Po TYM produkcie Twój dywan będzie jak nowy!

Tradycyjny dywan zawsze był w modzie. Aby służył Ci jak najdłużej, musisz zapewnić produktowi odpowiednią pielęgnację.

Oferujemy poznanie najskuteczniejszych sposobów czyszczenia dywanów w domu.

Usuwanie świeżych i starych plam

Sposób czyszczenia dywanów będzie się różnił w zależności od rodzaju zabrudzenia. Najłatwiej jest wyczyścić świeże plamy, ponieważ zanieczyszczenie nie zdążyło jeszcze całkowicie wsiąknąć w dywan. Odmiennego podejścia wymagają ślady pozostawione przez skoncentrowane substancje, takie jak kawa, napoje alkoholowe i soki.

świeże ślady

 • Świeżą plamę można usunąć detergentem do prania. Aby to zrobić, rozcieńcz go wodą i dodaj 1 łyżeczkę amoniaku. Nałóż powstałą mieszankę na dywan i wyszczotkuj go szczotką w kierunku włosia. Następnie wytrzyj na przemian wilgotną i suchą szmatką. Jeśli dywan został poplamiony przez zwierzę domowe, umyj obszar szamponem dla zwierząt.
 • Świeżo naniesione tłuste plamy usuwa się dowolnym materiałem pochłaniającym tłuszcz. Możesz użyć talku, kredy, trocin, skrobi. Wylej dowolny z proponowanych produktów na plamę i przykryj bibułą na kilka godzin, najlepiej przez całą noc. Po upływie czasu wyprasuj wybrane miejsce żelazkiem. Papier należy wymieniać, aż będzie czysty.
 • Jeśli właśnie rozlałeś atrament lub wino na dywan, sól pomoże szybko usunąć plamę. Wlej go na zanieczyszczone miejsce na pół godziny, a następnie zamiataj miotłą.

Zanieczyszczenia powodujące korozję

 • Stare plamy z wina, kawy, kakao, herbaty i soku można usunąć amoniakiem. Aby to zrobić, wymieszaj 1 łyżeczkę alkoholu z litrem wody. Takie rozwiązanie pomoże również przywrócić dywanowi bogaty kolor i utracony połysk.
 • Kwas cytrynowy i octowy szybko poradzą sobie z plamami z atramentu, które wgryzły się w powierzchnię. Zmieszaj 1 łyżkę kwasu z 1 szklanką wody, nałóż mieszaninę na plamę, odczekaj chwilę i przetrzyj wilgotną ściereczką.
 • Za pomocą benzyny możesz usunąć stare tłuste plamy. Weź namoczone w nim trociny i posyp je plamą. Poczekaj, aż zapach zniknie i zmieść je.
 • Jeśli połączysz benzynę z mydłem, możesz usunąć starą plamę. Zmieszaj 10 mililitrów benzyny i 100 mililitrów roztworu mydła, dodaj trochę wody do powstałego roztworu i nałóż na plamę. Jeśli za pierwszym razem nie osiągnąłeś pożądanego rezultatu, powtórz procedurę po całkowitym wyschnięciu dywanu.

Specyfika czyszczenia różnych dywanów

Materiały, z których wykonane są dywany, mają różne właściwości. Dywany wełniane są uważane za delikatniejsze i wymagają starannej pielęgnacji. Do czyszczenia dywanów z długim włosiem można stosować szeroką gamę detergentów. Omówmy specyfikę usuwania zabrudzeń z popularnych rodzajów dywanów.

READ
Top 6 wszechstronnych i funkcjonalnych artykułów IKEA

dywan z wełny

Wełniany dywan wymaga szczególnej pielęgnacji

Dywany wełniane są delikatniejsze niż te syntetyczne. Przy zbyt aktywnym czyszczeniu stos może zacząć się wspinać, a na nim pojawiają się dziury. Starannie wybieraj środek czyszczący, powinien być delikatny.

Odśnieżanie jest optymalne dla takich powłok. Bardzo ważne jest, aby po tej procedurze dywan był całkowicie suchy.

Możesz również wyczyścić dywan z różnych zanieczyszczeń w domu za pomocą specjalnych suchych proszków, które są ręcznie nakładane na powierzchnię. Ta procedura zajmie około 2 godzin. Równomiernie rozprowadzić proszek po powłoce, odczekać odpowiednią ilość czasu i zebrać odkurzaczem (lub zamiatać miotłą). Po dywanie można chodzić natychmiast po czyszczeniu, ponieważ pozostaje on suchy.

Jeśli chcesz zrobić czyszczenie na mokro, użyj szamponów pieniących. Dywan można również czyścić specjalnym mydłem w płynie. Aby to zrobić, rozcieńczyć go w wodzie, spienić, nałożyć na dywan i wysuszyć powłokę.

Przydatne informacje: Dywany wełniane można prać tylko w chłodnej wodzie, używając tylko tych produktów, które są dobrze wyprane i nie pozostawiają smug i śladów. Lepiej suszyć je w pozycji pionowej.

Powłokę można czyścić amoniakiem. W tym celu wymieszaj 2 łyżeczki produktu z 1 litrem wody. Powstały roztwór nanieść na dywan za pomocą włochatej szczotki. Następnie wytrzyj go suchą szmatką i nie zapomnij przewietrzyć pomieszczenia przed ostrym zapachem.

Długi włos

Pielęgnacja dywanów z długim włosiem jest dość trudna – doskonale pochłaniają kurz i brud. Na takiej powłoce trudno dostrzec plamy, ale przy starannym czyszczeniu można je znaleźć. Aby dywan z długim włosiem zawsze wyglądał czysto, wymaga szczególnej pielęgnacji. Ważne jest, aby regularnie go odkurzać, a dopiero potem przeprowadzać czyszczenie na mokro. Dzięki temu możesz usunąć cały kurz i nie rozmazać go na powierzchni, ale wyczyścić tylko głębokie zabrudzenia. Jeśli masz zwierzaka, usuń sierść z dywanu przed czyszczeniem na mokro. Następnie potraktuj powierzchnię specjalnymi detergentami. Do skutecznego usunięcia plam można użyć także octu, sody oczyszczonej, detergentu do prania, amoniaku, mydła, płynu do mycia naczyń, nafty, mielonego pumeksu i zużytych liści herbaty.

Dywany

Dywan jest najpopularniejszym rodzajem podłogi. Aby zawsze była czysta, wystarczy odkurzyć ją przynajmniej raz w tygodniu. Zbierz również różne kosmki i włosy z powłoki, aby nie gromadziły się u podstawy w dużych ilościach. Jeśli wyczyścisz powierzchnię dywanu szczotką, po każdym czyszczeniu będzie wyglądał jak nowy. Małe kosmki wyprostują się, powracając do ściśle pionowej pozycji. Do czyszczenia na mokro używaj suchych proszków lub piany. Jest to konieczne, aby dywan mógł szybko wyschnąć: nie ma możliwości wyniesienia go na zewnątrz w celu dokładnego wysuszenia. Wybrany środek czyszczący nanieść równomiernie na całą powierzchnię powłoki i pozostawić na chwilę. Odkurzyć dywan po 30-60 minutach.

READ
Uzdrowiciel, piekarz i pomocnik: 16 zastosowań sody oczyszczonej, o których nie wiedziałeś

Chemikalia

Do czyszczenia dywanu można użyć szerokiej gamy produktów sklepowych, zarówno specjalistycznych (jak np. „Vanish”), jak i domowych (pudry, szampony itp.). Do Twojej wiadomości informacje o funkcjach ich użycia.

Stosowanie chemii gospodarczej

Nie zapomnij o rękawiczkach ochronnych podczas używania chemii gospodarczej

Do czyszczenia można użyć specjalnych detergentów: mydła w płynie, proszku, a nawet szamponu. Zmieszaj którykolwiek z nich z wodą. Następnie nałóż powstałą pianę na dywan. Dokładnie przetrzyj mokre obszary za pomocą pędzla lub myjki. Lepiej jest czyścić dywan w stanie zawieszenia, jeśli to możliwe. Pożądane jest suszenie na poprzeczce, nie zdeformuje struktury powłoki. Jeśli zostawisz dywan na podłodze, upewnij się, że nikt po nim nie chodzi, dopóki całkowicie nie wyschnie.

Vanish

Piana oznaczająca „Vanish” skutecznie poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami na dywanie

 • Przed przystąpieniem do sprzątania należy oczyścić dywan z widocznych zabrudzeń. Odkurz lub wytrząśnij dywan na zewnątrz. Jeśli nie zostanie to zrobione, po czyszczeniu na dywanie pozostaną plamy.
 • Rozcieńczyć szampon do dywanów z wodą w stosunku 1 do 9 (około 10 ml produktu na 90 ml płynu). Lepiej jest używać ciepłej wody o temperaturze około 40 ° C. Dokładnie wymieszaj Vanish z wodą, aż powstanie gęsta piana. Im więcej otrzymasz, tym lepiej wyczyścisz dywan.
 • Weź gąbkę lub pędzel. Następnie nałóż piankę na dywan. Ważne jest, aby równomiernie go rozprowadzić, starając się nie zamoczyć zbytnio powłoki. Jest to konieczne, aby dywan nie usiadł po czyszczeniu.
 • Po nałożeniu pianki, pocierając okrężnym ruchem, przystąp do czyszczenia. Jeśli na powierzchni znajdują się stare plamy, które wyróżniają się na tle ogólnym, wlej trochę szamponu do dywanów do nasadki i polej to miejsce.
 • Niech piana wyschnie. Czas trwania tego procesu zależy od materiału dywanu i jego włochatości. Gdy dywan wysycha, nie można po nim chodzić. Upewnij się, że pomieszczenie, w którym sprzątasz, jest dobrze wentylowane. Dzięki temu powłoka wysycha znacznie szybciej i nie zakazuje się.
 • Pozostałą pianę zebrać odkurzaczem. Staraj się nie wywierać zbyt dużego nacisku szczoteczką, aby wchłonąć brud zamiast go rozmazać.

Przydatne informacje: To właśnie piana jest głównym składnikiem aktywnym. Wnika głęboko we włókna i wchłania w siebie brud.

Metody ludowe

Istnieje wiele skutecznych sposobów, które pomogą w czyszczeniu dywanu w domu. Porozmawiajmy o niektórych z nich.

READ
10 wskazówek, jak szybko zorganizować kuchnię

kiszona kapusta

Kapusta kiszona pomoże pozbyć się plam na dywanie

Ta metoda czyszczenia jest uważana za jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska. Trzeba wziąć kapustę kiszoną, dobrze ją wypłukać i wycisnąć. Najważniejsze, że powinien być bez octu, w przeciwnym razie po czyszczeniu może pozostać silny nieprzyjemny zapach. Następnie rozprowadź równomiernie na dywanie. Przeturlaj kapustę po podłodze czystą szczotką. Po zabrudzeniu weź miotłę i zamieść ją, opłucz i powtórz procedurę. Więc musisz to zrobić do momentu, gdy kapusta przestanie być zanieczyszczona. Następnie musisz pozwolić dywanowi wyschnąć. Ważne jest, aby w tym momencie po nim nie stąpali. Odkurzyć wykończenie na końcu.

Te same manipulacje można wykonać nie tylko z kapustą, ale także na przykład z ziemniakami. Obierz, zetrzyj i wykonaj wszystkie powyższe kroki w tej samej kolejności.

Liście herbaty i czerstwy chleb

Te produkty pomogą w czyszczeniu ciemnych dywanów. Nie martw się, nie pozostały żadne ślady. Wybranym składnikiem posypujemy dywan, czyścimy szczotką i zamiatamy miotłą. Po tej procedurze kolor powłoki stanie się bardziej nasycony.

Czyszczenie dywanów śniegiem jest bardzo skuteczne

Śnieg może być dobrym sposobem na oczyszczenie dywanu z brudu. Zimą wyjdź na zewnątrz i połóż niewłaściwą stroną do góry. Wybij kurz miotłą, krakersem lub winoroślą. Następnie odwróć go i umieść w czystym miejscu. Wierzch dywanu obficie posyp śniegiem. Po wchłonięciu całego brudu ostrożnie zmieść pozostałości z powierzchni. Powtórz te czynności kilka razy, aż śnieg będzie czysty.

Proszek do prania, soda i ocet

Aby zrobić skuteczny domowy środek czyszczący, wymieszaj 1 łyżkę sody oczyszczonej z 1 łyżką detergentu do prania w butelce z rozpylaczem. Wlać do pojemnika o pojemności 100 ml. ocet winny. Dodaj około 200 ml. gorąca woda (do krawędzi pistoletu natryskowego powinno pozostać około 3 centymetrów). Powstałą kompozycję spryskaj dywan i wyczyść go gąbką kuchenną. Po zakończeniu procesu pozostałości zmyć lekko ciepłą wodą.

Inne środki

Możesz także użyć trocin, otrębów, proszku pumeksowego. Dobrze czyści dywany i sól. Wystarczy równomiernie rozsypać go na dywanie, zanurzyć miotłę w wodzie z mydłem i zacząć zamiatać. Konieczne jest powtarzanie procedury, aż sól będzie czysta. Miotłę regularnie spłukujemy w przygotowanej wodzie. Na koniec odkurzamy.

READ
Horoskop na maj 2023 od Vasilisy Volodina

Wskazówki dotyczące regularnej pielęgnacji

Przy odpowiedniej pielęgnacji Twój ulubiony dywan będzie Ci służył przez wiele lat i nie straci swojego wyglądu.

 • Po czyszczeniu na mokro nie kładź dywanu na mokrej podłodze.
 • Okresowo konieczne jest odwrócenie dywanu. Jest to konieczne, aby w miejscach największego obciążenia mechanicznego nie zostało nadpisane.
 • Jeśli na dywanie stoją meble, podłóż pod ich nóżki małe gumowe podkładki. To ochroni powłokę przed pojawieniem się wklęsłych śladów.
 • Jeśli na dywanie pojawi się mała dziura, możesz ją zaszyć zwykłymi nićmi. Ważne, aby pasowały do ​​podłogi. Musisz zszyć z niewłaściwej strony, pozostawiając pętle z przedniej powierzchni dywanu.

Przydatne informacje: Dywan należy odkurzać co najmniej raz w tygodniu, aby brud i kurz nie wgryzły się we włosie.

Nie zapominaj, że powłokę należy odkurzyć zarówno z przodu, jak iz niewłaściwej strony. Zbierz cały brud nagromadzony pod dywanem, a dopiero potem przystąp do czyszczenia jego powierzchni.

Wideo: Jak czyścić dywan w domu?

Postępuj zgodnie z naszymi radami, a Twój dywan będzie wyglądał jak nowy nawet po wielu latach. Usuwanie zanieczyszczeń od teraz nie zajmie dużo czasu. Szczególnie wygodne jest pozbycie się wszelkich plam za pomocą improwizowanych środków.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: