Otwarta przestrzeń w kuchni: 7 powodów, dla których warto używać otwartych półek

Daria Drozdowa

Planując kuchnię, rozwiązujemy pewne problemy: umieścić wymaganą liczbę miejsc do przechowywania, elementów wyposażenia w kuchni o określonym metrażu. Jakimi kryteriami kierują się projektanci przy wyborze otwartych półek? Lub gdy odstraszają od nich klientów.

1. Wizualna lekkość
„Jeśli kuchnia nie jest wbudowana w niszę, górne szafki często wizualnie przeciążają pomieszczenie, a nawet obniżają sufit” – mówi projektantka Lena Zufarova. – Jednocześnie nie zawsze istnieje możliwość zabudowania szafek. Otwarte półki w tym przypadku byłyby dobrym rozwiązaniem.

2. Łatwy dostęp do szafek
Dużo łatwiej jest zorganizować przechowywanie w dolnych szafkach niż w górnych: cała zawartość jest na wyciągnięcie ręki, nie trzeba nigdzie sięgać. W zamkniętych górnych trudniej utrzymać porządek.

„Szafki na zawiasach są często niewygodne w użyciu”, mówi Lena Zufarova. „Przechowywanie w nich zorganizowane jest głównie na dolnym poziomie, a góra zajmuje się rzadko używanymi przedmiotami, które mają tendencję do gromadzenia się”.

————-
W TWOIM MIEŚCIE…
Dzięki Houzz możesz zatrudnić projektanta lub architekta w dowolnym mieście i kraju. Zacznij szukać specjalisty
————-

3. Możliwość oszczędzania
Brak szafek – nie trzeba za nie płacić. Poważny argument, gdy środki na zakup kuchni są ograniczone.

„Czasami budżet decyduje o tym, czy kuchnia będzie miała otwarte miejsce do przechowywania: szafki wiszące stanowią około 30% kosztów całej kuchni” – mówi projektantka Anastasia Zarkua.

W TYM TEMACIE…
Więc możesz: Szczęście jako podstawa projektowania kuchni

1. W kuchni nie będzie miejsca do przechowywania.
Brak górnych szafek automatycznie oznacza, że ​​wszystko, czego potrzebujesz, będzie musiało być przechowywane w dolnej lub w kolumnach. Lub w spiżarni, jeśli jest w mieszkaniu.

„Kuchnia powinna pozostać ergonomiczna i funkcjonalna”, mówi projektantka Anna Maksimova. „Jeśli nie można zorganizować przechowywania niezbędnych przyborów i sprzętu w zamkniętych sekcjach lub innych wbudowanych systemach przechowywania, lepiej odrzucić otwarte półki”.

2. Otwarte przechowywanie wymaga zamówienia
Drzwi szafki ukrywają jej zawartość przed wścibskimi spojrzeniami, dlatego czasami można sobie pozwolić na „ukrycie wszystkiego w szybki sposób” i rozebranie, gdy nadejdzie czas. Ale przy otwartych półkach taka sztuczka nie zadziała – najmniejszy bałagan natychmiast zepsuje wygląd całej kuchni.

„Rzadko tworzymy otwarte półki, ponieważ zawsze muszą być w idealnym porządku”, mówi projektantka Elena Pegasova. „Jeśli półki są na naczynia, szczegóły muszą pasować w 100%: talerze muszą być takie same i pasować do wnętrza oraz kształtu, koloru i wystroju”.

READ
7 oznak zdrowego psychicznie mężczyzny i 5 podejrzanych cech

Generalnie okazuje się, że otwarte przechowywanie ma więcej zalet niż wad. Jednak wybierając zestaw do własnej kuchni nie należy kierować się abstrakcyjnymi argumentami, ale konkretnymi zadaniami, które chcemy rozwiązać za pomocą otwartego przechowywania. Oprócz wielkości i lokalizacji Twojej konkretnej kuchni oraz, oczywiście, Twoich własnych nawyków i wyobrażeń o wygodzie. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, oto kilka pytań, na które należy odpowiedzieć.

Czy jest wystarczająco dużo miejsca do przechowywania?
„Dla wygody potrzebna jest co najmniej para głębokich szafek po 600 mm każda: na garnki, patelnie i dodatkowe wyposażenie, takie jak multicooker i automat do chleba” – mówią projektanci studia MAKEdesign. „Potrzebujesz również szuflady na sprzęt AGD i miejsca do suszenia, które zwykle znajduje się nad zlewem lub w szufladzie pod blatem.”

„Długość kuchni powinna wynosić od 3,5 m, ponieważ w dolnej części konieczne jest umieszczenie minimalnych powierzchni do przechowywania i urządzeń”, zauważa Anastasia Zarkua. – Wynika z tego, że minimalna powierzchnia kuchni z potencjalnym magazynem otwartym powinna wynosić 10 mkw. Ale wysokość sufitu nie wpływa na trafność półek: w każdym razie nie można ustawić więcej niż trzech poziomów półek, w przeciwnym razie korzystanie z nich będzie niewygodne. Podsumowanie: Idealna kuchnia do przechowywania na zewnątrz będzie miała około 15 metrów kwadratowych powierzchni podłogi i standardową wysokość sufitu. Długość bieżąca takiej kuchni powinna wynosić około 5 m.

 1. Otwarte półki są bardziej odpowiednie do kuchni z salonem lub przestronnej kuchni.
 2. W kuchni powinno być wystarczająco dużo zamkniętych sekcji do przechowywania głównych przyborów – półki uzupełniają, a nie zastępują.
 3. Małe kuchnie na ogół radzą sobie gorzej z otwartym przechowywaniem, a prawdopodobieństwo znalezienia stosów naczyń i przyborów kuchennych na cennych półkach jest znacznie wyższe niż w przestronnym pomieszczeniu.

Czy otwarte przechowywanie pasuje do Twojego wnętrza?
Anastasia Zarkua: „Jeśli w dolnych szafkach jest wystarczająco dużo miejsca na przybory kuchenne, można zrobić otwarte przechowywanie (wszystko zależy od klienta i ilości rzeczy, które przechowuje w kuchni). Oczywiście warto zastanowić się nad stosownością otwartego przechowywania, ponieważ na półkach zwykle przechowuje się dużo dekoracji.

„Otwarte półki będą odpowiednie, jeśli styl Twojej przestrzeni pozwala na dużą ilość dekoracji”, według MAKEdesign. – W takim przypadku możesz przechowywać na półce piękne naczynia, szklanki, przyprawy w pięknych słoiczkach. Najważniejsze, aby kuchnia nie była zagracona.

 1. Najlepszą opcją do otwartego przechowywania jest kuchnia w stylu prowansalskim lub wiejskim.
 2. Hi-tech lub minimalizm obfitego wystroju „nie zostanie zrozumiany”, tutaj lepiej w ogóle zrezygnować z półek.
 • Naczynia: zarówno designerskie, jak i po prostu piękne.
 • Przyprawy i produkty luzem w pięknych słoikach.
 • Wystrój wnętrz (butelki, wazony, figurki).
 • Obrazy i fotografie.
 • Oświetlenie dekoracyjne (girlandy, świeczniki).
 • Piękny sprzęt AGD (wyciskarka, mikser planetarny, dzbanek do kawy).
 • Rośliny – z zastrzeżeniami. Mogą wymagać dodatkowej pielęgnacji, gdy pokryją się warstwą tłuszczu i kurzu (których nie da się usunąć metodą suchą).
READ
W których znakach zodiaku najtrudniej się zakochać?

Hackowanie życia: Aby zawartość półek nie wyglądała na bałagan, zastanów się wcześniej nad konkretną kompozycją, którą umieścisz na półce. Możesz zastosować metodę stylistki i dekoratorki Emily Henderson: każda kompozycja powinna łączyć jeden pionowy, jeden poziomy i jeden rzeźbiarski obiekt, który połączy ze sobą dwa poprzednie.

 1. Otwarte półki – głównie na piękne rzeczy i kompozycje z nich.
 2. Cóż, jeśli planujesz stale używać tych rzeczy (i ciągle myć). Rzadko używane przedmioty będą pokryte tłuszczem i kurzem, nieprzyjemne będzie ich podnoszenie.

Czy jesteś gotowy, aby osuszyć talerze ręcznikiem?
W przeciwieństwie do suszenia naczyń, gdzie można odwrócić i pozostawić mokry talerz, szklankę lub kubek do odsączenia, zaleca się umieszczanie suchych rzeczy na otwartej półce. Wydawałoby się, że w czym problem: w kuchni jest zmywarka, z niej wyładowywane są suche naczynia. Ale jeśli mówimy o delikatnej porcelanie, „ceremonialnych” naczyniach ze złoceniem lub srebrną obwódką, nie można tego myć w zmywarce.

„Teraz będzie można nie chować pięknych naczyń w szafie” – mówi Sergey Okunev, współwłaściciel studia Interierno. „Niech wszyscy wiedzą, że go masz!” Ale musi być suche: mokre talerze pozostawią ślady. A co najważniejsze: kurz i tłuszcz osadzają się na otwartych powierzchniach, nawet jeśli okap jest zainstalowany w kuchni.

 1. Piękne naczynia = delikatne naczynia, myć tylko ręcznie.
 2. Przed postawieniem na półce naczynia trzeba będzie wytrzeć do sucha.
 3. Będziesz musiał częściej myć i wycierać naczynia niż w przypadku przechowywania w zamkniętej części. Dobrze jest przechowywać takie rzeczy na półce tylko wtedy, gdy używasz ich codziennie i myjesz, zanim „porosną” tłuszczem i kurzem.

Czy Twoje ściany utrzymają załadowane szafki?
Absolutnym plusem otwartego przechowywania jest wizualna lekkość projektu. Jednak w aspekcie konstrukcyjnym ta lekkość jest tylko pozorna: otwarte półki, podobnie jak szafki wiszące, wymagają mocnych ścian. Idealnie – z cegły lub betonu.

„W otwartym magazynie będziesz musiał zwrócić szczególną uwagę na mocowanie półek”, ostrzega Siergiej Okuniew. – Mogą stanowić element projektu, w tym przypadku ważny jest ich wygląd (co nie zawsze spełnia wymogi stylistyczne projektu). Ale ukryte elementy złączne mają ograniczenia dotyczące obciążenia i rodzaju instalacji. Na przykład masywne i grube półki nie nadają się do ścian z pianobetonu.

 1. Jeśli planujesz przechowywać na półce grawitacyjnej, musisz zaplanować kredyty hipoteczne.
 2. Jeśli kredyty hipoteczne nie są dokonywane z góry, półka nie może być przeciążona, musi przechowywać „powietrze” i kilka elementów dekoracyjnych.
READ
13 sposobów na zorganizowanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania w mieszkaniu

P: Czy sami projektanci korzystają z otwartego przechowywania?
Okazało się, że we własnych kuchniach większość ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, preferowała szafki zamknięte. I wyjaśnili dlaczego.

Anna Maksimova: „W mojej kuchni dominują zamknięte szafki bez witryn. Wynika to z niezbędnej ilości pamięci, której potrzebuje nasza rodzina. A układ mojej kuchni z salonem obejmował szafki od ściany do sufitu, co nie pozostawiało miejsca ani potrzeby na otwarte systemy przechowywania”.

Victoria Lukyanova, MAKEdesign: „Moja kuchnia jest całkowicie zamknięta, ponieważ jest mała. Nie chciałem zaśmiecać go dodatkowymi elementami.

Sergey Okunev: „Wolę zamknięte przechowywanie. Wynika to z walki o czystość powierzchni i niechęci do poświęcania dużej ilości czasu na stałe i dokładne sprzątanie.

Elena Pegasova: „Wolę minimalizm i porządek, więc wszystkie systemy przechowywania są zamknięte, chociaż jest część wyspowa z otwartymi elementami na butelki. Jednocześnie w szafkach również przestrzegam ścisłego porządku, aby wszystko było piękne: zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Anastasia Zarkua: „W tej chwili w mojej kuchni dominują wiszące szafki, ale w moim przyszłym mieszkaniu chcę się ich pozbyć i zrobić kilka półek do przechowywania otwartego. Jestem mały i raczej nie korzystam z górnych szafek, bo po prostu nie mam do nich dostępu. Planuję zorganizować długą kuchnię, na dolnym poziomie której znajdzie się suszarka na naczynia i zamykany schowek.

Ariana Ahmad: „Teraz moja kuchnia ma tylko zamknięte miejsce do przechowywania, ale nowa kuchnia z pewnością będzie miała otwarte miejsce do przechowywania”.

To jest ważne: Otwarte półki są potrzebne nie do przechowywania, ale do stworzenia nastroju.

Lena Zufarova: „W mojej kuchni są zarówno zamknięte szafki, bez których niestety nie moglibyśmy umieścić wszystkiego, czego potrzebujemy do gotowania (a gotujemy dużo i z przyjemnością), jak i otwarte półki, na których znajdują się piękne przedmioty, których często używamy (np. szklanki na wodę, słoiki z przyprawami i herbatą). Niewielka ilość tych przedmiotów sprawia, że ​​kuchnia jest bardziej zrelaksowana i przytulna, ale wolimy umieszczać wszystko inne w szafkach, ponieważ naprawdę nie lubimy bałaganu wizualnego w kuchni”.

Diana Karnaukhova, MAKEdesign: „Główny magazyn jest zorganizowany w sposób zamknięty (szafy i antresole), a przednia część kuchni jest lekka: są otwarte półki. Chciałem, aby przestrzeń nie przypominała standardowej kuchni. A półki można udekorować na różne sposoby, w zależności od nastroju”.

 • jeśli kuchnia lub kuchnia-salon są przestronne, jest wystarczająco dużo zamkniętych szafek do podstawowego przechowywania;
 • jeśli korzystanie z szafek ściennych jest dla Ciebie niewygodne ze względu na niski wzrost;
 • jeśli styl Twojej kuchni oznacza bogactwo wystroju; lubisz komponować kompozycje na półkach, zmieniając ekspozycję.
 • jeśli codziennie używasz rzeczy z półki i myjesz je bez względu na to, czy osiadł na nich kurz, czy nie.
 • jeśli jest mało przedmiotów, są one lekkie.
READ
Wystrój okien: 19 pięknych sposobów na powieszenie zasłon

TWOJA KOLEJ…
Masz otwarte półki w kuchni? Powiedz nam, czy jesteś zadowolony z tej decyzji lub czy chciałbyś coś zmienić z czasem

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: