Pomieszczenie do przechowywania: 10 kreatywnych pomysłów na projektowanie wnętrz

Varvara Efremova

Pomieszczenie do przechowywania – choć niewielkie pomieszczenie, może być bardzo pojemne. Trzeba przemyśleć jasną systematyzację specjalnie dla twoich rzeczy, a wtedy nie tylko będzie przechowywać dużą liczbę przedmiotów, ale nie będzie problemów ze znalezieniem w niej czegokolwiek.

Przeznaczenie magazynu

Najpierw musisz zrozumieć, do czego dokładnie potrzebujesz spiżarni. Zwykle ten pokój jest używany:

 • jako szafa
 • jako spiżarnia na produkty;
 • jako pomieszczenie na artykuły gospodarstwa domowego;
 • jako mała pralnia;
 • jako warsztat domowy;
 • jako biuro lub miejsce pracy;
 • jako biblioteka;
 • jako uniwersalna spiżarnia do przechowywania rzeczy nie należących do salonu.

Szafa w domu z butami, ubraniami i pościelą

Mała szafa w stylu prowansalskim

Wielkość spiżarni nie ma większego znaczenia – nawet w małym pokoju można urządzić garderobę

garderoba

Pojemnik na ubrania, nawet mały, będzie bardziej pojemny niż szafa i zmieści się w nim więcej ubrań. Każdemu członkowi rodziny można przydzielić określone półki, wieszaki na ubrania i pudełka (na buty) i przechowywać tam ubrania na wszystkie pory roku.

W spiżarni-garderobie wygodnie jest przechowywać deskę do prasowania, pościel, koce, poduszki i ręczniki. Tym samym salon i sypialnia zostaną uwolnione od nieporęcznych szaf.

Spiżarnia na produkty

W kuchni zawsze jest dużo rzeczy i właściwie wszystkie można przenieść do spiżarni. Wtedy zboża, przyprawy, konserwy, warzywa, a nawet naczynia będą przechowywane w spiżarni i zwalniają dużo miejsca w kuchni. W niektórych domach układ przewiduje takie przechowywanie bezpośrednio w kuchni (mogła to być chłodnia na początku XX wieku) i jest to jeszcze wygodniejsze: daleko nie trzeba jechać.

Możesz samodzielnie wyposażyć pomieszczenie do przechowywania w kuchni: na przykład wbuduj go w niszę. Jedyną ważną rzeczą jest, aby nie zapomnieć o przewietrzeniu spiżarni, aby warzywa nie gniły, a robaki się nie uruchamiały.

Możesz zrobić spiżarnię w kuchni z niszy lub innej nieużywanej przestrzeni

Miejsce na artykuły gospodarstwa domowego

Odkurzacz, deska do prasowania, podłoga, okno, zmywarka do naczyń – wszystko to jest wygodnie umieszczone w jednym miejscu i niewidoczne. Można tam również przechowywać wiadro, doniczki na sadzonki, same sadzonki, walizki na wycieczki, suszarkę do ubrań.

Na półkach możesz postawić żelazko, szklane słoiki, niepotrzebne wazony.

READ
8 roślin leczniczych w pomieszczeniach, które przywracają witalność

W spiżarni wygodnie jest przechowywać artykuły gospodarstwa domowego: proszki do prania, klimatyzatory, papier toaletowy, zapałki, garnki, ręczniki

Najważniejsze to nie zapominać, że spiżarnia nie jest magazynem niepotrzebnych rzeczy i okresowo sprawdzać, czy wszystkie potrzebne przedmioty. Jeśli jakiś przedmiot nie był używany przez rok, to należy go oddać znajomym, do komisu lub do recyklingu.

Mini pranie

W małych typowych mieszkaniach w łazience nie ma miejsca na pralkę. Jeśli spiżarnia znajduje się w pobliżu odpływu, można w niej umieścić pralkę. Można tam również postawić zmywarkę, a także zostawić tam mop, wiadro i odkurzacz. Sensowne jest przybijanie półek na drzwiach i umieszczanie na nich chemii gospodarczej. Na ścianach można powiesić kieszenie z tkaniny na wszelkiego rodzaju artykuły gospodarstwa domowego, a na drzwiach przymocować mop i miotłę, aby nie przeszkadzać.

Fotospiżarnia-pralnia: wszystko do prania i czyszczenia

Można na przykład kupić wiszącą kieszeń organizera wykonaną z filcu Qwerty, prostokątną i kwadratową – na każdą przestrzeń.

Warsztat

Jeśli zajmujesz się stolarstwem lub szyjesz, możesz umieścić maszynę do szycia lub stół stolarski w mini-warsztacie. Na ścianach i drzwiach warto wyposażyć półki i kieszenie z tkaniny w nici, igły, tkaniny, wstążki czy materiały stolarskie i narzędzia.

Spiżarnia: zdjęcie warsztatowe

Spiżarnia: zdjęcie mini-warsztatu krawieckiego

gabinet

W małych mieszkaniach często nie ma miejsca na biuro. W tym przypadku znowu pomoże spiżarnia. Musi być udekorowany, podobnie jak pozostałe pokoje w mieszkaniu, laminatem na podłodze i przytulną tapetą na ścianach. Postaw tam stół, komputer, lampę i miejsce pracy gotowe. Warto powiesić lampy na ścianach, bo trzeba pracować w jasnym świetle.

Szafa przekształcona w przytulne biuro

W małej wnęce znajduje się pełnowartościowe biuro z komputerem i drukarką

Stolik z ukrytym schowkiem marki Claudio Bellini nadaje się do szafy. Jest wygodny, nie zajmuje dużo miejsca i zmieścisz w nim dokumenty do pracy i książki. Biurko komputerowe Topchairs Space zmieści się nawet w najmniejszej szafie.

biblioteka

Wygodne miejsce do przechowywania książek, gazet, czasopism, encyklopedii. Do repozytorium harmonijnie wpasują się także zeszyty dla dzieci przeznaczone na różne zajęcia, rozprawy i artykuły naukowe. Te przedmioty nie są używane na co dzień, ale są w każdym domu.

READ
Wszystko ma swoje miejsce: 20 genialnych pomysłów na uporządkowanie przechowywania w kuchni

Należy pamiętać, że do przechowywania książek potrzebne są mocne półki.

Uniwersalna spiżarnia

Miejsce, w którym latem przechowuje się łyżwy i narty, a zimą deskorolka i hulajnoga dziecięca. Piłka, sanki, zestaw narzędzi budowlanych, deska do prasowania, parasol, zestaw gier planszowych – to wszystko trafia do spiżarni. Teraz najważniejsze jest stworzenie wygodnego systemu przechowywania (pudełka, półki, wieszaki), aby zawsze można było znaleźć to, czego potrzebujesz. Na przykład nurkowanie w styczniu na wycieczkę do Egiptu

Wygodna szafa, w której wszystko jest pod ręką: sanki, rolki, deskorolka, puszki, opony samochodowe

W takiej szafie nadaje się uniwersalny wieszak Wave. Wygodne jest złożenie butów i tej samej maski z fajką do rattanowego pudełka.

Funkcje zakwaterowania

Szafa nie zawsze jest przewidziana w planie budynku. W takim przypadku możesz to zrobić sam. Główne opcje jego umieszczenia:

 • w niszy;
 • w ślepym zaułku korytarza;
 • w rogu;
 • na antresoli;
 • w części pokoju;
 • na balkonie lub loggii;
 • w szafie;
 • pod schodami;
 • w małym oddzielnym pokoju.

Często nie jest do końca jasne, dlaczego ta lub inna nisza w pokoju jest potrzebna. Wykonanie w nim szafy jest bardzo proste – wystarczy zamontować drzwi przesuwne. Do tego celu nadaje się również dowolny wolny otwór.

Przestronna mała szafa w łazience

Szafa na końcu korytarza jest idealna. Może również stać się dużą garderobą, zwłaszcza jeśli graniczy z sypialnią. Najlepiej, aby drzwi w takiej spiżarni były lustrzane – w ten sposób korytarz optycznie się powiększy.

Sensowne jest zrobienie spiżarni na końcu korytarza – niedaleko od dowolnego pokoju w mieszkaniu

Szafa na korytarzu z piłkami i odzieżą wierzchnią

W małej kuchni spiżarnia w rogu to świetne rozwiązanie. Nie trzeba go oddzielać drzwiami – wystarczy, że schowek wpasuje się w projekt całej kuchni. Wysokie półki aż do sufitu zajmą słoiki z dżemem i piklami, płatki zbożowe, przyprawy i naczynia z obrusami.

Możesz także wydzielić tylko część pokoju lub korytarza. Jeśli pomieszczenie jest wąskie, warto zmierzyć odpowiednią przestrzeń i postawić przesuwane drzwi – spiżarnia jest gotowa.

Magazyn może być również umieszczony na antresoli. Tak, nie będziesz mógł się tam często wspinać – potrzebujesz składanej drabiny, ale przechowywanie rzeczy zimowych na antresoli latem, a letnich zimą to wygodne wyjście, gdy w mieszkaniu brakuje miejsca .

READ
15 najlepszych pomysłów na projektowanie przestrzeni w domu

Znanym z dzieciństwa miejscem przechowywania jest balkon. Półki na książki, marynaty czy sprzęt AGD jak żelazko będą na nim harmonijnie pasować. Kurtki i płaszcze możesz włożyć do klatki piersiowej, a buty poza sezonem do wiklinowych koszy.

Pojemna szafa może być również spiżarnią. Pamiętasz, jak rozmawialiśmy o niszach? Tu w tym, a także w dowolnym wolnym otworze w mieszkaniu, wygodnie zmieści się szafa, w której można przechowywać garderobę całej rodziny. Warto zwrócić uwagę na białą błyszczącą szafkę „Arizona”.

Czy wydaje się, że pod schodami w wiejskim domu jest niespokojne miejsce? To będzie świetnym miejscem do przechowywania artykułów spożywczych, mini pralni lub warsztatu. Nie ma chyba potrzeby robienia tam biura ani biblioteki: odgłos wznoszących się i opadających stóp będzie przeszkadzał w koncentracji.

Szafa pod schodami

Jeśli w domu lub w mieszkaniu miejskim znajduje się mały pokój, którego nikt nie używa na mieszkanie, może on również stać się spiżarnią. Taki schowek może być uniwersalny: na ubrania, artykuły gospodarstwa domowego, deskorolki i rowery. Można tam umieścić nawet symulator, jeśli taki jest, okaże się, że jest to mała siłownia.

Uniwersalna spiżarnia w mieszkaniu

Jak zrobić spiżarnię własnymi rękami

Możesz sam zrobić pomieszczenie do przechowywania. Najpierw warto zorganizować wentylację i ułożyć przewody. W tym momencie ważne jest już, aby mieć jasny plan, w którym wszystko będzie się znajdować, ponieważ konieczne będzie zamontowanie przełączników i gniazd.

Wszystkie powierzchnie (i ściany, podłogi i sufity) należy traktować środkami przeciwgrzybiczymi i przeciwbakteryjnymi. Ściany, podłogi i sufity muszą być dokładnie wypoziomowane. Podłoga jest wyrównywana za pomocą wylewki cementowej lub samopoziomującej. Następnie, gdy jastrych wysycha (w ciągu dwóch lub trzech tygodni), podłogę wykańcza się laminatem, parkietem lub płytkami.

Ściany, podłogi, sufity i półki najlepiej wykonać w jasnych odcieniach lub nawet bieli – ten kolor optycznie powiększa przestrzeń.

Remont spiżarni w domu panelowym

Szafa w jasnych kolorach: podłoga laminowana, biały sufit, jasnoszare ściany, a same półki wykonane są z mlecznej płyty wiórowej

Wykończenia i materiały

Część pokoju Materiał wykończeniowy
Paweł Ten sam materiał co w sąsiednim pomieszczeniu: laminat, parkiet, płytki ceramiczne. Lepiej jest użyć tego samego koloru, co w całym mieszkaniu: do drzwi, podłogi i sufitu.
Pułap Sufit jest zwykle bielony.
ściany Jeśli chodzi o światło, pożądane jest, aby było białe lub jasne. Ściany można pobielić lub wytapetować, zgodnie z ogólnym projektem mieszkania.
READ
Jak zorganizować łazienkę: 24 pomysły, które na pewno się przydadzą

Porady: podłoga i ściany w spiżarni powinny być pomalowane na biało lub w jasnych odcieniach, gdyż to optycznie powiększa przestrzeń.

Do jasnej szafy odpowiednie są białe pudełko do przechowywania Handy Home i jasnobrązowy kosz Natural House.

Oświetlenie i wentylacja

Wentylacja pomieszczenia jest niezwykle ważna, ponieważ w przeciwnym razie mogą pojawić się grzyby, pleśń lub owady. Wszystkie te czynniki zniszczą rzeczy przechowywane w szafie: czy to ubrania, czy jedzenie. Spiżarnia musi być wentylowana: otwórz do niej drzwi i jednocześnie otwórz okno, aby do zamkniętego magazynu dostało się świeże powietrze z ulicy. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy robić hermetycznych drzwi w szafie – wpuszczaj powietrze przez szczeliny. W ścianie warto zrobić kaptur, nawet mały.

Spiżarnia jest małym i ciemnym pomieszczeniem, dlatego bardzo ważne jest dobre oświetlenie. Najlepiej mieć tam okno (w ten sposób można przewietrzyć i doświetlić pomieszczenie naturalnym światłem). Jak to najczęściej bywa, w tym pomieszczeniu nadal nie ma okien, dlatego ściany i półki trzeba wyposażyć w taśmy LED. Pomoże Ci to zobaczyć każdy najmniejszy szczegół. Diody LED nie generują ciepła i nie spowodują pożaru: mogą palić się godzinami.

Dobrym rozwiązaniem byłyby również oprawy oświetleniowe na ścianach i suficie. Zwłaszcza jeśli gabinet ma być w szafie. Jeśli nie ma ochoty montować okablowania, pomogą żarówki bezprzewodowe.

Garderoba z wbudowanym światłem na suficie: nie powinno się emitować lamp ani lamp na długich okablowaniu w szafie – pomieszczenie jest już małe

Projekt magazynu

Projekt spiżarni powinien być taki sam jak w sąsiednim pomieszczeniu lub – najlepiej – w całym mieszkaniu. Na przykład, jeśli mieszkanie jest urządzone w stylu loftu, spiżarnia powinna być z cegły i metalowych półek.

Spiżarnia w stylu prowansalskim to drewniane półki, tapety w paski lub kwiaty oraz pastelowe odcienie materiałów wykończeniowych.

Szafa w stylu klasycznym to drewniane regały, tradycyjne kształty i ewentualnie boiserie.

Spiżarnia-garderoba w stylu klasycznym

Napełnianie systemami magazynowymi

Gdy materiały wykończeniowe są całkowicie suche, możesz powiesić półki. Lepiej odrzucić regały, ponieważ zajmują dużo miejsca. Również w spiżarni warto zamontować haczyki, materiałowe kieszenie na drobiazgi, drążek na ubrania.

Wysokie regały do ​​sufitu to prosta i ekonomiczna opcja. Najważniejsze jest, aby z góry znać obciążenie półek – od tego będzie zależeć materiał regałów.

READ
20 stylowych pomysłów na projekt łazienki

Szuflady będą dobrze wyglądać na podłodze: z butami, ubraniami, pościelą lub innymi przedmiotami gospodarstwa domowego. Zamiast pudełek możesz też użyć wiklinowych koszy – ładna i ekologiczna opcja.

Drzwi nie można umieszczać na półkach: zajmą cenną przestrzeń. Ale samą spiżarnię można zamknąć na drzwiach (najlepiej na przesuwnych) lub nawet na zasłonie.

Organizacja spiżarni

Rzeczy w spiżarni najlepiej rozłożyć w tej kolejności:

miejsce składowania Temat
Dolne półki Obuwie
Półki średnie Zboża, konserwy, dania, artykuły spożywcze
Oddzielne sekcje Walizki, torby, wiadra
Pudełka do wysuwania Urządzenia kuchenne, narzędzia
Haczyki Sprzęt sportowy
wysokie półki Odzież wierzchnia, ozdoby świąteczne, albumy ze zdjęciami, stare zabawki

Pojemna szafa w szafie: na dole buty, na środku spodnie, kurtki i koszule – na górze, torby i czapki z boku, a walizki na samym szczycie

Nieważne, jak mała jest spiżarnia – przy odpowiednim usystematyzowaniu rzeczy i organizacji przestrzeni pomieszczenie pomieści sporo przedmiotów.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: