Pleśń – walcz! Idealny środek do czyszczenia łazienki

To, że czarno-szara tabliczka na ścianach i suficie w łazience jest nieestetyczna, nie jest największym problemem. Najbardziej szkodzi zdrowiu. Konsekwencje dostania się toksycznych zarodników do płuc lub oskrzeli mogą być najbardziej nieprzewidywalne. Leczenie po tym będzie wymagało długiego i poważnego.

Dlatego, jeśli w łazience znajdzie się czarna pleśń, należy natychmiast rozwiązać problem, jak się jej pozbyć. W przeciwnym razie szybko wniknie głęboko pod płytkę i nie będzie łatwo go stamtąd usunąć. Nasz artykuł jest poświęcony sposobom radzenia sobie z grzybem – w tym materiale szczegółowo przeanalizowaliśmy najlepiej zakupione i ludowe środki do usuwania pleśni w domu.

Udzielili również przydatnych zaleceń dotyczących stosowania środków antyseptycznych i opisali środki zapobiegawcze, które mogą zapobiec tworzeniu się grzybów w łazience.

Przyczyny pleśni

Interwencja pleśni jest nieunikniona, jeśli pomieszczenie:

 • słabo wentylowany;
 • brakuje w nim naturalnego światła;
 • formy kondensacyjne na rurach i dekoracji ścian;
 • rury przeciekają na skrzyżowaniach;
 • nie grzeje dobrze.

Nawet jeden z tych czynników stwarza dogodne warunki do jego replikacji. Chociaż nie miała czasu na czołganie się do innych pokoi, należy podjąć pilne działania. Mówiliśmy więcej o niebezpieczeństwie człowieka z czarną pleśnią tutaj.

A zarodniki pleśni mogą dostać się do środka przez okno, złapane przez przeciąg, przedostają się przez drzwi wejściowe. Można je nosić na butach i odzieży wierzchniej, a ona ma inne sposoby. Cóż, łazienka dla grzyba jest najbardziej żyznym obszarem.

Usuwanie pleśni

Jeśli po kąpieli woda nie zostanie natychmiast usunięta z płytki, pojawi się środowisko przyjazne dla pleśni. W ciągu zaledwie 24 godzin jego kolonia może powiększyć się 9 razy

Gdzie szukać grzyba?

Nawet jeśli wizualnie nie da się od razu wykryć śladów obecności pleśni, należy jej szukać w miejscach niewidocznych.

 • narożniki ścian stykające się z łazienką;
 • szczeliny między płytkami;
 • miejsca, w których urządzenia hydrauliczne przylegają do ścian;
 • pod listwami przypodłogowymi w okolicy umywalki i wanny;
 • na suficie;
 • pod dywanikiem na podłodze;
 • w poszyciu drewnianym;
 • w kubkach na artykuły higieniczne.

Po przeniknięciu do innych pomieszczeń zarodniki, jeśli nie kiełkują, zachowują zdolność do reprodukcji przez długi czas i czekają tylko na sprzyjające warunki.

Nie da się ich całkowicie pozbyć, ale całkiem możliwe jest stworzenie nieodpowiednich warunków do ich rozwoju.

Najlepsze kupowane w sklepie środki odstraszające pleśń

W dawnych czasach problem ten został rozwiązany radykalną metodą – po prostu opuścili dom zarażony pleśnią. Teraz jest wiele innych sposobów. Rozważmy każdy z nich szczegółowo.

READ
20 funkcjonalnych rzeczy, których możesz potrzebować w swoim domu

Proces przetwarzania

Tak niebezpieczny wróg, jak czarny grzyb, wymaga natychmiastowych działań, aby go zwalczyć. Sam proces może nie jest szybki i czasochłonny, ale od tego zależy nie tylko rodzaj pomieszczenia, ale i Twoje zdrowie.

Produkty przemysłowe wyróżnia to, że po kontakcie z nimi forma po kilku godzinach traci swoje agresywne właściwości. Niektóre preparaty należy stosować przy regularnym czyszczeniu, inne przy naprawach. Charakterystyka najlepiej zakupionych środków antyseptycznych zostanie omówiona poniżej.

Nr 1 – Spray Bagi “Przeciw pleśni”

Jest dobrym środkiem przeciwbakteryjnym. Jest produkowany w Izraelu. Niszczy nie tylko widoczną pleśń, ale także jej zarodniki, a także eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Jest sprzedawany w butelkach po 0,5 litra. Kompozycja zawiera chlor, środki powierzchniowo czynne oraz maksymalnie 15% niejonowe środki powierzchniowo czynne, aromaty.

Nr 2 – DEC spray od Neohim

Nieźle radzi sobie z tym samym zadaniem spray DEC, producent „Neohim”. Po drodze to narzędzie przeciwko pleśni usuwa kamień, ślady korozji i neutralizuje zapachy. Składa się z wody, składników aktywnych, środków dezynfekujących, do 5% środków powierzchniowo czynnych, kompozycji zapachowej.

DEC spray

Kwas glikolowy, obecny w składzie w odpowiednim stężeniu, wnika w strukturę i wydobywa na powierzchnię szkodliwe bakterie

Narzędzie jest również dobre, ponieważ po jego nałożeniu tworzy się warstwa hydrofobowa, która w przyszłości chroni powierzchnię przed grzybem.

Nr 3 – PROSEPT Grzyby do kąpieli

Skuteczny alkaliczny preparat do usuwania pleśni produkcji rosyjskiej. Opakowanie – butelka 0,5 litra z opryskiwaczem. Dostępne są 3 tryby: OFF – stan zamknięty, SPRAY – tryb oprysku najmniejszą frakcją, STRUMIEŃ – możliwość nanoszenia cieczy roboczej strumieniami.

Posiada szeroki zakres funkcjonalności. Umożliwia zatrzymanie bioinfestacji na początkowym etapie, zapobiega rozwojowi grzybów pleśniowych, dezynfekuje, likwiduje zapach pleśni.

Negatywne punkty to silny zapach wybielacza.

Nr 4 – Cillit Bang spray

Posiada potężną formułę, która pozwala na walkę z czarną pleśnią. Spray zawiera duży procent chloru, więc zapach jest bardzo ostry, ale doskonale spełnia swoje zadanie.

Po nałożeniu lepiej wyjść z pokoju na 20 minut, gdy produkt zadziała, należy go usunąć.

Nr 5 – Mellerud z Niemiec

Produkt wyprodukowany w Niemczech. Eliminuje pleśń i jej zarodniki, dezynfekuje. Substancją roboczą jest aktywny tlen. Posiada przedłużone działanie.

Oznacza Mellerud

Mellerud – zapakowany w wygodny pojemnik o pojemności 0,5 litra z dozownikiem sprayu. To wystarczy, aby leczyć duże obszary

Nie zawiera chloru, nie ma zapachu. Narzędzie nadaje się do obróbki wielu rodzajów materiałów – kamienia, płytek, gipsu, tkaniny.

READ
Jak składać naczynia: 20 sposobów na poprawę życia

Jeśli powierzchnia jest mocno zarośnięta pleśnią, nakłada się na nią płyn za pomocą spryskiwacza i pozostawia na noc. Z obszarów umiarkowanie zanieczyszczonych produkt usuwa się godzinę po nałożeniu za pomocą pędzla lub miękkiej szmatki. Po umyciu całego obszaru.

Oprócz tych produktów istnieją inne środki antyseptyczne, które idealnie nadają się do ochrony ścian przed pleśnią i zwalczania grzybów, gdy się pojawią. Zalecamy zapoznanie się z najlepszymi przeciwgrzybiczymi środkami do czyszczenia ścian.

Środki ludowe przeciwko pleśni

Przeciwnicy stosowania agresywnych chemikaliów do niszczenia czarnego grzyba często używają improwizowanych środków. Wiele z nich daje dobre rezultaty.

Środek nr 1 – soda w parze z octem

Czarna pleśń cofa się przed tak prostym środkiem, jak soda – kalcynowana lub zwykła w połączeniu z octem.

Mieszanka jest łatwa do przygotowania:

 • weź 5 litrów wody, ale tylko gorącej;
 • wrzuć do niego 150 g sody kalcynowanej lub 150 g zwykłej sody;
 • Do tego dodaje się 9% octu – 100 g.

Po otrzymaniu pienistej cieczy traktuje się nią problematyczne powierzchnie. Na powierzchni poziomej czerń można łatwiej usunąć. Mocno zarośniętą grzybnię usuwa się szpatułką, a następnie te miejsca spryskuje się sodą. Następnie na butelkę octu nakładana jest butelka z rozpylaczem i samolot jest rozpylany w celu ugaszenia sody.

Soda oczyszczona i ocet na pleśń

Klej z sody i octu dobrze radzi sobie z pleśnią, która osiadła w szwach płytek licowych. Po 20 minutach działania mieszaniny zmywa się ją pędzlem.

Zbieracz grzybów umiera w procesie pienienia, co wskazuje, że wodorowęglan sodu przereagował z kwasem octowym.

Jeśli w łazience jest pralka, może się w niej osadzać pleśń. Często na gumie uszczelniającej widać czarne ślady, ale jest znacznie gorzej, gdy dostanie się ona do zbiornika. Możesz go stamtąd usunąć za pomocą octu i “Białości”.

Aby to zrobić, te dwa składniki miesza się w równych proporcjach. W tym rozwiązaniu komora na proszek moczy się przez pół godziny. Następnie wyczyść go pędzelkiem.

Roztwór wlewa się do urządzenia i ustawiając go na najdłuższy tryb, najwyższą temperaturę, włącz go. Pod wpływem wysokiej temperatury i substancji aktywnych giną mikroorganizmy.

W następnym artykule omówiliśmy inne sposoby na pozbycie się pleśni w pralce.

Środek #2 – Olejek z drzewa herbacianego

Ta niestandardowa metoda daje dobry wynik, ponieważ. mikroorganizmy pleśni są wrażliwe na składniki, które tworzą ten aromatyczny olej.

Wzorzec użytkowania wygląda następująco:

 1. Kup fiolkę olejku z drzewa herbacianego.
 2. Ręce należy chronić, dlatego potrzebne są również gumowe rękawiczki.
 3. Weź butelkę z rozpylaczem i wlej do niej wodę.
READ
13 life hacków do organizowania porządku w samochodzie od profesjonalistów

Do 500 ml wody dodaj 2 duże łyżki olejku aromatycznego. Mieszaj miksturę, wlej do butelki, wstrząśnij. Następnie narzędzie można wykorzystać do obróbki.

Olejek z drzewa herbacianego

Po nałożeniu mieszanina nie wymaga zmywania, powinna działać. Ponieważ produkt jest naturalny, jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt.

Jest spryskiwany na dotkniętą powierzchnię, a następnie zbiera się grzyb ściereczką. Aby poprawić efekt, wskazane jest powtórzenie zabiegu i pozostawienie leczonego obszaru do naturalnego wyschnięcia.

Jeśli ściany w łazience są mocno zniszczone, potrzebny jest bardziej stężony roztwór – 1000 ml oleju na 20 ml wody. Obróbkę najlepiej wykonać za pomocą pędzla z długim uchwytem.

Ponieważ produkt ma specyficzny zapach, nie znika szybko. Aby w przyszłości zabezpieczyć ściany przed ewentualnym uszkodzeniem przez czarną pleśń, możesz dodać trochę oleju do farby. Zatrzyma to rozwój kolonii w przypadku dokładnego wniknięcia pleśni w grubość muru.

Rozwiązanie nr 3 — Nadtlenek wodoru

To narzędzie jest dostępne i niedrogie. Nie musisz z nim robić żadnych manipulacji. Po prostu wlewa się go do pojemnika z butelką ze spryskiwaczem i spryskuje w stanie nierozcieńczonym. Po 15-minutowej ekspozycji leczone obszary są wycierane.

Stosowanie nadtlenku wodoru

Nie każdą powierzchnię można potraktować preparatem takim jak 3% nadtlenek wodoru, ponieważ ma on tendencję do wybielania niektórych materiałów. W przypadku reasekuracji musisz sprawdzić jej wpływ na małym obszarze

Z takim samym sukcesem perhydrol można zastąpić furatsiliną lub siarczanem miedzi.

Środek nr 4 – Kwas borowy

Boraks, boraks lub kwas borowy to nazwa jednego leku. Pół szklanki substancji rozcieńcza się w litrze wody. Połączenia płytek i inne miejsca, w których występuje pleśń, czyści się sztywną szczotką zanurzoną w roztworze. Po pewnym czasie leczone miejsca przeciera się suchą szmatką.

W tym procesie jest jeden nieprzyjemny moment – substancja nie jest do końca bezpieczna, ponieważ. podrażnia drogi oddechowe. Dlatego rękawiczki i maska ​​muszą być obowiązkowe podczas przetwarzania boraksu.

Wskazana jest również praca pod nieobecność dzieci i zwierząt.

Środek nr 5 – Wodny amoniak

Nieporowate powierzchnie w łazience są dobrze oczyszczone i zdezynfekowane amoniakiem. Amoniak jest po prostu nakładany na samolot za pomocą gąbki lub szmatki. Zwiększa efekt dodania gliceryny w niewielkiej ilości.

Minusem jest toksyczność. Z tego powodu może powodować podrażnienie błony śluzowej, a nawet zatrucie.

Mieszaninę pozostawia się na powierzchni na godzinę, a następnie zmywa wodą. Używając amoniaku, musisz wiedzieć, że odparowuje on o 50% początkowej objętości i nie zawsze ma czas na reakcję.

READ
TOP 5 prostych i stylowych sposobów na odświeżenie wnętrza

Podobnie jak kwas borowy, amoniak wydziela bardzo silny i ostry zapach. Może to powodować podrażnienie.

Rozwiązanie #6 – Wybielacz chlorowy

To proste narzędzie stanowi zagrożenie nie tylko dla pleśni domowej, ale także ulicznej.

Aktywnym składnikiem „bieli” jest nieorganiczny związek chlorowodorek sodu. Posiada właściwości dezynfekujące i antyseptyczne. W wybielaczu substancji roboczej 3 – 6%

Zawartość chloru w “Beliźnie” jest bardzo wysoka, stąd tak dobry efekt dezynfekujący. Wśród wszystkich rozważanych środków improwizowanych liderem jest wybielacz. Nadaje się również do usuwania pleśni z desek (różne powierzchnie drewna).

Minusem jest toksyczność. Z tego powodu może powodować podrażnienie błony śluzowej, a nawet zatrucie.

Środek nr 7 – Siarczan miedzi

Ten lek zabija pleśń z płytek, podkładu, plastiku. Musi być rozcieńczony wodą. Proporcja wynosi 100 g substancji na 10 litrów płynu. Roztwór nakłada się na powierzchnię za pomocą pędzla, lepiej zrobić to w kilku warstwach. W celu zapobiegania stosuje się również środek zaradczy na obszar z pleśnią.

W tym stanie wszystko zostaje na chwilę. Następnie należy umyć leczone miejsca i przewietrzyć pomieszczenie. Produkt jest toksyczny, więc do pracy z nim będziesz potrzebować respiratora i rękawic.

Kilka wskazówek dotyczących korzystania z funduszy

Planując użycie tego lub innego środka na czarną pleśń, należy wziąć pod uwagę szereg cech. Po pierwsze, nie da się usunąć tej plagi zmywając ciepłą wodą z mydłem i manganem. Nawet jeśli uda się wyeliminować czarną tabliczkę, spory pozostaną. Po otrzymaniu nowej pożywki w postaci ciepłej wilgoci i składników tworzących mydło ich kolonie będą się rozmnażać jeszcze szybciej.

Czarna pleśń w akcji

Wystarczą dwa lata, aby czarna pleśń zniszczyła konstrukcje budowlane. W sprzyjających warunkach nie zatrzyma się w łazience, ale zdobędzie nowe terytoria.

Po drugie, nie da się uniknąć ponownej inwazji pleśni po jej mechanicznym usunięciu. W tym samym czasie zarodniki pozostaną i będą kontynuować swoją reprodukcję.

Po trzecie, wysokie temperatury dodatnie, podobnie jak bardzo niskie, nie są w stanie zniszczyć zarodników pleśni. Ich obecność tylko zatrzyma wzrost. Gdy tylko powrócą sprzyjające warunki, pleśń będzie się dalej rozwijać.

Po czwarte, najmniejsze pęknięcia w ścianie łazienki wymagają naprawy, a ściany stykające się z ulicą lepiej ocieplić. Maty podłogowe w tym pomieszczeniu powinny być suche, a jeszcze lepiej zrobić tutaj ciepłą podłogę.

READ
10 przykazań każdej minimalistycznej kuchni

Po piąte, nie zaleca się suszenia mokrego prania w łazience. Stanie się dodatkowym źródłem wilgoci. Kiedy obróbka powierzchniowa nie pomoże, będziesz musiał dokonać napraw w całym pomieszczeniu. W tym celu kup produkty przeznaczone do użytku podczas napraw. Dodaj je do szpachli, farby lub wybielacza.

Naprawa w łazience

Proces remontu łazienki jest pracochłonny, wymaga zarówno czasu, jak i środków finansowych. Ale jest prawie niemożliwe radzenie sobie ze starą pleśnią w inny sposób.

Zwróć uwagę na podkłady, które są oparte na kwasach, innych składnikach szkodliwych dla pleśni.

Jak zapobiegać pleśni?

Ten nieproszony gość czuje się komfortowo w pomieszczeniu, w którym nie ma wentylacji i przeciągów w warunkach dużej wilgotności – od 80% i temperaturze 20⁰. Na tej podstawie konieczne jest przede wszystkim stworzenie środowiska, w którym pleśń w zasadzie nie może się rozwijać.

Aby utrzymać stałą wilgotność w łazience, nie trzeba szczelnie zamykać drzwi. Jeśli ten środek nie wystarczy, będziesz musiał zorganizować wentylację. Możesz umieścić drzwi ze specjalnymi otworami do wentylacji lub samodzielnie je wywiercić, a następnie ułożyć je z ozdobnymi pierścieniami.

Drzwi z otworami wentylacyjnymi

Model drzwi z otworami wyrównuje temperaturę wewnątrz łazienki. Otwory wentylacyjne mają kształt kół lub prostokątów. Wykonywane są w kilku strefach lub jednej i maskowane ozdobną kratą

Bardziej wydajnym sposobem jest zainstalowanie wentylatora w kanale. Otwór zamykany jest kratką wentylacyjną. Włączanie i wyłączanie można wykonać za pomocą włącznika światła.

Najlepszą opcją jest zainstalowanie higrometru i podłączenie go do wentylatora za pomocą czujnika. Gdy wilgotność osiągnie górną granicę, włączy się wentylator. Gdy wartość wskaźnika wilgotności spadnie, urządzenie ponownie się włączy.

Możesz kupić kratkę wentylacyjną i samodzielnie ją zamontować, ale wtedy naruszona zostanie integralność skrzydła drzwi.

Z zastrzeżeniem wszystkich naszych zaleceń, problem czarnej pleśni przestanie Ci przeszkadzać.

Wnioski i przydatne wideo na ten temat

Pozbywanie się szkodliwych grzybów w łazience:

Grzyb na płytce i jego zniszczenie:

Jak widać, łatwiej jest zapobiec infekcji grzybiczej w łazience niż sobie z nią radzić lub dokonywać napraw. Upewnij się, że po pomyślnym przezwyciężeniu problemu nie zapomnij o środkach zapobiegawczych, a grzyb już się nie pojawi. Najważniejsze to normalna cyrkulacja powietrza, wentylacja.

Masz pytania dotyczące korzystania z jednego z narzędzi omawianych w tym materiale? Może chcesz podzielić się swoimi sekretami walki z pleśnią? Zadaj pytania na temat artykułu, napisz swoje zalecenia i recenzje dotyczące stosowania zakupionych lub domowych środków zaradczych, aby pozbyć się grzyba w łazience.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: