Paprocie ogrodowe: jak rosnąć i gdzie kupić

Na swoich działkach wiele osób uprawia nie tylko rośliny, które przynoszą praktyczne korzyści, ale także coś, co po prostu cieszy oko. Wśród takich zielonych przestrzeni jest paproć, bohater bajek i legend narodu rosyjskiego. Niewiele osób wie, jak prawidłowo je sadzić, jak właściwie o nie dbać i od których szkodników należy protekcjonalnie.

Jaka paproć rośnie w ogrodzie

Paprocie to rodzina roślin zielonych z ponad 10 XNUMX różnych gatunków. Ten przedstawiciel flory żyje na całym świecie. Słoneczne i suche miejsca preferują cień i wilgoć. Ponadto jest dość bezpretensjonalny. Wszystko razem sprawia, że ​​ta zarodnikowa roślina jest doskonałą zieloną opcją ogrodową. Kiedyś był spożywany, przypisywano mu właściwości lecznicze. Teraz paproć ma status dekoracyjny.

Ta rodzina historycznie ma tajemniczą aureolę. Ludzie wierzyli, że paproć kwitnie dopiero w noc Iwana Kupały, w zaroślach nad skarbem. Każdemu, kto będzie chciał go znaleźć, będą przeszkadzać złe duchy, tajemniczy kolor (w folklorystycznym opisie – piękny, opalizujący wszystkimi kolorami tęczy) musi znaleźć się przed świtem. Tak mówią legendy ludzi. Od dawna udowodniono, że starożytny człowiek zadziwił powszechne zjawisko. Sama paproć nie kwitnie. Za legendarny kwiat uznano młode, zwinięte liście lub inne kwitnące w okolicy rośliny.

Jest interesujący. Paprocie to najstarsi mieszkańcy Ziemi. Powstały na wiele lat przed pojawieniem się na nim pierwszego człowieka.

Ten przedstawiciel flory zrzuca zieleń na zimę. Błędem byłoby nazywanie tego liśćmi. Paproć nie ma liści – tylko blaszki liściowe, które naukowo nazywane są liśćmi. Mogą różnić się wielkością w zależności od gatunku, od zaledwie trzech centymetrów długości do wysokości drzew. System korzeniowy tej rodziny roślin jest silny, potężny.

Paproć w ogrodzie od dawna nie jest niczym nowym dla letnich mieszkańców. Wszyscy go używają: zarówno amatorski ogrodnik do klombu na podwórku, jak i profesjonalista w projektowaniu krajobrazu. Najczęściej stosowane rodzaje to:

 • Struś pospolity. Jej liście przypominają strusie pióro, stąd nazwa rośliny. Takie blachy mogą osiągnąć długość półtora metra. Korzeń strusia opada, rośnie pionowo.
 • Orzeł pospolity. Ta paproć jest często sadzona na terenach szkolnych. Jest stosunkowo niski – liście mogą sięgać nawet 70 centymetrów. Kształtem przypomina orle pióro, stąd nazwa gatunku. Jest trujący dla zwierząt, ale nie jest niebezpieczny dla ludzi. Jego system korzeniowy jest również pionowy, a jednocześnie silnie rozgałęziony.
READ
Podstawowe szafki do przechowywania przyborów kuchennych: 10 różnych opcji

 • Kobieta koczownik. Na pierwszy rzut oka paproć ogrodowa jest podobna w zależności od gatunku, tylko profesjonalista może ją odróżnić. Na przykład u samicy nomady rozwarstwienie blaszki liściowej jest wyraźniejsze niż u strusia lub orlyaka. Liść paproci rośnie tak, jak wymaga tego dana odmiana – niektóre nie przekraczają 30 centymetrów, inne dochodzą do 70. Korzeń tego gatunku jest krótki, ale gruby.
 • Nomada Nippon. Podobnie jak samica ma wyraźnie widoczną sekcję liści. To właśnie ten gatunek daje niezwykły kolor – szaro-zielony, z ciemnoczerwonymi żyłkami. Warto zauważyć, że chociaż paproć uwielbia cień i wilgoć, koczownik Nippon nadal potrzebuje trochę słońca, aby wzór jej liści był jaśniejszy. Co więcej, podczas rozmnażania przez zarodniki cecha odmiany nie jest przekazywana, tylko podczas wyrastania nowego pędu z korzenia.

Istnieje wiele rodzajów paproci, ale to właśnie te są idealne jako rośliny wiejskie.

Jak sadzić paproć

Ogólnie rzecz biorąc, ten przedstawiciel flory jest bezpretensjonalny. Sadzenie paproci jest łatwe – podobnie jak w przypadku kapryśnych róż, nie musisz z nią zadzierać. Niemniej jednak należy przestrzegać szeregu zaleceń, aby roślina zapuściła korzenie i cieszyła się bujnymi krzewami.

W otwartym terenie

Paprocie mogą rosnąć bardzo silnie, zdobywając nowe terytorium. Następnie zaleca się ich posadzenie, aby nie wypierały innych roślin. Sadzenie i pielęgnacja paproci ulicznej w ogrodzie ma kilka ważnych punktów, które wymagają uwagi:

 • Cień. W aktywnym słońcu giną paprocie. Dlatego lepiej wybrać dla nich zacienione miejsca. W przypadku nomady Nippon trzeba wybrać kąt, w którym będą padać tylko pierwsze promienie słońca, w przeciwnym razie wymaga to również ochrony przed słońcem.

 • Luźna ziemia. Przypadkowe przesadzanie paproci nie zadziała. Nie można go sadzić w glebie zagęszczonej. Aktywnie „oddycha” korzeniem i dusi się w twardym gruncie. Ziemia powinna być luźna, nie podeptana.
 • Częste podlewanie. Bez wyjątku wszystkie rodzaje paproci uwielbiają wilgoć. Sadzą je więc, obficie podlewając dół do lądowania. W przyszłości zapewnij stałe utrzymanie wilgotności w miejscu, w którym rośnie krzew. Jednocześnie nie należy dopuścić do stagnacji wody. Ważne jest, aby zbudować dobry drenaż u korzeni.
 • Odpowiedni czas. Paprocie lepiej sadzić wiosną na otwartym terenie, gdy liście są młode. Zwiększa to szanse, że roślina się zakorzeni.
 • Nie dokręcaj. Wykopane kiełki należy jak najszybciej przesadzić. Nie możesz trzymać go w powietrzu przez długi czas, w przeciwnym razie korzenie zaczną wysychać.
READ
Uporządkuj swój dom: 25 życiowych hacków, które pomogą Ci uporządkować szafę

w doniczce

Paproć uliczna na wsi żyje od kilku lat. Nic nie trwa wiecznie i prędzej czy później roślina umiera. Jeśli jednak jesienią zabierzesz kiełek do doniczki i zabierzesz do domu, wyhodujesz go przez zimę, to na wiosnę będzie można posadzić już wzmocnioną sadzonkę w kraju. Będzie bardziej skłonny do przystosowania się do nowego środowiska.

To sadzenie paproci ma swoje własne niuanse:

 • Umiarkowane oświetlenie. Nie wpychaj garnka w najdalszy róg. Dom będzie dla niego za ciemny. Jest równie szkodliwy jak palące promienie słońca. Lepiej wybrać pokój, w którym paproć będzie stała blisko okna, ale jednocześnie nie będzie miała bezpośredniego światła słonecznego.
 • Podlewanie. Wszystkie paprocie uwielbiają wodę. Dlatego czasami możesz zorganizować mały prysznic dla rośliny. Upewnij się, że gleba u korzeni nie wysycha, pozostaje wilgotna.
 • Rozmiar doniczki. Paprocie w ogrodzie zwykle rosną duże, a nie karłowate. Mają potężny system korzeniowy, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze doniczki. Lepiej jest wziąć taki, który jest większy, aby roślina miała zdecydowanie zapas na wzrost.
 • Temperatura. Istnieje opinia, że ​​u15bu22bpaproć potrzebuje chłodu, dlatego w pomieszczeniu z kiełkiem temperatura nie może przekraczać 23 stopni. To jest błąd. Ten przedstawiciel flory będzie całkiem wygodny nawet przy XNUMX-XNUMX stopniach Celsjusza.
 • Wilgotność. Suche powietrze szkodzi tej roślinie, więc w sezonie grzewczym nie trzeba trzymać go w pobliżu kaloryferów i grzejników. Nie będzie zbyteczne nawilżanie powietrza w pomieszczeniu lub spryskiwanie paproci wodą w deszczu – otwórz okno, aby naturalnie zwiększyć wilgotność.

Jest interesujący. Istnieją rodzaje paproci, które generalnie można uprawiać w domu. Należą do nich paproć domowa Nephrolepis

Możesz także przesadzić do doniczki i zabrać pospolitą orkę do pokoju (w tym przypadku wystarczą powyższe zalecenia).

Jak przesadzić paproć z lasu

Czasami w lesie jest bardzo piękna paproć. Dzieje się tak, gdy gleba i warunki są idealne dla tego przedstawiciela flory. Człowiek chce mieć w domu tego samego przystojniaka. Wtedy na pewno będzie chciał przeszczepić go na swoje terytorium. Paproć leśna pod tym względem ma swój własny zestaw zasad:

 • Umiarkowany rozmiar krzewu. Chcę mieć wszystko na raz, to znaczy wykopać i przesadzić duży krzew na raz. Jest to obarczone śmiercią rośliny. Im większa paproć, tym mocniejszy jest jej korzeń, który dodatkowo silnie się rozgałęzia. Istnieje duże prawdopodobieństwo przecięcia go łopatą. Lepiej jest wykopać krzak mały lub średni, bez usuwania ziemi z korzeni. Jak bryła jest usuwana z ziemi, tak paproć jest transportowana w bryle do nowego domu.
 • Usuń większość liści. Doświadczeni ogrodnicy zalecają usunięcie 90% wszystkich liściastych paproci. Nie zaleca się sadzenia paproci, pozostawiając ją tak, jak jest. Jeśli zielenie zostaną dobrze przerzedzone, roślina będzie mogła poświęcić swoją energię na adaptację, a nie na utrzymanie stanu każdego liścia.
READ
10 najlepszych dressingów do kwiatów w pomieszczeniach

Uwaga! Przy przesadzaniu paproci na inną glebę zaleca się wyrwanie niewielkiej ilości ziemi z lasu, w którym rosła. Jest dodawany do otworu do lądowania w nowym miejscu. Pomaga to roślinie szybko dostosować się do nowych warunków.

 • Natychmiast posadź w nowej glebie. W idealnym przypadku przeszczep wygląda tak: wykopuje się paproć w lesie, podlewaną godzinę przed manipulacją. Korzenie nie są usuwane z ziemi, a ze sobą zabierana jest niewielka ilość gleby. Po wykopaniu roślina jest natychmiast przenoszona do nowego siedliska. Ziemia leśna jest dodawana do wcześniej przygotowanej dziury, a następnie przesadzana jest paproć, nie zapomnij dobrze ją podlać.

Kto szkodzi paproci ogrodowej?

Jak wszystkie żywe stworzenia na tym świecie, paproć w kraju iw domu może zachorować, może zostać skrzywdzona przez pasożyty. Ogrodnik musi być na to przygotowany.

Wykopywanie paproci w lesie

choroba

Rodzina paproci może zostać pokonana przez wirusy, grzyby, bakterie. Konieczne jest dostrzeżenie problemów na czas i podjęcie działań.

Choroby paproci

Choroba Objawy Leczenie
Antracnoza Vayi ciemnieją, pojawiają się na nich brązowe plamy Usuń uszkodzone części, potraktuj ocalałe zielenie ogólnoustrojowym fungicydem. Ogranicz podlewanie i opryskiwanie.
Zgnilizna korzeni Żółknięcie i opadające blaszki liściowe Mniej wody
szara pleśń Wpływa na całą roślinę Usuń uszkodzone części. Potraktuj ocalałych specjalnym środkiem grzybobójczym. Unikaj dostania się wody na liście. Unikaj nawozów z azotem.

szkodniki

Nie tylko z powodu niektórych chorób roślina może zacząć więdnąć. Czasami zupełnie zdrowa, pełna sił paproć zaczyna nagle więdnąć na naszych oczach, boleć. Wtedy możesz podejrzewać infekcję jakimikolwiek szkodnikami. Najczęściej spotykane są wymienione poniżej.

Paproć szkodniki

Pest Objawy Leczenie
Mączlik Paprociowy letarg. Białe małe ćmy wylatujące z liści. Plamy szarej pleśni, jaj i larw na grzbiecie liścia. Jeśli infekcja nie jest silna, musisz zorganizować dla rośliny chłodny prysznic. Na mrozie giną mączliki. Powtórz procedurę kilka razy, ponieważ jajka są odporne na zimno. Jeśli paproć domowa jest chora, można ją umieścić na noc w chłodnym (około 12 stopni Celsjusza) miejscu.
Jeśli inwazja jest ciężka, należy zastosować specjalne środki owadobójcze, które sprawią, że sok roślinny będzie trujący dla owadów.
biały podura Małe białe bezskrzydłe owady na ziemi Pojawiają się z podlewania gleby, dlatego konieczne jest ograniczenie podlewania. Zaleca się wysuszenie ziemi.
Mąka prażona Biała powłoka na liściach lub w ziemi, na ściankach doniczki · Jeśli na liściach znajduje się płytka nazębna, usuń uszkodzone części i wierzchnią warstwę gleby.
· Jeśli płytka znajduje się na ziemi, przesadź roślinę do nowej doniczki i świeżej gleby, po dokładnym umyciu korzeni wodą.
READ
Otwarta przestrzeń w kuchni: 7 powodów, dla których warto używać otwartych półek

Właściwa pielęgnacja paproci ogrodowej

Paprocie należy pielęgnować tak jak każdy inny kwiat. Szczególnie surowo wymagane jest spełnienie szeregu warunków niezbędnych dla niego w pierwszym roku po przeszczepie:

 • Gleba, w której rośnie ta zarodnikowa roślina, musi być wilgotna. O tym, że potrzebuje wilgoci, już powiedziano. Faktem jest, że w pierwszym roku od przesadzenia ten wymóg jest szczególnie ważny.
 • Najlepszy opatrunek. Paprocie, podobnie jak ludzie, czasami potrzebują minerałów i witamin. Dlatego wiosną i latem zaleca się dokarmiać je nawozami. Możesz je kupić w każdym sklepie z kwiatami.

Uwaga! Surowo zabrania się stosowania nawozów, jeśli paproć jest właśnie przesadzana (po tym muszą minąć co najmniej trzy miesiące), a także jeśli gleba jest sucha, aby uniknąć spalenia korzeni. Jeśli roślina jest słaba, zaleca się nawożenie nie metodą korzeniową, ale poprzez nawadnianie liści. Roztwór do karmienia musi być słaby.

 • Rozwolnienie. Paprocie rozwinęły korzeniowe „oddychanie”. Oznacza to, że są nasycone tlenem nie tylko przez liście, ale także przez korzenie, co więcej, aktywniej niż wiele innych kwiatów. Dlatego nie jest możliwe, aby ziemia wokół nich zbrylała się, zaleca się ją od czasu do czasu poluzować.

Paproć to idealna roślina dla początkujących ogrodników. Jego uprawa wymaga minimum wysiłku. Mimo to nie powinieneś pozwolić, aby wzrost flory trwał, zdecydowanie musisz zwrócić należytą uwagę na każdy kwiat w swoim ogrodzie.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: