Przydatne życiowe hacki, które pomogą raz na zawsze posprzątać szafę

Zbliża się nowy dzień, czas wejść do szafy i wybrać dla siebie ubrania, które pasowałyby zarówno do planowanych wydarzeń, jak i nastroju. Ale często zdarza się, że jest dużo rzeczy, ale nie ma co nosić – jedna jest brudna, druga pomarszczona, a trzecia wcale nie jest przyjemna. Aby uniknąć takich problemów, warto poświęcić trochę czasu swojej garderobie. W szafie powinien panować porządek – wpłynie to zarówno na stan samych ubrań, jak i nastrój właściciela.

Skąd wiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby posprzątać szafę?

Pierwszym krokiem na drodze do zamówienia jest zrozumienie, że czas „pompować” swoją szafę. Jest to łatwe do zrobienia, jeśli którekolwiek z poniższych stwierdzeń jest dla Ciebie istotne, to czas na uporządkowanie:

 • szukanie konkretnej rzeczy zajmuje dużo czasu, ponieważ trzeba uporządkować stosy elementów garderoby, które są obecnie niepotrzebne,
 • szafa jest całkowicie zapakowana, rzeczy w niej leżą na półkach i wiszą, zajmując całą przestrzeń, to znaczy po prostu nie pasują,
 • ze względu na brak miejsca nie można zachować schludnego wyglądu rzeczy, stale się marszczą i trzeba je ponownie wyprasować przed założeniem,
 • rzeczy są ciągle porozrzucane na krzesłach, fotelach i innych meblach, ponieważ w szafie nie ma systemu, a nawet może być trudno zrozumieć, gdzie i co umieścić.

Ilość pracy organizacyjnej będzie bezpośrednio zależeć od złożoności konkretnej sytuacji. Tak więc, jeśli w szafie jest wiele rzeczy, które są tam przechowywane w kompletnym chaosie, trzeba będzie poświęcić dużo wysiłku. W sytuacji, gdy ogólny porządek nadal istnieje, ale nie da się go utrzymać, konieczne będzie zajęcie się jedynie reorganizacją przestrzeni dla maksymalnej wygody.

Aby zorganizować wygodny porządek w szafach z ubraniami, nie można obejść się bez ogólnego demontażu rzeczy. Możesz po prostu przełożyć rzeczy, których aktualnie używasz na osobną półkę i zorganizować tam system przechowywania, ale to tylko środek tymczasowy, bo reszta przestrzeni będzie zagracona, a utrzymanie porządku będzie niezwykle trudne, choć na ograniczonym obszarze.

Uporządkowanie funkcjonalnego porządku w szafie

Pierwszym krokiem w każdej zmianie jest gotowość umysłowa. Po podjęciu stanowczej decyzji o przywróceniu i utrzymaniu porządku w szafie warto realizować plan etapami:

 • całkowicie zdemontować rzeczy
 • poukładać je
 • zorganizować system przechowywania i dostępu do rzeczy,
 • codziennie konserwować system.
READ
16 sprytnych pomysłów na wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku w łazience

Czego się pozbyć

Najpierw musisz całkowicie rozładować szafkę i na tym etapie zwykle zaczynają się największe trudności. Aby stworzyć działający system, musisz pozbyć się wszystkiego, co zbędne. Nie należy żałować rzeczy, odkładać je na później, oddawać się myślom, które mogą się przydać – należy bez żalu pożegnać się ze wszystkim niepotrzebnym. Więc zdecydowanie musisz usunąć ze swojej garderoby:

 • rzeczy, które nie pasują, duże lub małe. Niewątpliwie istnieje możliwość, że kiedyś zmieni się waga i powrócą poprzednie parametry figurki, ale najprawdopodobniej w tej przyszłości rzeczy pozostawione tak dawno temu będą już pod każdym względem przestarzałe,
 • stare, zużyte, z nieusuwalnymi plamami i defektami,
 • ubrania, które już nie pasują do stylu i wyglądu.

Jedna rada – aby skutecznie poradzić sobie z analizą garderoby, lepiej podjąć decyzję o pozostawieniu przedmiotu lub nie tak szybko, jak to możliwe, w ciągu kilku sekund. Wystarczy jedno spojrzenie i pierwsza reakcja, by powiedzieć „tak” lub „nie” konkretnej sukience, marynarce, torbie. A co najważniejsze – bez litości i fałszywych złudzeń.

Niepotrzebne rzeczy mogą się przydać, nie należy od razu wyrzucać wszystkiego (z wyjątkiem szczerze zepsutych). Tak więc, jeśli chcesz, możesz umieścić wadliwe produkty na domowym patchworkowym dywanie, pokrowcu na krzesło lub psim legowisku. Elementy garderoby w dobrym stanie, a tym bardziej nowe, które zwyczajnie nie pasowały lub nie było powodu, aby je szkalować, lepiej spróbować je doczepić. Istnieje kilka opcji:

 • sprzedawać znajomym lub poprzez ogłoszenie. W zależności od stanu rzeczy możesz otrzymać za nią zarówno opłatę czysto symboliczną, jak i pełną cenę,
 • wymiana na niezbędne przedmioty, chemię gospodarczą, żywność – wszystko zależy od Twojej wyobraźni,
 • przekazać na cele charytatywne. Dziś jest to bardzo łatwe, na przykład zabranie go na „półki dobroci” – stojaki, które znajdują się w zatłoczonych miejscach, gdzie można umieścić niepotrzebną rzecz, a ten, kto jej potrzebuje, może ją zabrać dla siebie opłata. Istnieją również specjalne organizacje, które udzielają pomocy potrzebującym – możesz się z nimi bezpośrednio skontaktować.

Grupowanie i sortowanie rzeczy

Kiedy skończysz pozbywać się niepotrzebnych rzeczy, możesz zacząć porządkować wszystko, co zostało. Dla wygody przechowywania i dalszego wyszukiwania musisz utworzyć grupy, według których będzie sortowana cała garderoba:

 • odzież wierzchnia,
 • kurtki, koszule, bluzki,
 • koszule i t-shirty,
 • Spodnie jeansowe,
 • spódnice,
 • sukienki,
 • bielizna i skarpetki.
READ
Jak zorganizować łazienkę: 24 pomysły, które na pewno się przydadzą

Dla każdej z kategorii rzeczy konieczne jest przydzielenie własnego miejsca, do którego w przyszłości i składanie na bieżąco – dzięki czemu nie będzie już zamieszania w znalezieniu odpowiedniego elementu garderoby.

Kolejnym ważnym aspektem jest sortowanie, czyli na jakiej podstawie rzeczy będą sumowane w ramach każdej z grup. Istnieje kilka opcji, możesz wybrać te, które lubisz bardziej:

 • według częstotliwości użytkowania. Tak więc pierwszymi rzeczami, które musisz mieć, są twoje ulubione rzeczy, które nosi się najczęściej, a specjalne opcje łuków można ukryć nieco dalej, ponieważ nie powinny być używane często,
 • według koloru. Rzeczy w szafie można zaaranżować albo według zasady tego samego koloru, albo według harmonijnych zestawień kolorystycznych. W takim przypadku możesz odmówić grupowania według celu, ograniczając się tylko do funkcji koloru,
 • według rodzaju materiału. Takie podejście jest uzasadnione właśnie w ramach grupowania rzeczy według ich przeznaczenia. Miło będzie zajrzeć do szafy, gdzie jedwabne bluzki wiszą obok siebie, a swetry z dzianiny są złożone w jeden zgrabny stos.

Szczególną uwagę należy zwrócić na rzeczy sezonowe. Aby zimowe kurtki puchowe i stroje kąpielowe nie przeszkadzały sobie w szafie, zaleca się uporządkowanie garderoby na przełomie pór roku. To, co nie zostanie wykorzystane w nadchodzących miesiącach, należy rozłożyć i wysłać do przechowywania w innym miejscu. Możliwości jest tu kilka: umieścić go w walizce, torbach lub specjalnych pudełkach i umieścić w spiżarni, szufladzie pod łóżkiem lub w skrajnych przypadkach na szafie. Tak więc rzeczy poza sezonem nie będą przeszkadzać i będzie dodatkowy powód do okresowego przeglądu swojej garderoby.

Jak prawidłowo składać i przechowywać rzeczy

To, ile miejsca zajmują Twoje ubrania, zależy od tego, jak są złożone. Tutaj możesz bezpiecznie korzystać z istniejących umiejętności, najważniejsze jest to, że wszystko jest zgrabne, ale w celu właściwego przydziału miejsca powinieneś wysłuchać następujących zaleceń:

  bluzki, swetry rozpinane, żakiety i sukienki najlepiej układać na trempelach, a nie składać – dzięki temu zawsze będą w doskonałym stanie. Jeśli istnieje potrzeba złożenia rzeczy, upewnij się, że jest to zrobione ostrożnie. Aby kurtka się nie pogorszyła, podczas składania należy obrócić jedno ramię, ułożyć w nim drugie i dopiero potem złożyć w prostokąt, podszewka,

Aby pozbyć się problemu zsuwania się ubrań z wieszaków w szafie, warto wymienić wszystkie wieszaki na miękkie, wyściełane aksamitną tkaniną – nie pozwolą na zsuwanie się tkanin.

Nie ma sztywnych zasad i norm dotyczących składania, w tej kwestii możesz i powinieneś pokazać swoją wyobraźnię i wybrać dla siebie najwygodniejszą metodę.

Wideo: 4 sposoby na złożenie koszulki

Akcesoria do przechowywania

Dla wygody przechowywania rzeczy możesz skorzystać z dodatkowych urządzeń. Przeznaczone są do kompaktowego umieszczania przedmiotów i powiększania przestrzeni użytkowej w szafie lub komodzie. Na uwagę zasługują następujące urządzenia:

 • półki. Powinno być wystarczająco dużo półek do wygodnego przechowywania rzeczy, dlatego jeśli nie są wystarczające, należy zadbać o poszerzenie powierzchni użytkowej poprzez zamontowanie dodatkowych sekcji lub zamontowanie dodatkowych półek,
 • organizery do przechowywania bielizny i skarpet. Są to specjalne pudełka z przegródkami, dzięki którym zawsze można szybko znaleźć właściwą rzecz, ponieważ każde jest przechowywane osobno w swojej celi i jest na widoku,
 • pionowe organizery do przechowywania z kieszeniami. Możesz w nich umieścić wszystko: szaliki, czapki, koszulki, a nawet buty,
 • płócienne pudełka z pokrywkami i bez. Sprzedawane są w różnych rozmiarach i wzorach, co pozwala na uporządkowanie w szafie nie tylko wygodnego, ale i pięknego,
 • wielopoziomowe wieszaki. Dzięki takim wieszakom kilka rzeczy będzie wisieć w szafie zamiast jednej rzeczy na raz, a po zdjęciu nie będą sobie przeszkadzać i odlecieć.
READ
5 pytań, które należy zadać mężczyźnie na pierwszej randce

Life hacki do porządkowania rzeczy w szafie

Sprzątanie i porządkowanie przestrzeni nie powinno kojarzyć się z nudą, bo to doskonała okazja do pokazania wyobraźni i stworzenia wygodnego systemu na resztę życia. Aby uporządkować rzeczy w szafie, możesz skorzystać z następujących przydatnych zaleceń:

 • miłośnicy apaszek powinni zaopatrzyć się w odpinane kółka z tworzywa lub metalu – dzięki nim na jednym wieszaku można umieścić kilkanaście różnych apaszek,
 • Dobrą opcją na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w szafie za minimalne pieniądze jest użycie plastikowych łańcuszków. Na takim łańcuszku, umieszczonym na poprzeczce w szafie, można umieścić kilka wieszaków na raz,
 • jeśli nie ma ochoty na zakup specjalnych organizerów, można do tego celu przystosować pudełka na buty. W razie potrzeby można je przykleić szmatką lub pięknym papierem, aby wyglądały harmonijnie,
 • paski, torebki, szaliki można zawiesić na haczykach przyklejając je od wewnątrz na drzwiach szafy.

Jak się zdyscyplinować

Podczas czyszczenia szafy najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że tworząc wygodny i przemyślany system przechowywania, utrzymanie porządku będzie tak proste, jak to możliwe. Ale zmuszanie się do sprzątania i przyzwyczajania się do stałej czystości nie zawsze jest łatwym zadaniem i będziesz musiał popracować nad jego rozwiązaniem. Doświadczone gospodynie domowe udzielają wielu przydatnych wskazówek, dzięki którym zakochasz się w porządku:

 • odpowiednią motywację. Od tego wszystko się zaczyna, ponieważ bez odpowiedniej zachęty i chęci nic się nie uda. Co da Ci sprzątanie, także w szafie? Zamów, oszczędzając czas na pakowanie rano, ciesząc się kontemplacją pięknie złożonych rzeczy – opcji jest wiele, musisz wybrać własną. Trzeba zamknąć oczy i wyobrazić sobie nie tylko to, jak wszystko będzie wyglądało, ale także te pozytywne uczucia, które w tej chwili Cię napełnią. Jeśli to nie wystarczy, możesz pomyśleć o nagrodzie za porządkowanie i utrzymywanie go co tydzień,
 • pierwszy krok w kierunku czystości. Po przejrzeniu nawet małej półki i uporządkowaniu od razu zauważysz taki kontrast, że najprawdopodobniej chcesz zobaczyć to samo na innych półkach,
 • bez gromadzenia. Nie powinieneś myśleć, że nie możesz sprzątać latami, a potem wyrzucić wszystko niepotrzebne na raz i posprzątać. Im więcej pracy, tym ciężej będzie ją dano i tym więcej siły będzie potrzebne do stworzenia porządku,
 • stała kontrola. Na początku, dopóki nie rozwinie się nawyk, będziesz musiał stale kontrolować siebie i nadal znosić rzeczy do szafy. Złóż je i umieść w odpowiednich miejscach. Wkrótce stanie się to automatycznie,
 • wsparcie bliskich. Przyda się pomoc męża, dziewczyny, mamy. A wspólne wysiłki stworzą dobry nastrój podczas sprzątania.
READ
Jak ozdobić pralkę: 5 genialnych pomysłów!

Pięknie poskładane rzeczy w szafie to nie tylko efekt przyzwyczajenia do sprzątania, ale także konsekwencja ładu w myślach. Po ustaleniu powodów niechęci do sprzątania i tworzenia dobrego nastroju możesz łatwo poradzić sobie z chaosem na półkach i zorganizować tak wygodny system przechowywania w szafie, że utrzymanie go będzie prawdziwą przyjemnością.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: