Poznaj świat bezprzewodowy z Apple AirPods

AirPods, bezprzewodowe kropelki, okazały się nieoczekiwanym sukcesem. Kiedy wystartowały w 2016 roku, wielu ekspertów twierdziło, że to porażka. I wypadną z uszu, a wygląd jest śmieszny i są zbyt drogie. Niemniej jednak jest to obecnie najbardziej udany segment biznesowy w Apple. Słuchawki bezprzewodowe przyniosły firmie w 7,3 roku 2019 miliarda dolarów – zamiast 3,3 miliarda dolarów rok wcześniej. Wzrost rok do roku – 121%. Nieźle jak na produkt, który wystartował bez fanfar, bez szumu i mniej niż pięć minut na ogłoszenie podczas prezentacji iPhone’a 7.

Jak to się stało?

AirPods zaczęły być sprzedawane w ultra-konkurencyjnej niszy wypełnionej tysiącami słuchawek innych producentów. W ciągu zaledwie trzech lat zaczęli przynosić większe zyski niż AMD, Spotify i Twitter razem wzięte. Jednocześnie firma nie inwestowała w ich promocję. ogólnie. Początkowo były pozycjonowane po prostu jako akcesorium do iPhone’a 7 i 7 Plus. Po prostu pozbyli się mini-jacka, a Apple obawiał się, że kupujący mogą zacząć się buntować, jeśli nie zaoferuje im się alternatywy.

Najnowszy model słuchawek – AirPods Pro 2019 o ulepszonej konstrukcji i, co ważniejsze, z redukcją szumów – w ogóle nie został ogłoszony ze sceny. Kierownictwo Apple może spędzić pół godziny na prezentacji, aby zdemontować nowe funkcje iPhone’a, MacBooka i iPada. A pojawienie się nowego modelu słuchawek zapowiadane jest online w przypadkowy dzień października, na dwa dni przed rozpoczęciem sprzedaży w sklepach.

Niemniej jednak sprzedaż przekroczyła wszelkie oczekiwania. Greg Joswiak, wiceprezes Apple ds. marketingu, mówi:

Ich popularność była jak pożar, zaskoczyła nas. Zaczęli sprzedawać się lepiej, niż mogliśmy się spodziewać. Reklama nie była nawet wymagana. Od kilku lat AirPods są najlepiej sprzedającymi się słuchawkami na świecie. Mogę szczerze powiedzieć, że tego nie planowaliśmy.

Szacuje się, że Apple sprzedało 2019 milionów par AirPods w 35 roku. Chociaż firma nie ujawnia liczby sprzedaży każdego modelu, na spotkaniu wyników za I kw. 2020 r. prezes Apple Tim Cook powiedział inwestorom, że „popyt na nasze słuchawki bezprzewodowe nadal jest fenomenalny”.

Powodów tej popularności jest kilka. Po pierwsze, ze względu na swoje funkcje urządzenia nie są tak drogie. Stało się to historycznie: początkowo zakładano, że urządzenia będą „kupować dodatkowo” do iPhone’a, w którym zniknął port słuchawkowy (a firma zarobi główny zysk na iPhone’ach, ponad 500 dolarów z każdego modelu). Po drugie, od dłuższego czasu w tym sektorze nie było dużego rozwoju technologii, a funkcje takie jak ładowanie bezprzewodowe i redukcja szumów stały się bardzo istotne nawet dla tych, którzy nie byli fanami Apple. Jeśli pod względem smartfonów i tabletów firma od dawna tańczy do cudzej melodii, to na rynku słuchawek bezprzewodowych (chwilowo) stała się liderem technologicznym.

AirPods w USA również szybko stały się częścią kultury młodzieżowej. Najwyraźniej dlatego, że są zawsze w zasięgu wzroku. Dziwnie jest chodzić i pokazywać wszystkim swój nowy smartfon. Ale białe słuchawki o charakterystycznym kształcie są zauważalne dla każdego i pozwalają poczuć się „fajnie” i „nowoczesnie”. Robią nawet parodie filmów o tym, jak kupowanie AirPods zmienia osobę.

READ
Dlaczego kobieta powinna być zawsze zadbana

Co ciekawe, wraz z premierą nowych AirPods Pro firma nie wycofała poprzednich wersji słuchawek, jak to ma miejsce w przypadku iPhone’ów i iPadów. Zamiast tego stworzyła trzy różne, różne wersje akcesoriów w różnych przedziałach cenowych i z nieco innymi funkcjami. W rezultacie nowicjusze Apple są często zmuszeni do kupowania kilku par do różnych rodzajów aktywności.

Patent na AirPods od 2015 roku

W porównaniu z Apple Watch, który zajęło lata, aby nabrać rozpędu nawet z marketingiem, AirPods okazały się znacznie bardziej poszukiwanym produktem. A poza tym były tańsze. Neil Kybert, założyciel firmy badawczej Apple Above Avalon, wyjaśnia:

Każdy ma smartfon, każdy słucha muzyki lub podcastów. Dlatego zegarek nie jest im potrzebny, ale bez słuchawek, nigdzie. Młodzi ludzie odchodzą teraz od używania zegarków na rękę. Każdy potrzebuje nowoczesnych słuchawek.

Według wiceprezesa Apple Grega Joswiaka, firma „od wielu lat ma cel, aby zbudować bezprzewodową przyszłość”:

Mieliśmy ten niesamowity produkt bezprzewodowy, iPhone. Ale zaczęliśmy się dziwnie czuć, zauważając, jak używa się go z przewodowymi słuchawkami. Dlaczego konieczne było wynalezienie takiego urządzenia, aby nadal pozostać przywiązanym do drutu? Wtedy zaczęliśmy pracować nad koncepcją AirPods.

Apple produkuje przewodowe słuchawki od czasów pierwszego iPoda. Użytkownicy z nich, delikatnie mówiąc, nie byli zachwyceni. Nieprzyjemny, chory, dźwięk idzie w złym kierunku. Pierwszą rzeczą, jaką nabywcy świeżych iPodów od razu poszli na nowe słuchawki.

Historia rozwoju słuchawek Apple. Niektóre z nich w ogóle nie zostały ciepło przyjęte.

W 2009 roku, po 8 latach ciągłych skarg klientów, Apple w końcu wprowadziło zaktualizowaną wersję swoich przewodowych wkładek dousznych: EarPods. Aby wyeliminować problemy ze złym dopasowaniem wkładki do ucha, a w efekcie słabą przewodnością dźwięku, firma poprosiła o pomoc naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Razem udało im się uzyskać dużą ilość danych o budowie ludzkiego ucha, o jego proporcjach oraz o optymalnych proporcjach urządzenia, które wygodnie byłoby w nim umieścić.

Od czasu premiery EarPods, Apple kontynuuje mapowanie ludzkiego ucha, zbierając ogromną ilość danych, aby stworzyć nowy, dokładniejszy model. To ostatecznie doprowadziło do stworzenia AirPods, najpierw w symulacji, a następnie w fizycznym prototypie. W rozmowie z Wired Joswiak mówi:

Zrobiliśmy projekt ze Stanford, zeskanowaliśmy 3D tysiące różnych uszu, różnych kształtów i różnych rozmiarów. Wnętrze uszu nie mniej różni się od odcisków palców. I staraliśmy się znaleźć projekt, który zmieściłby jak najwięcej osób. Zebraliśmy wiele informacji, zbadaliśmy różne rodzaje uszu, mamy największą bazę danych uszu na świecie. A to pozwoliło nam uzyskać projekt, który w połączeniu z trzema różnymi rozmiarami nauszników jest uniwersalny. Nasze słuchawki są idealne dla ponad 95% populacji.

Jednak gadżety mają również aktywnych krytyków. Na przykład w Stanach Zjednoczonych ekolodzy są teraz zaniepokojeni. Gdy w słuchawkach wyczerpie się wbudowana bateria, akcesorium stanie się bezużyteczne. Musisz albo zwrócić go do Apple (gdzie urządzenie zostanie za Ciebie wymienione), albo wyrzucić, a następnie kupić nowe. Apple nie poddaje recyklingowi starych AirPodsów, w przeciwieństwie do iPhone’a. W rezultacie każdego miesiąca na wysypiska śmieci trafiają tony słuchawek z bateriami.

READ
Horoskop na rok 2023 według znaków zodiaku

Apple Watch jest teraz również u szczytu popularności, nawet jeśli trwało to dłużej. Teraz ich sprzedaż przekracza całkowitą sprzedaż całej szwajcarskiej branży zegarkowej. Apple otwarcie dominuje na dwóch głównych rynkach urządzeń do noszenia: smartwatche i słuchawki. I nie od dziś wiadomo, że przygotowywana jest premiera okularów rozszerzonej rzeczywistości firmy. Nie trzeba eksperta, aby dowiedzieć się, dokąd zmierza firma: dostarczanie swoich usług, od iTunes po Apple TV+, za pomocą urządzeń, które można nosić na każdej części ciała.

Neil Kybert z Above Avalon pisze na swoim blogu:

Różne części ciała są jak kawałki ziemi. Na razie są puste, ale Apple zamierza na nich wybudować domy, a to będzie zupełnie inna sprawa. Nasze nadgarstki, nasze uszy, nasze oczy. Są to cenne nieruchomości dla firmy takiej jak Apple, która może wymieniać swoje produkty.

Nie możesz oglądać osobno na AirPods. Kluczem jest tutaj ekosystem. Będą komunikować się z inteligentnymi zegarkami, tymi z okularami AR. Zaangażowana będzie każda część ciała. Taka jest strategia firmy na najbliższe dziesięciolecia.

Przy okazji, słuchawki i wszelkie inne gadżety w USA są znacznie tańsze niż w Rosji. Apple ma swoją stronę na Amazonie, a tam swoje urządzenia można zabrać nawet taniej niż na Apple.com (dodatkowo Amazon jest znacznie bardziej lojalny wobec kupujących z Rosji). W przypadku AirPods różnica w stosunku do rosyjskich cen wynosi zwykle 2-3 tysiące rubli za każdy model. A dostawa z USA z Pochtoy.com kosztuje od 12 USD (900 rubli).

Wiosną Apple ogłosiło i wypuściło na rynek szereg nowych produktów. Nie ostatnie miejsce wśród nich zajmują nowe słuchawki bezprzewodowe AirPods. Pierwsza wersja tego modelu trafiła do sprzedaży ponad dwa lata temu i mimo wysokiej ceny stała się jednym z najbardziej udanych gadżetów Apple. Co nowego w wersji 2019?

Apple nazywa AirPods najpopularniejszymi bezprzewodowymi słuchawkami dousznymi na świecie. Pewnie jest ku temu powód i rzeczywiście na ulicy często można spotkać ludzi z AirPods w uszach. Ale co najważniejsze, jest to naprawdę udane urządzenie pod wieloma względami: etui ze słuchawkami jest bardzo wygodne do noszenia przy sobie (zmieści się w każdej kieszeni), same słuchawki są równie wygodne jak EarPods, leżą w uszach jak rękawiczki (choć autor spotkał osoby, które mają kształt EarPods/AirPods w ogóle nie pasowały), trzeba ładować nieczęsto, a dzięki wbudowanemu w pokrowiec akumulatorowi można to zrobić bez przerywania słuchania muzyki. Oznacza to, że podczas słuchania muzyki naładowali obudowę, a następnie, po zaprzestaniu słuchania, włożyli do niej słuchawki, a po wyciągnięciu po chwili naładowali ją.

READ
Ony najbogatszych ludzi na świecie

Ponadto mają naprawdę dobrą jakość dźwięku i doskonale funkcjonują w ekosystemie Apple: możesz na przykład używać słuchawek z Apple Watch bez smartfona lub możesz odtwarzać muzykę na iPhonie, ale sterować odtwarzaniem za pomocą zegarka. I oczywiście możesz podłączyć inne urządzenia Apple z systemami operacyjnymi do AirPods.

Co można w takim modelu poprawić? Odpowiedź jest prosta: wyposażyć etui w bezprzewodowe ładowanie i jeszcze bardziej usprawnić funkcjonowanie w ekosystemie Apple. W szczególności przyspiesz przełączanie między urządzeniami i „naucz” słuchawki polecenia „Hej Siri!”. Jak to działało? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu szczegółowo, gdy tylko AirPods drugiej generacji pojawiły się w Rosji.

podzespoły

Opakowanie nowych AirPods jest prawie dokładnie takie samo, jak pudełko poprzedniej generacji. Jest kompaktowy, kwadratowy, zaprojektowany w lekkim minimalistycznym stylu.

Jedyną różnicą jest napis Wireless Charging Case pod nazwą urządzenia. Jest jasne, dlaczego jest to potrzebne: aby odróżnić opcję od etui do ładowania bezprzewodowego, ponieważ, przypomnijmy, AirPods można również kupić z etui poprzedniej generacji.

Wewnątrz – wszystko jest takie samo: etui, w nim – same słuchawki, w kopercie – komplet ulotek, a pod tekturową tacką – kabel Lightning.

Nawiasem mówiąc, zwróć uwagę: nazwa produktu jest taka sama, jak była, nie ma w nim dwójki.

Konstrukcja obudowy i słuchawek

Wygląd słuchawek nie zmienił się ani na jotę. Oznacza to, że jeśli umieścisz obok siebie stare i nowe AirPods, nie będziesz w stanie ich odróżnić nawet przy dużym wysiłku. To minus dla tych, którzy lubią niektóre aktualizacje, ale to też jest plus – zachowana jest kompatybilność. Oznacza to, że można kupić osobne etui z funkcją ładowania bezprzewodowego, a nowe słuchawki ze starym etui, używając go jako dodatkowego akumulatora.

Właściwie różnice w konstrukcji nowych AirPods dotyczą tylko obudowy z funkcją ładowania bezprzewodowego. Najważniejsze, że zmieniła się lokalizacja wskaźnika na obudowie. Wcześniej znajdowała się pod pokrywą, obok zaślepek słuchawek. Teraz został przeniesiony na zewnętrzną powierzchnię obudowy.

Ta decyzja jest zrozumiała: kiedy stawiamy sprawę na bezprzewodowe ładowanie, chcemy zobaczyć, czy proces się toczy. Dobrze znany problem z ładowarkami bezprzewodowymi: czasami konieczne jest umieszczenie na nich urządzenia w określony sposób, aby wszystko działało, to znaczy nie we wszystkich pozycjach ładowanie pójdzie. Dlatego obecność wskaźnika jest bardzo przydatna.

Wypróbowaliśmy nową obudowę z dwiema ładowarkami bezprzewodowymi, które działały dobrze, o ile umieściliśmy obudowę dokładnie na środku. Jeśli przyłożysz go bliżej krawędzi powierzchni, nic z tego nie wyjdzie.

READ
20 rzeczy, które powinieneś zacząć robić w wieku 30 lat. Lepiej wcześniej!

Drugą i ostatnią różnicą w konstrukcji etui jest przesunięcie przycisku na tylnej powierzchni bliżej środka. Za jego pomocą można aktywować wskaźnik, ale tak naprawdę w codziennym życiu trzeba go używać niezwykle rzadko, więc nie możemy nazwać tej decyzji plusem lub minusem – raczej nie wpłynie to na wrażenia użytkownika i raczej spowodowane przez niektóre cechy konstrukcyjne.

Jeśli chodzi o same słuchawki, jak już wspomniałem, ich konstrukcja pozostała niezmieniona. Opisaliśmy to szczegółowo w artykule o pierwszych AirPodsach, więc nie będziemy tego powtarzać, ale zauważamy, że na podstawie doświadczeń z dwóch lat użytkowania możemy przyznać, że jest bardzo dobry. AirPods wygodnie leżą w uszach, nie wypadają, nie powodują dyskomfortu, a ich styl jest godny pochwały.

Połączenie i użytkowanie

Początkowe połączenie z urządzeniami iOS dla AirPods jest dokładnie takie samo, jak w przypadku poprzedniej generacji: otwieramy etui – na iPhonie od razu pojawia się okno z prośbą o podłączenie słuchawek. Potwierdzamy, wkładamy słuchawki do uszu – i gotowe, robota skończona.

Zajmuje to dosłownie kilka sekund. A tutaj AirPods w połączeniu z iPhonem jest naprawdę poza konkurencją. Ale tak było wcześniej. Co się zmieniło? Apple twierdzi, że prędkość, z jaką słuchawki przełączają się między urządzeniami. Załóżmy, że zacząłeś oglądać film na iPhonie, a potem wziąłeś iPada i chcesz kontynuować. W przypadku AirPods pierwszej generacji zajęło to kilka sekund. Teraz teoretycznie wszystko powinno być znacznie szybsze.

W praktyce nie zauważyliśmy znaczącej różnicy. Zostało to przetestowane w następujący sposób: słuchawki zostały podłączone do iPhone’a XS Max, następnie do 13-calowego MacBooka Pro z systemem macOS High Sierra, a następnie do iPada mini 2019. Czas potrzebny do połączenia we wszystkich przypadkach wynosił kilka sekund, a dla obu generacji AirPods był mniej więcej taki sam.

Z drugiej strony, jeśli najpierw porozmawiasz na iPhonie za pomocą wbudowanego głośnika, a następnie przełączysz się na słuchawki, to proces naprawdę odbędzie się niemal natychmiast – w tym scenariuszu wzrost prędkości połączenia jest naprawdę zauważalny.

Kolejną innowacją obiecywaną przez Apple jest poprawa jakości dźwięku podczas rozmowy telefonicznej. Jednak, jak pokazał nasz test, dotyczy to tylko zewnętrznej redukcji szumów. Jeśli jednak dokładnie przeczytałeś opis na stronie producenta, tak powinno być. „Kiedy rozmawiasz przez telefon lub używasz Siri, opcjonalny akcelerometr do wykrywania aktywności głosowej i mikrofony o zmiennym wzorze odfiltrowują hałas otoczenia i zapewniają wyraźny dźwięk” — czytamy w opisie Apple. Dlatego jeśli jesteś w stosunkowo cichym miejscu (na przykład w domu lub w biurze), nie będzie żadnej różnicy między AirPodsami pierwszej i drugiej generacji. Przynajmniej nie zauważyliśmy tego: ani ze strony osoby, która odebrała telefon, ani ze strony naszej.

Przyznajemy, że w głośniejszych warunkach różnica może być już zauważalna. Jednak autor rozmawiał z pierwszymi AirPodsami tam, gdzie było to możliwe – zarówno w pobliżu ruchliwej autostrady, jak i w transporcie lądowym. I nigdzie nie było znaczących narzekań na jakość dźwięku – z jednej strony. Cóż, w cichych warunkach, a tym bardziej wszystko było w porządku.

READ
Niepoprawne znaki zodiaku: komu nie należy dawać drugiej szansy

To, co naprawdę zbliża się do nowych AirPods, to aktywacja głosowa Siri. Wcześniej trzeba było dwukrotnie kliknąć jedną ze słuchawek, aby to zrobić, teraz wystarczy powiedzieć „Hej Siri!”. Jak znacząca jest ta poprawa? Zależy od osobistych preferencji i częstotliwości korzystania z Siri. Ale znowu chodzi tu tylko o używanie poza domem, bo jeśli jesteś w jednym miejscu, a smartfon, do którego podłączone są słuchawki, stoi obok ciebie, to już można go aktywować głosem.

Wreszcie ostatnią rzeczą, na którą producent zwraca uwagę, jest zwiększona żywotność baterii podczas rozmowy telefonicznej. Oczywiste jest, że jest to trudna do zweryfikowania rzecz: jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek rozmawiał nieprzerwanie przez 3 godziny, co obiecuje Apple. A jeśli zostanie przerwany, czystość eksperymentu zostanie już naruszona. Ponadto nadal zdajemy sobie sprawę, że rozmowy telefoniczne zajmują mniej czasu w przypadku większości użytkowników korzystających ze słuchawek w porównaniu do słuchania muzyki lub innych treści dźwiękowych. Powód jest prosty: mało prawdopodobne, żeby ktoś cały dzień chodził ze słuchawkami w uszach, a telefony przychodzą do nas nagle i tak samo nagle trzeba do kogoś zadzwonić. A jeszcze mniej prawdopodobne, że ktoś założy słuchawki na minutę rozmowy telefonicznej. A zaplanowane z góry długie rozmowy nie zdarzają się tak często.

Ogólnie rzecz biorąc, chociaż wydłużenie żywotności baterii, nawet w jednym trybie, jest w każdym razie plusem, ale stwierdzenie, że wpłynie to znacznie na częstotliwość ładowania AirPods, jest warte ostrożności.

odkrycia

Bardzo udany produkt właśnie trochę się poprawił – tak można opisać aktualizację AirPods. Te ulepszenia, które odnoszą się do samych słuchawek, są minimalne i w życiu codziennym możesz ich nie zauważyć. Jednak bardzo mile widzianym dodatkiem jest możliwość bezprzewodowego ładowania etui. Teraz wystarczy mieć jedną bezprzewodową ładowarkę, która może współpracować zarówno z iPhonem, jak i AirPods.

Czy ta magiczna obudowa jest warta 6600 rubli, o które dziś pyta się w markowym sklepie internetowym Apple? A czy nowe AirPods z tym etui kosztują 17 tys. rubli (4 tys. więcej niż prosili o AirPods pierwszej generacji i 3500 więcej niż za nowe AirPods z etui bez funkcji ładowania bezprzewodowego)? Pytania są retoryczne. Odpowiedzi na nie zależą od tego, ile użytkownik jest w zasadzie skłonny zapłacić za wygodę.

Mówiąc pragmatycznie, na tym zdecydowanie można zaoszczędzić. Uzyskuje się bardzo duże oszczędności, cokolwiek by powiedzieć. Z drugiej strony to właśnie w takich rzeczach, jak i na poziomie ich realizacji tkwi magia Apple.

Ponieważ Apple AirPods wciąż są bezkonkurencyjne pod względem wyglądu, komfortu, jakości i funkcji, uważamy, że zasługują na naszą nagrodę Original Design.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: