Pomysły na dekorowanie jajek wielkanocnych

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie święto ku czci Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jednym z głównych atrybutów Wielkanocy są kolorowe jajka. Przerywają post po nocnym nabożeństwie, dekorują stół i dom, prezentują go w prezencie bliskim i przyjaciołom.

Malowane jajka - tradycyjny symbol prawosławnej Wielkanocy

Malowane jajka są tradycyjnym symbolem prawosławnej Wielkanocy.

Dlaczego właśnie jajka? Według jednej z legend Maria Magdalena przybyła z kazaniem do rzymskiego cesarza Tyberiusza. Ogłaszając dobrą nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa, podarowała cesarzowi proste jajko – jedyne, w co była bogata, i nie było zwyczaju przychodzić z pustymi rękami. Tyberiusz nie uwierzył słowom świętego i wykrzyknął, że białe jajo prędzej zmieni kolor na czerwony, niż zmarli będą mogli zostać wskrzeszeni. A jajko w rękach cesarza natychmiast zmieniło kolor na czerwony. Z zaskoczenia Tyberiusz wypowiedział: „Naprawdę Zmartwychwstały!”. Tak więc było zwyczajowo malować jajka i dawać je sobie nawzajem – jako znak i symbol zwycięstwa życia nad śmiercią.

Jajka są farbowane w jeden z dni Wielkiego Tygodnia (tydzień przed Wielkanocą). Najlepiej zrobić to w Wielki Czwartek lub Wielką Sobotę. Nie zaleca się żadnych przygotowań do piątkowej celebracji, gdyż to właśnie w tym dniu Jezus został ukrzyżowany. Tradycyjny kolor pisanek uważany jest za jednolitą czerwień (kolor przelanej krwi Chrystusa), ale w naszych czasach duchowieństwu nie zabrania się malowania jajek i malowania ich na inne kolory.

Ciasto wielkanocne i pisanki

Ciasto wielkanocne i pisanki

Teraz istnieją setki sposobów barwienia – i naturalnych, spożywczych i syntetycznych barwników. Należy jednak pamiętać, że skorupa jest usiana mikroskopijnymi porami, a podczas gotowania mogą pojawić się nawet najmniejsze pęknięcia. Za ich pośrednictwem składniki barwnika wnikną do jaja, co uczyni go niebezpiecznym dla zdrowia. Jeśli więc przygotowujesz jajka do jedzenia i masz dzieci, używaj tylko naturalnego barwnika. Ale aby udekorować stół iw domu, możesz „spacerować”. Na przykład wydmuchaj zawartość jajka lub kup drewniane, ceramiczne lub papier-mache w sklepach z artykułami rzemieślniczymi. Następnie można je pomalować dowolnymi farbami, lakierami i kredkami woskowymi, a następnie przewlec tasiemki i powiesić po całym mieszkaniu.

Świąteczny wystrój można wykonać ręcznie

Świąteczny wystrój można wykonać ręcznie

Przydatne wskazówki dla gospodyni

  • przed farbowaniem wytrzyj jajka octem lub umyj mydłem, farba będzie lepiej leżała na czystej skorupce;
  • aby jajka nie pękły podczas gotowania, odstaw je na godzinę wcześniej w temperaturze pokojowej i dodaj łyżkę soli do wody;
  • im dłużej jajko leży w farbie, tym bogatszy wyjdzie kolor, jaja można nawet pozostawić w farbie (najlepiej naturalnej) na noc;
  • aby jajka błyszczały, wytrzyj je serwetką lekko zamoczoną w oleju słonecznikowym;
  • wygodnie jest wysuszyć pomalowane jajka na metalowym ruszcie z piekarnika.
READ
Najszczęśliwsze znaki zodiaku w 2023 roku

W sklepach łatwo jest znaleźć specjalne barwniki i naklejki, ale jeśli chcesz być bardziej kreatywny, przyjrzyjmy się różnym sposobom tworzenia ciekawych i kolorowych jajek zarówno do dekoracji stołu, jak i do domu. Pokazując swoją wyobraźnię w dekorowaniu jaj, pamiętaj, że Wielkanoc jest świętem kościelnym i pożądane jest, aby rysunek był odpowiedni i szanował znaczenie tej uroczystości.

Naturalne barwniki znajdziesz w swojej lodówce

Naturalne barwniki znajdziesz w swojej lodówce

metoda 1

Tradycyjnie pisanki dzieli się na 4 konwencjonalne typy: krashenka – malowane w jednym kolorze, pysanky – ręcznie malowane wzorkami, drapanki (shkrabanki) – jajka, na których po farbowaniu wydrapywany jest wzór, plamki – od ukraińskiego słowa ” krapat”, czyli przykryj kroplami . Drapanki zazwyczaj są wykonane z brązowych jaj, ponieważ mają gęstszą skorupkę niż białe. Jajka są farbowane na ciemno, a następnie czubkiem noża wydrapywane są wzory.

Drapanki

metoda 2

Różne kolory można uzyskać przy użyciu naturalnych składników – soków i wywarów z ziół, warzyw i jagód. Jeden z najstarszych i najpopularniejszych sposobów kolorowanie skórki cebuli. W zależności od stężenia roztworu i czasu barwienia można uzyskać odcienie od jasnobrązowego do bordowego.

Jajka barwione skórką cebuli

Jajka barwione skórką cebuli

metoda 3

Ostatnio popularność zyskują zmodernizowane wersje metody cebulowej, np. marmurowe jajka. Jeśli skorupki jaj są zwijane w drobno posiekane mokre łuski, wiązane nylonową pończochą lub gazą i gotowane, a następnie doda się kilka kropli jaskrawej zieleni, uzyska się niezwykły brązowo-zielony wzór.

marmurowe jajka

metoda 4

Możesz także zrobić kolorowe marmurowe jajka. Aby to zrobić, należy je najpierw pomalować na jeden jasny kolor, następnie wlać do kubka ciemniejszy lub kontrastowy barwnik, dodać 1 łyżeczkę oleju słonecznikowego, dobrze wymieszać, aby plama olejowa rozpadła się na krople. Delikatnie zanurz jajko i pozostaw do wyschnięcia.

Wielokolorowe marmurowe jajka. Zdjęcie z ru.pinterest.com

Wielokolorowe marmurowe jajka. Zdjęcie z ru.pinterest.com

metoda 5

Na skorupce można przyczepić liście lub kwiaty nasączone gorącą wodą, naklejki z tworzywa sztucznego i zawinąć jajka w skarpetę lub gazę, ugotować. Okaże się tradycyjny i lubiany przez wielu kwiatowy ornament.

Kwiatowy ornament to ponadczasowa klasyka

Kwiatowy ornament to ponadczasowa klasyka

metoda 6

Kolor niebieski można uzyskać mocząc jajko w herbacie hibiskusowej lub bulionie z czerwonej kapusty z dodatkiem octu. A jeśli włożysz je do barwnika na różne czasy, otrzymasz „zestaw” jajek o różnym nasyceniu.

READ
19 wynalazków, których świat potrzebował od dawna

Niebieskie odcienie można uzyskać z naturalnych barwników

Niebieskie odcienie można uzyskać z naturalnych barwników

metoda 7

Jeśli liście herbaty i kawałki kapusty nie zostaną usunięte, kolor będzie nierówny, wtedy można za pomocą szczoteczki do zębów lub pędzla posypać skorupkę złotą farbą spożywczą – to wszystko kosmiczne jajka!

Kosmiczne jajka. Zdjęcie z ru.pinterest.com

Kosmiczne jajka. Zdjęcie z ru.pinterest.com

metoda 8

Inna opcja różnorodny kolor: Na już ufarbowane jajka spryskaj innym kolorem farbę szczoteczką do zębów, a następnie osusz serwetką.

kolorowe jajka

metoda 9

różowy kolor da Sok z buraków, żółty – rozcieńczony w gorącej wodzie kurkuma w proszku и sok marchwiowy, Zielony – wywar z liści pokrzywy i szpinaku. Ufarbowane w ten sposób jajka są mało jasne, naturalne.

Odcienie naturalnych barwników nie są zbyt jasne, ale przyjemne dla oka.

Odcienie naturalnych barwników nie są zbyt jasne, ale przyjemne dla oka.

metoda 10

Spróbuj zwinąć mokre jajko w ryż, kaszę jaglaną lub groszek i zawiń je w pończochę lub gazę, możesz też owinąć jajko gumkami, zasznurować lub użyć rajstop z siateczki, ugotować lub namoczyć w barwniku. W ten sposób skorupka będzie nierównomiernie zabarwiona, a na kolorowym jajku uzyskasz ciekawe białe plamy i wzory.

Metoda gumki. Zdjęcie z ru.pinterest.com

Metoda gumki. Zdjęcie z ru.pinterest.com

metoda 11

ryż również używany do tworzenia ciekawego efektu. Wlej trochę ryżu do szklanki i dodaj barwnik spożywczy, aby był całkowicie zabarwiony. Jajka obtoczyć w kolorowym ryżu i odstawić na chwilę. Pamiętaj też, aby eksperymentować z różnymi kolorami.

Barwienie ryżu

metoda 12

Wygląda bardzo nietypowo kolorowanie gradientowe. Wlać barwnik spożywczy do szklanki i włożyć jajko na twardo, co 5 minut dodawać trochę wody, aż całkowicie pokryje jajko. Wyjmij jajko i osusz.

Kolorystyka gradientowa. Zdjęcie z ru.pinterest.com

Kolorystyka gradientowa. Zdjęcie z ru.pinterest.com

metoda 13

tęczowe jajka można uzyskać za pomocą serwetek – trzeba w nie zawinąć jajka, ociekać skoncentrowanym barwnikiem spożywczym i pozostawić na 15 minut, a wynik mile zaskoczy nie tylko Ciebie.

Kolorowanie ręcznikami papierowymi

Kolorowanie ręcznikami papierowymi

metoda 14

Czapki można zrobić za pomocą wosku. Białe lub jasne jajko należy nasączyć woskiem. Następnie zanurz go w drugim kolorze – powinien być ciemniejszy niż poprzedni. Zostaw do wyschnięcia. Możesz ponownie nałożyć wosk na drugi kolor i zanurzyć jajko w trzecim najciemniejszym lub kontrastowym kolorze. Roztwory barwników nie powinny być gorące, aby wosk się nie stopił.

READ
6 najbardziej emocjonalnie silnych znaków zodiaku, które czują zbyt wiele rzeczy

Najpierw musisz nałożyć krople wosku na jajka

Najpierw musisz nałożyć krople wosku na jajka

A potem malować. Zdjęcie z ru.pinterest.com

A potem malować. Zdjęcie z ru.pinterest.com

metoda 15

Ciekawym, ale zapomnianym sposobem na dekorowanie jajek na Wielkanoc jest malowanie gorącym woskiem. Do tworzenia wzorów potrzebny będzie skryba, w którym kładzie się wosk. Trzyma się go nad świecami, a następnie roztopiony wosk nakłada się na powierzchnię. Ale nie każdy ma takie urządzenie, więc możesz użyć starego wiecznego pióra lub igły dziewiarskiej. Końcówkę należy zanurzyć w gorącym wosku, a następnie nałożyć na jajko. Jajko pomalowane woskiem umieszcza się w zimnym roztworze z barwnikiem. Po barwieniu wosk topi się na świecach. To żmudna i delikatna praca, ale efekt jest zdumiewająco piękny.

malowanie woskiem

metoda 16

Możesz pomalować jajka ręcznie robione naturalne farby. Aby uzyskać ciemny kolor, musisz wziąć kakao, na biały – cukier puder rozcieńczyć je trochę wodą do konsystencji gęstej śmietany – a tutaj masz jadalne farby do pisanek. Całkowicie naturalny i bezpieczny.

Pysanky

metoda 17

Może być stosowany na jajkach technika decoupage’u. Tylko zamiast kleju lepiej użyć białka jaja. Weź piękną serwetkę, ostrożnie oddziel wierzchnią warstwę kwiatami lub ozdobami, wytnij żądany element – im mniejszy, tym mniej będzie zmarszczek – posmaruj skorupkę białkiem, nałóż element dekoracyjny i pokryj go białkiem na wierzchu.

Dekoracja decoupage

metoda 18

Część pisanek można zawinąć w wielokolorowe folia – wyjdzie bardzo elegancko i odświętnie. Tak, i zajmie to trochę czasu.

Jajka w folii

metoda 19

Zaskocz rodzinę i pokoloruj nie kurczaka, ale jajka przepiórcze. Małe, z uroczą drobinką – ozdobią świąteczny stół i na długo zapadną w pamięć Twoich gości.

Jaja przepiórcze

metoda 20

Można też ufarbować skorupkę sztucznymi barwnikami, ale takie jajka nie nadają się do jedzenia. Ale na pewno będą jasne i niezwykłe. Jeśli Ty lub Twoje dziecko uwielbiacie rysować, możecie malować pisanki pisaki, markery lub gwasz. Mogą to być zarówno tradycyjne szkice wielkanocne, jak i nietypowe rysunki.

Dzieciom można zaproponować malowanie jajek zwykłym gwaszem.

Dzieciom można zaproponować malowanie jajek zwykłym gwaszem.

metoda 21

Jeśli sztuka nie jest twoją mocną stroną, to możesz sobie poradzić z prostym, ale bardzo pięknym ozdoby w kropki. Najwygodniej jest zrobić je za pomocą wacika. Aby uzyskać mniejsze kropki, użyj wykałaczki.

READ
Tworzymy modny mini-ogródek na naszym parapecie: ponad 20 pomysłów i wskazówek

proste ozdoby

metoda 22

Może być świetną dekoracją aplikacje papierowe, które można znaleźć w sklepach na każdy gust. Podczas pieczenia ciasta wielkanocnego to kreatywne i ekscytujące zadanie można powierzyć dzieciom.

Aplikacje kwiatowe. Zdjęcie z ru.pinterest.com

Aplikacje kwiatowe. Zdjęcie z ru.pinterest.com

metoda 23

Nikt jeszcze nie anulował plastikowe naklejki, których ogromną różnorodność można znaleźć przed wakacjami w każdym sklepie spożywczym. Naciągnij plastikowy pierścień na jajko, połóż je na łyżce i zanurz we wrzącej wodzie. Pod wpływem temperatury plastik szczelnie owinie się wokół jajka. Szybko, skutecznie, kolorowo i ekscytująco. To prawda, niezbyt naturalne. Ale tutaj to Ty decydujesz, czego chcesz: szybki wynik lub pełna harmonia z naturą.

plastikowe naklejki

metoda 24

Koronkowe paski będzie świetnie wyglądać na jajkach w jasnych kolorach. To kolejna opcja na szybki wystrój wielkanocny.

Koronkowa dekoracja

metoda 25

Można nimi pięknie udekorować jajka czuć. Możesz ozdobić je zwykłymi kwiatami i liśćmi wyciętymi z tego materiału lub zrobić zabawne figurki. Aby takie jajka można było później zjeść, lepiej nie używać gotowego kleju, ale ugotować pastę na bazie mąki.

filcowa dekoracja

metoda 26

Wychodzi bardzo piękny rysunek farbowanie jajek w tkaninach jedwabnych, wełniane nici lub nici dentystyczne, które mocno zrzucają. Owija się je wokół jajka i owija nylonową pończochą lub gazą, takie jajka gotuje się przez 15-20 minut. Piękne, ale już niejadalne – tutaj musisz wybrać.

Barwienie tkanin. Zdjęcie z ru.pinterest.com

Barwienie tkanin. Zdjęcie z ru.pinterest.com

metoda 27

Niezwykle i pięknie będą wyglądały pokryte jajkami błyszczy. Nałóż klej na połowę jajka, zanurz w brokacie i pozostaw do wyschnięcia. Następnie powtórz procedurę z drugą połową.

Błyszczące jajka


Błyszczące jajka

A to tylko niektóre z możliwych dekoracji pisanek. Ograniczenia to tylko twoja wyobraźnia i szacunek dla sensu samych wakacji.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: