Projekt wnętrza pokoju młodzieżowego

Zdjęcie: Shutterstock

Nastolatek spędza większość swojego życia w swoim pokoju. Z reguły tutaj nie tylko śpi, ale także uczy się i bawi. Dlatego bardzo ważne jest, aby pokój był jak najbardziej odpowiedni dla jego upodobań. Jednocześnie pokój powinien być funkcjonalny. Zebraliśmy zalecenia psychologa i projektanta wnętrz, jak pracować z nastoletnim wnętrzem.

Eksperci w tym materiale:

 • Andriej Sekerin, kierownik pracowni wnętrz SmartRoom;
 • Margarita Eremina, psycholog, psychoterapeuta Centrum Terapii Poznawczej.

Jak urządzić pokój nastolatka

Proste i proste w designie ściany i meble, ozdobione wieloma unikalnymi przedmiotami zebranymi przez samego nastolatka, to rozwiązanie, w którym nie ma przegranych.

Proste i proste w konstrukcji ściany i meble, ozdobione wieloma unikalnymi przedmiotami zebranymi przez samego nastolatka, to rozwiązanie, w którym nie ma przegranych (zdjęcie: stock)

Minimalny program w pokoju nastolatka to łóżko z dobrym materacem, najlepiej w rozmiarze dla osoby dorosłej, biurko z wygodnym krzesłem do nauki i dużo miejsca do przechowywania, najlepiej zamknięte, aby uniknąć bałaganu. Jeśli pozwala na to miejsce, możesz dodać część wypoczynkową, w której nastolatek będzie czytał lub grał na konsoli. Ale w typowych mieszkaniach duże łóżko i stół często z trudem mieszczą się w pokoju. W takich przypadkach warto zastanowić się nad ergonomicznymi rozwiązaniami, takimi jak łóżko piętrowe ze stolikiem pod spodem.

Najlepiej wymyślić z nim projekt pokoju nastolatka. W tym wieku dziecko już wie, czego chce i będzie czuło się bardziej komfortowo w stworzonej przez siebie przestrzeni.

Małgorzata Eremina, psycholog, psychoterapeuta Ośrodka Terapii Poznawczej:

Okres dojrzewania to bardzo ważny okres w życiu. W tym czasie następuje oddzielenie od rodziców, poszukiwanie „własnej trzody”, rozpoznanie nowego ja. Dlatego bardzo ważne jest, aby nastolatek mógł wyrazić siebie w aranżacji swojego pokoju. Musi mieć wokół siebie jakieś wspierające, szczęśliwe, inspirujące rzeczy, a także być w stanie pokazać swoją społeczność poprzez design. Co więcej, nastolatki z reguły spędzają dużo czasu w swoich pokojach, zapraszają tam znajomych. Dlatego tak ważne jest, aby nastolatek brał udział w tworzeniu projektu, a może nawet w naprawie pokoju. To także dobra okazja do eksperymentowania i rozwijania kreatywności. Zgoda rodziców na podejmowanie decyzji dotyczących projektu i wyposażenia może być ważnym wskaźnikiem dla nastolatka, że ​​rodzice rozpoznają jego nowy status, zauważają jego dorastanie i szanują jego niezależność.

Bardzo często nastolatki uwielbiają dekorować swój pokój plakatami, kolażami zdjęć, rysunkami, plakatami, figurkami i innymi drobiazgami. Dlatego korzystną dla wszystkich opcją jest wykonanie podstawowej naprawy w pokoju bez żadnych specjalnych dodatków wewnętrznych, ale dodanie większej liczby półek i innych przestrzeni, w których można umieścić takie rzeczy. Z biegiem czasu upodobania nastolatka będą się zmieniać, a po nich najprawdopodobniej przedmioty. Rodzice nie powinni ingerować w ten proces.

READ
Błędy w projektowaniu wnętrz sypialni i jak je naprawić

Może się zdarzyć, że nastolatek, któremu poproszono o zaprojektowanie swojego pokoju, wpadnie na niezbyt dobre pomysły.

Margarita Eremina:

„Jeśli chce zbyt jasnych lub ciemnych kolorów w pokoju lub niewygodnych mebli, warto wspólnie przeczytać artykuły o wnętrzu, wyjaśnić swój punkt widzenia” – mówi psycholog. – Możesz pozwolić na eksperymentowanie tam, gdzie nie przyniesie to dużych kosztów finansowych i innych. Na przykład ściany można łatwo przemalować, ale meble trudniej zmienić. Jeśli coś jest związane ze zdrowiem (na przykład wygodne krzesło lub łóżko), ważne jest tutaj, aby po prostu wyjaśnić swoje stanowisko, oferując inne możliwości wyrażania siebie.

Tak więc podstawowe zasady projektowania pokoju nastolatka:

 • wygodne łóżko;
 • wygodne biurko do pracy z fotelem;
 • zamknięty system przechowywania;
 • udział nastolatka w rozwoju wzornictwa;
 • przestrzeń do wyrażania siebie.

Jakie kolory nadają się do pokoju nastolatka

Niezawodna opcja do pokoju nastolatka — podstawowe białe ściany

Często rodzicom wydaje się, że pokój nastolatka najlepiej jest uczynić jasnym i wielokolorowym. Ale nie zawsze wygląda dobrze. Bardziej niezawodną opcją są podstawowe białe ściany. A indywidualność pokoju można nadać przedmiotom dekoracyjnym. W miarę dojrzewania neutralny kolor nie będzie przeszkadzał w dostosowaniu jej do nowych hobby i zainteresowań. Zamiast bieli możesz użyć miękkiego i jasnego pastelowego odcienia, takiego jak różowy, miętowy lub beżowy.

Andrey Sekerin, kierownik pracowni projektowania wnętrz SmartRoom:

– Nastolatki bardzo szybko dorastają, zmieniają się ich upodobania, więc można zastosować jasne akcenty nie w kolorze ścian, ale np. w tekstyliach i plakatach. Łatwo je zastąpić czymś bardziej neutralnym. Możesz dodać jakiś jasny akcent do bieli i bardziej neutralny kolor towarzyszący.

Nastolatki bardzo szybko dorastają, zmieniają się ich upodobania, więc można zastosować jasne akcenty nie w kolorze ścian, ale np. w tekstyliach i plakatach

Nastolatki bardzo szybko dorastają, zmieniają się ich upodobania, więc można zastosować jasne akcenty nie w kolorze ścian, ale np. w tekstyliach i plakatach (fot.: Shutterstock)

Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru kolorów:

 • odcienie szarości nadają się do koloru żółtego, zielonego i niebieskiego;
 • różowy łączy się z beżowymi, brązowawymi kwiatami;
 • nie należy łączyć wielu kolorów naraz w jednym wnętrzu – może się okazać, że jest przeciążony;
 • jeśli chcesz uzyskać bardziej złożone kombinacje kilku jasnych kolorów jednocześnie, lepiej skorzystać z pomocy projektanta i wykonać kolaż lub wizualizację 3D;
 • w skrajnych przypadkach znajdź podobne zestawienie w już zrealizowanym wnętrzu w internecie.
READ
10 drobiazgów, które obniżają koszt wnętrza i czynią je niewygodnym

Styl projektowania pokoju dla nastolatków

Minimalistyczne współczesne wnętrze

Nastolatki zwykle preferują prosty, ale stylowy wystrój, który nie przytłoczy pomieszczenia przedmiotami, ale podkreśli jego wyjątkowość. Dlatego poniższe style są dobrze dopasowane.

Współczesny

Wnętrze w tym stylu wygląda prosto, ale jednocześnie luksusowo i trochę futurystycznie. Cechami charakterystycznymi współczesności są minimalizm i prostota, otwartość, gładkie powierzchnie, proste linie i geometryczne kształty, kontrastowe zestawienia kolorystyczne zdominowane przez biel i inne jasne odcienie. Meble z reguły są również proste i proste. Rzadko stosuje się wzory i obrazy, zamiast nich – nietypowe faktury, jak bielone drewno czy beton. Jednocześnie styl nie ma wyraźnych granic – można swobodnie eksperymentować i wychodzić poza nie.

minimalizm

Meble i elementy dekoracyjne powinny być tak proste i funkcjonalne, jak to tylko możliwe.

Meble i wystrój powinny być tak proste i funkcjonalne, jak to tylko możliwe (zdjęcie: Josh Hemsley/Unsplash)

Minimalistyczny styl we wnętrzu opiera się na zasadach takich jak prostota, otwartość i pełnia światła. Meble i elementy dekoracyjne powinny być tak proste i funkcjonalne, jak to tylko możliwe. Rzeczy są zwykle umieszczane w szafkach, które wtapiają się w ściany. Wyjątkowość takiego wnętrza można nadać za pomocą kontrastowych zestawień kolorystycznych, fakturowanych materiałów – betonu, naturalnego drewna czy przedmiotów z wikliny.

Skandynawski

Mebli w stylu skandynawskim jest mało, są funkcjonalne, ale ozdobione przytulnymi dodatkami - kocami, poduszkami i roślinami.

Meble w stylu skandynawskim są skromne, funkcjonalne, ale ozdobione przytulnymi dodatkami, takimi jak narzuty, poduszki i rośliny (zdjęcie: Paige Cody/Unsplash)

Styl skandynawski to miękka pochodna minimalizmu. Głównym kolorem wnętrza jest biały. Mebli jest mało, jest funkcjonalna, ale udekorowana przytulnymi dodatkami – kocami, poduszkami i roślinami. Kolory są zwykle pastelowe, naturalne i miękkie.

Andrzej Sekerin:

Minimalizm, skandynawski i współczesny to nowoczesne style, które najlepiej pasują do pokoi młodzieżowych. Bez zbędnych detali, lekki i przytulny. W tych stylizacjach możliwe jest zastąpienie pewnych elementów bez utraty ogólnej koncepcji, co jest istotne w kontekście szybko zmieniających się gustów nastolatków.

Ton boho pomieszczenia nadają różnorodne kolorowe elementy dekoracyjne - dywany, tkane bieżniki, obrusy, koce, obrazy, tafty i poduszki.

Ton boho nadaje pomieszczeniu różnorodne kolorowe elementy dekoracyjne – dywaniki, tkane bieżniki, obrusy, koce, obrazy, otomany i poduszki (fot. Kate Darmody / Unsplash)

Spośród stylów, które nie skłaniają się ku minimalizmowi, nastolatek najprawdopodobniej zadowoli jasny i wesoły boho-chic, który kojarzy się z hipisami lub stylem życia koczowniczych ludów. Samo pomieszczenie można urządzić minimalistycznie – wystarczą białe ściany i drewniana podłoga. Ale ton nadaje różnorodność kolorowych elementów dekoracyjnych – dywaniki, tkane bieżniki, obrusy, koce, obrazy, tafty i poduszki. Głównymi teksturami są tu tekstylia i frędzle. W jednym wnętrzu można łączyć na raz wiele wzorów wzorów i kolorów – raczej trudno w tym stylu przesadzić.

READ
25 sposobów na idealny porządek w domu

Pomysły na pokój dla nastolatków

Dużo dekoracyjnych poduszek

Opcja korzystna dla obu stron w tworzeniu akcentu kolorystycznego - jasne kontrastujące poduszki, które można umieścić na łóżku, sofie lub fotelach

Korzystną opcją dla stworzenia akcentu kolorystycznego są jasne kontrastujące poduszki, które można umieścić na łóżku, sofie lub fotelach (zdjęcie: Kenny Eliason/Unsplash)

Wielu nastolatków uwielbia jasne kolory. Ale nie musisz malować całej ściany. Opcją korzystną dla obu stron w tworzeniu akcentu kolorystycznego są jasne kontrastujące poduszki, które można umieścić na łóżku, sofie lub fotelach.

nietypowe oświetlenie

Jeśli chcesz dodać jasny i stylowy dodatek do pokoju nastolatka, niezwykła oprawa oświetleniowa może być świetnym rozwiązaniem. Może to być designerski żyrandol, ciekawa lampa podłogowa lub oryginalny system oświetlenia z taśm LED.

Andrzej Sekerin:

– Za pomocą podświetlenia można stworzyć kilka scenariuszy oświetlenia na różne pory dnia. Oświetlenie sufitowe w postaci rozgwieżdżonego nieba wciąż gości w wystroju pokoi młodzieżowych i dziecięcych.

girlandy

Girlandy to klasyczne rozwiązanie do pokoju młodzieżowego.

To klasyczne rozwiązanie do pokoju młodzieżowego. W zachodnich serialach i filmach takie oświetlenie jest prawie w co drugiej sypialni nastolatków. Sprawi, że każde pomieszczenie będzie wygodniejsze, urocze i atrakcyjne. Co najlepsze, girlandy łączą się z tekstyliami, drewnem i ciepłymi kolorami.

Sekcja sportowa

Jeśli pozwala na to miejsce, w pokoju nastolatka można umieścić kącik sportowy – drabinkę ścienną lub drążek poziomy

Jeśli pozwala na to miejsce, w pokoju nastolatka można umieścić kącik sportowy – drabinkę lub drążek poziomy (fot. Phil Manker / Flickr)

Andrzej Sekerin:

– Jeśli pozwala na to miejsce, w pokoju nastolatka można umieścić kącik sportowy – drabinkę lub drążek poziomy.

Pokój hobby

Jeśli dziecko gra na gitarze, zrób dla niego uchwyt ścienny

Jeśli Twoje dziecko ma hobby, możesz udekorować jego pokój w tematycznym stylu. Na przykład, jeśli kocha piłkę nożną, możesz zawiesić na ścianie plakat z logo drużyny, którą wspiera, lub zdjęcie ulubionego piłkarza, a w strefie rekreacyjnej postawić pufę w formie piłki nożnej . Jeśli dziecko gra na gitarze, zrób dla niego uchwyt ścienny. A jeśli uczy się hiszpańskiego, może polubić jasny, rodzimy dywan w stylu południowoamerykańskim. Najważniejsze, żeby nie przesadzić i koordynować każde takie akcesorium z dzieckiem. Bądź szczególnie ostrożny z pościelą tematyczną – całkiem możliwe, że nastolatek uzna je za śmieszne.

Pokój tematyczny

Jeśli Twoje dziecko marzy o morzu, jego pokój może wyglądać tak

Trudnym, ale ciekawym rozwiązaniem jest zaprojektowanie pokoju w stylu tematycznym, np. plażowym, tropikalnym czy marynistycznym. Jeśli Twoje dziecko uwielbia anime, to zamiast naklejać na ścianę tapetę z Naruto, lepiej udekorować jego pokój w tradycyjnym japońskim stylu.

READ
14 przyciągających wzrok schematów kolorystycznych sypialni

ściana graffiti

Jeśli twój nastolatek maluje lub interesuje się sztuką uliczną, możesz zamienić jedną ze ścian pokoju w duże płótno dla jego kreatywności. Głównym plusem jest to, że rysunki można do niego wielokrotnie nakładać. A główną wadą jest to, że jeśli nastolatek nie jest bardzo dokładny, farba będzie stale trafiać nie tylko na tę ścianę. Jeśli nie chcesz wykorzystywać całej ściany, możesz ją zastąpić np. drewnianą lub plastikową osłoną, której później nie będziesz żałować.

Fresk

Jeśli ściana z graffiti jest dla Ciebie zbyt radykalna, ale chcesz ją ozdobić w oryginalny sposób, możesz zainstalować fresk w pokoju.

Andrzej Sekerin:

– Często w nowoczesnych projektach używają kolorowych fresków jako elementu akcentującego. Wzór może się różnić w zależności od wieku i upodobań. Fresk umieszczany jest najczęściej na najbardziej widocznej ścianie, niezasłoniętej szafkami.

Pomysły na małe pomieszczenia

Jeśli pokój nastolatka jest ciasny, szczególnie trudno będzie go wyposażyć w komfort. Będziemy musieli uciekać się do sztuczek, które pomogą skompresować przestrzeń.

Projektor zamiast telewizora

Telewizor lepiej zastąpić projektorem, który praktycznie nie zajmuje miejsca.

Telewizor z szafką może być uciążliwy, zwłaszcza jeśli w pokoju jest już tyle innych przedmiotów. Aby zaoszczędzić miejsce, Andrey Sekerin radzi zastąpić go projektorem, który prawie nie zajmuje miejsca. Najłatwiej będzie go używać w pokoju z gładką białą ścianą – w przeciwnym razie trzeba będzie dokupić ekran projekcyjny.

Łóżko piętrowe ze stołem poniżej

Najważniejsze, aby stolik nocny nie był zbyt obszerny, w przeciwnym razie wizualnie pochłonie przestrzeń pokoju.

Najważniejsze jest to, że stolik nocny nie powinien być zbyt obszerny, w przeciwnym razie wizualnie pochłonie przestrzeń pokoju (zdjęcie: Creative Commons)

To popularne i korzystne dla obu stron rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić kilka cennych metrów kwadratowych. Najważniejsze jest to, że stolik nocny nie powinien być zbyt obszerny, w przeciwnym razie wizualnie pochłonie przestrzeń pokoju. Wybierz minimalistyczne modele bez zbędnych półek, szuflad i paneli.

Składane łóżko wbudowane w ścianę

Łóżko można połączyć ze stolikiem lub ze ścianą. Obecnie wiele firm produkuje łóżka składane, które można schować w szafie.

Podium

W małym pokoju dla nastolatka możesz zrobić podium na podłodze - zaaranżować w nim schowek lub łóżko

W małym pokoju dla nastolatka możesz zrobić podium na podłodze – zorganizuj w nim miejsce do przechowywania lub łóżko (zdjęcie: Creative Commons)

Andrzej Sekerin:

READ
Organizacja przestrzeni w garderobie: 13 przydatnych opcji

– W pokoju małego nastolatka można zrobić podium na podłodze – urządzić w nim schowek lub miejsce do spania.

Część pomieszczenia nad podium będzie wyższa – ale jeśli z powodzeniem wpasujesz ją we wnętrze, doda to tylko oryginalności. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w mieszkaniach z wysokimi sufitami.

Półpiętro

Projektant wnętrz zaleca również wykorzystanie przestrzeni nad drzwiami jako dodatkowej przestrzeni do przechowywania.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: