuje się sesje tapingu. W przypadku występów i przepuklin można wykonać wyciąganie kręgosłupa.

Spośród metod fizjoterapii, terapii ultradźwiękowej i fali uderzeniowej przydatne są kąpiele lecznicze. W przypadku braku przeciwwskazań w domu można użyć masażerów rolkowych, aplikatora Kuzniecowa. Pacjentom można zalecić wizytę u ginekologa-endokrynologa w celu doboru HTZ, dietetyka – w celu opracowania indywidualnej diety.

Metody medycyny estetycznej

O ile garb wdowy nie powoduje nieprzyjemnych objawów klinicznych, a jedynie narusza estetykę ciała, można skorzystać ze sprzętowych zabiegów kosmetycznych. Skuteczne przeciwko temu defektowi są: masaż próżniowo-rolkowy, termolifting na podczerwień i fale radiowe, kawitacja ultradźwiękowa. Metody te pozwalają poprawić lokalne procesy troficzne, zmiękczyć pasma tkanki łącznej i zmniejszyć objętość garbu wdowy.

Oprócz korekty sprzętowej wykonuje się iniekcje lipolityków w obszar problemowy. W przypadkach, gdy nie jest możliwe bezinwazyjne usunięcie złogów tłuszczu, sięgają po liposukcję chirurgiczną (laserową, ultradźwiękową, próżniową, strumieniem wody). Podczas lipoaspiracji z wdowiego garbu można natychmiast usunąć od 200 do 1000 ml tłuszczu lub więcej.

Rokowanie i zapobieganie

Jeśli garb wdowy nie doprowadził jeszcze do rozwoju zespołu uciskowego i wyraźnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, problem można rozwiązać w sposób zachowawczy. W przyszłości wymagana jest terapia podtrzymująca w postaci kursów masażu, pływania terapeutycznego, terapii ruchowej. W zaawansowanych stadiach garb wdowy przestaje być tylko defektem kosmetycznym, wymaga wyeliminowania tych powikłań, które zagrażają pacjentowi lub już powstały.

Zapobieganie garbowi wdowi sprowadza się głównie do zmiany postaw behawioralnych. Najważniejsze zalecenia dla osób zagrożonych to:

 • wyposażenie miejsca pracy w specjalne meble biurowe (krzesło komputerowe z oparciem i podłokietnikami, ergonomiczny stół, stojak na laptopa);
 • okresowe przerwy w pracy z dynamicznymi przerwami;
 • regularne wykonywanie zestawu ćwiczeń gimnastycznych na kręgosłup, mięśnie pleców i szyi;
 • zmiana diety (odstąpienie od prostych węglowodanów i tłustych potraw na rzecz zbóż, warzyw, ryb, chudego mięsa);
 • wybór odpowiedniej pościeli: podkład ortopedyczny i materac, niska poduszka.

2. Osteoporoza w praktyce lekarza/ Vertkin A. L., Naumov Anton Vyacheslavovich, Shakirova S. R., Zaichenko D. M. // Nowoczesna reumatologia. – 2011.

3. Cechy metabolizmu tłuszczów w chorobie Itsenko-Cushinga / Dzeranova L.K., Paramonov V.M., Rozhinskaya L.Ya., Pleshcheva A.V., Manchenko O.V.// Otyłość i metabolizm. – 2010.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: