Poradnik makijażu: dopasowanie koloru do odcienia skóry

Kolorowanie makijażu

Znajomość podstaw kolorystyki dla wizażysty jest pilną potrzebą, ponieważ wizażysta to nie tylko artysta, który zamiast płótna używa twarzy osoby, ale także konserwator, który jest w stanie zatuszować widoczne wady czy dysproporcje .

Prawdziwy profesjonalista w swojej dziedzinie wie wszystko o kolorze i potrafi umiejętnie wykorzystać specjalne kosmetyki, aby zmienić wygląd klientki, w zależności od wybranego przez siebie wizerunku.

Ogólne koncepcje koloru

Kolorystyka bada teorię wykorzystania koloru w praktyce w różnych gałęziach ludzkiej działalności.

Kolorystyka to gałąź nauki o kolorze – nauka o kolorze, która opiera się na danych z fizyki, psychologii, filozofii, historii, estetyki i innych nauk zajmujących się różnymi aspektami zjawiska koloru.

Jak dobrze wiadomo, z fizycznego punktu widzenia widmo światła słonecznego rozpada się na kolory czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo, fioletowy.

Wszystkie inne kolory, które nas otaczają, są pochodnymi tych kolorów. Wszystkie kolory dostępne dla ludzkiego oka można podzielić na achromatyczne i chromatyczne.

Charakterystyka kolorów achromatycznych i chromatycznych:

 • Kolory achromatyczne to kolory czarno-białe. Nie mają pigmentu. Biały kolor odbija wszystkie promienie, czarny wręcz przeciwnie, pochłania wszystkie kolory.
 • Kolory chromatyczne to wszystkie kolory widma i ich odcienie. Kolory chromatyczne dzielą się na podstawowe i pochodne.

Istnieje wiele schematów kolorów i systemów kolorów.

Jednak najbardziej znanym z nich jest kolorystyka Newtona, w której siedem kolorów jest ułożonych na kole barw w tej samej kolejności, w jakiej tworzy je pryzmat.

Podstawowe kolory to czerwony, niebieski i żółty. Stanowią podstawę wszystkich kolorów chromatycznych. W rzeczywistości bez nich nie istnieje żaden inny kolor.

Kolory podstawowe są głównymi składnikami farb do włosów, a kolory pochodne (lub kompozyty) dzielą się na drugorzędowe, trzeciorzędowe itp.

Kolory wtórne uzyskuje się przez zmieszanie dwóch kolorów podstawowych (podstawowych):

 • Czerwony + żółty = pomarańczowy;
 • Czerwony + niebieski = fioletowy;
 • Niebieski + żółty = zielony.

Barwy trzeciorzędowe uzyskuje się przez dodanie koloru drugorzędnego do jednego z dwóch kolorów podstawowych, które go tworzą.

Na przykład połączenie fioletu, który uzyskuje się w wyniku połączenia czerwieni i niebieskiego, z czerwienią daje kolor mahoniu (mahoń), połączenie fioletu i niebieskiego daje niebiesko-fioletowy itp.

Mieszanki kolorów podstawowych i drugorzędnych w różnych proporcjach tworzą niezliczoną ilość odcieni pośrednich (schemat kolorów podstawowych i drugorzędnych można zobaczyć na wyklejce).

Neutralne (lub pół-chromatyczne) kolory makijażu – Jest to naturalny zakres od jasnego brązu do ciemnego brązu. Takie kolory powstają przez zmieszanie uzupełniających się kolorów lub wszystkich kolorów widma.

Neutralna kolorystyka jest uniwersalna w makijażu, ponieważ można ją wykorzystać do tworzenia rozstępów między kolorami pokrewnymi i dopełniającymi, poprzez biel i brąz.

powiązane kolory to kolory znajdujące się obok siebie na kole kolorów (na przykład czerwony i czerwono-pomarańczowy). Podczas mieszania powiązanych kolorów makijażu powstają kolory pośrednie, które znajdują się w kole kolorów między nimi.

Kontrastuj kolory to kolory znajdujące się w przeciwległych ćwiartkach koła kolorów.

Na przykład zielony kontrastuje z czerwono-pomarańczowym i czerwono-fioletowym, żółty z niebiesko-fioletowym i czerwono-fioletowym.

Kolory dopełniające Kolory to kolory, które znajdują się naprzeciwko siebie (od siebie o 180 stopni) na kole kolorów. Kolory dopełniające tworzą główne pary: “żółty – fioletowy”, “czerwony – zielony”, “niebieski – pomarańczowy”.

READ
6 sekretów komfortowego lotu, które podpowiadały stewardessy

Kolory dopełniające mają następujące właściwości:

 • Ustawione obok siebie wzmacniają nawzajem swoją jasność.
 • Po zmieszaniu tworzą neutralny kolor (czyli wzajemnie się neutralizują).

Właściwości kolorów podczas stosowania makijażu

W makijażu kolory łączy się na dwa sposoby:

 • przez wyraźną linię.
 • Poprzez cieniowanie.

Cieniowanie to płynne przejście z jednego koloru do drugiego lub do koloru skóry.

Istnieje kilka rodzajów kombinacji kolorów w cieniowaniu:

 • Cieniowanie za pomocą powiązanych kolorów.
 • Cieniowanie w skali achromatycznej.
 • Mieszanie w neutralnym zakresie.
 • Cieniowanie przez pigment chromatyczny.

Połączenie poprzez pokrewne kolory raczej nie nastręcza trudności. W takim przypadku pobierana jest paleta kolorów, a powiązane kolory są układane jeden po drugim w taki sposób, aby zapewnić ich płynne przejście.

Przejście przez skalę chromatyczną jest nieco trudniejsze do zrozumienia. Kolory achromatyczne nie mają pigmentu, więc przybierają dowolny kolor.

Kolorowe, jasne, czyste, jasne kolory przechodzą jeden w drugi w cieniowaniu w skali achromatycznej przy użyciu bieli. W tym celu stosuje się białe podłoża, które pozwalają na stworzenie efektu rezonansu kolorystycznego.

Dzięki temu wszystkie kolory są jaśniejsze. Ciemne, nasycone przechodzą jedna w drugą w cieniowaniu przez czerń, zimne odcienie przez szarość.

Przejście przez kolor neutralny jest płynne, ponieważ kolor neutralny zawiera w sobie wszystkie odcienie i jest zawarty w „palecie” naszej skóry.

Przejście przez pigmenty chromatyczne odbywa się płynnie, ponieważ zawierają one wiele odcieni, które można zobaczyć pod różnymi kątami patrzenia. Dlatego, aby cieniowanie było gładkie, wystarczy wziąć jeden z odcieni wchodzących w skład pigmentu.

Każdy odcień koloru ma: temperatura, jasność i jasność (nasycenie).

Temperatura zależy bezpośrednio od przeciwstawności kolorów niebieskiego i żółtego. Jeśli spojrzysz na koło kolorów, zobaczysz, że ma ono dwie połowy: zimna połowa koła zawiera kolory zdominowane przez niebieski, ciepła połowa koła zawiera kolory zdominowane przez żółty.

Ścisły podział kolorów na ciepłe i zimne jest warunkowy. Jednocześnie jednak wiąże się to z naszym doświadczeniem życiowym, które mówi nam, że kolor płomienia i słońca daje ciepło, a niebieskawy kolor wody – chłód.

Temperatura barwowa może być bezwzględna lub względna. Temperatura bezwzględna to ciepło lub zimno koloru w stosunku do koła kolorów.

Temperatura względna to ciepło lub chłód koloru w stosunku do jego odcienia. Ważna jest tutaj relacja między dwoma odcieniami: w tym samym kolorze cień może być cieplejszy lub zimniejszy w stosunku do innego odcienia tego samego koloru.

Kolor neutralny z przewagą niebieskiego daje szary, czyli zimny odcień. Kolor neutralny z przewagą żółtego lub pomarańczowego daje brązowy, czyli ciepły odcień.

Lekkość to stopień, w jakim kolor różni się od czerni lub bieli. Jeśli weźmiemy pod uwagę pięciokolorowy pasmo kolorów w palecie do makijażu oczu, zobaczymy, że pierwszy i piąty kolor są graniczne, podczas gdy drugi, trzeci i czwarty są przejściowe.

 • Pierwszy kolor – to atrakcja, zawsze powinna być mała.
 • Drugi kolor zapewnia światło, jest zawsze obficie stosowany, ponieważ dopasowuje się do koloru skóry.
 • trzeci kolor tworzy półcień, jego odcień jest nieco ciemniejszy od odcienia skóry.
 • Po czwarte kolor tworzy cień, jest znacznie ciemniejszy niż odcień skóry.
 • Piąta kolor służy do stworzenia akcentu. Jest to najciemniejsze miejsce w makijażu oczu, a piąty kolor jest zawsze używany w bardzo ograniczonej (minimalnej) ilości.
READ
Dziewczynce zaproponowano wybór dziecka do adopcji. Jej odpowiedź zaskoczyła kierownika sierocińca

Ogólnie rzecz biorąc, w makijażu można obejść się bez pasemek i akcentów (i nie należy ich używać, chyba że jest to absolutnie konieczne), ale nigdy nie można obejść się bez światła, półcienia i cienia.

Dodanie bieli nie zmienia temperatury barwowej. Białego można użyć tylko do schłodzenia względnej temperatury, czyli do stworzenia zimniejszego odcienia tego samego koloru.

Domieszka czerni sprawia, że ​​kolor jest cieplejszy, z dodatkiem szarości kolor staje się miękki lub przytłumiony. Również dodatek szarości sprawia, że ​​ciepłe odcienie stają się zimniejsze, a zimne cieplejsze.

Jasność (nasycenie) – jest to proporcja czystego pigmentu w danym kolorze (tabelę jasności i nasycenia kolorów można obejrzeć na wyklejce).

Czyste kolory koła chromatycznego są jasne. Kolory widma są uważane za standard nasycenia. Im bliższy kolor rozważanego obiektu do widmowego i im silniejsza jego różnica od szarości, tym bardziej jest nasycony.

Przykładem stonowanych lub lekko nasyconych kolorów są beż, jasnożółty, jasnoniebieski, ciemnoniebieski, ciemnobrązowy.

Zatem kolory stonowane to kolory będące przeciwieństwem kolorów jasnych, składające się z trzech kolorów podstawowych lub uzyskane przez dodanie koloru neutralnego (szarego lub brązowego).

Wykorzystanie kolorów w makijażu

Znając podstawy koloru i opierając się na zasadach koła barw, makijaż okaże się piękniejszy i bardziej naturalny.

Kolory w makijażu służą do osiągnięcia jednego z następujących celów:

 • Neutralizacja defektów kolorem.
 • Korekta objętości za pomocą koloru.
 • Akcenty koloru oczu.
 • Kompozycja kolorystyczna (kombinacje kolorystyczne).
 • Tworzenie kolorów (ciepłe, zimne, mieszane).

Neutralizacja defektów kolorem. Korekta niedoskonałości kolorystycznych opiera się na właściwościach kolorów dopełniających (kontrastujących): kolory leżące po przeciwnych stronach koła barw wzmacniają się i wzajemnie neutralizują.

Ważną cechą kolorów chromatycznych jest neutralizacja kolorów. Oznacza to, że dla każdego koloru chromatycznego (z wyjątkiem brązowego) istnieje dodatkowy kolor, który w połączeniu z oryginalnym daje szary lub ciemnoszary.

Fioletowy neutralizuje żółty, czerwony neutralizuje zielony, a niebieski neutralizuje pomarańczowy. Problemy takie jak plamy starcze, popękane naczynka, zaczerwienienia, stany zapalne i inne zaburzenia pigmentacji, a także cienie i obrzęki pod oczami, wizualnie objawiają się przede wszystkim zmianą koloru.

Aby rozwiązać te problemy za pomocą specjalnych produktów, musisz wybrać produkt o określonym kolorze. Najszersze możliwości dają w tym celu korektory koloru twarzy, mogą być różowe, pomarańczowe, zielone, żółte. Odcień korektora zależy bezpośrednio od jego przeznaczenia.

Korekta objętości za pomocą koloru. Głośność regulujemy za pomocą jasnych i ciemnych odcieni korektorów.

READ
10 sekretów urody: jak być piękną i zadbaną

Podkreśl kolor oczu. W makijażu oczu nie ma ograniczeń co do koloru, ale pewne zasady nadal obowiązują. Jeśli kolorowe cienie są brane dla kolorowych oczu, kolor cieni nie powinien być jaśniejszy niż kolor tęczówki, ponieważ spowoduje to, że tęczówka będzie bardziej szara.

Chcąc podkreślić kolor tęczówki, należy na dolnej powiece nałożyć kolor nawiązujący do koloru tęczówki lub zastosować kolory uzupełniające kolor tęczówki. Po umieszczeniu obok siebie kolory te będą się wzajemnie wzmacniać.

Celowe tworzenie kolorów (ciepłe, zimne, mieszane). Podczas tworzenia makijażu może zajść konieczność celowego stworzenia schematu kolorystycznego. Podstawą do wyboru kolorystyki może być rodzaj koloru, motyw, wiek, ubiór, dodatki, oświetlenie, w którym będzie noszony makijaż.

Korektory

Korektory to produkty kosmetyczne, zawsze o bardzo gęstej konsystencji, charakteryzujące się najwyższym kryciem i przeznaczone do maskowania poważniejszych defektów.

Najczęściej korektory mają dwie formy: grubą w słoiku i ołówek. Mogą mieć odcienie o różnej intensywności. Korektory nasycone kolorami są używane do makijażu, głównie na planie, do maskowania tatuaży aktorów.

W innych, nawet trudnych przypadkach, profesjonaliści stosują korektory transparentne, które zapewniają lekkie maskowanie niedoskonałości.

Jasno-mleczny (biały) korektor służy do rozjaśniania obszarów twarzy oraz zbyt ciemnych korektorów lub podkładu.

Ciemnobrązowy korektor służy jako odcień modelujący. Służy do rysowania bardziej subtelnych rysów twarzy: ostrych kości policzkowych, wyrzeźbionego nosa itp. To narzędzie nie jest przeznaczone do użytku domowego.

Korektory

Zanim wybierzesz kolor korektora do twarzy, musisz mieć pojęcie, do czego te kosmetyki są przeznaczone.

Korektor w kremie to najbardziej kryjący korektor. Dobrze ukrywa nawet wyraźne problemy pod oczami, a dzięki tłustej konsystencji jest łatwy w aplikacji i blendowaniu.

Dostępny w patyczku lub słoiku. Taki korektor najlepiej cieniować palcami: od ciepła dłoni staje się bardziej miękki i układa się cieńszą warstwą.

Reflective Concealer to najlżejszy kremowy korektor z perłowym połyskiem lub odblaskowymi drobinkami, prezentowany w opakowaniu przypominającym długopis z wbudowanym pędzelkiem i dozownikiem. Delikatnie rozświetla i odświeża spojrzenie, a także może być stosowany do podkreślenia bruzd nosowo-wargowych i wgłębień na brodzie.

Aby twarz była piękna, wystarczą dwa produkty: korektory przyciemniające i rozjaśniające. Reszta makijażu ma na celu rozjaśnienie twarzy. Wszystkie rodzaje korektorów mogą być prezentowane zarówno w konsystencji pudru, jak i kremu.

Narzędzia do tworzenia efektów specjalnych

Kosmetyki do tworzenia efektów specjalnych to rozświetlacze, korektory rozjaśniające i przyciemniające, bronzery i błyszczyki.

Zakreślacz – To środek kosmetyki dekoracyjnej do tworzenia „rzeźby” twarzy, czyli rozświetlania i podkreślania poszczególnych obszarów, ukrywania drobnych zmarszczek. Rozświetlacz pozwala nadać twarzy promiennego, świeżego wyglądu.

Rozświetlacz nie jest środkiem maskującym, czyli nie jest w stanie ukryć defektów skóry (trądzik, zaczerwienienie, wysypka itp.). Stosowany niewłaściwie i nieudolnie tylko je podkreśla.

Rozświetlacze często zawierają odblaskowe drobinki (mikę, masę perłową lub pigment), ale mogą być niemal matowe.

Zakreślacze mogą być suche, płynne lub kremowe. W przypadku skóry tłustej preferowane są suche rozświetlacze matowe, a w przypadku skóry suchej preferowane są płynne rozświetlacze matowe lub błyszczące.

READ
9 nieoczekiwanych rzeczy, które mężczyźni kochają w kobietach

Czasami jako rozświetlacz stosuje się bardzo lekki, półprzezroczysty podkład.

Korektory rozświetlające – Są to matowe, gęste produkty o najjaśniejszych odcieniach. Są kremowe i pudrowe. Znajdziesz je wśród korektorów, pudrów w kompakcie czy cieni do powiek w mlecznobiałych odcieniach. Dzięki matowemu wykończeniu, korektory zgrabnie wtapiają się w makijaż, a zmiany nie są zauważalne.

Korektory przyciemniające są często określane jako róż, ale to nieprawda. Zostały zaprojektowane tak, aby nadać twarzy i ciału rzeźbiarski wyraz. Korektory przyciemniające mają ciemne odcienie.

Wysokiej jakości korektor przyciemniający prawie nie zawiera czerwonego pigmentu i występuje w odcieniu szaro-brązowym. To ostatnie udowadnia, że ​​korektory przyciemniające nie mają nic wspólnego z różem. Jednocześnie zawartość pigmentu w korektorach przyciemniających jest bardzo wysoka, a korektory te wyglądają na skórze dokładnie tak samo, jak w opakowaniu.

Bronzery to czerwono-brązowe produkty przyciemniające. Dają efekt złocistej opalenizny i świeżej cery, jednak stosując bronzery należy stosować je z umiarem, gdyż nadmierne ich użycie może zepsuć makijaż.

Bronzery mogą być matowe lub z drobinkami odbijającymi światło. Różnica między bronzerami a korektorami przyciemniającymi polega na ich zastosowaniu: bronzer stosuje się wyłącznie jako produkt pomocniczy do blendowania korektora przyciemniającego.

Reliefowych kości policzkowych nie da się uformować za pomocą bronzera: ze względu na zawartość w nim czerwonego pigmentu, który zapobiega powstawaniu efektu naturalnego cienia, twarz będzie wyglądać na brudną i nieporządną.

Migotać – To narzędzie stosowane w kosmetykach dekoracyjnych, aby nadać makijażowi szczególny połysk. Skład brokatu zawiera drobinki, które odbijają światło, dzięki czemu skóra dosłownie zaczyna błyszczeć.

Błyszczyk przeznaczony jest nie tylko do wykonywania makijaży na specjalne okazje (np. przyjęcia czy przyjęcia), ale także do podkreślenia piękna rysów twarzy i nadania im lekkiego uroku.

Zanim wybierzesz migoczący kolor, musisz zrozumieć, jaki odcień skóry. Odcień migotania powinien zawsze pasować do odcienia skóry, ponieważ ma on na celu uzyskanie efektu połysku, a nie rozjaśnienie skóry. W razie potrzeby połysk można zastąpić sypkimi pigmentami do oczu.

Szukasz kompletnego przewodnika po makijażu? Możemy powiedzieć, że już go znalazłeś!

Nasz przewodnik po makijażu pomoże Ci znaleźć najlepsze kolory makijażu, które idealnie pasują do Twojego odcienia skóry, dzięki czemu zawsze będziesz wyglądać świeżo i niezapomnianie, gdziekolwiek jesteś!

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującą makijażystką, czy ekspertką, jedno jest pewne – zawsze powinnaś zacząć od podkładu!

Możesz swobodnie wyrażać siebie w makijażu, ale bardzo ważne jest, abyś dobrał najbardziej odpowiednie kolory do konkretnego odcienia skóry.

W przeciwnym razie każda próba dobrego wyglądu zakończy się po prostu epicką porażką.

Zanim więc nałożysz makijaż, zapoznaj się z tym przewodnikiem, który pomoże Ci znaleźć idealną kombinację kolorów dla Twojej karnacji.

Poradnik makijażu: dopasowanie koloru do odcienia skóry

Kolory makijażu

Przed pójściem do sklepu należy pamiętać o jednej rzeczy! Makijaż to cała nauka o kolorach i sposobie ich użycia. Nie wszystkie kolory będą dla Ciebie odpowiednie, dlatego musisz wiedzieć, które z nich pasują do Twojej karnacji. Skorzystaj z poniższego przewodnika po makijażu, który pomoże Ci wybrać.

READ
Ocena najmilszych znaków zodiaku

1. Różowa podstawa

Poradnik makijażu: dopasowanie koloru do odcienia skóry

Różowa baza zawiera czerwone tony, szczególnie wokół oczu i nosa. Różowa baza jest idealna dla chłodnych karnacji.

Wybierz podkład najbardziej zbliżony do odcienia Twojej skóry o chłodnym odcieniu.

Dla ust najlepsze są odcienie czerwieni. Jeśli chodzi o rumieniec, preferuj fiolet.

Teraz czas na makijaż oczu. Zmieni się w zależności od koloru tęczówki. Jeśli masz niebieskie oczy, ziemiste cienie do powiek, czarna konturówka i brązowy tusz do rzęs to świetny wybór.

Jeśli jesteś zielonooką pięknością, poszukaj odcieni z fioletowymi odcieniami i podkreśl wygląd czarną podszewką i brązowym tuszem do rzęs.

Cóż, dla tych, którym natura obdarzyła brązowymi oczami, cienie od jasnoszarego do czarnego są idealne i uzupełniają wygląd czarną wkładką i tuszem do rzęs.

2. Neutralna baza

Poradnik makijażu: dopasowanie koloru do odcienia skóry

Neutralna baza nie zawiera rozróżnialnych odcieni różu czy żółci.

Oznacza to, że Twoja skóra jest dość elastyczna i wszechstronna. Będzie Ci pasować idealnie, jednocześnie coś ciepłego i chłodnego. Jeśli chodzi o kolor ust, wybierz odcienie koralowe. Rumieniec lepiej jest używać jasnoróżowych odcieni.

Dla osób o niebieskich oczach świetnie sprawdzą się neutralne lub ziemiste cienie, które najlepiej wyglądają z brązową wyściółką i brązowym tuszem do rzęs.

Jeśli masz zielone oczy, możesz użyć fioletowo-pomarańczowej palety do makijażu oczu, ale również trzymać się brązowej konturówki i brązowego tuszu do rzęs.

Jeśli masz brązowe oczy, zaleca się stosowanie jasnobrązowych lub ciemnoszarych cieni z czarną konturówką i brązowym tuszem do rzęs.

Jeśli masz ciemnobrązowe oczy, możesz być bardziej odważny i wypróbować odcienie różu, żółci, brązu, fioletu i ciemnozielonej. Wykończ wygląd czarną kredką i czarnym tuszem do rzęs.

3. Żółta podstawa

Poradnik makijażu: dopasowanie koloru do odcienia skóry

Żółta baza zawiera oliwkowe tony.

Jeśli masz żółty odcień, zdecydowanie powinieneś wybrać coś z żółtym odcieniem dla swojego podkładu. Jeśli chodzi o usta i rumieniec, preferuj odcienie brzoskwini.

Jeśli jesteś niebieskooką dziewczyną, brązowe cienie będą wyglądać idealnie na Twojej twarzy.

Fioletowe odcienie są idealne dla osób o zielonych oczach!

W przypadku brązowych oczu preferowane są jasne ciemne, szare lub brązowe odcienie cieni. A osoby o ciemnobrązowych oczach odmienią jasne odcienie brązu. Jeśli chodzi o eyeliner i tusz do rzęs, wszystkie kolory oczu najlepiej będą wyglądały z czarną konturówką i czarnym tuszem do rzęs.

Nauka sztuki makijażu może być myląca. Jest tak wiele kolorów, a każdy kolor i odcień skóry jest inny.

Dlatego zachęcamy, aby zawsze zaczynać od podstaw i od tego zacząć.

Znając swój odcień i odcień skóry, łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednie odcienie makijażu.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik okazał się pomocny!

Czy nasz przewodnik okazał się pomocny? Czekamy na Twoją opinię w komentarzach!

Radzimy przeczytać: 35 pomysłów na makijaż na każdą okazję

Jeśli podobał Ci się artykuł, zapisz go dla siebie i udostępnij znajomym!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: