Pozbądź się niechcianego zarostu

BEZPŁATNE KONSULTACJE: pomożemy lekarzom i właścicielom klinik dobrać sprzęt do leczenia hirsutyzmu

Spis treści

Hirsutyzm u kobiet to nadmiar włosów typu męskiego. Wbrew obiegowym opiniom choroba może wystąpić również u mężczyzn, jednak w artykule uwzględniono wyłącznie odmianę żeńską.

W naszej firmie można zakupić następujący sprzęt do leczenia nadmiernego owłosienia u kobiet:

Według statystyk około 10% kobiet w Stanach Zjednoczonych i krajach skandynawskich ma oznaki hirsutyzmu. Niewiele jest wiarygodnych informacji dla innych regionów świata.

Etiologia i patogeneza

Poziom hormonalny i cechy strukturalne mieszka włosowego decydują o kondycji włosów – ich długości, gęstości, karbikowatości, tempie wzrostu, lokalizacji itp.

Po urodzeniu na ciele dziecka stopniowo zaczynają wyrastać cienkie i słabo pigmentowane włosy – nazywane są welusem (vellus). Ich średnica nie przekracza 30 mikronów, długość jest mniejsza niż 2 cm, włosy Vellus pozbawione są rdzenia i mięśnia unoszącego włosy, a ich cebulka znajduje się na poziomie warstwy siateczkowatej skóry właściwej. U dorosłych meszek występuje na skórze głowy – na przykład w strefie czołowo-ciemieniowej (20% włosa meszkowego jest tu uważane za normę).

Wraz z wiekiem w organizmie aktywowane są androgeny, które przyczyniają się do przekształcenia włosów welusowych w końcowe (większe i bardziej pigmentowane). Na stopień przemiany ma wpływ poziom i czas trwania ekspozycji androgennej, lokalna aktywność 5-alfa reduktazy w okolicy mieszków włosowych oraz ich wrażliwość na wpływy hormonalne. Jednocześnie włosy welusowe pozostają w niektórych obszarach ciała, co jest normalne (strefa ciemieniowa głowy, brwi, rzęsy).

W swoim rozwoju włos przechodzi przez trzy fazy – anagen (wzrost), katagen (przejście do spoczynku) i telogen (odpoczynek):

 1. W anagen włos aktywnie rośnie, jego cebulka nabiera pełnego kształtu.
 2. W katagenie zaczyna się rozwijać atrofia mieszka włosowego.
 3. W telogenie łodyga włosa odrywa się od mieszka i z czasem wypada, a młode włosy zaczynają dojrzewać w pobliżu cebulki.

Głównym hormonem, na który reaguje mieszek włosowy, jest dihydrotestosteron. Występuje nie tylko w ludzkiej krwi, ale jest również syntetyzowany w okolicy bańki z jej prekursora, testosteronu. Miejscowa produkcja dihydrotestosteronu jest uwarunkowana aktywnością 5-alfa reduktazy w skórze. Różnice w aktywności tego enzymu są miarą tego, dlaczego kobiety z podobnym poziomem testosteronu w osoczu mogą mieć różne stopnie hirsutyzmu lub w ogóle nie mieć hirsutyzmu.

READ
Dziewczynce zaproponowano wybór dziecka do adopcji. Jej odpowiedź zaskoczyła kierownika sierocińca

Główne przyczyny hirsutyzmu:

 • Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest najczęstszą przyczyną hirsutyzmu. PCOS charakteryzuje się brakiem równowagi hormonów płciowych, co prowadzi do zaburzeń miesiączkowania, otyłości, mnogich torbieli jajników i niepłodności.
 • zespół Cushinga – Występuje przy wysokim poziomie kortyzolu we krwi. Jej przyczyną jest albo nadmierna produkcja tego hormonu przez nadnercza, albo długotrwałe stosowanie niektórych leków (np. glikokortykosteroidów).
 • Wrodzony przerost nadnerczy – dziedziczna patologia, w której nadnercza syntetyzują duże ilości hormonów steroidowych, w tym kortyzolu i androgenów.
 • Nowotwory – rzadka, ale wciąż możliwa przyczyna hirsutyzmu. Zwykle chorobę wywołują guzy jajników lub nadnerczy wydzielające androgeny.
 • Leki – Hirsutyzm może być spowodowany przyjmowaniem niektórych leków (syntetyczne androgeny, ogólnoustrojowe kortykosteroidy, szereg leków przeciwdepresyjnych).

Czasami choroba pojawia się bez wyraźnego powodu – tak jest idiopatyczny hirsutyzm. Jest to diagnoza wykluczenia, czyli umieszcza się go, gdy wykluczone są wszystkie inne możliwe przyczyny choroby. Najczęściej idiopatyczny hirsutyzm występuje u kobiet z regionu Bliskiego Wschodu, Morza Śródziemnego i Azji Południowej.

Czynniki ryzyka hirsutyzmu:

 • Historia rodzinna – warto zwrócić uwagę nie na przypadki nadmiernego owłosienia w rodzinie, ale na choroby hormonalne najbliższych. Szczególną uwagę zwraca się na obecność PCOS i przerostu nadnerczy.
 • pochodzenie – jak wspomniano powyżej, częściej hirsutyzm mają kobiety z rejonów Bliskiego Wschodu, Morza Śródziemnego i Azji Południowej.
 • Otyłość – sprzyja zwiększonej produkcji androgenów, co zwiększa prawdopodobieństwo hirsutyzmu.

Objawy kliniczne

Hirsutyzm charakteryzuje się nadmiernym porostem szorstkich, ciemnych włosów w miejscach, gdzie kobiety zwykle ich nie mają – częściej na twarzy, klatce piersiowej i plecach (rys. Xnumx). Jednocześnie nadmierne owłosienie ciała należy rozpatrywać w połączeniu z cechami rasowymi danej osoby. To, co może być uznane za wygórowane dla przedstawicieli jednej rasy, dla innych będzie pasowało do przeciętnej normy.

Jeśli hirsutyzm jest wywołany przez bardzo wysoki poziom androgenów, kobieta może w końcu się rozwinąć wirylizm – pojawienie się męskich drugorzędnych cech płciowych:

 • zgrubienie głosu
 • Zwiększone wypadanie włosów na głowie z późniejszym łysieniem
 • Trądzik na twarzy i ciele
 • Zmniejszenie piersi
 • величение мышечной массы
 • Powiększenie łechtaczki

Rys.. 1. Oznaki hirsutyzmu na twarzy starszej kobiety (www.Medscape.opcji binarnych)

Przyczyny hirsutyzmu, sprzętowe metody usuwania owłosienia za pomocą laserów i urządzeń IPL

Zasady leczenia

Leczenie hirsutyzmu rozpoczyna się od ustalenia przyczyny stanu. Po ustaleniu głównego czynnika etiologicznego należy skierować wysiłki na jego eliminację – leczenie PCOS lub nowotworów, zniesienie leków wpływających na tło hormonalne itp.

READ
Opieka stomatologiczna: niezbędne zasady, których należy przestrzegać

Niektórym pacjentom wystarczą zabiegi kosmetyczne, innym trzeba będzie łączyć leki ogólnoustrojowe, chirurgię i inne metody. Za najskuteczniejszą strategię uważa się leczenie kompleksowe, które opiera się na połączeniu terapii lekowej z depilacją włosów. Leki ogólnoustrojowe działają stopniowo, więc efekt ich przyjmowania rozwija się po pewnym czasie. Zabiegi estetyczne mogą posłużyć do szybkiej poprawy stanu pacjenta (w tym stanu psychicznego).

Leki na hirsutyzm

Glikokortykosteroidy – hamują wytwarzanie hormonu adrenokortykotropowego (ACTH), który może być stosowany w przypadku wrodzonego przerostu nadnerczy lub idiopatycznego hiperandrogenizmu. Niestety, u niektórych pacjentów podczas tej terapii dochodzi do przyrostów masy ciała i objawów cushingoidu, nawet przy małych dawkach leków.

Doustne środki antykoncepcyjne – dość niedrogi i skuteczny sposób na normalizację cyklu miesiączkowego. Optymalne jest ich połączenie z antyandrogenami lub innymi rodzajami terapii. Nie zaleca się stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych u pacjentów z migreną, chorobą zakrzepowo-zatorową, rakiem piersi lub macicy.

Należy również wziąć pod uwagę, że w 50% przypadków doustne środki antykoncepcyjne w małych dawkach i minitabletki nie są w stanie zahamować owulacji. Wytworzone androgeny nadal krążą we krwi, utrzymując objawy hirsutyzmu. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia zależy od aktywności androgennej i indywidualnej podatności kobiety na tę terapię.

Spironolakton – ogranicza produkcję testosteronu poprzez blokowanie receptorów androgenowych, dzięki czemu jest skuteczny jako dodatkowa terapia hirsutyzmu. Zwykła dawka spironolaktonu wynosi 50-200 mg na dobę.

Finasteryd – jest inhibitorem 5-alfa reduktazy, który może być przydatny w hirsutyzmie. Finasteryd ma szereg skutków ubocznych, w szczególności negatywny wpływ na libido. Dlatego zaleca się przepisywanie go kobietom po menopauzie, które nie planują już zajść w ciążę.

Flutamid – niesteroidowy selektywny antyandrogen, który nie wykazuje aktywności progestynowej, estrogenowej, kortykoidowej ani antygonadotropowej. Jest przykładem nowoczesnej strategii terapii lekowej. Wstępne dane wskazują, że flutamid jest skuteczny w leczeniu hirsutyzmu, ale lek jest bardzo drogi i w niektórych przypadkach może powodować ciężkie zapalenie wątroby.

Kosmetyczna pielęgnacja hirsutyzmu

Golenie, skubanie, woskowanie, depilacja chemiczna lub mechaniczna, elektroliza lub diatermia krótkofalowa mogą być stosowane do usuwania niechcianych włosów. Należy pamiętać, że depilacja chemiczna może powodować podrażnienia skóry, wyrywanie – zapalenie mieszków włosowych, diatermia i woskowanie – bliznowacenie.

READ
36 zdrowych nawyków, które prowadzą do długiego i szczęśliwego życia

Sprzętowe metody usuwania włosów na hirsutyzm

Sprzętowe metody na pozbycie się niechcianych włosów w hirsutyzmie obejmują dwa obszary – lasery и intensywne pulsujące światło (IPL). Oba działają selektywnie światłem na mieszki włosowe, ogrzewając je i powodując zniszczenie. Włosy przestają rosnąć, dopóki w skórze nie uformują się nowe mieszki włosowe.

Główną różnicą pomiędzy systemami laserowymi a IPL jest czas trwania zabiegu oraz koszt samego urządzenia. Intensywne, pulsujące światło nie usuwa włosów tak szybko i skutecznie jak lasery, więc każda sesja trwa dłużej. Jednak koszt urządzeń IPL jest średnio niższy.

Wśród laserów najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem do usuwania niechcianego owłosienia z twarzy i ciała są lasery diodowe 800–810 nm. Mogą być stosowane u pacjentów z dowolnym fototypem skóry (do V-VI) i dowolnym kolorem włosów, w tym blond lub rudym. Jednocześnie skóra i otaczające tkanki praktycznie nie nagrzewają się, a dla większego komfortu pacjenta można wbudować w uchwyt urządzenia system chłodzenia.

Włosy na kobiecej twarzy nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie: ta wada może zepsuć nawet najpiękniejszą płeć piękną. Istnieje wiele metod usuwania zarostu, zarówno w domu, jak i przy pomocy specjalisty.

Treść artykułu:

Dlaczego rośnie zarost?

Owłosienie twarzy u wielu kobiet powoduje dyskomfort, kompleksy i niezadowolenie z własnego wyglądu. W większości przypadków ilość owłosienia na twarzy jest uwarunkowana genetycznie, ale wraz z wiekiem może wzrosnąć i powodować oczywiste niedogodności dla kobiety.

Jeśli z biegiem lat włosy na twarzy stają się nieco ciemniejsze, twardsze i bardziej widoczne wizualnie, może to wynikać z jednego z powodów:

  Wszelkie zaburzenia hormonalne, zarówno spowodowane chorobami, jak i naturalnymi procesami (dojrzewanie, ciąża, menopauza);

Przed przystąpieniem do usuwania włosów konieczne jest poddanie się badaniu lekarskiemu: być może wyeliminowanie podstawowej przyczyny rozwiąże problem nadmiernego wzrostu włosów. Jeśli doświadczasz nagłego, intensywnego wzrostu zarostu, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Depilacja twarzy w salonie

Procedury salonowe do depilacji są dość niezawodne i pozwalają na zawsze rozwiązać problem. Pełny cykl depilacji twarzy może być dość kosztowny, trudno z góry przewidzieć, ile zabiegów będziesz potrzebować, ale jednocześnie możesz być pewien efektu końcowego.

Laserowe usuwanie włosów

Laser aleksandrytowy służy do usuwania owłosienia na twarzy. Procedura może być dość bolesna i wymagać kilku sesji. W większości przypadków włosy są usuwane na stałe lub w ich miejsce mogą wyrastać jasne włosy meszkowe, które trudno odróżnić gołym okiem.

READ
Jak przedstawiciele różnych znaków wieku zodiaku?

Fotoepilacja

Metoda ta opiera się na działaniu impulsu świetlnego na mieszek włosowy, dzięki któremu wewnątrz tkanek zachodzi reakcja termiczna. W efekcie zniszczeniu ulega zarówno cebulka, jak i sam włos. Całkowite usunięcie owłosienia z fotoepilacją może wymagać kilku sesji w ciągu roku, ponieważ jakiś czas po pierwszym zabiegu na leczonym obszarze wyrosną nowe włosy, które nie zostały naruszone.

Fotoepilacja jest prawie bezbolesna, a sam zabieg zajmie nie więcej niż 20 minut. Po usunięciu zarostu tą metodą lepiej nie dopuszczać do intensywnego opalania, aby uniknąć przebarwień.

Elektroliza

Ta metoda jest uważana za najbardziej radykalną. W kilku krokach możesz na stałe pozbyć się zarostu. Podczas zabiegu do mieszka włosowego wprowadzana jest najcieńsza igła i poddawany jest impuls elektryczny. Elektroliza jest dość bolesna, a na skórze wrażliwej mogą pojawić się mikrorany, dlatego po zabiegu zaplanuj kilkudniową rehabilitację.

Depilacja twarzy w domu

Domowe metody depilacji mogą być całkiem skuteczne, jeśli nie masz zbyt wielu niechcianych włosów na twarzy. Najczęściej stosowane metody – plastry woskowe, słodzenie, kremy do depilacji, ściąganie pęsetą, nicią lub depilatorem – dają tylko chwilowy efekt. Nowo wyrastające włosy mogą stopniowo stawać się grubsze i ciemniejsze, a także mają tendencję do wrastania. Aby przepisy ludowe działały, musisz uzbroić się w cierpliwość i wyraźnie postępować zgodnie z instrukcjami.

Roztwór sody

Rozpuść łyżeczkę (ze zjeżdżalnią) sody oczyszczonej w 200 ml wody. Zwilżyć w tym roztworze wacik lub bandaż, nałożyć na miejsce, w którym wyrastają niechciane włoski, utrwalić bandażem i pozostawić na noc. Może upłynąć co najmniej 1 tydzień, zanim włosy zaczną wypadać. Oczywiście zabieg trzeba będzie powtórzyć, gdy pojawią się nowe włosy, ale ostatecznie w ciągu kilku miesięcy można całkowicie pozbyć się problemu.

Olej z mrówek

Głównym sekretem stosowania tego narzędzia jest to, że olejek nakłada się po depilacji mechanicznej (za pomocą depilatora lub pęsety). Nasącz bawełniany wacik w olejku mrówkowym, wyciągnij włosy na jeden ze sposobów i nałóż punktowo w miejsce, w którym rosną włosy. Konieczne jest, aby olej wniknął do środka, tylko w tym przypadku nastąpi zniszczenie pęcherzyka. Aby osiągnąć trwały efekt, możesz potrzebować 5-6 zabiegów miesięcznie przez sześć miesięcy.

READ
25 najczęściej łamanych haseł w 2023 r.

Metody ludowe, które nie działają

Niestety na forach i w różnych zasobach internetowych można znaleźć opis bardzo egzotycznych metod radzenia sobie z niechcianymi włosami. Większość z nich nie tylko nie pomoże pozbyć się zarostu, ale również doprowadzi do bardzo smutnych konsekwencji, o czym świadczą liczne recenzje:

  Orzech włoski. Do usuwania włosów stosuje się nalewkę apteczną z orzecha lub domowej roboty pastę ze skorupki, zmieloną na proszek. Pojedyncze włoski mogą faktycznie zniknąć (ale wkrótce odrosną), ale skóra w tym miejscu na długo żółknie lub brązowieje;

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: