Porady projektanta wnętrz: 7 przydatnych pomysłów na uporządkowanie kuchni

Ucz się od profesjonalistów, które z tysięcy wskazówek dotyczących planowania zestawu kuchennego są ważne, a które nie

Ekaterina Kuliniczewa

Stały współpracownik HouzzRu, historyk sztuki, dziennikarz, bloger. Absolwent Rosyjskiego Uniwersytetu Przyjaźni Narodów, Państwowej Akademii Sztuki i Przemysłu im. S.G. Stroganowa (Stroganovka), Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanitarnego. Główne zainteresowania zawodowe: rzemiosło artystyczne. design, moda, kino, sport.

Chętnie poczytamy, jak garderoby dobierają redaktorzy magazynów modowych, podróżnicy pakują torby, sportowcy trenują, czy wizażyści i kosmetolodzy dbają o siebie. Domyślnie wierzymy, że robią dokładnie to, czego potrzebują dla siebie: nic zbędnego, ale mają wszystko, czego potrzebujesz. Dlatego w tej serii debat projektowych dowiedzieliśmy się od praktykujących ekspertów – projektantów, architektów, dekoratorów – jak wymyślili własną kuchnię na podstawie doświadczeń z projektami innych ludzi.

Łatwa do czyszczenia kuchnia
Kiedy profesjonaliści opowiadają o własnej kuchni, nie biorą pod uwagę armii pomocników, gotowych sprzątać od rana do wieczora. Projektanci projektują dla siebie kuchnie, z których naprawdę korzystają, w których nieustannie gotują i, co ważne, kuchnie, które sami „pocierają”.

Stąd rada: przetestuj każdą funkcję pod kątem prostoty lub złożoności pielęgnacji. Zadaj sobie pytanie: „jak wygodnie byłoby osobiście mieć oko na „pleśń w szwach” mozaiki na blacie kuchennym? Czy jestem gotów nie myć buraków w jasnym zlewie z naturalnego lub sztucznego kamienia (bo wtedy muszę zmielić plamę – sok z buraków zjada się w jednej chwili)?

Neutralny projekt
Architekci, z którymi przeprowadzono wywiady, nie są jakimiś mitycznymi kosmitami: mieszkają dokładnie w tych samych apartamentowcach z typowej serii, co my. Problem małej kuchni jest im, powiedzmy, znany. I oferują proste rozwiązanie problemu: nie daj się ponieść wystrojowi.

„Często okazuje się, że jest to bardzo zatłoczona przestrzeń, w której trudno pozostać na dłużej. Zwłaszcza jeśli chodzi o osławione 8-9 metrów kwadratowych w mieszkaniu – zauważa architekt i projektantka Olga Ryżkowa.

„Projektant ma tak wiele na głowie, że zwykle, jeśli chodzi o własną kuchnię, chce się, aby była funkcjonalna i neutralna”, mówi projektant wnętrz i architekt Vladimir Shlykov. Większość uczestników badania zgodziła się z tą opinią.

Dowolna cena – ważniejsze jest to, co jest w środku
„Wybór kuchni jest podobny do wyboru samochodu: musisz wybrać markę, która jest dla ciebie wygodna i zdecydować się na wyposażenie”, mówi dekoratorka Tatiana Voronova. Innymi słowy, zarówno z modułów IKEA, jak i w oparciu o kuchnie Nolte, projektanci mogą stworzyć wygodny dla siebie zestaw. To nie marka się liczy, liczy się to, co jest w środku.

READ
Jak zorganizować proces uczenia się z zainteresowaniem dla ucznia?

Skoncentruj się na swoich nawykach
A jak eksperci decydują, czego potrzebują w kuchni, a czego nie? – Najważniejsza wskazówka: analizuj obecne nawyki, nie planuj mitycznej „przyszłej wygody” zestawu kuchennego. Weź kartkę papieru i zapisz, czego dokładnie nie lubisz w obecnej kuchni. Co nie jest na nim wygodne? Być może ze zlewu lecą chlapnięcia – stół jest ciągle w wodzie lub jest mało powierzchni “siekającej” lub ciągły bałagan przy koszu na śmieci lub dziecko przekręca kontrolki piekarnika. To nie jest kwestia jednego dnia: załóż „księgę skarg” i pisz, pisz, pisz.

Kolejnym ważnym krokiem jest przeanalizowanie własnego stylu życia, postaw wobec gotowania i nawyków związanych z kuchnią:

  • ile gotujesz? Na przykład jest taka sytuacja, że ​​na kuchence są jednocześnie zajęte cztery palniki, albo jest to rzadkość. A potem możesz kupić panel na trzy, wygrywając miejsce na blacie.
  • Ile masz naczyń i jaki jest ich rozmiar? Potrzebujesz, powiedzmy, pudełka na blachy do pieczenia, czy też prawie nie masz naczyń do pieczenia?
  • czy masz zwyczaj odkładania naczyń „przed załadowaniem zmywarki”? Okazuje się, że masz dużo naczyń, ale tak naprawdę nie potrzebujesz suszenia nad zlewem?
  • Kupujesz trochę artykułów spożywczych prawie codziennie, czy chodzisz do supermarketu raz w tygodniu? A potem trzeba gdzieś przechować zapas wody, artykułów spożywczych i żywności dla całej rodziny (a obecna lodówka to za mało);
  • które części Twojej kuchni są najbardziej brudne itp.

Ważne: nie zastępuj planowania poszukiwaniem pomysłów
Zwykle ludzie starają się „zrozumieć” wygodną funkcjonalność kuchni poprzez szukanie inspirujących zdjęć, projektów, myślenie i zbieranie „pomysłów”. Proces ten może przebiegać równolegle lub poprzedzać etap kontemplacji. Ale nie zastępuj jednego drugiego, to ważne! W codziennym zgiełku często dostrzegamy pewne rzeczy na maszynie i zwracamy na nie uwagę dopiero po uświadomieniu sobie, że nagle zrobiliśmy się nieswojo.

„Kuchnia jest jeszcze bardziej osobistą przestrzenią niż sypialnia i łazienka. I dla tych, którzy kochają gotować, a nawet więcej. Dlatego przy planowaniu kuchni nie polecam spoglądania wstecz na gotowe wskazówki – przekonuje projektant Kirill Pavlov.

„Jeśli chcesz uzyskać wygodną, ​​praktyczną i łatwą w obsłudze kuchnię, kieruj się parametrami oryginalnego pomieszczenia i swoimi potrzebami. Nie jest faktem, że to, co pięknie wygląda w czasopiśmie, będzie do Ciebie pasować. Zadaniem wnętrza reklamowego jest rozstanie z pieniędzmi. Prawdziwym zadaniem jest pomoc w praktyce – mówi Igor Samoilov, szef studia projektowego.

READ
6 najbardziej bezinteresownych znaków zodiaku

Oto przykład takiego podejścia. „Policz, ile półek używasz teraz i zarób o 30% więcej! Wtedy będzie ci wygodnie” – radzi szef studia projektowego Ilya Komolov. „Jeśli jesteś pewien, że jakaś chwila będzie dla Ciebie dogodna, nie daj się przekonać projektantowi oryginalnym argumentem: „Nie robią tego w ten sposób”. Poszukaj innej firmy – radzi architekt i projektantka Olga Ryżkowa.

Możesz także wymyślić dekoracyjne rozwiązania dla siebie. „Ważne było dla mnie, aby detale w kuchni były tylko moje. Moja żona i ja zbieraliśmy płytki ceramiczne podczas wszystkich podróży i teraz, patrząc na fartuch kuchenny, możemy sobie przypomnieć szczęśliwe chwile wakacji ”- projektant Ivan Goryachev podaje przykład z własnego doświadczenia.

Komu zaufać i jak nie przeliczyć?
„Rada jest banalna: w sprawie projektu kuchni skontaktuj się z kierownikami salonów kuchennych. To tak jak w pytaniu z chirurgiem: najlepszy jest ten, który wykonuje daną operację „na bieżąco”. Menedżerowie salonów na tym psie jedli i znają wszystkie szafki, szczegóły i niuanse. A co z autorem projektu? Znajduje tylko idealne miejsce i objętość dla kuchni, a następnie kontroluje styl i kolor” – mówi projektantka Maria Boyarova. Innymi słowy, projektant nie wykona za Ciebie pracy „planowania kuchni” – to jest praca klienta i jego wspólny projekt z kierownikiem salonu kuchennego.

Ale jest tutaj ważny niuans. Nawet jeśli ktoś Ci pomoże, to i tak lepiej zawczasu obliczyć kilka drobiazgów i rozgryźć je samemu (na próbce w kabinie, przy użyciu przedmiotów o porównywalnych parametrach itp.). Pomoże to uniknąć problemów, nad rozwiązaniem których będziesz musiał się męczyć, mając już w rękach gotową kuchnię. „Jeśli umieścisz filtry do wody pitnej pod zlewem, często nie ma miejsca na kosz na śmieci. Wtedy to miejsce należy zaplanować w kolejnej szafie. Jeden z naszych klientów zainstalował takie filtry i teraz narzeka, że ​​nie ma gdzie postawić wiadra”, projektantka Irina Shvets podaje przykład tak nieprzyjemnego „drobiazgu”.

Przypadek z osobistych doświadczeń: zamawiając kuchnię nie zwracaliśmy uwagi (a kierownik salonu nie zadał pytania wyjaśniającego) na standardową konfigurację przestrzeni wewnętrznej szafek wahadłowych, która zawierała jedną półkę. Już w trakcie mieszkania z nową kuchnią stało się jasne, że gdzieś wygodniej byłoby mieć na przykład dwie. Musiałem poszukać opcji podziału na strefy wewnętrzne (takich jak dodatkowe półki i wiszące kosze) – poświęcono czas i nerwy.

READ
Obsesja na punkcie czystości! 20 naprawdę przydatnych wskazówek dla tych, którzy są w temacie

„Radzimy bardzo uważać na wysokość drugiego wbudowanego elementu w kolumnie, niezależnie od tego, czy jest to piekarnik, czy podwójny kocioł” – podkreśla projektantka i szefowa studia Natalia Chruszczowa. – Osobiście mamy go na maksymalnej dopuszczalnej wysokości. Gdyby wzrost mojego męża i mnie był niższy, „uderzylibyśmy”. Zalecamy dokonywanie pomiarów bezpośrednio, ponieważ jest to dla Ciebie wygodne.

Według Natalii przez wiele lat ona i jej mąż lubili wygląd elewacji górnych szafek 60×90 cm, ale po tym, jak sami je założyli, ta opcja przestała im się podobać. „Teraz, jeśli kuchnia jest mała, nie polecamy ich” – wyjaśnia Natalia. – Żeby otworzyć takie drzwi, trzeba się odsunąć. Nie oznacza to, że absolutnie nie trzeba ich montować, wystarczy wziąć pod uwagę szerokość orki.

raczej “tak”
Nie ma wielu uniwersalnych wskazówek, z którymi zgodziliby się wszyscy projektanci (a które pasowałyby do każdego). Co ważne

1. Dobre wyposażenie i hydraulika Aby kuchnia trwała dłużej, a Ty nie musisz zajmować się wszelkiego rodzaju naprawami non-stop. „W kuchni najważniejsze są prowadnice, zawiasy, okucia. Każda deska przykręcona dobrymi zawiasami może wyglądać korzystnie” – mówi architekt i projektantka Elizaveta Kruglova. Jednak większość ekspertów uważa, że ​​inwestowanie w drogie elewacje jest opcjonalne.

2. Przemyślane światło
Jedna z najczęstszych opcji: górne światło, lampa nad jadalnią, wbudowane oświetlenie pod górnymi szafkami. Wskazówka od ekspertów: lepiej umieścić pasek LED bezpośrednio za fasadami, wtedy oświetli środek blatu, a nie fartuch kuchenny. Ale oświetlenie wielopoziomowe można zorganizować na różne sposoby.

3. Solidny blat, której „nie przerywa” zlew, kuchenka i coś jeszcze. Jest to wygodniejsze: kiedy gotujesz, jest miejsce, w którym możesz się odwrócić.

  • umieść piekarnik nie na dole, ale na poziomie dłoni i oczu;
  • wybierz pochylony kaptur, aby zminimalizować ryzyko uderzenia w głowę;
  • preferuj szuflady w dolnej części kuchni.

Kwestie kontrowersyjne
Na większość tych pytań nie ma jednej właściwej odpowiedzi – wiele zależy od osobistych preferencji i tych samych nawyków. Czy powinniśmy robić szafki górne czy wysokie kolumny, usuwać sprzęty za drzwiami wejściowymi (nie każdy czuje się komfortowo z takimi projektami), wybierać uchwyty lub szuflady wysuwane przez naciśnięcie itp.?

READ
Imiona kobiet, od których mężczyźni tracą głowy

Na przykład błyszczące elewacje w naszej ankiecie znalazły zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Ktoś nazywa je zbiorem odcisków palców, inni są przekonani, że o połysk łatwiej zadbać niż o klasyczną kuchnię (zwłaszcza z panelami i innymi tralkami). To samo dotyczy wyboru między uchwytami a brakiem uchwytów: obydwie decyzje są obwiniane za ich zdolność do przyciągania brudu.

Kolejny przykład: pytanie, czy warto całkowicie oddzielić kuchnię od innych pomieszczeń, czy nie? „Kategorycznie nalegamy, aby w kuchni umieścić drzwi i nie zostawiać otwartego otworu. Kaptur nie zawsze radzi sobie z zapachami. Nieprzyjemnie jest wyjść na ulicę, a wszystko przesycone jest zapachem barszczu czy klopsików – mówi Andrey Rogov, szef studia projektowego. Ale na pewno znajdą się tacy, którzy nie napotkali podobnego problemu.

Inne sporne kwestie to:

1. Umywalki narożne. Niektórzy projektanci je lubią, inni uważają, że zajmują zbyt dużo miejsca i są mało funkcjonalne.

2. Urządzenia o zmniejszonych wymiarach: dwupalnikowa kuchenka, mała zmywarka, a nawet wąski zlew. Dla jednych ważniejsza jest oszczędność miejsca, dla innych wygoda. „Kontrowersyjnym punktem jest dwupalnikowy piec stosowany w małych kuchniach. Na pewno oszczędza miejsce, ale niewygodne jest gotowanie dużych potraw na dwóch palnikach jednocześnie”, architekt Jewgienija Knyazhewa podaje przykład argumentu „przeciw”.

Te same roszczenia dotyczą lodówek do zabudowy, których objętość jest mniejsza niż tradycyjnych lodówek w niszy tej samej wielkości.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: