Organizacja przestrzeni w kuchni: 10 pomysłów na wygodne przechowywanie

Właściwa organizacja przechowywania w kuchni sprawi, że miejsce do gotowania będzie wygodne i atrakcyjne na zewnątrz, a także zaoszczędzi czas i wysiłek gospodyni. Dzielimy się przydatnymi wskazówkami i lifehackami, jak zaaranżować miejsce pracy w kuchni.

Wszystko, czego potrzebujesz, jest na wyciągnięcie ręki

Im bliżej głównych przedmiotów używanych na co dzień (deski do krojenia, szpatułki, garnki), tym mniej czasu zajmuje ich odnalezienie, umycie i oczyszczenie. Naczynia gabarytowe (patelnie i garnki) należy umieścić w dolnej szafce bliżej drzwi.

Najpopularniejsze sztućce należy umieścić w specjalnym pojemniku lub zawiesić na szynach.

Wszystko pod ręką

Zdjęcie przedstawia przykład dystrybucji najpopularniejszych artykułów i produktów.

Wygodny blat

Idealnie długość miejsca pracy powinna wynosić około 80-90 cm i znajdować się między zlewem a piecem. W pobliżu powinna znajdować się lodówka – wtedy podczas gotowania nie będziesz musiał chodzić po całej kuchni. Pożądane jest, aby blat do gotowania był pusty.

Blat

Zdjęcie pokazuje w połowie pusty blat, wygodny do gotowania.

Przechowywanie na tacach

Wygodne jest przechowywanie podobnych produktów razem: w ten sposób łatwiej będzie je znaleźć, a po użyciu łatwo posprzątać kuchnię. W tym celu odpowiednie są pojedyncze pudełka lub tace. Na przykład lepiej jest zebrać słoiki z przyprawami w jednym miejscu, płatki zbożowe w innym, zestaw herbaty w trzecim. Zaleca się przechowywanie cebuli i czosnku w perforowanych papierowych torebkach.

brodziki

Zdjęcie przedstawia przykład oddzielnego przechowywania produktów.

Przestrzeń międzystropowa

Jeśli pokój jest mały, a zestaw kuchenny nie został jeszcze wybrany, należy zwrócić uwagę na wysokie szafki wiszące do samego sufitu.

Jeśli meble w kuchni pozostają takie same, możesz wykorzystać górną część szafek i postawić na nich zamknięte pudełka lub kosze z przydatnymi, ale nie pożądanymi rzeczami codziennego użytku.

wysokie szafki kuchenne

Na zdjęciu kuchnia z wysokimi szafkami do sufitu.

Umieść pod zlewem

Jeśli pod zlewozmywakiem znajduje się nie tylko kosz na śmieci, warto rozłożyć wypełnienie po całej objętości szafki. Możesz dodać dodatkową półkę na detergenty, postawić kompaktową szafkę nocną z szufladami lub przykręcić szynę na butelki z rozpylaczem.

Półka pod zlewem

Bar

Przechowywanie w pionie

Płaskie naczynia – blachy do pieczenia, pokrywki, naczynia do pieczenia, a nawet patelnie – wygodniej jest trzymać pionowo, a nie jeden na drugim. Stos powinien przechowywać tylko głębokie naczynia.

READ
W którym królestwie rządzą znaki zodiaku?

Patelnie w pionie

Tace i deski

Pojemniki prostokątne

Do przechowywania w szafce kuchennej bardziej ergonomiczne jest używanie pojemników i tac z prostymi narożnikami niż zaokrąglonymi: stoją blisko siebie i oszczędzają znacznie więcej miejsca niż zestaw puszek. Prostokątne urządzenia gospodarstwa domowego do kuchni również podlegają tej regule.

Pojemniki prostokątne

Na zdjęciu prostokątne pojemniki, które wypełniły całą powierzchnię pudełka.

wiszące kosze

Innym przydatnym pomysłem na przechowywanie w kuchni jest zastosowanie specjalnych metalowych koszy, które wiesza się na ścianie lub poręczy. Mogą zbierać najpopularniejsze produkty: np. puszkę kawy, butelkę oliwy, solniczkę. Urządzenie rozładuje powierzchnię roboczą, a niezbędne przedmioty będą zawsze pod ręką.

wiszące kosze

Na zdjęciu wiszące konstrukcje do wygodnego przechowywania słoików.

Wstaw półki

Niewielkie półki pozwolą Ci wycisnąć maksimum z pustej przestrzeni w szafce: jedzenie, kubki czy szklanki będą rozłożone na dwóch poziomach i nie będziesz musiał przykręcać dodatkowej półki. Ten organizer jest wygodny w użyciu na parapecie w kuchni.

Półki

Organizator przypraw

Identyczne pojemniki

Jeśli w rodzinie często używa się plastikowych pojemników, warto kupić pojemniki tej samej wielkości: po umyciu i wysuszeniu łatwo je włożyć jeden w drugi. Różne produkty tylko zaśmiecają przestrzeń kuchenną i komplikują przechowywanie.

Przechowywanie kontenerów

Na zdjęciu pojemniki o tym samym kształcie są złożone w siebie.

Haczyki na kubki

Przydaje się do przechowywania kubków nie tylko na półce na naczynia, ale także na widoku, zwłaszcza jeśli mają walory estetyczne. Aby to zrobić, będziesz potrzebować specjalnych wieszaków lub haczyków przykręconych do półek.

haczyki do zawieszania

Haczyki

Organizer do lodówki

Nietuzinkowy, ale wygodny pojemnik idealnie sprawdzi się na szklanych półkach w lodówce. Wysuwana przezroczysta szuflada efektywnie wykorzystuje niewykorzystaną przestrzeń.

Pojemniki półkowe

Organizator kraty

Wykorzystując każdy wolny kąt

Zamawiając zestaw kuchenny nie należy zapominać o wąskich szufladach: przydają się do przechowywania drobnych akcesoriów, butelkowanej wody, noży i chochli.

kuchnia z wygodną konstrukcją do przechowywania sprzętu AGD

Zdjęcie pokazuje kuchnię z wygodnym projektem do przechowywania urządzeń.

Organizacja przestrzeni przy zlewie

Wygodne uchwyty są dobre do przechowywania gąbek i środków czyszczących w pobliżu zlewu. Takie akcesoria wyglądają ładniej niż butelki i szmaty porozrzucane po zlewie.

Organizer do prania

Organizator prostokątny

Półka nad lodówką

Jeśli lodówka nie jest wbudowana w system przechowywania w kuchni, a przestrzeń nad nią jest pusta, zaleca się zamontowanie na górze otwartej półki, szafki lub antresoli.

READ
Jak prawidłowo prać, aby nie zniszczyć ubrań

Półka nad lodówką

Na zdjęciu półokrągła wielopoziomowa półka do przechowywania książek kucharskich.

Szafka nad lodówką

Szafka

Szuflada w dolnej części szafki

Wysuwana konstrukcja zamiast dolnego panelu dekoracyjnego to kolejny sposób na przechowywanie w kuchni. Są blachy do pieczenia lub małe zabawki dla dzieci do zabawy, podczas gdy dorośli są zajęci gotowaniem. Jeśli w domu są zwierzęta, miski na jedzenie i wodę są umieszczane w szufladzie i wsuwane, gdy nie są używane.

szuflada miski

Na zdjęciu szuflada z miskami dla psów.

Przechowywanie kieliszków do wina

Szklane kielichy mogą stać się ozdobą wnętrza, jeśli wykonasz specjalną półkę i zawiesisz je za nogi. Konstrukcja nie powinna przeszkadzać podczas gotowania i poruszania się po kuchni. Również w sprzedaży można znaleźć urządzenie, które znajduje się wewnątrz szafek.

Półka na okulary

Projekt na okulary

Półka nad stołem

Pustą przestrzeń nad jadalnią można wypełnić jedną lub kilkoma półkami. Pomieszczą w nich serwetniki, talerzyki, cukiernicę czy kubki zawieszone na haczykach.

Półka z filiżankami

Dwie półki nad stołem

Ściany szafy

Boczne ścianki zestawu mogą służyć również jako dodatkowe miejsce na sztućce i przyprawy. Ale przechowywanie w kuchni wymaga przemyślenia, więc nie przeciążaj niepotrzebnie przestrzeni otwartymi półkami.

Półki na kosze

Półki na przyprawy

Wysuwany system w rogu

Specjalne konstrukcje pozwolą na zastosowanie zestawu narożnego: karuzeli, przesuwnych półek, koszyczków.

Karuzela

okrągła półka

Galeria zdjęć

Zwracając szczególną uwagę na takie „drobiazgi”, jak porządek w kuchni i odpowiednio organizując przestrzeń wokół siebie, możesz znacząco poprawić jakość swojego życia i odmienić wnętrze.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: